Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Akwarystyka « Akwarystyczne pogaduszki « Komuś też odcieli prąd z powodu śniegu ?? Jak rybki to zniosły ??
Strony: [1] 2
  Drukuj  
Autor Wątek: Komuś też odcieli prąd z powodu śniegu ?? Jak rybki to zniosły ??  (Przeczytany 3577 razy)
akwarysta88mp
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 134



« : Październik 15, 2009, 21:46:49 »

No więc tak ...puki mieszkałem w krakowie to awaria prądu nie istniała ...5 min na skale roku to max ....
Ale odkąd mieszkam w Makowie Podhalańskim ...tragedia ....wczoraj ..godzina 13 ....nagle wszystko zgasło ...myślę sobie spoko ...godzina 18 ...prądu dalej nie ma ....w akwa temp. 25 c zamiast 28 ...jest już źle ....

Godzina 22 ...prądu dalej nie ma ....24 c .....Wrzątku zagotować nie można bo czajnik jest tylko ......na prąd ...no to trudno,trzeba na gazie zagotować ....ups.... butla z gazem się skończyła....(W Makowie nie ma gazu ziemnego prawie).
No to chodu na stacje po butle .....stacja nie czynna z braku prądu ....Kur.... mać !!!

Wracam do domu ....24 c ....ide spać bo rano do pracy .. 5 rano.....21 c .....prąd załączyli dopiero dziś o 12 chyba ....Ikra skalarów cała spleśniała i została zjedzona ...Ryby wszystkie przeżyły ...tylko gibiceps stracił kolory i skalarom zrobiły się mętne oczy (co to jest)

Dodam że przez cały ten czas,nawet w nocy, co 2 godziny przez 2 minuty pompowałem ręcznie wode przez filtr dzięki guzikowi szybkiego zalewania ,robiłem to żęby nie padła flora bakteryjna w akwa i żeby po włączeniu filtra nie zatruło mi całej obsady ...



Nie mówie już o tym że dojazd do Krakowa zajął mi 5 godzin bo pociągi odwołane itp itd i człowiek stał jak głupi na stacji bo nawet nie potrafili na bieżąco mówić przez megafony że nie będzie pociągu ....a jak już zadzwoniłem na informacje i usłyszałem : Wszystkie stanowiska są zajęte ,przepraszamy ... piiiip piiip piiip ...to myślałem że się potne chyba !!!!


Kto miał jeszcze takie przeżycia i jak się zabezpieczyć przezd czymś takim na przyszłość Huh!!!


ps.i pomyśleć że chciałem kupić paletki .....ehhh one by napewno tego nie przeżyły ....
Zapisane

Agnus
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1028


hydrozagadka


WWW
« Odpowiedz #1 : Październik 15, 2009, 22:28:13 »

Wydaje mi się że jedynym sposobem jest zakupienie zasilacza awaryjnego UPS. Stosowane są zwykle przy komputerach (sam mam taki - polecam, proste modele nie są drogie) ale czemu by nie zastosować przy akwarium. Zwykle mają 2-3 gniazdka, do których można podpiąć grzałkę, filtr i światło. Niemniej jednak przy założeniu że nie wiemy jak długa będzie przerwa w dost. prądu - chyba lepiej podpiąć tylko grzałkę, szansa taka że energia zgromadzona w akumulatorze wystarczy (mocne lampy mogą wyczerpać przeciętny UPS w ciągu kilku godzin).
Zapisane

akwarysta88mp
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 134



« Odpowiedz #2 : Październik 15, 2009, 22:39:19 »

Tani ups grzałke 200 wat nie wiem czy utrzyma 24 h ...wiadomo że grzałka nie chodzi  cały czas ...ale taki ups sensowny to pewnie ok 1000-1500 złotych ...
Zapisane

Agnus
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1028


hydrozagadka


WWW
« Odpowiedz #3 : Październik 15, 2009, 22:47:56 »

No cóż, zależy od pojemności UPSu. Do celów akwarystycznych nie musi to być UPS marki APC (drooogie) z komunikacją USB, filtrowaniem prądu-zmianą jego przebiegu itd. Chodzi o to by był tani i maks. pojemny. Grzałka jak zauważyłeś nie chodzi non stop, wręcz przeciwnie - włącza się sporadycznie a dwa oczywiście zależy od utrzymywanej temp. w zbiorniku. Pewnie w zbiornikach typu "Afryka Dzika" gdzie musi być non stop 28-30 stopni grzałka wyczerpie się szybciej.
Poddałem tylko pomysł - nie wiem jak inaczej można by sie zabezpieczyć przed wyłączeniem dostaw prądu.

Gdyby miał zakupić UPS do grzałki w akwa, celowałbym w urządzenie podobne do:
http://allegro.pl/item774407495_mustek_ups_powermust_1000va_offlin_24_gw_fv_nowy.html
Czyli tanio, bez bajerów tylko czysta pojemność, 1000VA. Podobny UPS podtrzymuje moją stację roboczą w domu i komputer pobierający 350W/NON STOP przy obciążeniu (gdy pracuje) podtrzymuje mi jakieś 40minut. Zakładając że mamy grzałkę 300W, która włącza się na chwilę, kilka razy w ciągu godziny - można przypuszczać że prądu starczy na kilkakrotnie dłużej niż te 40minut. Ale na ile - ciężko powiedzieć..

Poza tym zauważmy że nawet jeśli grzałce nie starczy energii na cały okres braku dostaw prądu to szansa jest taka że temperatura przez kilka godzin będzie podtrzymywana a potem zbiornik nie zdąży się wychłodzić na tyle by było to niebezpieczne. Temperatura spadnie nam z 30 do 26-28 w zależności od długości przerwy ale nie obniży się do pułapów o jakich napisałeś, co jest już dla zwierząt niebezpieczne.
« Ostatnia zmiana: Październik 15, 2009, 22:50:30 wysłane przez Agnus » Zapisane

ala
Super aktywny
*****
Wiadomości: 3230


ala


« Odpowiedz #4 : Październik 16, 2009, 07:52:35 »

Tani ups grzałke 200 wat nie wiem czy utrzyma 24 h ...wiadomo że grzałka nie chodzi  cały czas ...ale taki ups sensowny to pewnie ok 1000-1500 złotych ...
UPS FILDETRONIK ARES 700 400 zł utrzyma filtr przy 25 watach przez-10-12 h . I tylko ma być podłączone filtr i napowietrzanie reszta jest nie istotna. To że woda ochłodnie o 3-4 stopnie to nie tragedia. Najważniejszy jest ruch wody we filtrze i natelnianie wody.
Zapisane

przemow
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 164



« Odpowiedz #5 : Październik 16, 2009, 09:29:05 »

A może warto zainwestować w agregat np.http://allegro.pl/item772727766_agregat_generator_einhell_ste_850_2l_gw_okazja.html
cena zbliżona do ups a wydajność zdecydowanie większa, a dodatkowo można jakieś światełko w domu włączyć chyba ze stać cie na zakup dużego agregatu to wtedy i cały dom podłączysz http://allegro.pl/item776020035_agregat_pradotworczy_6_kw_generator_diesel.html
Zapisane

Agnus
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1028


hydrozagadka


WWW
« Odpowiedz #6 : Październik 16, 2009, 10:15:39 »

przemow
Przeciw agregatowi: HAŁAS (92dB!!!), UPS będzie dużo, dużo cichszy. No i wielkości/ciężar. Ups można na upartego wsadzić do szafki z akwa lub schować za, przy listwie itp.
Tak poza tym to rozwiązanie wydajne ale chodzi o to byśmy mieli non stop zasilanie awaryjne a nie podłączalne w czasie kryzysu. Pojedziesz na weekend i krasnoludki agregatu nie włączą..

ala
Pewnie masz rację ale zauważ że obsady są różne a długość przerwy w dostawie prądu też może być krótsza lub dłuższa - jeśli mamy non stop 28 stopni i temperatura spadnie nam o 10 stopni to może już do tragedii dojść. Już o zbiorniku z ikrą/narybkiem nie wspomnę.
Zapisane

przemow
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 164



« Odpowiedz #7 : Październik 16, 2009, 10:43:46 »

Agnus ale takiego agregatu nie raczej nie trzymasz w pokoju tylko na dworze. A jeśli dysponuje się odpowiednia ilością gotówki są agregaty które podłączone są do naszej domowej sieci i włącza się on automatycznie przy braku dostaw energii ale to już spory wydatek. Poza tym agregat podałem jako alternatywę dla ups'a.
Zapisane

Muchomorek
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2698


...a cыновья уходят в бой!


« Odpowiedz #8 : Październik 16, 2009, 13:53:30 »

Ktoś się chwalił na forum, że sobie zrobił elektroniczny włącznik do zwykłego agregatu, a ten stoi w pomieszczeniu przy garażu. Jak się ma domek, lutownicę i chęci, to można.
Zapisane
ala
Super aktywny
*****
Wiadomości: 3230


ala


« Odpowiedz #9 : Październik 16, 2009, 13:58:45 »

Argus w kilka h woda Ci nie spadnie o 10 stopni. Chyba że w akwarium masz 28 a w pokoju 10 to możliwe. Ale ostudzić wodę w akwarium to nie takie trzask prask i masz.
Zapisane

Agnus
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1028


hydrozagadka


WWW
« Odpowiedz #10 : Październik 16, 2009, 14:51:47 »

ela
Wystarczy zapomnieć zamknąć okno i wyjechać na weekend Wink Jesienno-zimową porą pozamiatane moim zdaniem.

Zapisane

akwarysta88mp
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 134



« Odpowiedz #11 : Październik 16, 2009, 20:11:20 »

Dokładnie,a tym bardziej jak ktoś tak jak mieszka w górach ...jedna doba starczyła żeby temp spadła o ok. 10c ...Ale naszczęście wszystkie ryby przeżyły,szkoda mi tylko tej ikry ...

Wydaje mi się że najlepszym zakupem jest : http://allegro.pl/item780450319_ups_awaryjny_mustek_1400_va_2_listwy_zasilajace.html czyli trochę mocniejszy jak wyżej proponowano ...

Ale pozostaje kwestia innego typu,jak taniej jakości ups zaraguje na to jak np. Wywala korki,ok włącza się ups i filtr i oświetlenie dalej pracuje,ale jak nagle włączy się termostat który uruchomi grzałke np. 300 wat ...to nagłe uderzenie takiej mocy może spowodować że np. tani ups się zawiesi i wyłączy ...

Miałem kiedyś ups ale dużo mocniejszego i firmy APC i w momencie jak włączyłem wzmacniacz o poborze 1000wat to zawsze powodowało to zawieszenie się UPS i nie zawsze się resetował sam ...


A co do agregatu ...bez sensu,chyba że ktoś ma garaż hehe
Zapisane

Esmi
Bywalec
****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 520

Cave hominem


« Odpowiedz #12 : Październik 16, 2009, 20:14:40 »

Cytuj
A może warto zainwestować w agregat np.http://allegro.pl/item772727766_agregat_generator_einhell_ste_850_2l_gw_okazja.html
cena zbliżona do ups a wydajność zdecydowanie większa, a dodatkowo można jakieś światełko w domu włączyć chyba ze stać cie na zakup dużego agregatu to wtedy i cały dom podłączysz http://allegro.pl/item776020035_agregat_pradotworczy_6_kw_generator_diesel.html

Genialne! Good ! zwłaszcza do bloku Cheesy

Cytuj
Kto miał jeszcze takie przeżycia i jak się zabezpieczyć przezd czymś takim na przyszłość

No cóż, Zaleski (ten od pogody w radio) zaleca zaopatrzyć się w świeczki i lampy naftowe Grin
Zapisane

Jesteśmy zarozumiałymi ignorantami zapatrzonymi w swoje "człowieczeństwo", które zamiast otworzyć nam szerzej oczy na otaczający nas świat, przysłoniło je mgłą pychy.
ala
Super aktywny
*****
Wiadomości: 3230


ala


« Odpowiedz #13 : Październik 17, 2009, 11:31:50 »

Dokładnie,a tym bardziej jak ktoś tak jak mieszka w górach ...jedna doba starczyła żeby temp spadła o ok. 10c ...Ale naszczęście wszystkie ryby przeżyły,szkoda mi tylko tej ikry ...

Wydaje mi się że najlepszym zakupem jest : http://allegro.pl/item780450319_ups_awaryjny_mustek_1400_va_2_listwy_zasilajace.html czyli trochę mocniejszy jak wyżej proponowano ...

Ale pozostaje kwestia innego typu,jak taniej jakości ups zaraguje na to jak np. Wywala korki,ok włącza się ups i filtr i oświetlenie dalej pracuje,ale jak nagle włączy się termostat który uruchomi grzałke np. 300 wat ...to nagłe uderzenie takiej mocy może spowodować że np. tani ups się zawiesi i wyłączy ...

Miałem kiedyś ups ale dużo mocniejszego i firmy APC i w momencie jak włączyłem wzmacniacz o poborze 1000wat to zawsze powodowało to zawieszenie się UPS i nie zawsze się resetował sam ...


A co do agregatu ...bez sensu,chyba że ktoś ma garaż hehe


No to masz piszą o ups i górale z Makowa .......... http://pkmd.pl/pl/forum/viewtopic.php?f=20&t=4978&start=60
Zapisane

akwarysta88mp
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 134



« Odpowiedz #14 : Październik 17, 2009, 13:28:07 »

nie za bardzo rozumiem tego co napisałaś Ala :> Możesz poszerzyć swoją odpowiedź ??

ps. UPS będzie jednak fideltronik,moge mieć każdego ups tej firmy z 40% rabatem bo sąsiad pracuje w fabryce fideltronika w Suchej Beskidzkiej Smiley

Pozdro i niech prąd będzie z wami Grin
« Ostatnia zmiana: Październik 17, 2009, 13:30:02 wysłane przez akwarysta88mp » Zapisane

Strony: [1] 2
  Drukuj  
 
Skocz do: