Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Biotopy « Inne biotopy wiki « Bass słoneczny - Pstrokaty intruz
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Bass słoneczny - Pstrokaty intruz  (Przeczytany 13920 razy)
asagoth
Coldwater
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1273


Rock 'n' roll baby


WWW
« : Październik 02, 2009, 00:03:51 »

Bass słoneczny (Lepomis gibbosus)




Tym razem chciałem przedstawić rybkę, która pochodzi zza oceanu. Choć jest to obcy gatunek, od pewnego czasu występuje także w Polsce.  Ze względu na ten
fakt, jak i na to, że jest to ryba niesamowicie prezentująca się w akwarium, postanowiłem poświęcić jej ten artykuł. Bass jest prawdziwym rarytasem pośród ryb spotykanych w Polsce. Jeśli chcecie się dowiedzieć jak został do nas przywleczony i jak wygląda hodowla tego gatunku gorąco zapraszam. Naprawdę warto…




Charakterystyka
:
Bass słoneczny jest rybą z rodziny okoniokształtnych. W naturze dorasta do 30 cm, w Europie jednak nie przekracza  15 cm.  Posiada krótkie i bocznie spłaszczone ciało. Jego wysokość to prawie 50% jego długości.  Posiada mały pysk, którego koniec sięga przedniej krawędzi jego oka.  Tak jak u wszystkich ryb z tej rodziny zaobserwować możemy dwie płetwy grzbietowe. Głowa i górna część ciała jest koloru brązowego, miedzianego lub oliwkowozielonego, boki o zabarwieniu złocistym, z opalizującymi pomarańczowymi, żółtymi i zielono-niebieskimi pasami. Brzuch jest czerwono-pomarańczowy. Pokrywy skrzelowe i policzki są pomarańczowe z rozchodzącymi się promieniście zielonkawo-niebieskimi smugami. Samice są bledsze niż samce.  Młodociane osobniki są oliwkowozielone.

Występowanie:
Gatunek ten występuję we wschodniej części Stanów Zjednoczonych. W Europie od lat 1887 spotykany jest prawie we wszystkich wodach śródlądowych kontynentu. W Polsce w latach międzywojennych  odnotowany w Odrze i jej dopływach.



Woda typowa dla bassów (Starorzecze Odry)


Tryb życia
:
Bassy preferują nasłonecznione płytkie ciepłe wody. Silnie zarośnięte starorzecza, małe nizinne rzeczki i nieduże jeziorka. Jako młode często przebywają w grupie, dorastając stają się samotnikami.

Akwarium dla bassa:
Szkło minimalnie powinno mieć 120l. Podłoże proponowałbym piaszczyste, stosunkowo jasne i miękkie. Ważne jest też, aby zapewnić rybom kryjówki, do tego celu najlepsza jest dość duża mocno rozrośnięta gałąź zatopiona w akwarium. Wokół niej należałoby posadzić rośliny, do akwarium z bassami nadają się zarówno grube i twarde rośliny takie jak grążele czy strzałka wodna jak i delikatne odmiany takie jak moczarka czy rogatek. Ryby najlepiej prezentują się w lekko żółtawym oświetleniu. Należy pamiętać, że są to ryby bardzo płochliwe, potrzebujące naprawdę dużej liczby kryjówek. Bassy trzymamy w haremach. W akwarium rzadko przekraczają 12cm. Towarzystwem dla niego w większych zbiornikach mogą być takie gatunki jak: okoń, lin, karaś, wzdręga czy piskorz. Filtracja powinna być wydajna, lecz niepowodująca większego ruchu wody.  Bass słoneczny jest rybą łatwą w hodowli. Preferuje wodę  miękką o temp 17-24 stopni C.



Karmienie:
Bass jest rybą drapieżną, w naturze młode osobniki żywią się larwami owadów, kijankami czy ikrą ryb. Dorosłe chętnie polują na mniejsze ryby i skorupiaki. W akwarium najlepiej karmić go żywym pokarmem: czerwonymi robakami, narybkiem, ochotką, wodzieniem.
Rozmnażanie:
Gatunek ten dojrzałość płciową osiąga w wieku 1-2 lat, przy rozmiarach 55 mm (samce) - 60 mm (samice). Samiec zaczyna budować gniazdo przy temperaturze wody 13-20°C, oczyszczając z detrytusu partie dna. Ikra składana jest porcyjnie (2-5 dawek) do jamek o średnicy 10-40 cm, najczęściej w partiach o głębokości 20-70 cm. Ikra jest koloru bursztynowego, o średnicy 0,9-1,3 mm. Często jeden samiec trze się z kilkoma samicami. Przez cały okres opiekuje się on ikrą i wylęgiem, a próbujące opuścić gniazdo potomstwo przenosi w pysku. W tym okresie samiec jest agresywny i często atakuje większe od siebie ryby. Rozwój zarodkowy w wodzie o temperaturze 28°C trwa 3 dni.

Pozyskiwane:
Jeśli mieszkacie w pobliżu miejsc występowania tego gatunku możecie pokusić się o próbę złapania go na wędkę lub podrywkę. Jest też czasem spotykany w sklepach ogrodniczych i zoologicznych.



Okoliczności ekspansji :
Na teren Europy został sprowadzony w 1887 r. z przeznaczeniem do hodowli w stawach parkowych i akwariach (Balon i Mišik 1956), lecz szybko wymknął się spod kontroli i opanował wody otwarte. Obecnie jest szeroko rozprzestrzeniony, a jego obecność odnotowano prawie na całym kontynencie, m.in. we Francji, Holandii, Anglii, Włoszech, Jugosławii, Niemczech, Rumunii, Czechach, na Węgrzech i Słowacji. Poza Europą został wprowadzony również na inne kontynenty (Welcomme 1988).
Na ziemiach polskich po raz pierwszy został odnotowany w okresie międzywojennym (1927 r.). Później, prawdopodobnie wielokrotnie, był zawleczony z materiałem zarybieniowym karpia Cyprinus carpio, sprowadzanym z południowej Europy (Węgry, dawna Jugosławia i Czechosłowacja). W ostatnich dekadach w Polsce bas słoneczny odnotowywany był wielokrotnie tak w samej Odrze (k. Krosna Odrzańskiego i Słubic), jak i jej dopływach (Nysa Łużycka k. Gubina, Warta k. Gorzowa), Zbiorniku Pilchowickim k. Jeleniej Góry (Bóbr), stawach karpiowych k. Milicza (Barycz) oraz jeziorku Dziwnej k. Dziwnowa (Rembiszewski, Rolik 1975, Wiktor 1959, Witkowski 1979). W latach osiemdziesiątych, po wybudowaniu elektrowni "Dolna Odra" gatunek ten znalazł korzystne warunki bytowania w podgrzanych wodach Odry, gdzie występuje w znacznych ilościach (Heese i Przybyszewski 1985). (tekst z Polskiej Czerwonej Księgi  Zwierząt)



Mam nadzieje, że choć trochę przybliżyłem wam ten wspaniały, lecz coraz częściej niedostępny gatunek. I choć całym sercem jestem za tym, aby znikł z naszego rodzimego ekosystemu to pragnę, aby w nowym blasku powrócił do łask i znalazł się w sklepowych akwariach.  Naprawdę  polecam te piękne ryby… warto jest ich trochę poszukać… Asagoth



« Ostatnia zmiana: Październik 02, 2009, 00:14:18 wysłane przez asagoth » Zapisane

margin
Bywalec
****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 569



« Odpowiedz #1 : Październik 03, 2009, 08:41:29 »

Piękna ryba, wcale nie ustępuje akwariowym gatunkom ozdobnym. Słyszałam o bassie jeszcze w latach 80, ale nasi wędkarze niemiłosiernie go tępili. Może wiesz jak długo żyje w akwarium, bo słyszałam, że nie jest to rybka długowieczna. Nie rozumiem jednego fragmentu opisu, piszesz, że ma dwie płetwy grzbietowe, a ja (wstyd przyznać, bo jestem ślepawa) nie dostrzegam dwóch  Huh
Zapisane

asagoth
Coldwater
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1273


Rock 'n' roll baby


WWW
« Odpowiedz #2 : Październik 03, 2009, 15:51:05 »

Nie mam pojęcia ile w akwa ponieważ u mnie były z półtora roku i trafiły do oka a tam nie przezimowały, pewne jest to, że ok 3 lat ponieważ zwykle w drugim roku życia osiągają płciową dojrzałość, więc ja obstawiałbym 3-5 lat biorąc pod uwage jej wielkość i warunki które ma w Polsce. Co do płetwy to wszystkie ryby z rodziny okoniokształtnych z je posiadają, czasem są złączone czasem są oddzielne ale przez różnice w budowie (promienie i ich grubość) określane są jako dwie. Tak się przyjeło Smiley
Zapisane

margin
Bywalec
****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 569



« Odpowiedz #3 : Październik 03, 2009, 19:45:02 »

dziękuję, teraz rozumiem dlaczego dwie, niestety jednak krótko żyje, ja lubię długowiecznie rybki, bo się do nich przyzwyczajam
 papa
Zapisane

kozak-93
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 428



« Odpowiedz #4 : Październik 04, 2009, 19:39:32 »

Opis godny podziwu.Brawo!

P.S Dla mnie posiadanie rybki przez okres trzech lat to szmat czasu Wink
Zapisane

Astronotus ocellatus i drobnica.
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do: