Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: [1] 2 3
  Drukuj  
Autor Wątek: rybia ospa  (Przeczytany 11999 razy)
mentos
Nowy
*
Wiadomości: 3


« : Marzec 09, 2009, 15:07:37 »

Mam pytanie? czy mogę podczas kuracji zamienić lek ichtiosan na np: sera costapur bo wydaje mi się że ten lek nic nie daję lecze ryby już pięć dni i ic z tego
10 neonków padło 30 stopni ustawione.
Gdzieś przeczytałem że należy  też wyłączyć filtr co wy na to?

Wczoraj wymieniłem 40 l wody z 120 i co nić guzik z tego.o robic.
Zapisane
zybi
Nowy
*
Wiadomości: 46


« Odpowiedz #1 : Marzec 09, 2009, 15:34:08 »

Możesz jeśli etykietka dołączona do tych lekarstw na to pozwala (tzn na mieszanie i używanie ich w tym samym czasie), najlepiej wymienić wodę w zbiorniku jeśli chcemy używać innego leku niż ten już wlany do zbiornika. Poza tym masz zbyt dużą temp. wystarczy, że ustawisz 26-28C. (zobacz optymalną temp. dla neonków)
Nie wyłączaj filtra. Jest on niezbędny, żeby twoje rybki wyzdrowiały. Dostarczany tlen pozwala im żyć, jak odłączysz filtr to już osłabione rybki przez chorobę mogą nie wytrzymać brak tlenu Smiley. Mam nadzieję, że Ci to pomoże. Powodzenia Smiley
« Ostatnia zmiana: Marzec 10, 2009, 00:11:36 wysłane przez zybi » Zapisane
Muchomorek
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2698


...a cыновья уходят в бой!


« Odpowiedz #2 : Marzec 09, 2009, 16:55:41 »

Cykl przemian w skórze trwa nawet 15 dni. Masz lek w wodzie, więc się już nowe kulorzęski nie osiedlają w skórze ryby. A temperaturę  dajesz wysoką, żeby skrócić cykl rozwojowy pierwotniaka, ale trzeba dać optymalną dla ryby, żeby jej nie osłabić, albo nawet zabić. Temperatura odpowiednia dla neonka to 22-25 stopni C (niektórzy podają nawet 20-24). Nie wiem, czy te 30 stopni ich nie wykończyły bo były już osłabione przez kulorzęska.
Zapisane
tomasz_tbg
Zainteresowany
**
Wiadomości: 97


« Odpowiedz #3 : Marzec 13, 2009, 21:43:15 »

Ja zastosowałem ten lek, opisałem to w poście o tym samym temacie. Też neonki mi ją złapały, 4 dni i białe plamki się już nie rzucają w oczy jak przed zastosowaniem lekarstwa. z tymi 30 stopniami to bzdura a z wyłączonym filtrem jeszcze większa, na ichtiosanie nie pisze nic o filtracji i temperaturze, leczy sie je w temperaturze w której ryba czuje się dobrze w zależności od gatunku, a filtr wprowadza lek po całym akwarium dzięki czemu jego działanie (tj leku) jest lepsze, ja leje lek bezpośrednio na działający filtr. Afro
Zapisane
Dafi30
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 28



« Odpowiedz #4 : Kwiecień 25, 2009, 10:14:43 »

...moim zdaniem taka ilość padnietych neonków w jednej chwili to wina temp 30 stopni. Lekarstwo napewno im nie zaszkodziło,ale jeśli taką temp utrzymywałeś przez kilka dni no to masz efekty.
Zapisane
robero
Nowy
*
Wiadomości: 19


« Odpowiedz #5 : Maj 02, 2009, 09:42:35 »

mam pytanie 2 dni temu robiłem podmiane wody i dodałem kilka kropel aqua kali czy moge dziś dodać ichtiosan ?

czy ryba, która chorowała na rybią ospę może zachorować kolejny raz ?
« Ostatnia zmiana: Maj 02, 2009, 10:36:00 wysłane przez robero » Zapisane
shogun4
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 508



« Odpowiedz #6 : Maj 03, 2009, 10:59:45 »

Mam pytanie? czy mogę podczas kuracji zamienić lek ichtiosan na np: sera costapur bo wydaje mi się że ten lek nic nie daję lecze ryby już pięć dni i ic z tego
10 neonków padło 30 stopni ustawione.
Gdzieś przeczytałem że należy  też wyłączyć filtr co wy na to?

Wczoraj wymieniłem 40 l wody z 120 i co nić guzik z tego.o robic.

Wystarczy 28 stopni i SILNE napowietrzanie. Żadnego wyłączania filtra(!), wyjmij z niego tylko absortbenty jeśli masz (węgiel, zeolit). U mnie najlepsze rezultaty dawała zwykła sól akwarystyczna. Nie jestem pewien, ale połączenie soli z ichtiosanem chyba w niczym nie szkodzi (u mnie nie zaszkodziło  Wink )

...leczy sie je w temperaturze w której ryba czuje się dobrze w zależności od gatunku...

Nie do końca prawda. 27-28 stopni hamuje rozwój kulorzęska. Od 30 w górę powinno już zabijać go całkowicie. Dla osłabionego neonka 30 stopni to przesada, ale 28 powinien wytrzymać bez problemu. Przekroczenie optymalnej temp o 2-3 stopnie na krótką metę nie zaszkodzi większości mniej wymagających rybek.
« Ostatnia zmiana: Maj 03, 2009, 11:07:22 wysłane przez shogun4 » Zapisane

Callanthe
Nowy
*
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 28


« Odpowiedz #7 : Maj 04, 2009, 18:36:49 »

Też miałam kulorzęska od razu jak kupiłam rybki po tygodniu, bach. Ospa. Biegłam do zoologicznego po Ichtiosan (była sobota ok. 13:56, a zoologiczny do 14:00) wlałam do wody zieleń (Ichtiosan), wymieniłam 20% wody i podwyższyłam temperaturę do 30*C i wsypałam trochę soli kuchennej. Moim Neonkom nic się nie stało pływały normalnie w tem. 30*C, co prawda ospa nie dopadła właśnie ich najmocniej, ale nie powiem, były dzielne i mam je do teraz zdrowiutkie i piękne. Reszta rybek też wyzdrowiała jedynie jedna zdechła, ale była cała (dosłownie) w białych kuleczkach. Wszystkie rybki, prócz gupików miały ospe i wszystkie (oprócz tej jednej) wyleczyłam i są do teraz.
Serdecznie pozdrawiam,
Callanthe.
Zapisane
darcio
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 569


Jeden z moich kirysków :)


« Odpowiedz #8 : Maj 07, 2009, 12:43:08 »

błagam pomocy  jakiś tydzień temu patrze na skalara i co widzę jakieś czarne kropeczki nie były wypukłe i tak poszedłem do zoologicznego babka nie wiedziała co to jest ale zadzwoniła do pana takiego jej kolegi akwarysty i powiedział że to odmiana ospy kupiłem lek MFC i wlałem i teraz zdaje mi sie że to nic nie pomogło  no może troszke ale taka pomarańczowa rybka której nazwy nieznam zaczeła wariować pływała do góry brzuchem bokiem pływała i zdaje mi sie że inne też zaczynają dziwnie sie zachowywać a te kropki na skalarze są małe czarne i jest ich mniej wiencej  16  a i tylko na skalarze są prosze o pomoc bo nie wiem co to jest acha mam filtr na takie coś czarne i takie białe że sie wkłada a ostatnie pytanko  Afro czy to raz sie wlewa lek czy co jakiś czas
za pomoc z góry dziękuje
Zapisane
mikka
Nowy
*
Wiadomości: 18


« Odpowiedz #9 : Maj 07, 2009, 13:49:34 »

podejrzewam że nie jest to groźna choroba, przynajmniej nie powoduje zgodnów, ale mam takie mgliste wrażenie..
Zapisane
Muchomorek
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2698


...a cыновья уходят в бой!


« Odpowiedz #10 : Maj 07, 2009, 13:58:26 »

Wysypka przy ichtioftiriozie może mieć kolor ciemny, nie tylko biały.
Zapisane
darcio
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 569


Jeden z moich kirysków :)


« Odpowiedz #11 : Maj 07, 2009, 20:21:03 »

już 8 dzień tej choroby i ma już 2 razy wiencej kropek powiedzcie jaka to choroba i czym ją wyleczyć proszę o pomoc
Zapisane
shogun4
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 508



« Odpowiedz #12 : Maj 07, 2009, 21:07:31 »

Poczytaj tu:

http://akwarystykamojehobby.republika.pl/index_pliki/choroby.html

http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?p=13104

Jak nie wiadomo o co do końca chodzi ja jestem zwolennikiem soli akwarystycznej z błękitem metylowym. Jak przygotować roztwór będzie napisane na opakowaniu. Przygotuj dużo wody na podmiany, żeby mogła się odstać (min. 24h, ale im dłużej tym lepiej, idealnie 3-4 dni). Ryby wsadź do osobnego zbiornika z grzałką (28-29stopni) i filtrem. Roztwór soli wlej do zbiornika, a później podmieniaj ok 20%-30% wody na tę odstaną co 12 godz. Uzupełniaj stężenie roztworu po podmianie wody (jeśli podmieniłeś 30% wody to roztworu dodaj 30% tego co dałeś na początku).Te podmiany są ważne, bo leki mogą wykończyć 'dobre' bakterie i wtedy trzeba mechanicznie, poprzez podmiany, usuwać z wody szkodliwe dla ryb substancje.
Zapisane

darcio
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 569


Jeden z moich kirysków :)


« Odpowiedz #13 : Maj 08, 2009, 12:24:46 »

teraz patrze i widzę na gupiku jakieś czarne coś nie wiem dokładnie co to jest może pleśniawka prosze o pomoc czym zwalczyć wszystkie choroby w moim akwarium  Huh Huh Huh Huh Huh Huh Huh
Zapisane
shogun4
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 508



« Odpowiedz #14 : Maj 08, 2009, 13:09:54 »

Napisz najpierw jakie masz akwarium, jak długo, jakie ryby, ile, jaki filtr, jaką temp itd. Jak najwięcej szczegółów. I zacznij używać przecinków i kropek  Roll Eyes
Zapisane

Strony: [1] 2 3
  Drukuj  
 
Skocz do: