Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: [1] 2
  Drukuj  
Autor Wątek: Mozajka na wodzie  (Przeczytany 23163 razy)
Pietro54
Zainteresowany
**
Wiadomości: 198


« : Październik 07, 2009, 08:32:22 »

Witajcie, mam problem z wodą,
na powierzchni wody tworzy mi się taka oto mozaika... co to jest?
nie zauważyłem żadnych dysfunkcji u ryb, natomiast zabiera to światło moim rośliną,  jak włożę w to palce to pęka, wygląda jak by szkło pękało....
Zapisane
lwica79
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 917



« Odpowiedz #1 : Październik 07, 2009, 10:43:56 »

To jest kożuch bakteryjny najprawdopodobniej, duża jego ilość. Możesz wpierw zebrać go zanużając w wodzie pustą butelkę po wodzie mineralnej pod powierzchnią akwa powolutku, tak by woda z powierzchni była zasysana przez wlew. Kożuch powinien ładnie się zebrać razdem z wodą. A żeby się więcej nie pojawiał potrzebny jest silniejszy ruch tafli wody. Czyli albo filtr tak wynuż by jego wylot powodował krążenie/rozbijanie tafli wody, albo zakup deszczownicę do filtra i umieść ją na wysokości tafli wody. Deszczownica to najlepsze rozwiązanie na kożuch bakteryjny.
A tak przy okazji to ten kożuch może z czasem zaszkodzić rybkom, bo utrudnia napowietrzanie wody, spada więc w niej ilość tlenu.
Zapisane

Agnus
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1028


hydrozagadka


WWW
« Odpowiedz #2 : Październik 07, 2009, 10:48:25 »

U mnie to samo jest. Tylko wygląda to jak "plamy benzyny" na powierzchni, zbiera się i z pewnością zmniejsza wymianę gazową i zmniejsza przepuszczalność światła. deszczownica odpada gdyż będzie kradła CO2 z wody a tego wolałbym uniknąć.
Zapisane

Lucky
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 402


« Odpowiedz #3 : Październik 07, 2009, 11:33:47 »

Mozesz kupic filtr z koncowka pobierajacą syf z powierzchni - u mnei to dziala w 100% - za filtr dalem 18pln, lub puscic duzo powietrza z filtra wewnetrznego to rozwali ten syf i zapobiegnie tworzeniu sie kolejnych partii, bo jak puscisz normalnie - zwiekszony wydatek - by byl ruch taflą - to  50 na 50 ze zacznie sie zbierac ten syf  w przeciwnym koncu aqwa niz filtr

Mowie powyzsze z wlasnych doswiadczen w trzech akwariach

Zastanawiam sie skad to sie bierze, moze to jakis kurz itp - ale byloby go za wiele...
Zapisane
Agnus
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1028


hydrozagadka


WWW
« Odpowiedz #4 : Październik 07, 2009, 11:37:58 »

Myślę że to raczej kożuch bateryjny z wody, na styku z powietrzem tworzy się coś takiego.
Skimmer ("końcówka pobierająca syf z wody") jest możliwa chyba w przypadku filtrów kaskadowych i wewnętrznych, nie wiem czy jest coś takiego dla kubełek. Minus też taki że pewnie zbiera i rośliny pływające. Powietrze z filtra wewnętrznego ma takie same wady jak deszczownia - wytrąca CO2 z wody. Chyba że komuś na dwutlenku nie zależy, to może to zastosować.

EDIT: MOZAIKA a nie "mozajka".
« Ostatnia zmiana: Październik 07, 2009, 11:52:12 wysłane przez Agnus » Zapisane

Lucky
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 402


« Odpowiedz #5 : Październik 07, 2009, 11:40:52 »

Skimmer nie zbierze roslin plywajacych - ma zabezpieczenie zeby nic nie wciagnal - chyba za cos malutkiego, ale jesli ustawi sie go przynajmniej 20cm od rosliny - mysle ze nie bedzie w stanie jej przyciagnac
Zapisane
Pietro54
Zainteresowany
**
Wiadomości: 198


« Odpowiedz #6 : Październik 10, 2009, 10:48:21 »

Hej, dalej mam problem, zebrałem kożuch filiżanką, ile się dało tyle zebrałem, wylot z filtru ustawiłem tak że rusza taflą wody, ruch jest dość wyraźny, a kożuch się odbudował...
Zapisane
Agnus
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1028


hydrozagadka


WWW
« Odpowiedz #7 : Październik 10, 2009, 14:44:39 »

Mam to samo. Podłączyłem deszczownię by rozbijała powierzchnię ale nic to nie dało. U mnie na powierzchni mam śliczne "smugi" a nie mozaikę.
Zapisane

Pietro54
Zainteresowany
**
Wiadomości: 198


« Odpowiedz #8 : Październik 10, 2009, 17:15:03 »

ja mam to co Ty, czyli smugi, natomiast jak np. przełamie je, tzn dotknę, porozrywa to wygląda dopiero jak mozaika:)
Zapisane
Pietro54
Zainteresowany
**
Wiadomości: 198


« Odpowiedz #9 : Październik 22, 2009, 18:34:07 »

Hej, macie jakieś rozwiązanie może tego problemu?
Zaciemniłem akwarium na dwa dni, pomogło, przez kolejne dwa dni nie było ani śladu tego kisielu, później troszeczkę aż w końcu znowu opanowało moje akwarium... :|
Zapisane
shalashaska
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 194



« Odpowiedz #10 : Listopad 03, 2009, 17:52:21 »

Też to mam Undecided
Zapisane

lwica79
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 917



« Odpowiedz #11 : Listopad 03, 2009, 20:20:53 »

U mnie w krewetkarium mimo silnego ruchu na tafli wody pojawił się ten kożuch ostatnio i nie chciał zniknąć....
Ale znalazłam idealne rozwiązanie- kilka razy sprawdzone dla potwierdzenia. Zamiast deszczowni w filtrze wewnętrznym założyłam wężyk od napowietrzacza i delkatnie go odblokowałam, tak by bombelki były wypuszczane poziomo tuż pod powierzchnią wody i lokowały się pod tym kożuchem. Wystarczy 12-24h i po kożuchu nie ma śladu. Jednak jeśli ponownie zakręci się bombelki to wraca, więc zostawiłam już na stałe napowietrzacz podłączony.

Tylko teraz się zastanawiam, czy aby ten kożuch nie świadczył o tym, że miałam za mało natlenioną wodę w akwa?
Zapisane

Thedevil
Marzy mi się dzień...
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 601



« Odpowiedz #12 : Listopad 07, 2009, 20:23:38 »

Hej:)
Wszyscy ktorzy macie ten problem sprawdzcie czy:
- macie dopuszczalna ilosc azotanow i azotynow
- duzo roslinek
- nie za wysoka temp wody
-nie przekarmiajcie rybek lub za czesto je karmicie
ten kozuch to zwykla materia organiczna bialka cukry itp w ktorych idealnie rozmnazaja sie bakterie. Utzrymujcie odpowiednie parametry w/w zdejmujcie ten kozuch regularnie szklanka kubkiem lub siatka dla ryb i czekajcie:D Cool
Pozdro
Zapisane

... w którym samochód pozostawi nie większy ślad jak łódź płynąca po oceanie...

Moja Nowa Kosta IWAGUMI http://www.akwarium.net.pl/forum/nasze-akwaria/moje-nowe-pierwsze-akwa-30l/
tomet_s
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 15


WWW
« Odpowiedz #13 : Listopad 19, 2009, 08:11:19 »

Hej:)
Wszyscy ktorzy macie ten problem sprawdzcie czy:
- macie dopuszczalna ilosc azotanow i azotynow
- duzo roslinek
- nie za wysoka temp wody
-nie przekarmiajcie rybek lub za czesto je karmicie
ten kozuch to zwykla materia organiczna bialka cukry itp w ktorych idealnie rozmnazaja sie bakterie. Utzrymujcie odpowiednie parametry w/w zdejmujcie ten kozuch regularnie szklanka kubkiem lub siatka dla ryb i czekajcie:D Cool
Pozdro
Witam, w moim przypadku:
1. Ilość azotanów i azotynów raczej przewyższa prawidłowy poziom przynajmniej wg testu 5 in 1
2. tak mam dużo roślin
3. temoeratura na poziomie 24'C
4. Nie przekarmiam rybek, co niektórzy twierdzą że ich nie dokarmiam.
Mimo tego też mam "kożuch" wraz z "glutowatym" rodzajem jakiegoś rodzaju glonów zielonych. Wodę podmieniam. Mam duże napowietrzenie, a mimo to i tak się odradza.
Pierwszy raz mam taki rodzaj zanieczyszczeń. Pokarm dla rybek od wielu lat ten sam. Sam nie wiem co z tym zrobić.
Może dzięki tym informacjom uda się Wam koledzy znaleźć rozwiązanie.
Zapisane
gajo123
Gajowy
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 291



« Odpowiedz #14 : Listopad 19, 2009, 18:28:13 »

Tylko teraz się zastanawiam, czy aby ten kożuch nie świadczył o tym, że miałam za mało natlenioną wodę w akwa?

To by się zgadzało. Słabe natlenienie spowalnia przemianę materii. Więc gromadzą się związki organiczne, które
są głownym składnikiem kożucha, piany - Oczywiście towarzyszą im bakterie.
W dobrze natlenionej i filtrowanej wodzie związki organiczne szybko są mineralizowane. A bakterie zamieszkują
przede wszystkim filtr.
Ja u siebie w akwarium mam zawsze wylot filtra umieszczony tuż pod powierzchnią wody i skierowany lekko ku górze.
Powoduje to:
1. Dobre natlenienie wody.
2. Rozbicie mechaniczne kożucha.
Zapisane


Akwarium i hydroponika
Strony: [1] 2
  Drukuj  
 
Skocz do: