Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Akwarystyka « Nierybiaste « A cóż to za ślimak??? Prosze o pomoc w oznaczeniu
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: A cóż to za ślimak??? Prosze o pomoc w oznaczeniu  (Przeczytany 2841 razy)
Cardangel
"Przyrodnik" na swobodzie to jak wariat w samochodzie
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 267


« : Marzec 19, 2009, 17:58:03 »

Witam serdecznie.
Niedawno zakupiłem takie oto dwa ślimaki
Do dziś nie jestem pewien co to za jedne. Pani w sklpelie nie potrafiła mi odpowiedzieć choć Ja obstawiam na neritinę. Zadziwiają mnie tez te białe kropki na skorupce. Według ionformacji ze sklepu to niby sa młode ale mi się wydawało że ślimaki skladają jajka a ten niby nosi na sobie?? Nie wiem czy mam to z niego ściagnąć czy jak??
Prosze o pomoc i podpowiedzi.
« Ostatnia zmiana: Marzec 22, 2009, 18:29:25 wysłane przez Cardangel » Zapisane

Cardangel
"Przyrodnik" na swobodzie to jak wariat w samochodzie
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 267


« Odpowiedz #1 : Marzec 30, 2009, 11:51:48 »

No normalnie aż nie chce mi się wierzyć że nikt nie potrafi rozpoznac tej gadziny??
Zapisane

Devon
Nowy
*
Wiadomości: 12


« Odpowiedz #2 : Marzec 30, 2009, 15:43:25 »

Tak, to jest netrina. Jajka tego ślimaka przypominają trochę kulki styropianu i składa je wszędzie.
Zapisane
Cardangel
"Przyrodnik" na swobodzie to jak wariat w samochodzie
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 267


« Odpowiedz #3 : Marzec 31, 2009, 08:23:20 »

Trochę on przypomina neritinę (wg zdjęć w necie) ale ma też takie wyrostki na skorupie no i dodatkowo te białe plamki. Wczoraj przy podmiance znalazłem dwie te plamki na szybie. Jedną zeskrobałem i wrzuciłem pod mikroskop. Nie było tam widać żadnej larwy ślimaka. W sumie to  wydawała się pusta. Z drugiej strony nic z niczego nie powstaje. Szukałem też w necie informacjii które ślimaki noszą jajka na skorupie i nic interesującego nie znalazłem.
Pozdrawiam

« Ostatnia zmiana: Marzec 31, 2009, 09:44:35 wysłane przez Cardangel » Zapisane

Muchomorek
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2698


...a cыновья уходят в бой!


« Odpowiedz #4 : Marzec 31, 2009, 09:57:53 »

Wszystko pasuje, Twój ślimak ma jajka, a ten tutaj już nie ma i ma tylko ślady po jajkach.
A kolor może być inny np. nasz ślimak pomrów czarniawy zazwyczaj jest ciemnoniebieski, ale trafiają się i brązowe egzemplarze.
Zapisane
Cardangel
"Przyrodnik" na swobodzie to jak wariat w samochodzie
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 267


« Odpowiedz #5 : Marzec 31, 2009, 10:02:56 »

OKI czyli to jest neritina tak na 100%?? Teraz pozostało do rozgryzienia nazwę gatunku:)
Zapisane

lukas
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3050


into U'r eyes my face remains


« Odpowiedz #6 : Kwiecień 02, 2009, 18:48:23 »

Na pewno nie jest to Neritina bo one mają gładką muszlę. Wg mnie to jakiś przedstawiciel rodzaju Clithon. Najpopularniejsze gatunki z tego rodzaju dostępne u nas to Clithon corona i Clithon urchin, ale żaden z nich nie odpowiada twojemu ślimaczkowi.
Zapisane

Cardangel
"Przyrodnik" na swobodzie to jak wariat w samochodzie
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 267


« Odpowiedz #7 : Kwiecień 08, 2009, 18:12:34 »

Specjaliści od ślimaczków pomóżcie. Trochę niepokoi mnie ten brak odpowiedzi na mój temacik:)
Zapisane

Muchomorek
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2698


...a cыновья уходят в бой!


« Odpowiedz #8 : Kwiecień 08, 2009, 18:14:03 »

Oglądałem z tysiąc zdjęć ze ślimakami i tak nie umiem dopasować, może nie trafiłem?
Zapisane
Cardangel
"Przyrodnik" na swobodzie to jak wariat w samochodzie
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 267


« Odpowiedz #9 : Kwiecień 08, 2009, 19:58:34 »

Znam to dokładnie z autopsji:) Teżnie mogę dopasowac co to za ślomol. A jest możliwość żeby clithon skrzyżował się z Neritina?? Bo może to nie jest jakiś gatunek typowy tylko krzyżowka??
Zapisane

Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do: