Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Akwarystyka « Zrób to sam «  Nowicjusz-wymiary podstaw akwariów?jaki stolik i wiele innych pytań...
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Nowicjusz-wymiary podstaw akwariów?jaki stolik i wiele innych pytań...  (Przeczytany 4192 razy)
ramon
Nowy
*
Wiadomości: 2


« : Grudzień 08, 2009, 20:40:45 »

  <papa>Witam jestem tu nowy i jakby powiedziec ,,świeżo zarażony'' tą pasją.wszystko przez kumpla który ma dośc pokażne akwarium i w moich oczach jest znawcą.Rodzina już wie o moim ,,zarażeniu'' i wiem,że szykują mi ,,prezent''.Muszę się dowiedziec co na początek było by dobre, jest to o tyle dla mnie istotne,że mam teraz urlop i chętnie wykonałbym w czasie ,,oczekiwania'' stolik i parę bajerów(jako,że jestem metaloplastykiem,po trochu nawet kowalem)ma to byc coś fikuśnego,a co do ozdóbek wewnątrz(planuję wrak łodzi podwodnej)tu mam wątpliwości ,czy można coś takiego wrzucic do środka,oczywiście pokryte jakimś nietoksycznym lakierem-jeśli są takie i ktoś zna nazwę to dajcie cynk.Nie ukrywam,że chciałbym przystąpic do pracy jak najszybciej... Embarrassed
Zapisane
Muchomorek
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2698


...a cыновья уходят в бой!


« Odpowiedz #1 : Grudzień 08, 2009, 21:00:15 »

Nieźle zaczynasz, od łodzi podwodnej  Grin Łódź zabiera miejsce i jest nieużyteczna dla ryb. Odradzam.

Zacznij od pojemności akwarium. Czym większe, tym może być ładniej zaaranżowane i więcej gatunków zwierząt można w nim trzymać.
Absolutne minimum to 60 l, najlepsze by było koło 240 i więcej. Nie daj sobie zrobić prezentu z mniejszego akwarium, bo potem nie wiadomo, co z nim zrobić.
Wybierz akwarium proste, żadne profile. Szkło, jak Cię stać, może być Opti White, ale niekoniecznie.

Jak już wybierzesz akwarium, możesz zrobić szafkę pod całym szkłem, żeby nic nie wystawało. Na szafce jedna płyta, na tym styropian, albo coś grubego i w miarę miękkiego jakaś mata, dopiero na tym akwarium.

Potem zostaną trzy ważne kwestie: filtr i oświetlenie i co zamierzasz trzymać w akwarium. Reszta może być później.
Zapisane
pin54
Zainteresowany
**
Wiadomości: 151


« Odpowiedz #2 : Grudzień 09, 2009, 09:26:50 »

Dokładnie tak. Na początek zastanów się jakiej wielkości akwarium możesz postawić w domu, czym większe tym lepsze, czym większe tym droższe (tu nie chodzi o samo szkło, licz też rybki, więcej oświetlenia, filtr kubełkowy, rośliny itp.), a na początku czym większe tym większe problemy jak coś idzie nie tak, choć łatwiej utrzymać parametry. Akwarium najlepiej wziąć standardowe (producenci robią w ustalonych długościach i szerokościach). Jeżeli to pierwsze akwa to proponuję jednak nie za duże, do 130 litrów - jak zrobisz coś nie tak to wymiana 75% wody nie będzie takim problemem jak w 360 Smiley Napisz jakiej wielkości akwarium wybrałeś to napiszemy Ci na co zwrócić uwagę.

Co do bajerów ... osobiście uważam, że wrak będzie wyglądał megakiczowato Smiley Jak chcesz przebić akwarium kolegi to postaraj się uzyskać coś takiego jak jest np. TUTAJ Wink Sama natura. A jak już chcesz się pobawić metalem to możesz sobie zrobić jakiś wypasiony stolik (szafki mają tą przewagę nad stolikami że schować tam można filtry, CO2 i całą elektrykę, pomyśl o tym) albo np. uchwyt naścienny do lampy HQI Cheesy (o ile się na HQI zdecydujesz).
Zapisane
Muchomorek
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2698


...a cыновья уходят в бой!


« Odpowiedz #3 : Grudzień 09, 2009, 12:23:39 »

Muszę się ustosunkować do przedmówcy  Wink
O ile dziecko nie wrzuci do akwarium dużej bułki czy coś innego brudzącego i nie będzie inwazji nieuleczalnej choroby, to się nie robi restartu przez kilka lat, byle tylko dobrze przemyśleć podłoże.
Podmiana nawet 500 l akwarium nie jest problemem, jeśli masz dostęp do dobrej wody. Ja mam w kranie 7 pH, woda nie chlorowana itd.  Leję wodę bezpośrednio z kranu. Jeżeli masz apetyt na większą pojemność baniaka, a woda ma wysokie pH i twardość, to warto pomyśleć od odpowiednim do tej wody kranowej zawartości akwarium. Dobierzesz rośliny, ryby i inne do wody, wtedy prowadzenie akwarium będzie przyjemnością.
Jeśli masz wodę nieodpowiednią, a jednak chcesz uzyskać inne parametry wody w akwarium, to pozostaje kupić filtr odwróconej osmozy (RO), nie jest to duży koszt, tylko trzeba trochę pobiegać z wiadrami i odpowiednio wymieszać wodę, żeby uzyskać dobre parametry. 
Zapisane
pin54
Zainteresowany
**
Wiadomości: 151


« Odpowiedz #4 : Grudzień 09, 2009, 16:17:16 »

Nie chodziło mi tylko i wyłącznie o podmiany. Dla osoby, która nie miała do czynienia z akwarium duży zbiornik może być problemem i może się dodatkowo okazać bardziej kosztowny niż powinien... Jedna pomyłka i obsada idzie do piachu bo np. próby z CO2 były, a duży zbiornik = duża obsada = duże koszty.

Co do restartu....Zwróć uwagę na fakt że "design" pierwszego akwa znudzi się pewnie po 2 miesiącach bo popatrzy i stwierdzi, że mogło to być zrobione zupełnie inaczej, a co ważniejsze duuuużo lepiej, ale wcześniej nie spodziewał się, że tak można i że rośliny rosną tak a nie inaczej. I co, restart 400l ? Bez sensu.

Założy pierwsze "małe", nauczy się co wolno a czego nie, zrobi z 2-3 aranżacje i stwierdzi że 100 litrów to mało, założy sobie drugie większe. Wtedy będzie wiedział czego chce i jakich błędów unikać.

... zasady ruchu są te same ale najpierw robi się prawo jazdy na osobówkę, a dopiero potem na ciężarowy z przyczepą Wink Ja nie mówię, że nie dałoby rady zrobić od razu na ciężarowy, ba można by nawet bez prawka jeździć...tylko że jednemu się uda innemu nie.

Ps. niech się tu wpiszą osoby, które w ciągu roku swojego pierwszego w życiu baniaka nie zrobiły restartu... Myślę że będą w mniejszości Smiley

EDIT:
Żeby ramon nie nabrał zaraz uprzedzenia do małych akwariów... 100 litrów to nie jest wcale tak mało. Można tam trzymać naprawdę fajne ryby i zrobić piękną aranżację. Popatrz na rozmiary baniaków w linku który Ci wstawiłem w pierwszym poście. Są tam trzystulitrowe tanki, ale część z nich to banieczki 50 litrów robiące nie mniej niesamowite wrażenie.

Jeszcze taki dowcip mi się przypomniał (tylko niech nikt nie bierze go do siebie Wink)
- Panie doktorze, mój penis jest bardzo mały i z tego powodu czuję się bardzo źle. Czy jest na to jakieś lekarstwo ?
- Tak, jest. Nazywa się Porsche
Grin
« Ostatnia zmiana: Grudzień 09, 2009, 16:27:49 wysłane przez pin54 » Zapisane
Muchomorek
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2698


...a cыновья уходят в бой!


« Odpowiedz #5 : Grudzień 09, 2009, 18:41:55 »

Ps. niech się tu wpiszą osoby, które w ciągu roku swojego pierwszego w życiu baniaka nie zrobiły restartu... Myślę że będą w mniejszości Smiley
To jestem ja  Cheesy

Faktycznie, w dużym nie da się tak łatwo pokombinować i jest bardziej kosztowne, bo filtr już jest drogi, światło też, podłoże można tanio wykonać, roślin kupa. Pewno masz rację, ale mniejszego niż 60-80 l nie polecam. Jak już nie będzie wystarczał, będzie później na kwarantannę  Wink

Zapisane
g_stanislaw
Gość
« Odpowiedz #6 : Grudzień 09, 2009, 19:28:05 »

Dla osoby, która nie miała do czynienia z akwarium duży zbiornik może być problemem i może się dodatkowo okazać bardziej kosztowny niż powinien...
Że droższy, to na pewno, ale tylko w różnicy szkła. Po za tym w większym zbiorniku Twoje błędy początkującego akwarysty będą mniej widoczne.
Krótko mówiąc: większy zbiornik łatwiej się prowadzi.
Zapisane
ramon
Nowy
*
Wiadomości: 2


« Odpowiedz #7 : Grudzień 11, 2009, 19:41:43 »

hmm...widzę,że wiele spraw muszę jeszcze przemyślec...dzięki
Zapisane
gajo123
Gajowy
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 291



« Odpowiedz #8 : Grudzień 11, 2009, 20:57:54 »

Dla osoby, która nie miała do czynienia z akwarium duży zbiornik może być problemem i może się dodatkowo okazać bardziej kosztowny niż powinien...
Że droższy, to na pewno, ale tylko w różnicy szkła. Po za tym w większym zbiorniku Twoje błędy początkującego akwarysty będą mniej widoczne.
Krótko mówiąc: większy zbiornik łatwiej się prowadzi.

Różnica w kosztach między zbiornikiem małym i dużym jest nie tylko w szkle ale też i w oświetleniu,
ogrzewaniu, zakupie podłoża (lepsze kosztują).

Mój pierwszy zbiornik to było 60L, teraz mam 112L i 160L.
Uważam że 112L prostokątne jest optymalne jeśli chodzi o łatwość urządzenia i ubsługi.
Zapisane


Akwarium i hydroponika
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do: