Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 19
  Drukuj  
Autor Wątek: Niedobory i nadmiary u roślin  (Przeczytany 326998 razy)
ikaan
Nowy
*
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 12



« Odpowiedz #75 : Luty 22, 2010, 22:55:08 »

"na liściach pojawiają się żółte i żółto-brązowe plamki przechodzące w dziury" mam to samo, czyli nadmiar żelaza, tylko nie bardzo wiem jak to "leczyć", przy niedoborze to podaje się to czego brakuje a przy nadmiarze Huh

oto ta roślina:
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/0e09ddbb94c0f434.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/4f1cee359080e04b.html

nie patrzcie na to, że widać sprzęt bo dopiero założyłam akwa, wszystko urządzę w tym tygodniu ;p
tamta roślina jest z wcześniejszego, mniejszego akwarium (36l) stamtąd przyniosła te plamy, teraz jak widać nowe wyrastają już bez tych plam, chociaż z tamtych nie zeszło Huh
a przy okazji, jakby ktoś wiedział jaka to roślina to byłabym wdzięczna ; ))
« Ostatnia zmiana: Luty 22, 2010, 23:14:17 wysłane przez ikaan » Zapisane
Pethro
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2391


« Odpowiedz #76 : Luty 25, 2010, 15:14:37 »

tomes mogą to byc objawy niedoboru fosforu, podbij troche zawartosc to powinny sie zazielenic czerwone liscie

netka888 zacznij nawozenie PG classic i easy carbo jesli masz, lepiej by było jakbys miała troche wiecej swiatła bo listki gniją przy dnie pewnie z niedostatku swiatła. Masz tak mało roslin i tak mało swiatła ze nie sadze by gnicie było spowodowane jakims znacznym niedoborem.

ikaan jest to jakis echinodorus ( moze lena), jeśli młode liscie juz wyrastają bez dziurek i martwicy to znaczy ze warunki sie poprawiły. Nie wszystkie pierwiasti są mobilne w roslinie a co za tym idzie nie wszystkie niedobory roslina moze uzupełnic w starych lisciach, byc moze brakowało azotu lub siarki z makro i żelaza i molibdenu z mikro. Echinodorusy dobrze reagują na nawożenie korzeniowe więc jeśli wsadzisz mu dobry nawóz pod korzenie to niebedziesz wiecej widziała żadnych niedoborów. Najlepszym nawozem dokorzeniowym jaki przetestowałem to np to http://www.allegro.pl/item931670254_ferka_rosetta_20_od_mosura_crs.html ale moga byc tez zwykłe kulki glinianotorfowe Wink
« Ostatnia zmiana: Luty 25, 2010, 15:35:15 wysłane przez Pethro » Zapisane
netka888
Stały użytkownik
***
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 395

Akwarystyka to pasja... Practise, go and win !


« Odpowiedz #77 : Luty 25, 2010, 21:52:36 »

Easy-Carbo już nawożę ok. 15 kropel/dzień, PG classic kupię w ciągu paru dni, byłam dziś w sklepie i nie mieli Sad A światełka postaram się jakoś dołożyć, tylko muszę się rozeznać w tym temacie Smiley dzięki za odp. Smiley
Zapisane

The only reason why God created man is because he was disappointed with the monkey - M. Twain

                 
...In sleep he sang to me
In dreams he came
That voice which calls to me
and speaks my name
And do I dream again?...

...........................................................
darcio
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 569


Jeden z moich kirysków :)


« Odpowiedz #78 : Marzec 01, 2010, 20:29:58 »

Mam zbiornik 65 l i w nim roślinki. Prosiłbym o doradzenie jak najlepszego i w miarę taniego nawozu oraz z jakiej firmy czy to kulki czy płyn i jak go stosować . Z góry dziękuje Grin

Miłej nocy .Pozdrawiam darcio  papa
Zapisane
elradziu
Zainteresowany
**
Wiadomości: 63


« Odpowiedz #79 : Marzec 02, 2010, 10:41:26 »

A ja mam taki problem:
Moje rośliny to liście tak jak by gniją a potem liście odpadają. Robią się takie że można je pomylić z dnem albo tapetą w akwarium takie szarawo brązowawe. Dzieje się tak głownie z dolnymi częściami liści jakoś w zeszłym tygodniu rośliny niektóre zaczęły wypuszczać nowe pędy akwarium ma 2 tygodnie. 64 L światło fabryczne 15W parametrów wody nie znam, brak nawożenia.
Co do objawów dotyczących dolnych partii liści wyjątkiem jest taka co wypuszcza liście na boki promieniowo na boki z jednego punktu nowe liście są ok a stare już takie blade. A i jeszcze zauważyłem że prawie wszystkie rośliny wypuszczają chyba korzenie ale nawet w górnej części łodygi.

Proszę o rade.
« Ostatnia zmiana: Marzec 02, 2010, 10:45:43 wysłane przez elradziu » Zapisane
Pethro
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2391


« Odpowiedz #80 : Marzec 03, 2010, 17:13:10 »

Mam zbiornik 65 l i w nim roślinki. Prosiłbym o doradzenie jak najlepszego i w miarę taniego nawozu oraz z jakiej firmy czy to kulki czy płyn i jak go stosować . Z góry dziękuje Grin

Miłej nocy .Pozdrawiam darcio  papa
może być to na początek http://www.akwarium.net.pl/forum/rosliny-akwarystyczne/akwaria-na-bazie-ziemi-ogrodwej-co-i-jak-krok-po-kroku/

Zapisane
Pethro
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2391


« Odpowiedz #81 : Marzec 03, 2010, 17:15:35 »

A ja mam taki problem:
Moje rośliny to liście tak jak by gniją a potem liście odpadają. Robią się takie że można je pomylić z dnem albo tapetą w akwarium takie szarawo brązowawe. Dzieje się tak głownie z dolnymi częściami liści jakoś w zeszłym tygodniu rośliny niektóre zaczęły wypuszczać nowe pędy akwarium ma 2 tygodnie. 64 L światło fabryczne 15W parametrów wody nie znam, brak nawożenia.
Co do objawów dotyczących dolnych partii liści wyjątkiem jest taka co wypuszcza liście na boki promieniowo na boki z jednego punktu nowe liście są ok a stare już takie blade. A i jeszcze zauważyłem że prawie wszystkie rośliny wypuszczają chyba korzenie ale nawet w górnej części łodygi.

Proszę o rade.
podaj jakies konkrety,
gatunki roslin
nawozenie
filtracja
zdjecie
wyniki testów jesli masz
Zapisane
tomes
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 326



« Odpowiedz #82 : Marzec 04, 2010, 17:32:07 »

Wracam do mojego problemu z bordowymi liśćmi.
Zastosowałem się do rad kolegi Pethro podnosząc fosfor do 1,0 minęło trochę czasu i żadnych zmian. Bordowiejące liście na Valisenerii, cryptocorynie , jezierzy  i najbardziej na ocelocie ( wyrastaja juz bordowe jak buraki). Wsadziłem z drugiego akwa blyxe i po jednym dniu liście tez poczerwieniały.

Co to może być ?
Zapisane

Pethro
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2391


« Odpowiedz #83 : Marzec 04, 2010, 17:48:00 »

moze za mało podałes fosforu, podbij jego wartosc do 2 ppm
Zapisane
tomes
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 326



« Odpowiedz #84 : Marzec 04, 2010, 20:07:33 »

Pethro, po naszej wymianie zdań poprzednio to nie wiem czy Ty mi czasem nie chcesz pomóc w zahodowaniu sinic.  Smiley

Mam testy zooleka i podobno na fosfor strasznie zaniżają wynik, wychodzi 1 mg/l  może w rzeczywistości być 3 mg/l i jeszcze zrobić dolewke ?
No zaryzykuje - najwyżej bedzie glonario-akwarium.


Zapisane

netka888
Stały użytkownik
***
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 395

Akwarystyka to pasja... Practise, go and win !


« Odpowiedz #85 : Marzec 11, 2010, 19:13:28 »

Witam ponownie. Po radzie Pethro zaczęłam nawozić PG Classic, EasyCarbo i sporadycznie potasem i raz na jakiś czas ciut PG Macro. Niestety, poprawy nie ma.


rośliny mają zaawansowaną chlorozę, żółcieją, gniją łodygi, odpadają liście, karłowacieją, słowem - chyba wszystko co możliwe Smiley
jedyna zmiana to taka, że nurzaniec mi cały zgnił Undecided

przypominam:
45l
14W + odbłysnik+folia spożywcza (pare dni)
Rośliny: kryptokoryny, bacopa karolińska, saggitaria, moczarka, rotala (taka czerwona), był nurzaniec, hygrophila difformis

Bardzo proszę o radę
Zapisane

The only reason why God created man is because he was disappointed with the monkey - M. Twain

                 
...In sleep he sang to me
In dreams he came
That voice which calls to me
and speaks my name
And do I dream again?...

...........................................................
shogun4
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 508



« Odpowiedz #86 : Marzec 12, 2010, 11:06:55 »

Witam. Mam następujący problem. Nawożę PG ferro+(1ml na dzień)i PG Macro (1ml na dzień) oraz siarczanem potasu(3ml na dzień) i magnezu(1ml na dzień). I moje rosliny wcale mi nie chcą rośnąc. Mam moczarkę kanadyjską, jakieś 2 kryptokoryny, saggitarię, bacopę karolińską, nurzańca i rolatę okrągłolistną.Jest chloroza(bacopa, saggitaria i nurzaniec), odpadanie i żółcenie liści(kryptokoryny), brązowienie liści(rotala), gnicie łodygi (bacopa), gnicie liści z łodygą (moczarka) no i wszystkie rośliny nie rosną. W większości nie są to rośliny wymagające więc nie mam pojęcia czemu minie chcą rosnąć. Światło to 14w na 45l (netto około 40l). CO2 brak (moze kupno easy-Carbo coś by pomogło???). Testów żadnych nie mam. I mam pytanie. Czy może ostawić te nawozy i nawozić tylko potasem? Bo może są już nadmiary?

Witam ponownie. Po radzie Pethro zaczęłam nawozić PG Classic, EasyCarbo i sporadycznie potasem i raz na jakiś czas ciut PG Macro. Niestety, poprawy nie ma.

rośliny mają zaawansowaną chlorozę, żółcieją, gniją łodygi, odpadają liście, karłowacieją, słowem - chyba wszystko co możliwe Smiley
jedyna zmiana to taka, że nurzaniec mi cały zgnił Undecided

A próbowałaś może odstawiać nawożenie? Twoje rośliny to nie są jakieś mega wymagające gatunki. Masz raczej mało światła i może problem jest w nadmiarze, a nie niedoborze składników. Ja mam podobne akwarium i daję tylko PG Makro, z reguły 1x/tydzień przy podmianie. Nie mam CO2. Przez kilka miesięcy było tylko 15W/50l. Wystarcza, rośliny rosną średnim tempem, glonów praktycznie nie ma, trzeba się długo wpatrywać, żeby coś wypatrzeć. Jak dla mnie żelazo, magnez, PG classic do odstawienia. Przy takim akwarium najlepsze nawożenie to podmiana wody 1x/tydzień, ale to tylko taka niefachowa hipoteza Wink

Aha, no i są oczywiście jeszcze testy, zrób to się przekonasz. (Choć i to nie da Ci gwarancji, bo testy potrafią pokazywać różne cuda Wink)
« Ostatnia zmiana: Marzec 12, 2010, 11:09:13 wysłane przez shogun4 » Zapisane

czapka
Bywalec
****
Wiadomości: 744



« Odpowiedz #87 : Marzec 12, 2010, 11:07:34 »

Netka, jak pewnie wiesz to chloroza ma wiele przyczyn. Może to być brak azotu, magnezu czy żelaza.
Tak czy tak jeżeli uważasz, że masz niedobory i przy tym nie robisz testów to według mnie najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie będzie metoda EI. Czynnikiem ograniczającym wzrost roślin będzie w Twoim przypadku światło co nie doprowadzi raczej do takich rezultatów jak braki składników.
Zapisane
bebikk
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 718

nowa przygoda z krewetkarium


« Odpowiedz #88 : Marzec 12, 2010, 13:55:04 »

witam, ostatnio zasugerowano mi ze brakuje u mnie w baniaku makro elementow, kupilem wiec planta gainer pro, sam potas, fosfor i azot no i wlaczylem bimbrownie, dostrzeglem ze zaczela wiekszosc roslin, ale nie wszystkie babelkowac, czy to oznacza ze pozostalym roslinom czegos ciagle brakuje?
Zapisane

w kupie siła więc napakujmy do 25l jak najwięcej ryb!
netka888
Stały użytkownik
***
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 395

Akwarystyka to pasja... Practise, go and win !


« Odpowiedz #89 : Marzec 12, 2010, 20:37:25 »

Witam. Mam następujący problem. Nawożę PG ferro+(1ml na dzień)i PG Macro (1ml na dzień) oraz siarczanem potasu(3ml na dzień) i magnezu(1ml na dzień). I moje rosliny wcale mi nie chcą rośnąc. Mam moczarkę kanadyjską, jakieś 2 kryptokoryny, saggitarię, bacopę karolińską, nurzańca i rolatę okrągłolistną.Jest chloroza(bacopa, saggitaria i nurzaniec), odpadanie i żółcenie liści(kryptokoryny), brązowienie liści(rotala), gnicie łodygi (bacopa), gnicie liści z łodygą (moczarka) no i wszystkie rośliny nie rosną. W większości nie są to rośliny wymagające więc nie mam pojęcia czemu minie chcą rosnąć. Światło to 14w na 45l (netto około 40l). CO2 brak (moze kupno easy-Carbo coś by pomogło???). Testów żadnych nie mam. I mam pytanie. Czy może ostawić te nawozy i nawozić tylko potasem? Bo może są już nadmiary?

Witam ponownie. Po radzie Pethro zaczęłam nawozić PG Classic, EasyCarbo i sporadycznie potasem i raz na jakiś czas ciut PG Macro. Niestety, poprawy nie ma.

rośliny mają zaawansowaną chlorozę, żółcieją, gniją łodygi, odpadają liście, karłowacieją, słowem - chyba wszystko co możliwe Smiley
jedyna zmiana to taka, że nurzaniec mi cały zgnił Undecided

A próbowałaś może odstawiać nawożenie? Twoje rośliny to nie są jakieś mega wymagające gatunki. Masz raczej mało światła i może problem jest w nadmiarze, a nie niedoborze składników. Ja mam podobne akwarium i daję tylko PG Makro, z reguły 1x/tydzień przy podmianie. Nie mam CO2. Przez kilka miesięcy było tylko 15W/50l. Wystarcza, rośliny rosną średnim tempem, glonów praktycznie nie ma, trzeba się długo wpatrywać, żeby coś wypatrzeć. Jak dla mnie żelazo, magnez, PG classic do odstawienia. Przy takim akwarium najlepsze nawożenie to podmiana wody 1x/tydzień, ale to tylko taka niefachowa hipoteza Wink

Aha, no i są oczywiście jeszcze testy, zrób to się przekonasz. (Choć i to nie da Ci gwarancji, bo testy potrafią pokazywać różne cuda Wink)

Właśnie też tak myślałam. Bo przecież w tych nawozach, które daję są wszystkie składniki, które są na 1 stronie tego wątku. Może jeszcze przyczyną mogłoby być słabe światło, ale widziałam świetnie zarośnięte zbiorniczki przy standartowym oświetleniu, dodatkowo mam niewymagające gatunki. No cóż, myślę że spróbuję z tym odstawieniem, zostawiając tylko EasyCarbo. Co o tym myślicie?
Zapisane

The only reason why God created man is because he was disappointed with the monkey - M. Twain

                 
...In sleep he sang to me
In dreams he came
That voice which calls to me
and speaks my name
And do I dream again?...

...........................................................
Strony: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 19
  Drukuj  
 
Skocz do: