Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Akwarystyka « Zrób to sam « OŚWIETLENIE + ODŁYŚNIK = TEMPERATURA
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: OŚWIETLENIE + ODŁYŚNIK = TEMPERATURA  (Przeczytany 2676 razy)
ozzo
240L - Płaskoboki
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 12


« : Listopad 23, 2008, 19:15:32 »

Mam Juwela 240L do belki standardowej dodałem ostatnio dodatkowe światło.
Do oryginalnej belki oświetleniowej wrzuciłem dodatkowy statecznik 2x54W, były tam już dwa pojedyncze 38W.
do bocznych ścianek na blachowkręty przykręciłem dwie blaszki a do nich odbłyśnik.
w odbłyśniku zamontowałem również uchwyty do świetlówek T5. Są tam zamontowane dwie świetlówki czyli 2 x 54W.

Trochę odbłyśnik się nagrzewa dość znacznie, pokrywa jest ciepła ale na razie nie odkształca się.
Oryginalne oświetlenie działa w 50%. to znaczy świetlówka po stronie gdzie dorzuciłem dodatkowe światło na razie nie ma, wyeksploatowała się Smiley
Druga świecie z przodu i tutaj nie ma problemu wysokiej temperatury.

Mam pytanie:
Czy tył gdzie są dwie nowe świetlówki 2 x 54W plus oryginalny zestaw 1 x 38W może spowodować odkształcenia obudowy a nawet zniszczenia.
Czy dwie T5 na jeden odbłyśnik to nie za dużo, jakie są metody chłodzenia sprawdzone oczywiście?
http://picasaweb.google.pl/lh/photo/YnxvEk20LUn15lvDo1blKQ
Zapisane

mario27-28
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1315



« Odpowiedz #1 : Listopad 23, 2008, 21:38:00 »

Jak masz problem z nagrzewającą się obudową to możesz umieścić stateczniki na zewnątrz.To one najwięcej się nagrzewają i problem powinien się rozwiązać.
Tu masz wątek o nadmiernym nagrzewaniu się wody,ale myślę że tobie to też może się przydać http://www.akwarium.net.pl/forum/index.php?topic=4106.0 bo możesz również zamontować wiatraczki od kompa i obudowa też będzie chłodniejsza  Smiley
Zapisane

ozzo
240L - Płaskoboki
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 12


« Odpowiedz #2 : Listopad 23, 2008, 21:54:31 »

Problem nie leży w tym że woda się nagrzewa za bardzo, w sumie nie zauważyłem czegoś takiego.
Stateczniki pracują też w warunkach do przyjęcia.

Nagrzewa się odbłyśnik ostro, i nie wiem czy można tak zostawić.

Być może nie spowoduje to jakichś awarii, ale wolę się upewnić u was, może ktoś to już przerabiał ...
Zapisane

mario27-28
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1315



« Odpowiedz #3 : Listopad 23, 2008, 22:01:19 »

Przecież odbłyśnik masz z aluminium i niesądzę żeby wysoka temp. mu zaszkodziła.Zobaczysz latem jak temp. wody podskoczy ci do ponad 30*C to wtedy jest problem jak ją schłodzić.Myśłę że jak wyrzucisz te stateczniki na zewnątrz to niebędziesz miał tego problemu (z wodą latem),a o to że grzeją się odbłyśniki to się niemartw,napewno się niestopią  Smiley
Zapisane

ozzo
240L - Płaskoboki
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 12


« Odpowiedz #4 : Listopad 23, 2008, 22:12:39 »

Thx mario27-28

trochę mnie uspokoiłeś, stateczniki na prawdę się nie grzeją do jakichś ekstrymalnych temp. normalna temperatura pracy,
a latem to się okaże jak będziemy chłodzić ...  Wink
Zapisane

Martin
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 277


« Odpowiedz #5 : Grudzień 01, 2008, 11:27:23 »

Mam obudowę WROMAK 40x25 cm prostą z oprawką na żarówkę E14.

Chcę zrobić odbłyśnik i zmienić oprawkę na taką, z dużym gwintem + świetlówkę energooszczędną o chłodnej barwie światła.

Czy odbłysnik taki jak ten, z allegro jest ok?

Link do aukcji:
http://allegro.pl/item491358930_odblysnik_folia_samoprzylepna_50mm_gratis.html

Zdjęcia:
Zapisane

mario27-28
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1315



« Odpowiedz #6 : Grudzień 02, 2008, 16:41:00 »

Możesz użyć tej foli jako odbłyśnik, jak najbardziej się nadaje.Możesz również wykleić pokrywę folią aluminiową,taką jaka jest używana w kuchni,to to samo co sprzedają na allegro,z tym że ta jest samoprzylepna.
Zapisane

Martin
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 277


« Odpowiedz #7 : Grudzień 05, 2008, 12:54:27 »

Wykleiłem tą z alegro i...

 Shocked daje dużo więcej światła w połączeniu ze świetlówką energooszcz. 12W

Polecam to rozwiązanie
Zapisane

krzys123k2
Zainteresowany
**
Wiadomości: 64


« Odpowiedz #8 : Styczeń 08, 2009, 18:06:28 »

U siebie mam załozone 3 dodatkowe swietlówki w tym 2x T5 obudowa nagrzewa sie ale nie do tego stopnia zeby sie mogła odkształcic
Zapisane

214profil,AquaelUNIMAX 500,UV,CO2,1W/L,Aqua,Power i SunGlo(3x30w)+T5 2x54W
90 neon innesa
20 razbora klinowa
Jerzy44
Nowy
*
Wiadomości: 1


« Odpowiedz #9 : Marzec 15, 2009, 14:18:13 »

Są odbłyśniki Symetryczne i Asymetryczne jakie zakładamy na przód i na tył w akwarium 112L
Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do: