Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: 1 ... 16 17 [18] 19
  Drukuj  
Autor Wątek: Vieja - Paratheraps  (Przeczytany 113718 razy)
margin
Bywalec
****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 569



« Odpowiedz #255 : Sierpień 21, 2010, 08:36:29 »

Bardzo ładna ryba, jak na moje oko jest to samiec, ale na ten temat lepiej niech się fachowcy wypowiedzą. Podsyłam Ci filmik z podobnym okazem.

Zajrzyj na allegro, tam często wystawiają duże pielęgnice, może coś Ci podejdzie.

Oooo, nawet coś znalazłam : http://allegro.pl/item1181605552_vieja_samica_15cm.html
« Ostatnia zmiana: Sierpień 21, 2010, 08:57:57 wysłane przez margin » Zapisane

Hubikopter
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1023


Moje skromne 620l 200x40x77


WWW
« Odpowiedz #256 : Sierpień 21, 2010, 09:08:39 »

Ta Zonata dość podobna, ale moja nie ma niebieskich łusek w okolicach głowy, ma trochę, ale bardziej przy ogonie i na środku tułowia.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 24, 2010, 06:54:40 wysłane przez Hubikopter » Zapisane
waldemark35
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 49


« Odpowiedz #257 : Sierpień 21, 2010, 17:29:42 »

na moje oko nie jest synspilus . niestety nie potrafie odp co to jest. moje wyglądają zupełnie inaczej. dawno już straciły poziomy pas
Zapisane
Grundman
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 524


« Odpowiedz #258 : Wrzesień 09, 2010, 08:55:56 »

Cytuj
Tak, Twoja metoda jest najskuteczniejsza, jednak mi zawsze szkoda narybku, który kończy w brzuchach innych ryb  jestem mięczak


No cóż, po to rodzi się tyle pielęgnic, by część stanowiła pokarm dla innych stworzeń. To nie ja wymyśliłem, tylko natura  Wink  Fajne są akwaria odtwarzające jakiś biotop, dobrze urządzone na tyle że kilka sztuk młodych przeżywa tak jak w naturze. Pamiętam urzekło mnie swego czasu opisywane akwarium-praludarium w Magazynie Akwarium odtwarzające biotop Afryki urządzone tak że właścicel nie musiał się akwarium dotykać ani w zasadzie dokarmiać ryb bo tak była zachowana równowaga. Ale to jest sztuka, to nie jest łatwe do odtworzenia w akwarium.


Cytuj
Cytat: Grundman  Sierpień 20, 2010, 08:29:43
Inna sprawa że takie Paratheprasy jak ma Waldemark powinno się łatwo sprzedać.

No właśnie jestem ciekaw jak to jest w praktyce, bo obawiam się, że u nas wcale nie jest łatwo sprzedać nawet rzadkie pielęgnice - tym bardziej te duże. 


Jest popyt na duże, rzadkie pielęgnice. Sklepy w dużych miastach jeśli wezmą to narybek. Większe można samemu sprzedać dając ogłoszenia lub odpowiadając na ogłoszenia na odpowiednich stronach.


Cytuj
Strzelam, że moja ryba to Synspila, bo jest najbardziej podobna, dlatego też zainwestuję w Synspilę, która chyba najłatwiej dostać, widizałem we Wrocławiu Synspile, ale miały 4 cm, więc nie brałem. Mam pomysł, może teraz, kiedy ma już prawie 30 cm łatwiej będzie ją zidentyfikować i wstawię nowe zdjęcie??


Ja wiem tyle co wiedziałem wcześniej - że to ładna ryba  Smiley  ale jaka?  Jak kupisz synspile to będziesz widział wtedy najlepiej czy jest podobna czy nie, czy to to samo czy nie. Sprawe utrudnia fakt że te wszystkie gatunki Paratherpasów występują w różnych odmianach barwnych.
 
 
Zapisane
Topielec
Zainteresowany
**
Wiadomości: 126


WWW
« Odpowiedz #259 : Wrzesień 09, 2010, 13:50:59 »

Grundman, zgadza się, natura (na tyle na ile uda się nam ją odtworzyć Wink ). Osobiście mam "Tanganikę" i żadne z młodych nie przeżywa dłużej niż kilka tygodni. Mimo, że nie ingeruję i nie odławiam, to zawsze mi ich szkoda  Tongue

Co do pielęgnicy Hubikoptera, to raczej na pewno nie jest to synspila. One nie maja ciemnego pasa ciągnącego się od płetwy ogonowej aż do pokryw skrzelowych, a jedynie na nasadzie ogona. Mi to bardziej wygląda na fenestrata. Choć z kolei te ma waldemark35 ma ten gatunek i nie rozpoznał go w okazie Hubikoptera...

Waldemark35 ponawiam prośbę o pochwalenie się swoimi rybami!
Zapisane

Hubikopter
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1023


Moje skromne 620l 200x40x77


WWW
« Odpowiedz #260 : Wrzesień 09, 2010, 17:33:04 »

Chyba faktycznie to może być Fenestrata. Przyjrzałem się i najbardziej podobna.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 09, 2010, 17:36:50 wysłane przez Hubikopter » Zapisane
Topielec
Zainteresowany
**
Wiadomości: 126


WWW
« Odpowiedz #261 : Wrzesień 22, 2010, 14:32:32 »

Koniec systematycznego mętliku, czy dopiero początek? Smiley

Zapraszam:

http://4szyby.blogspot.com/2010/09/koniec-rodzaju-vieja.html
Zapisane

Grundman
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 524


« Odpowiedz #262 : Wrzesień 23, 2010, 09:34:45 »

Dopiero początek  Wink
Zamieściłem tam komentarz do Twojego tekstu.

Ważne w Twoim tekście jest to, że informujesz o propozycji rewizji McMahana z 2010 roku, gdzie włącza on do gry rodzaj Herichthys. Więc problem nam się komplikuje: na ile Vieja, na ile Paratherpas, na ile Herichthys?

Ja proponuje, i sam się trzymam, tego podziału który obowiązuje na portalu CichlidRoom - największym międzynarodowym portalu o pielegnicach zrzeszającym naznamienitsze nazwiska, zaangażowanych jest w ten portal wielu  pielęgnicowych ekspertów. Jak narazie utrzymują tam standard nazewnictwa z poszerzoną grupą Paratheraps http://www.cichlidae.com/gallery/genus.php?id=66

Myślę że warto się trzymać trendów, które wyznaczają.
Zapisane
Topielec
Zainteresowany
**
Wiadomości: 126


WWW
« Odpowiedz #263 : Wrzesień 23, 2010, 09:54:46 »

Popieram to, co mówisz.

Nie wiem, czy widziałeś, ale z tym Herichthys to nieco zamieszałem (co już poprawiłem we wpisie na blogu). Herichthys raczej nie wejdzie w grę, bo został uznany jedynie jako "siostrzana gałąź rodzajowa" (siostrzany klad, mówiąc fachowo). Czyli ryby te wywodzą się od tego samego przodka. Ciekaw jestem jakie nowe nazwy rodzajowe zostaną zaproponowane i czy rodzaj Vieja zostanie całkowicie usunięty.
Zapisane

Grundman
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 524


« Odpowiedz #264 : Wrzesień 23, 2010, 13:56:11 »

No właśnie dlatego się trochę zdziwiłem z tym rodzajem Herichthys, bo z tego co wiem jest rodzaj zarezerwowany dla pielęgnic z Meksyku i okolic, czyli z północy. To co teraz dopisałeś wiele wyjaśnia  Wink I zgadzam się z tym, podpbieństwa między Herichthys a Vieja są nader widoczne, od zawsze rzucały mi się w oczy pewne znaczące powiązania oraz fakt że oba gatunki się dobrze komponują w jednym akwarium.

Tak wygląda teraz rodzaj Herichthys według cichlidroom: http://www.cichlidae.com/gallery/genus.php?id=59

Rodzaj Vieja raczej nie zostanie całkiem usunięty, istnieje równolegle do grupy Paratherpas. Tak wygląda teraz rodzaj Vieja według cichlidroom: http://www.cichlidae.com/gallery/genus.php?id=71

A tak wygląda teraz rodzaj Paratheraps: http://www.cichlidae.com/gallery/genus.php?id=66



Nie ulega wątpliwości że są to wszystko ryby bardzo blisko spokrewnione ze sobą: Vieja, Paratheraps i Herichthys. Blisko spokrewnione są z nimi i inne grupy.

Nie protestowałem jak wpsomniałeś o włączeniu do tej dyskusji rodzaju Herichthys  Wink  bo kiedyś te ryby były grupowane do tego rodzaju, ale z 80 lat temu Cheesy , np. bifasciata była jako Herichtys bifasciata. Więc powrót do tej nazwy byłby mocnym cofnięciem. Kiedyś taka nazwa była ok, w/g dzisiejszych standardów Herichtys jest zrezerwowany dla pielęgnic z północy.


p.s. Topielec, niezły ten Twój blog, naprawdę fajny, grtauluję, to nawet coś więcej niż blog Smiley

« Ostatnia zmiana: Wrzesień 23, 2010, 13:58:51 wysłane przez Grundman » Zapisane
Topielec
Zainteresowany
**
Wiadomości: 126


WWW
« Odpowiedz #265 : Wrzesień 24, 2010, 07:37:49 »

Dzięki Grundman Smiley
Zapisane

Hubikopter
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1023


Moje skromne 620l 200x40x77


WWW
« Odpowiedz #266 : Luty 28, 2011, 18:56:04 »

Witam. Opiszę sytuację w moim akwarium aktualnie. Pozostało w nim jeszcze 5 ryb. Do biotopu doprowadzał będę delikatnie mówiąc drogą naturalnej selekcji, bo wszyscy, którzy zgłaszali się np. po Pyszczaka mieli akwaria do 112l. Tak więc żal mi było go wydać do klatki, kiedy może się "męczyć" w nieco bardziej komfortowych warunkach. Czerwieniak odszedł zgodnie z prawem buszu 2 tyg. temu. Paratheraps ma się bardzo dobrze, planuję dokupić mu biotopowo drugą połówkę, ale to trudne zadanie i jak na razie spełza na niczym. Oto najaktualniejsze zdjęcie
 Tak, wiem przepraszam za fototapetę, ale naprawdę nie mam pomysłu na to akwarium, kupiłem dwa duże korzenie i jak na razie weny nie mam, a kupno tła pod ten baniak to dla mnie fortuna. Jak tylko znajdę aparat to wrzucę zdjęcia rybek. Poza tym dawno ich nie mierzyłem, wypadałoby zobaczyć czy urosły, choć na oko nie widzę, ale widuję się z nimi codziennie, to może nie zauważam.
Zapisane
dobraf
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1782


« Odpowiedz #267 : Luty 28, 2011, 21:29:28 »

szukaj mu drugiej połówki na pewno na tym skorzysta Wink

btw, u mnie sprawdziło się dokupienie malutkiej samicy do dorosłego samca, zapewniłem jej tylko kryjówki bo na początku była ścigana a nim się obejrzałem były już młode,
Zapisane

http://www.akwarium.net.pl/forum/index.php?topic=23648.0
Pterophyllum scalare
Ancistrus dolichopterus
Hoplosternum thoracatum
Topielec
Zainteresowany
**
Wiadomości: 126


WWW
« Odpowiedz #268 : Marzec 02, 2011, 09:32:17 »

A ja uważam, że jednak nie jest to dobry pomysł.

Hubikopter, zobacz jak u innego akwarysty wyglądają średniej wielkości czyste fenestraty:

http://klub-tanganika.pl/forum/viewtopic.php?t=3789

Twoja ryba to moim zdaniem mieszaniec, więc co zrobisz z ewentualnym narybkiem (wybiegając mocno w przyszłość)?
Zapisane

Hubikopter
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1023


Moje skromne 620l 200x40x77


WWW
« Odpowiedz #269 : Marzec 02, 2011, 18:50:24 »

Raczej wątpię, by doszło do tarła, co do zdjęć to nie widzę, bo trzeba się logować. Jeszcze postaram się dokładnie zidentyfikować gatunek.
Zapisane
Strony: 1 ... 16 17 [18] 19
  Drukuj  
 
Skocz do: