Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Biotopy « Tanganika wiki « Czy zamieniać z 72l. na 105l?
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Czy zamieniać z 72l. na 105l?  (Przeczytany 2349 razy)
lucas71
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 28


« : Czerwiec 13, 2009, 20:22:27 »

Witam serdecznie wszystkich Forumowiczów.
Przez 2 lata miałem 72 litrowe, ogólne akwarium, którego (nieco odchudzoną) obsadę przeniosłem do mniejszego - 54 litrowego zbiornika.
Pomyślałem, że może udałoby się zaadoptować "stare" akwarium na małą Tanganikę, ale im więcej czytam tym bardziej boję się takiej decyzji. Z lektury prawie wszystkich wypowiedzi wynika, że w takim pojemniku (60x30x40cm) można z powodzeniem hodować jedynie muszlowce, które nota bene mi się nie podobają. Wyczytałem też, że sztuczne środowisko dla ryb z jeziora Tanganika musi mieć conajmniej 100cm długości. Tak więc moje 60cm musi pójść w odstawkę... Tutaj rodzi się moje pytanie: czy warto jest zamówić zbiornik 105 litrów o wymiarach 100x30x35cm, na które pozwala mi wymiar mojej szafki (chociaż na innym forum ktoś się wypowiadał o powierzchni dna, że w Tanganice powinna być jak największa) czy po prostu darować sobie w ogóle ten biotop i założyć kolejne akwarium z neonkami, gupikami itp oklepanymi gatunkami ryb w dotychczasowej 72-ce...?  Roll Eyes
A może ktoś z bardziej doświadczonych podpowie czy szczelinowiec Leleupa, który mi sie bardzo podoba lub księżniczka z Burundii mogłyby zadomowić się w moich 72 litrach lub chociaż w planowanych 105 litrach o wspomnianych wymiarach...?
Nadmienię, że to samo pytanie chciałem zadać na tamtym forum (malawiforum) niestety nie udało mi się zarejestrować więc nie odsyłajcie mnie tam proszę... Sad

P.S. Zapomniałem podać podstawowe parametry wody z kranu:
ph=7,8
TwO=13
TwW=10
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 13, 2009, 20:47:51 wysłane przez lucas71 » Zapisane

Uczymy się języków obcych a po polsku piszemy i mówimy niepoprawnie - starajmy się to zmienić...
=============================================================
Pozdrawiam.
Jacek
GG: 3673121
Przemek
Administrator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1764



WWW
« Odpowiedz #1 : Czerwiec 14, 2009, 17:40:40 »

Masz rację, że się boisz, im mniejszy zbiornik tym trudniej z i tak trudnym biotopem jakim jest Tanganika.

Jeśli już chcesz ryzykować to do tego 100x30x35 ew. szczelinowca leleupa może się udać - jedna parka. Ale koniecznych bardzo dużo kryjówek skalnych, najlepiej cały tył aż do góry akwarium z ułożonych kamieni.

Co prawda nieraz usłyszysz, że księżniczki ludzie w 100l trzymają, sam kiedyś dawno temu miałem parkę w 100l, ale było dobrze dopóki się nie pokłóciły, potem była rzeźnia, ledwo jedną z nich uratowałem.
Zapisane

Pozdrawiam
Admin
-----------------------------
500l - akwarium towarzyskie
lucas71
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 28


« Odpowiedz #2 : Czerwiec 14, 2009, 20:32:18 »

Dziękuję za odpowiedź.
Czy mógłbyś mi trochę rozjaśnić czemu Tanganika jest trudnym biotopem? Czy oprócz parametrów wody są jeszcze jakieś specjalne warunki, które muszę spełnić aby ryby z tego jeziora czuły się w miarę normalnie? Pomijam oczywiście sprawę wielkości pojemnika i odżywiania... W mojej sieci wodociągowej parametry wody są dość zbliżone do tej z Tanganiki albo chociaż bliżej do nich niż do Malawi więc łatwiej będzie ją "uzdatnić"...
Niestety nie mam żadnego (!) doświadczenia w tym biotopie więc wolę dopytać na jakie niebezpieczeństwa mogę być narażony przy takim akwarium niż poźniej żałować, że decyzja padła na taki a nie inny "wystrój"...
Jeśli chodzi o sprawy techniczne widziałem to tak: filtr Fluval 205+jakiś wewnętrzny, do tego napowietrzacz Aquael APR-300, pokrywę sam bez problemu zrobię z oświetleniem według Twoich/Waszych wskazówek i rad. Dno miałoby być z piasku kwarcowego o gradacji 0,2-1mm (około 20kg) do tego mnóstwo łupków i może jeden lub dwa anubiasy...
Chodzi mi jeszcze po głowie akwarium narożne o boku 70cm i wysokości 51cm, ale po pierwsze nie wiem czy żona zgodzi się na taki wydatek a po drugie nie wiem czy taki pojemnik w ogóle nadaje się na Tanganikę...
Będę wdzięczny za jakiekolwiek wskazówki.
Zapisane

Uczymy się języków obcych a po polsku piszemy i mówimy niepoprawnie - starajmy się to zmienić...
=============================================================
Pozdrawiam.
Jacek
GG: 3673121
Przemek
Administrator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1764



WWW
« Odpowiedz #3 : Czerwiec 15, 2009, 21:31:18 »

Nie mam czasu się więcej rozpisywać, ale jest trudne choćby z powodu silnego terytorializmu ryb no i konieczności utrzymywania wysokiego pH.
To drugie może być sporym problemem ponieważ przy pH zasadowym amoniak, NO2 i NO3 stają się toksyczne (wg kolejności), więc trzeba utrzymywać zerową lub niską (w przypadku NO3) ich zawartość.

Zapisane

Pozdrawiam
Admin
-----------------------------
500l - akwarium towarzyskie
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do: