Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Nasze akwaria « Nasze akwaria « Mars_2000 - 63L Towarzyskie - Wersja pierwsza
Strony: [1] 2
  Drukuj  
Autor Wątek: Mars_2000 - 63L Towarzyskie - Wersja pierwsza  (Przeczytany 4016 razy)
Mars_2000
Nowy
*
Wiadomości: 31


WWW
« : Lipiec 14, 2009, 10:04:46 »

Witam Wszystkich Forumowiczów,

W końcu i ja postanowiłem zaprezentować swoje pierwsze akwarium po powrocie do tego hobby po wielu wielu latach.

Sprzęt:
Akwarium:  Profil APP 63L - wym. 60x30x35 cm
Oświetlenie: 1x15W 6300K  +  1x8W  4000K  (to będzie docelowo zmienione również na 6300K)
Filtr:  Fluval 2 Plus
Grzałka: TetraTec 50W
Podłoże: żwirek akwarystyczny 2-3 mm
Dekoracje:  korzeń + kokos , tła tymczasowo jeszcze brak
Temperatura: 26 - 27OC

Start zbiornika:        22.06.2009  (początek dojrzewania)
Pierwsza obsada:     10.07.2009
Parametry wody:     wszystkie w normie za wyjątkiem pH (obecnie w granicach 7.5, które staram się zbić szyszkami olchy)

Zdjęcie z okresu dojrzewania:


Zdjęcie z wczoraj (akwarium jest już po pierwszej podmianie wody, przycięciu i przesadzeniu kilku roślin i oczywiście pierwszym zarybienu):


Flora:
Kabomba - Cabomba
Nadwódka wąskolistna - Hygrophila salicifolia (angustifolia)
Moczarka - Elodea (Egeria)
Rogatek - Ceratophyllum
Zwartka (Kryptokoryna) retrospiralna
Zwartka drobna - Cryptocoryne parva
Anubias niski - Anubias barteri
i jakiś mech w kulce (nazwy nie znam niestety).

Niestety, chyba niektóre rośliny cierpią na brak potasu, bo liście im żółkną i następnie gniją. Dotyczy to zwłaszcza nadwódki i trochę zwartki retrospiralnej. Ale za to z drugiej strony, ta sama nadwódka wypuszcza nowe pędy, które staram się ukorzeniać co kilka centymetrów. Zwartka też puściła nowy pęd.
Nie chcę stosować nawozów, aby nie dopuścić do zbyt szybkiego zaglonienia (akwarium stoi zaledwie 1 metr od okna i boję się że taka kombinacja nawóz+światło słoneczne mocno zaszkodzi zbiornikowi).

Fauna:
5 neonków innesa - Paracheirodon innesi
4 kiryski kolumbijski (tzw. panda) - Corydoras metae
2 kiryski spiżowe – Corydoras aeneus

Docelowo dojdą jeszcze:
3-4 neony czarne - Hyphessobrycon herbertaxelrodi
3-4 neony czerwone - neon axelroda
1 bojownik syjamski - Betta splendens

i być może parka pielęgniczek Ramireza – Microgeophagus ramirezi
(tu po prostu nie wiem, czy nie przesadzę z obsadą)

I tu parę zdjęć nowych mieszkańców:
Neonki:


Kiryski spiżowe (niestety, trochę nieostre, ale trudno jest mi je złapać w bezruchu)


Kiryski panda w trakcie snu (chyba). Widać dobrze jednego, bo pozostała trójka jest głębiej wciśnięta w kokos


Wszelkie uwagi i komentarze (zwłaszcza krytyczne  Tongue) mile widziane. Jak napisałem na wstępie, dopiero wracam do tego hobby i wiele rzeczy muszę sobie jeszcze poprzypominać.




Zapisane
Albixxx
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 157


Może kiedyś...


WWW
« Odpowiedz #1 : Lipiec 14, 2009, 10:33:01 »

Ładny baniak! dodać tło(czarne) i poprawić obsadę:
dokup neonów innesa (5szt.) i nie kupuj czerwonych ani czarnych. jak już to jeden gatunek 10szt. np. czerwonych. i jeszcze mało kirysków.
Zapisane

Ail
Zainteresowany
**
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 63



« Odpowiedz #2 : Lipiec 14, 2009, 12:21:21 »

Ten Twój "mech w kulce" to jest gałęzatka i jest ona glonem, a nie mchem. Akwarium ładne, ale nie dorzucaj ramirezek, bo już będzie za dużo.
Zapisane

112L - roślinne
25L - krewetkarium
macciek
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 219



« Odpowiedz #3 : Lipiec 14, 2009, 18:44:38 »

Witam ladnie sie prezentuje ciekawa frontowa szyba ale przydaloby sie jeszcze troche neonkow fajnie pozdrowienia papa papa papa
Zapisane
Mars_2000
Nowy
*
Wiadomości: 31


WWW
« Odpowiedz #4 : Lipiec 20, 2009, 09:57:44 »

Aktualizacja mojego zbiornika.

W ten weekend przybyło 5 kolejnych Neonek Innesa (dzięki za sugestie dotyczącą jednogatunkowej grupy) oraz 2 Pielęgnice Ramireza...
W ten sposób obsada jest już praktycznie kompletna (za wyjątkiem Bojownika lub kilku krewetek).
Niestety, od tych kilku dni jak mamy te Pielęgniczki , to próbujemy rozgryźć czy to parka czy raczej dwie samiczki. Sprzedawczyni w sklepie też długo im się przyglądała próbując odłowić właśnie parkę na naszą prośbę, ale coś mi się wydaje że to się nie udało  Undecided

Może z Waszą pomocą się uda identyfikacja Roll Eyes

Osobnik 1 - jak dla mnie to jest samiczka (ciemne wybarwienie brzucha, brak przedłużenia 2 czy 3 grzebienia na płetwie grzbietowej) Zgadza się ?




Osobnik 2 - I tu nie wiem czy to samiec czy samiczka  Huh. Ten osobnik jest bardziej płochliwy i trudno zrobić mu dobre zdjęcie.



Poza tym nr2 jest skutecznie przeganiany przez nr1.

Czy takie zachowanie byłoby normalne w przypadku parki czy jest raczej ono spotykane w przypadku osobników tej samej płci (samiczek) ?
Tutaj przykład "pościgu":


Wczoraj jak zrobiłem 20% podmianę wody i zwiększyłem "moc" filtracji w celu usunięcia pozostałości pływających w wodzie po odmulaniu, to zauważyłem, że nr2 jakby dostał zastrzyk adrenaliny i również nabrał kolorów zbliżonych do nr1 i zaczął się świetnie bawić pływaniem pod prąd, zaczerpując przy okazji powietrza znad powierzchni. Nr1 do niego potem dołączył i już myślałem że się oba Ramirezki dogadały, ale dzisiaj rano zobaczyłem, że wszystko wróciło do "normy"  Sad , czyli nr1 goni nr2 po prawie całym akwa i nr2 znów trochę "zbladł"...

Ktoś mi wyjaśni "o co kaman" ?
Zapisane
Mataertest
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 505



WWW
« Odpowiedz #5 : Lipiec 20, 2009, 12:16:11 »

Masz dwie samiczki, samce nie mają czerwono zabarwionego brzuszka
Zapisane

MariuszW
Stały użytkownik
***
Wiadomości: 152


« Odpowiedz #6 : Lipiec 20, 2009, 17:26:23 »

Akwarium ladne jeszcze jak sie roslinki rozrosna bedzie super....co do ramirezek to i dlamnie wygladaja na 2 samiczki czerwone brzuszki+ zaokraglone pletwy odbytowe...Pozdrawiam i zycze powodzenia papa
Zapisane
Mars_2000
Nowy
*
Wiadomości: 31


WWW
« Odpowiedz #7 : Lipiec 21, 2009, 14:47:43 »

I co teraz mam zrobić  Huh

Poczekać i spróbować dokładniej ustalić płeć moich Pielęgniczek (chociaż o tym że są to dwie "dziewczyny" świadczy już bardzo dużo argumentów), czy dać im się "wyszaleć" i ustalić podział terytorium i w końcu czy dokupić samczyka ? Jeśli tak, to kiedy to zrobić ? Od razu czy poczekać trochę ?





Zapisane
MariuszW
Stały użytkownik
***
Wiadomości: 152


« Odpowiedz #8 : Lipiec 21, 2009, 15:24:00 »

Mysle ze masz troche za male akwarium na podzial terytorium dla 2 samic...ja bym proponowal dokupienie samca i po wybraniu przez niego oblubienicy odrzucona oddac do sklepu...
Zapisane
Ail
Zainteresowany
**
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 63



« Odpowiedz #9 : Lipiec 21, 2009, 17:57:10 »

Nie możesz trzymać dwóch samic ramireza w tak małym akwarium i do tego jeszcze neony? i jeszcze bojownika chcesz tam wrzucić? zastanów się najpierw trochę, a później kompletuj obsadę. Powinieneś zostawić albo neony albo ramirezy, bo dla dwóch gatunków to jest stanowczo za mało miejsca tym bardziej, że neony lubią sobie popływać, a ramirezy są terytorialne.
Zapisane

112L - roślinne
25L - krewetkarium
Mars_2000
Nowy
*
Wiadomości: 31


WWW
« Odpowiedz #10 : Lipiec 21, 2009, 23:13:36 »

Nie możesz trzymać dwóch samic ramireza w tak małym akwarium i do tego jeszcze neony? i jeszcze bojownika chcesz tam wrzucić? zastanów się najpierw trochę, a później kompletuj obsadę. Powinieneś zostawić albo neony albo ramirezy, bo dla dwóch gatunków to jest stanowczo za mało miejsca tym bardziej, że neony lubią sobie popływać, a ramirezy są terytorialne.

Mysle ze masz troche za male akwarium na podzial terytorium dla 2 samic...ja bym proponowal dokupienie samca i po wybraniu przez niego oblubienicy odrzucona oddac do sklepu...

Obsada jest dobrana na podstawie sugestii otrzymanych od wielu doświadczonych akwarystów. I ja, póki co, nie widzę problemu w trzymaniu razem Pielęgniczek i Neonek.
Oczywiście, zgodzę się z tym, że 2-óch samic (czy też 2-óch par) Ramirezek nie można w tak małym akwarium mieć. Ale docelowo chciałem mieć parkę. Stąd były moje pytania o następny krok.

Natomiast, wszystko się zmieniło dzisiejszego popołudnia bowiem samica Ramireza złożyła mi ikrę , a osobnik nr 2 jest w tej sytuacji chyba samcem  Tongue Zatem jakiekolwiek dalsze zakupy czy konieczność parowania tracą na znaczeniu.
Oczywiście, wiem, że z tego pierwszego "razu" nic nie wyjdzie, bowiem osobniki moje są młode i raczej same zjedzą ikrę lub skutecznie to zrobią kirysy. A nawet jeśli jakimś cudem cokolwiek by przetrwało, to za 3 dni wyjeżdżamy na wakacje i akwarium będzie doglądane co 2-3 dni przez znajomych, którzy nie będą mieli czasu na jakieś indywidualne doglądanie tego, co się dzieje wewnątrz...



A nad Bojownikiem się jeszcze cały czas zastanawiam. Ten nie jest jeszcze przesądzony.
Zapisane
ala
Super aktywny
*****
Wiadomości: 3230


ala


« Odpowiedz #11 : Lipiec 22, 2009, 04:36:02 »

Osobnik ''numer dwa'' jest bez wątpienia samicą i to że osobnik ''numer jeden''( również będący samicą) złożył ikre nie zmienia w żaden sposób płci osobnika ''nr.2''
Zapisane

Mars_2000
Nowy
*
Wiadomości: 31


WWW
« Odpowiedz #12 : Lipiec 22, 2009, 08:57:09 »

Osobnik ''numer dwa'' jest bez wątpienia samicą i to że osobnik ''numer jeden''( również będący samicą) złożył ikre nie zmienia w żaden sposób płci osobnika ''nr.2''

Chcesz przez to powiedzieć, że to jest "normalne" zachowanie dla tego gatunku ("symulowanie tarła" i składanie ikry przez samicę w obecności wyłącznie drugiej samicy) ?
Byłbym w stanie to zrozumieć mając harem Ramirezek, ale trudno mi to jakoś ogarnąć dla takiego układu jak ty opisujesz...





Zapisane
ala
Super aktywny
*****
Wiadomości: 3230


ala


« Odpowiedz #13 : Lipiec 22, 2009, 11:46:50 »

trudno mi to jakoś ogarnąć dla takiego układu jak ty opisujesz...
cóż ...nic na to nie poradzę
''Czy to jest normalne'' - nie, nie jest normalne że samica składa ikre bez samca bo nie jest normalne trzymanie samic bez samców ale zdarza się i jedno i drugie jak widać .Jeśli nie pomyliłeś zdjęć i nie robiłes kilka razy zdjęcia temu samemu osobnikowi mysląc że to drugi to masz na 100% samice x2, To że samica złożyła ikrę bez obecnosci samca jeszcze nie sprawi że druga samica samcem się stanie.
Zapisane

zibi
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 563


kocham to ;]


« Odpowiedz #14 : Lipiec 22, 2009, 12:44:52 »

po tych 2 zdjęciach nic nie można powiedzieć. troche ciemne są  Undecided ale można powiedzieć że obsada przemyślana. No szkoda że z tymi ramirezkami tak wyszło  Undecided
Zapisane

o sobie: cieszę się, że mam 20 lat;

aktualne zajęcie: w piłkę gram;



http://www.akwarium.net.pl/forum/index.php?topic=25776.msg238930;topicseen#msg238930
Strony: [1] 2
  Drukuj  
 
Skocz do: