Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Akwarystyka « Woda « dlaczego mam wysokie NO3 ?
Strony: 1 2 [3]
  Drukuj  
Autor Wątek: dlaczego mam wysokie NO3 ?  (Przeczytany 25726 razy)
andrzej72
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1210



« Odpowiedz #30 : Kwiecień 14, 2009, 23:09:12 »

no to zakup sobie woreczek z anionitem zooleka i będziesz mial w ciagu 2 dni po azotanach i zmniejszą Ci się azotyny:) Koszt okolo 8 zł i klopot z głowy. Nie szkodzi a skuteczny:)
Z tym zbijaniem NO3 to bym uważał. Zbicie tego do niemalże zera na bank kończy się glonowiskiem, a jak PO4 nie jest zerowe to istnieje duże ryzyko, że zalęgną się sinice. W przypadku wysokiego NO3 i niskiego PO4 podmianki i owszem, ale jak podamy do baniaczka fosfor to roślinki zaczną zjadać NO3 - ja w ten sposób zbiłem NO3 z 40 do jakiś 20 i trzymam PO4 na poziomie 1,5-2 mg/l

Qter - wysłałem Ci wiadomość na PW z opisem co wg mnie jest nie tak.


Wychodzi na to, że optymalny stosunek dla N:P to 16:1
Gdzieś wyczytałem, że to co podają (16:1) dotyczy, o ile dobrze pamiętam, liczb atomów: 16 atomów N i 1 atom P, co po przeliczeniu na stosunek mas daje 7,2:1. Tak przynajmniej podaje Ratfield. Gdy zastosować stosunek mas to trzeba by na każde 7 mg NO3 podać 1 mg PO4, co nie byłoby bezpieczne, dlatego wielu mocno zaokrągliło ten stosunek do 10:1, uznając go za bezpieczny i efektywny.
Zapisane

Qter
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 182


« Odpowiedz #31 : Kwiecień 15, 2009, 08:53:27 »

Cześć,

Andrzej72 dzięki wielkie za odpowiedź.

Pozwolisz, że wrzuce tu naszą korespondencje z PW - może się komuś przyda Wink

"Cytat: Qter  Wczoraj o 09:38:51

Następny problem, któey przede mną stoi do rozwiązania to zielenice oraz marniejące rosliny. Pytanie brzmi czy powinienem uzupełnić mikro i makro czy czekać aż padną glony.

Akwa towarzyskie 126 ltr - około 100 ltr H20 brutto,

Oświetlenie  2x24Watt na T5 (withe + plant grow) z odbłyśnikami - 12h dziennie

Parametry mierzone testami kropelkowymi JBL wody przed ostatnią podmianę (dziś wieczorem zbadam ponownie):

NO3 - 20
Fe - 0
PO4 - 0,1
PH - 8

Rośliny i ich wygląd:

Echinodorus bleheri - Żabienica Blehera - liście porośnięte częsciowo zielenicami, niektóre "cienkie", miejscami przezroczyste
Cladophora Aegagropila -  Gałęzatka Kulista - tu akurat o.k.
Anubias Nana Big - Anubias Niski - starsze liście porośnięte zielenicami
Anubias - starsze liście porosniete zielenicami
Cryptocoryne Wendtii Brown - Zwartka Wendta Brązowa - niektóre liscie postrzepione, bez zielenic - albo ja ich po prostu nie widzę bo liście są bardzo ciemnego koloru
Alternanthera cardinalis - polskiej nazwy niestety nie znam - liscie porośnięte zielenicami, postrzepione i poskręcane, brak przyrostów, nie wypuszcze korzeni z łodygii (kiedyś rosła aż za bardzo), słaby układ korzeniowy - ogólnie wydaje mi się, że ta roslina najbardziej ucierpiała
Glossostigma elatinoides - jęznicznik australijski - niektóre listki porośniete zielenicami, ostatnio mam wrażenie że jej przestała przyrastać

Dodawałem potas jakiś czas temu do podmiany (20 ltr) - w takiej dawce aby ta woda podmieniana miałe 15ppm K miałem wrażenie, że liście anubiasa i żabienicy są poskręcane co by sugerowało jego nadmiar więc zaprzestałem

Dodałem tez magnez (MgSO4*7H20) tak aby stężenie w akwa wyniosło 0,25 ppm (nie naraz tylko porcjami po 1/5 dawki) - ale efektów nie widzę.

Obecnie nie nawoże niczym (z nawozów posiadam K2SO4, MgSO4, PG Micro, PG Macro, PG Ferro, PMDD (zakupione tu: http://www.akwanawozy.sklepna5.pl/). Nie nawoże CO2 (choć planuje).

1. Wejdź tu -> http://www.akwanawozy.sklepna5.pl/ i kup sobie nawóz o nazwie podrabiany TPN+ (proszek) i rozrób wg instrukcji. Ponadto zaopatrz się w K2SO4 i KH2PO4 i rozrób wg instrukcji. W przypadku mojego baniaka te sole sprawdzają się rewelacyjnie a problemy z glonami i roślinami to już historia
2. NO3=20 a PO4=0,1. Jak dla mnie to zły stosunek. Jak jest dużo NO3 a nie ma lub jest mało PO4 to zielenice masz jak w banku. U mnie stosunek NO3 do PO4 wynosi 10:1 (jak NO3=20 to PO4 podnoszę do 15,-2 mg/l)
3. W przypadku roślin wolno rosnących (anubiasy) zielenice to rzecz w zasadzie normalna. Ale można temu zaradzić (patrz pkt 2)
4. Pół przeźroczyste liście to także efekt braków fosforu. Nie bój się PO4. Jak jest wystarczająco NO3 i zachowasz odpowiednie proporcje to PO4 CI nie zaszkodzi.
5. Fe=0 - zakładam, że niewykrywalne. Należałoby podnieść samo żelazo do poziomu 0,2 mg/l ale stopniowo. Jak nie masz nitek to możesz podawać PG ferro+ a jak kupisz podrabiany TPN to o żelazo nie musisz się martwić bo to kompletny nawóz.
6. Do baniaczka podawaj potas (najlepiej rozrobione sole). Potasu nigdy za wiele.
7. CO2 - jak chcesz mieć ładne rośliny a światła masz 0,5 W/l lub więcej to CO2 staje się koniecznością przy nawożeniu."

Więc teraz pytania:

Mam PMDD o składzie:
Potas ( K 41,4),
Magnez (Mg 2,86),
Żelazo (Fe 1,39),
Mangan (Mn 0,4),
Bor (B 0,25),
Cynk (Zn 0,08),
Miedź (Cu 0,02),
Molibden (Mo 0,01),
Sorbinian potasu (E202),
Kwas askorbinowy (E300).

Ty sugerujesz użycie podrabianego TMP+ o składzie:
Azot (1,34)
Potas ( 1,03),
Fosfor (0,1),
Magnez (0,39),
Siarka (0,94),
Żelazo (0,07),
 Mangan (0,04),
Bor (0,004),
Cynk (0,002),
Miedź (0,006),
Molibden (0,002),

Z tego co widzę PMDD jest "mocniejszy" i ponadto nie zawiera Azotu, Fosforu i Siarki. TMP+ zamówiłem.

Czekam również na KH2PO4 - aby podnieść PO4 stopniowo do zakładanego poziomu 10:1.

Mam następujące pytania:
- odnosnie żelaza (sinic nie obserwje) - czy nie mając TMP+ i KH2PO4 na obecnym etapie mogę stopniowo dodawać Fe (dodając PG Ferro) aby docelowo uzyskać Fe ~ 0,2 czy się wstrzymać ?
- czy podawać potas poprzez K2SO4 (jak dałem 15ppm w wodzie podmienianej to miałem wrażenie, że liście żabienicy się skręcały) - może 1/4 dawki - co o tym sądzicie ?

Jeszcze raz dziękuje za odpowiedzi.

Pozdrawiam

Qter

Zapisane

andrzej72
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1210



« Odpowiedz #32 : Kwiecień 15, 2009, 13:07:22 »

Więc teraz pytania:

Mam PMDD o składzie:
Potas ( K 41,4),
Magnez (Mg 2,86),
Żelazo (Fe 1,39),
Mangan (Mn 0,4),
Bor (B 0,25),
Cynk (Zn 0,08),
Miedź (Cu 0,02),
Molibden (Mo 0,01),
Sorbinian potasu (E202),
Kwas askorbinowy (E300).

Ty sugerujesz użycie podrabianego TMP+ o składzie:
Azot (1,34)
Potas ( 1,03),
Fosfor (0,1),
Magnez (0,39),
Siarka (0,94),
Żelazo (0,07),
 Mangan (0,04),
Bor (0,004),
Cynk (0,002),
Miedź (0,006),
Molibden (0,002),

Z tego co widzę PMDD jest "mocniejszy" i ponadto nie zawiera Azotu, Fosforu i Siarki. TMP+ zamówiłem.

Czekam również na KH2PO4 - aby podnieść PO4 stopniowo do zakładanego poziomu 10:1.

Mam następujące pytania:
- odnosnie żelaza (sinic nie obserwje) - czy nie mając TMP+ i KH2PO4 na obecnym etapie mogę stopniowo dodawać Fe (dodając PG Ferro) aby docelowo uzyskać Fe ~ 0,2 czy się wstrzymać ?
- czy podawać potas poprzez K2SO4 (jak dałem 15ppm w wodzie podmienianej to miałem wrażenie, że liście żabienicy się skręcały) - może 1/4 dawki - co o tym sądzicie ?

Jeszcze raz dziękuje za odpowiedzi.

Pozdrawiam

Qter


Nie wiem czy skład PMDD jest procentowy czy gramowy, wiem napewno, że skład TPN jest procentowy - nie wypowiem się więc, który jest "mocniejszy" choć mocniejszy nie zawsze oznacza lepszy.

Jeśli chodzi o żelazo - jeśli nie masz nitek i innego nitkowatego badziewia, a Twoje rośliny wykazują braki niedoboru żelaza (to ważne) to stopniowo możesz podnosić żelazo. Jednak po każdej dawce patrz co się z zielskiem dzieje i czy Ci się toś na zielsko nie rzuciło.

Deformacja liści to objaw niedoboru mikro: jeśli lejesz RO przy podmianach to:
- może brakować Ca
- może to być brak żelaza (karłowacenie liści)
- może brakować Zn (powyginane blaszki liści)
- może brakować Mo (liście powyginane, wąskie i małe)

Przydałyby się zdjęcia.
Zapisane

Qter
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 182


« Odpowiedz #33 : Kwiecień 15, 2009, 21:05:10 »

Cześć,

Odnośnie PMDD i TPN to faktycznie skład ich podawany jest różnie (dla PMDD jako mg/ml a dla TPN %).

Nitek nie obserwuje więc spróbuje podawać żelazo stopniowo. KH2PO4 i TPN zamówione (pewnie dojdzie po łikendzie - a w łikend planowa cotygodniowa podmiana 20ltr na odstany kranowit).

Przy podmianach podaje kranówę - wyjątkiem były ostatnie czasy, gdzie zrobiłem bodajrze 2 podmiany RO aby zbić poziom NO3.


Deformacja liści to objaw niedoboru mikro: jeśli lejesz RO przy podmianach to:
- może brakować Ca
- może to być brak żelaza (karłowacenie liści)
- może brakować Zn (powyginane blaszki liści)
- może brakować Mo (liście powyginane, wąskie i małe)

Przydałyby się zdjęcia.


zdjęcia umieściłem w albumie na fotosiku tu: http://qterek.fotosik.pl/albumy/619328.html

tak jak pisałemn wcześniej - najbardziej ucierpiała Alternanthera cardinalis

kiedyś wyglądła tak:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/391d384104b2e8b1.html

a obecnie to jakieś nieporozumienie...

Prosżę o dobre rady.

PZDR

Qter
Zapisane

andrzej72
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1210



« Odpowiedz #34 : Kwiecień 16, 2009, 12:47:20 »

No Qter kasz piękne zielenice. Ale to nic strasznego  Wink Podmiany rób kranówką - są w niej przynajmniej szczątkowe ilości mikro. Podnieś PO4 a NO3 zacznie spadać. TPN powinien pomóc bo to nawóz mikro+makro. U sobie uzupełniam dodatkowo fosfor (sole) i zielenice dały sobie spokój (szyby nie czyszczę już drugi tydzień Grin bo nie ma z czego). Oczywiście do tego miksu jeszcze potas.

Jak będziesz dawać TPN to stopniowo - 10 ml podziej sobie np na 3 dawki i podawaj co 2 dni 3 ml i obserwuj rośliny. Podobnie z fosforem - także stopniowo. Nie podawaj od razu pełnej dawki. Dodam, że te 10 ml to według mnie dla baniaka dość mocno porośniętego. Jeśli więc nie masz dużo roślin to proponuję zacząć od 5 ml tygodniowo, a fosfor w zależności od tego ile jest NO3.
Zapisane

Qter
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 182


« Odpowiedz #35 : Kwiecień 16, 2009, 13:03:00 »

Dzięki Wink

Zrobie jak mówisz - spokojne dawkowanie TPN połączone z obserwacją + fosfor w zależności od NO3 i planowe podmiany na kranówke...

Ciekawe ile czasu mi zejdzie żeby było git... no nic trza cierpliwym być...

PZDR

Qter
Zapisane

qbakos
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 10


« Odpowiedz #36 : Kwiecień 19, 2009, 15:18:45 »

To ja zaproponuje coś innego...

Problem z wysokim NO3 miałem właściwie od zawsze (zresztą nic dziwnego jak moja kranówka ma NO3 na poziomie 41). Pomogło włożenie do filtra wkładu NitratEX, który pochłania NO3. Regeneruje się to zwykłą solą co tydzień-dwa. Woda z regeneracji wkładu, którą wylewam jest żółta, więc widać ile azotanów jest pochłanianych. Jak dla mnie prostsza metoda niż zabawa w filtry RO, woda destylowana czy inne...
Nie ma też problemu z obniżeniem NO3 do zera, które też ponoć nie jest zalecane. U mnie utrzymuje się na poziomie 10-20, więc jest chyba ok.
Zapisane
Esmi
Bywalec
****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 520

Cave hominem


« Odpowiedz #37 : Kwiecień 20, 2009, 22:02:20 »

Sorry że się wmieszam, ale tak sobie czytam i zastanawiam się po co  Qter robisz takie kombinacje alpejskie z częstymi podmianami uzdatnianiem i innymi cudami na kiju? W dodatku wydaje mi się że lejesz ździebko za dużo różnych nawozów niekoniecznie potrzebnych w przypadku twojego akwa. O ile się zorientowałam masz same wolno rosnące rośliny więc tyle nawozów nie jest im potrzebne. Kilka osób radziło ci na początku żebyś posadził trochę roślin szybko rosnących. Czemu tego nie zrobisz, tylko męczysz siebie i mieszkańców akwa ciągłymi podmianami? Ja u siebie zbiłam NO3 właśnie przez szybko rosnące roślinki, a wspomogłam je jeszcze podłanczając CO2. Ja u siebie trochę przesadziłam bo NO3 spadło mi niemal do 0 Smiley ,ale ja mam gąszcz, a ty możesz obsadzić akwa trochę oszczędniej. Polecam roślinki, to naprawdę świetny sposób na NO3 i to nie tylko pistia. 
Zapisane

Jesteśmy zarozumiałymi ignorantami zapatrzonymi w swoje "człowieczeństwo", które zamiast otworzyć nam szerzej oczy na otaczający nas świat, przysłoniło je mgłą pychy.
Qter
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 182


« Odpowiedz #38 : Kwiecień 21, 2009, 08:19:01 »

Esmi,

W momencie kiedy stwierdziłem, że NO3 jest za wysokie przestałem nawozić zupełnie akwa. Podmiany robiłem często aby właśnie NO3 zbić. Dodatkowo wrzuciłem pistię która moim zdaniem również tu bardzo pomogła. Dopiero teraz, po uzyskaniu w miarę stabilnych parametrów zacząłem delikatnie nawozić. Następny krok to podwyższenie PO4 aby zlikwidować zielenice. Jeśli chodzi o CO2 to tak jak pisłaem w którymś tam poście - planuje - jestem na etapie kompletowania zestawu (butla + reduktor + drabinka itd.) lecz w taki sposób aby nie zrujnowało to mojego budżetu Wink (w bimbrownie nie chce się bawić ze względu na brak możliwości regulacji).

Qbakos - też myślałem o jakimś wkładzie - ale tak na prawdę on redukuje skutek a nie przyczynę - ja chcę aby NO3 było zjadane przez rośliny w jakimś tam stopniu  oraz nierosło ponad 20ppm. Pozatym nie wiem czy ingerenacja co 2 tyg. w filtr jest dobra dla jego działania - ja do tej pory czyściłem filtr co 1,5 miesiąca - teraz chcę to zmienić i czyścić raz na 2-3 miesiące (kubełek Eheim).

Ogólnie: obecnie od 4 tygodni robię standardowe podmiany około 20% akwa, nawożę 1ml/24h PMDD (od 2 tygodni) i obserwuje rośliny - następny krok to zielenice  OUT.

PZDR

Qter
Zapisane

Esmi
Bywalec
****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 520

Cave hominem


« Odpowiedz #39 : Kwiecień 21, 2009, 17:28:32 »

A co to jest PMDD? Może u siebie to zastosuję, tez mam glony chociaż u mnie NO3 wynosi prawie zero  hehehe... Smiley
Cytuj
w bimbrownie nie chce się bawić ze względu na brak możliwości regulacji
Jak tam uważasz, ale myślę że zanim skompletujesz profesjonalny zestaw warto się pobawić w bimbrownie. Rezultaty rewelacyjne! Fakt nie ma możliwości podkręcenia bąbelków ale zawsze można tak dobrać ilość zacieru żeby nie zagazować mieszkańców. Ja mam 72l akwa więc kupowanie profesjonalnego zestawu mi się opłaca. Ale bimrownie polecam Smiley 
Zapisane

Jesteśmy zarozumiałymi ignorantami zapatrzonymi w swoje "człowieczeństwo", które zamiast otworzyć nam szerzej oczy na otaczający nas świat, przysłoniło je mgłą pychy.
Angelot
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3


« Odpowiedz #40 : Kwiecień 23, 2009, 21:53:37 »

Mam podobną obsadę roślin, i akwarium 125 (zalane 2 miesiące temu). U mnie wystarczyło podmienić 1/3 wody z zebranej z dna na odstaną . Po 1 dniu wszystkie parametry ok, choć niektóre liście riśkin zaczęły być siakowate.
Zapisane
Qter
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 182


« Odpowiedz #41 : Kwiecień 24, 2009, 08:42:34 »

Mam podobną obsadę roślin, i akwarium 125 (zalane 2 miesiące temu). U mnie wystarczyło podmienić 1/3 wody z zebranej z dna na odstaną . Po 1 dniu wszystkie parametry ok, choć niektóre liście riśkin zaczęły być siakowate.

to znaczy ze masz niedobory - ciężko mi się wypowiadać bo sam mam jeszcze z tym spore problemy - znając życie to pewnie potas albo żelazo - z tym, że z Fe bym uważał...

może niech ktoś mądrzejszy się ode mnie wypowie Wink


A co to jest PMDD? Może u siebie to zastosuję, tez mam glony chociaż u mnie NO3 wynosi prawie zero  hehehe... Smiley

PMDD - to nawóz - skład podany we wcześniejszych wiadomościach - wpisz w googlach PMDD i będzie jasne...

PZDR

Qter
Zapisane

renegat
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 44


« Odpowiedz #42 : Kwiecień 26, 2009, 23:16:50 »

No i jak udało sie opanować NO3?
Od półtorej tyg walcze z NO3 80mg/l.Już pozbyłem sie glonów,rośliny rosna niezbyt szybko. To pewnie efekt pozostawienia akwa na święta pod opieką znajomej. Akwa b.małe:) 25l.Truno zachowac ruwnowage...
W kranówie NO3 wynosi 5mg/l wedłóg testu zooleka, co zresztą jest zgodne z tym co podają w wodociągach.Testowałem wode demineralizowaną i wyszło 0.Więc test jest chyba w parządku.Podmieniam co drugi dzień 3l wody.Stosuje anionit zooleku i nic.Ciągle tyle samo.Możliwe że zamało wody podmieniam ale z tego co piszą na anionicie to po kilkunastu godz powinien zbić NO3 do 20mg/l.Regeneruje go w wodzie z sola jodowana.Czy musze kupic sól niejodowaną?
Chyba zaczne coś kombinować z fosforem ale najpierw musze kupić test


tylko dlaczego nie mam glonów?Wszystko wskazuje na to że powinny być.Były ale juz ich nie ma,tylko resztki zostały
Zapisane
Qter
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 182


« Odpowiedz #43 : Kwiecień 27, 2009, 19:34:39 »

czesc,

No i jak udało sie opanować NO3?

jeśli chodzi o moje akwa to wygląda, że tak - od pewnego czasu jest stabilne na poziomie 20-25 ppm

nie mam doświadczenia z testami zooleka ani z anionitem więc się nie wypowiem ale proponuje:
- zwiększyć podmianę do 6 ltr co 2-gi dzień (ja w sumie zrobiłem chyba z 8 podmian w tym 2 na RO aby zejść z 80ppm do 20)
- przestać nawozić (sprawdź czy twoje nawozy nie zawierają azotu)
- dodać roślin szybko-roznących (pistia, moczarka, kabomba - ja myślę że u mnie pistia sporo wyciąga)

Ja teraz wziąłem się za zielenicę - stopniowo zwiększyłem w ostatnim tygodniu fosfor PO4 tak, że teraz jest w okolicy 1ppm

Od dziś zwiększyłem dawkę nawozu PMDD do 2ml/24h tak aby uzyskać poziom żelaza na poziomie 0,2-0,3

Moim zdaniem nie wszystko na raz... powoli

PZDR

Qter
Zapisane

Qter
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 182


« Odpowiedz #44 : Maj 25, 2009, 22:38:45 »

Witam,

Minął miesiąc od mojej wcześniejszej wypowiedzi, więc pozwalam sobie na post pod postem Wink zamiast modyfikacji starego.

Od tygodnia nawożę CO2 z butli - na razie 24/h (nie ma sterownika do elektozaworu) od 3 dni 1 bąbel na 5 sek (wcześniej trochę eksperymentowałem - ale doszedłem do wniosku, żeby ustawić mniej i poczekać). EDIT: zapomniałem dodać, że oświetlenie 2 x 24 Watt + odbłysniki

Parametry H2O w moim baniaku 17 maja i dzisiaj (25 maja)

NO3    NO2    kH      GH       Ph     Fe        PO4
40,00   0,00   8,00   11,00   7,50   0,10   1,80     -  17 maj
20,00   0,00   5,00   10,00   7,00   0,20   0,80     -  25 maj

i moje obserwacje:

- rośliny NIE bąblują, ale anubiasy zaczęły wypuszczć liście, pistja mnoży się jak szalona, żabienica, Limnophila aromatica(ostatni nabytek) oraz althernera cardinalis stoi
w żabienicy dziury i "bardzo" słabe liście - rwące się strasznie a nie mięsiste (wcześniej też tak było)

- zielenic znacznie mniej (mniej na szybach, mam wrażenie, że zaczynają odpuszczać ze starych liści anubiasów)

i moje pytania:

1. czy mam dobre wrażenie, że dając CO2 rośliny zaczęły wyciągać z H20 NO3 i PO4 (wcześniej były mniej więcej na stałym poziomie), to że kH spada to dla mnie zrozumiałe

2. nawoże PMDD (tak aby Fe nie przekroczyło 0,3 pmm), dodatkowo leje K2SO4 (tak aby po podmianie było +4 ppm) oraz K2H2PO4 w zależności od NO3 (10:1) oraz przy podmianie uzupełniam Mg podając MGSO$*7H20 (tak aby po podmianie wzrosło o o,25 ppm) - co może być przyczyną dziur i słabej "mięsistości liści" - wiem że powinno iść do działu rośliny ale w sumie jedno z drugim się łączy

3.  czy dobrze kombinuje z CO2 (jako dyfuzor - drabinka)

PZDR

Qter


« Ostatnia zmiana: Maj 26, 2009, 11:05:10 wysłane przez Qter » Zapisane

Strony: 1 2 [3]
  Drukuj  
 
Skocz do: