Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Akwarystyka « Zrób to sam « Awaryjne Zasilanie za 150zł ;)
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Awaryjne Zasilanie za 150zł ;)  (Przeczytany 7283 razy)
Damianos115
KULE PRECZ !
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 501


« : Grudzień 14, 2009, 20:04:59 »

Awaryjne Zasilanie do Akwarium !

Witam wszystkich przedstawiam wam mój projekt na zasilanie awaryjne do akwarium W miarę Tanio i Szybko!

Potrzebne rzeczy

- Zasilacz UPS z akumulatorami do wymiany np z allegro (ja kupiłem za 30zł) Zależy od mocy ja kupiłem 250watt
- Akumulator 20Ah Żelowy za 100zł (może być mniejszy ale na krócej starczy....)
- Lutownica
- Cyna
- Śrubokręty
- Nożyk
- Dwa kable długość około 40cm i średnica 8mm (najlepiej czerwony i czarny)
- Troszkę Chęci

Zaczynamy !


Rozkręcamy naszego UPS'a  i wywalamy stary akumulator musimy ostrożnie wylutować kable z płytki (kable idące od aku) i przylutować nasze nowe kable w stare miejsca PAMIĘTAJ NIE POMYL BIEGUNÓW ! + do + a - do - ! Odwrotne podłączenie może spowodować uszkodzenie UPS'a


Robimy dwa otworki w obudowie naszego UPS'a na dwa kable i podłączamy je do akumulatora. UWAGA ! UPS ma założony większy akumulator czyli będzie go ładował dłużej niż normalny przykład : aku orginalne 7.2Ah ładuje się 7h * 2.7 = 19h ładowania Aku

Skręcamy UPS'a i podłączamy do niego nasz filtr i grzałkę  i inne potrzebne według nas rzeczy !

moje testy czyli UPS + aku 20Ah obciążony

- Filtr - 8w
- Grzałka - 75w
- Oświetlenie - 30w
          113w

Trzyma mi około 5h Wink



Fotki dodam za jakiś tydzień do 2 tygodni ponieważ mam aparat w naprawie....

Czekam na opinie , sugestie lub usprawnienia.

Pozdrawiam Damian...
Zapisane

Akwarium 54l
http://www.akwarium.net.pl/forum/nasze-akwaria/damianos115-54l-aktualizacja-21-05-2009-!!!/

15xNeon Innesa
1xBojownik
1xKirysek Panda ( Planowo 5)
0xOtosek ( Planowo 5)
0xRed Cherry ( Planowo 10-15)
Pozdrawiam Damian
gajo123
Gajowy
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 291



« Odpowiedz #1 : Grudzień 15, 2009, 21:01:13 »

Oświetlenia na pewno nie warto podłączać do UPSa - w sytuacji awaryjnej może nie świecić, to nie jest sprawa krytyczna.
Co do grzałki - sprawa dyskusyjna ale w 5h temperatura raczej znacząco nie spadnie, ponadto jednorazowy spadek do
w miarę sensownej temperatury (np. 22o) nie powinien spowodować problemów, chyba że mamy bardzo
wrażliwe na temperaturę ryby.

Na pewno warto podłączyć filtr, a to jest mniej niż 1/10 mocy, którą Ty podłączyłeś. Można więc spokojnie
dać słabszy akumulator.

Mnie niepokoi coś innego, podobno nie wszystkie UPSy potrafią uruchomić wirnik filtra. Związane jest to z tym,
że UPS nie daje doskonałej sinusoidy która jest potrzebna do silnika synchronicznego. Była o tym mowa
już w którymś z poprzednich wątków.
Czy ty jakoś wcześniej upewniałeś się, że UPS który kupujesz nadaje się do "silniczka" filtra?
Zapisane


Akwarium i hydroponika
Damianos115
KULE PRECZ !
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 501


« Odpowiedz #2 : Grudzień 16, 2009, 17:14:01 »

Tak upewniałem się kupiłem UPS Sinusodalny Wink
Zapisane

Akwarium 54l
http://www.akwarium.net.pl/forum/nasze-akwaria/damianos115-54l-aktualizacja-21-05-2009-!!!/

15xNeon Innesa
1xBojownik
1xKirysek Panda ( Planowo 5)
0xOtosek ( Planowo 5)
0xRed Cherry ( Planowo 10-15)
Pozdrawiam Damian
ntt1
Nowy
*
Wiadomości: 9


« Odpowiedz #3 : Styczeń 09, 2010, 12:17:58 »

Czy możesz podać model tego UPS-a? Sam chcę takie cudo zbudować i poszukuje coś na Allegro.
Zapisane
robgr85
Zainteresowany
**
Wiadomości: 91


Fotograf, (Robert)


WWW
« Odpowiedz #4 : Styczeń 23, 2010, 17:11:04 »


Mnie niepokoi coś innego, podobno nie wszystkie UPSy potrafią uruchomić wirnik filtra. Związane jest to z tym,
że UPS nie daje doskonałej sinusoidy która jest potrzebna do silnika synchronicznego. Była o tym mowa
już w którymś z poprzednich wątków.
Czy ty jakoś wcześniej upewniałeś się, że UPS który kupujesz nadaje się do "silniczka" filtra?

UPS który ja stosuję śmiało odpala brzęczyk filtra, ale co z tego jak UPS automatycznie odcina napięcie po ok 7 minutach... niezależnie od poziomu naładowania i obciążenia :/
Zapisane

Mój FotoBlog - regularnie aktualizowany - proszę o komentowanie wpisów
http://96litrow.blogspot.com -  mój blog akwarystyczny UPDATE: 29.10.2009 - zakładamy akwarium na bazie ziemi ogrodowej - fotorelacja
dobraf
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1782


« Odpowiedz #5 : Styczeń 23, 2010, 22:48:28 »


Mnie niepokoi coś innego, podobno nie wszystkie UPSy potrafią uruchomić wirnik filtra. Związane jest to z tym,
że UPS nie daje doskonałej sinusoidy która jest potrzebna do silnika synchronicznego. Była o tym mowa
już w którymś z poprzednich wątków.
Czy ty jakoś wcześniej upewniałeś się, że UPS który kupujesz nadaje się do "silniczka" filtra?

UPS który ja stosuję śmiało odpala brzęczyk filtra, ale co z tego jak UPS automatycznie odcina napięcie po ok 7 minutach... niezależnie od poziomu naładowania i obciążenia :/

no właśnie ja też testuje upsa-a u siebie no i filtr chodzi ale przez około 5 min. co za bzdura, jak to ominąć?
Zapisane

http://www.akwarium.net.pl/forum/index.php?topic=23648.0
Pterophyllum scalare
Ancistrus dolichopterus
Hoplosternum thoracatum
ntt1
Nowy
*
Wiadomości: 9


« Odpowiedz #6 : Styczeń 24, 2010, 10:14:57 »

No ja wreszcie kupiłem UPS Ever Eco 700 CDS używany za 90 zł na Allegro. Najważniejszą jego cechą jest to, że posiada pełny sinus na pracy z akumulatora i działa od 0 do 420W bez wyłączania się. Niektórzy podpinają pod niego akumulatory samochodowe i używają do pomp CO. Podobno ma prąd ładowania akumulatora 2A, choć serwis twierdzi, że tylko 1A. Ogólnie jest O.K.
Zapisane
dobraf
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1782


« Odpowiedz #7 : Styczeń 24, 2010, 21:34:55 »

No ja wreszcie kupiłem UPS Ever Eco 700 CDS używany za 90 zł na Allegro. Najważniejszą jego cechą jest to, że posiada pełny sinus na pracy z akumulatora i działa od 0 do 420W bez wyłączania się. Niektórzy podpinają pod niego akumulatory samochodowe i używają do pomp CO. Podobno ma prąd ładowania akumulatora 2A, choć serwis twierdzi, że tylko 1A. Ogólnie jest O.K.

a jak długo chodzi obciążony filtrem? sprawdzałeś?
Zapisane

http://www.akwarium.net.pl/forum/index.php?topic=23648.0
Pterophyllum scalare
Ancistrus dolichopterus
Hoplosternum thoracatum
ntt1
Nowy
*
Wiadomości: 9


« Odpowiedz #8 : Styczeń 26, 2010, 15:18:00 »

Teraz mam w nim padniętą baterię, więc utrzymuje pompę 6W przez 40 minut, jak wymienię aku na nowy, to dam znać.
Zapisane
robgr85
Zainteresowany
**
Wiadomości: 91


Fotograf, (Robert)


WWW
« Odpowiedz #9 : Styczeń 29, 2010, 00:24:04 »

Teraz mam w nim padniętą baterię, więc utrzymuje pompę 6W przez 40 minut, jak wymienię aku na nowy, to dam znać.

będzie trzymał dużo dłużej -mój ups dał radę około 5h utrzymać filtr (tylko że musiałem co jakieś 5-7 minut restartować, bo sam odłączał zasilanie), nowego aku w nim nie mam. Szkoda tylko że to złośliwe urządzenie odłącza to zasilanie, bo jak prąd odetną w nocy lub jak jestem w pracy to dużo nie pomoże...
Zapisane

Mój FotoBlog - regularnie aktualizowany - proszę o komentowanie wpisów
http://96litrow.blogspot.com -  mój blog akwarystyczny UPDATE: 29.10.2009 - zakładamy akwarium na bazie ziemi ogrodowej - fotorelacja
ntt1
Nowy
*
Wiadomości: 9


« Odpowiedz #10 : Styczeń 29, 2010, 08:18:11 »

Odłącza ci zasilanie bo masz UPS-a z funkcją Green coś tam. Gdzieś czytałem, że można to wyłączyć przytrzymując przycisk przez ileś tam sekund. Drugie rozwiązanie to podłącz coś jeszcze, aby miał większe obciążenie. Every tego nie mają i z tego co się dowiedziałem ładowanie w nich to 2A, wiec zamierzam podłączyć akumulator żelowy 25Ah. Wtedy to będzie trzymał ze 2 dni  Grin. Ludziska Every używają do pomp CO i podpinają nawet akumulatory samochodowe.
Zapisane
Darev
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 7


« Odpowiedz #11 : Luty 06, 2010, 20:40:14 »

Większość UPS'ów ma wbudowany licznik, który zlicza na ile wystarczy mu wbudowany akumulator i niezależnie od tego jakie aku mu wepniemy to licznik i tak wyłączy zasilanie (programowo).
Lepszym rozwiązaniem jest przetwornica samochodowa tak ok. 150W plus prostownik do ładowania (w pełnym automacie, np. BASS POLSKA) aku samochodowego do tego układ przełączający i mamy full wypas zasilacz. Zmontowałem takie cudo do pieca C.O. (pompa + dmuchawa ok. 140W) i na starym aku 70Ah śmigał 6 godzin. Koszt ok. 250 PLN
Zapisane

112l ogólne:
preefiltr + JBL 120 (biobale, torf, ceramika, gąbki), Aqua 50W, Aqua Glo 20W Sun Glo 20W, Led;
sterownik: filtr 23h, temp. 26, oświetlenie 8.00 - 20.15, led 20.00 - 8.10

14x neon czerwony
5x kakadu (4+1)
2x kirys Sterby
2x kirys Panda
3x zbrojnik
ntt1
Nowy
*
Wiadomości: 9


« Odpowiedz #12 : Luty 06, 2010, 20:52:39 »

No to o czym my tu mówimy 250zł. Jak się człowiek postara to do celów akwarystycznych można się zmieścić w 50zł. Myślę, że na tym forum chodzi o zasilanie filtra lub napowietrzacza w granicach 6-15W. Ja podpiąłem 25Ah bo taki akurat miałem i daję rade. Jutro sprawdzę ile trzyma ale myślę, że wystarczy nawet 7Ah.
Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do: