Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: POMOCY!!!  (Przeczytany 1780 razy)
Joanna XXWK
Nowy
*
Wiadomości: 23


« : Styczeń 25, 2009, 19:23:46 »

Przepraszam za tak długi opis: Akwarium kupiłam 6/12 córce /kula + WELONKA/. Po 4-5 dniach było 20 litrowe, 2 welonki glonojad kirysek głupiki. Pomimo filtra wodę musiałam wymieniać co około 10 dni była metna i niezbyt ładnie zaczynała pachnieć /było oczyszczane podłoże i co 2-3 dni wyniana gąbki w filtrze wewnętrznym/. W miedzyczasie z jednej welonki zrobiły się 2 /prezent/ woda tak jak pisałam-myślałam że to wina welonek-odstawiłam je na tydzień do kuli i niby troszkę sie poprawiło, ponad tydzień temu kupiłam 70, w 20 zostały 2 welonki, 1 glonojad około 5cm i 2 cm kirysek plus 3 roslinki-woda delikatnie przyżółcona ale w 100% przejrzysta bez brzydkich zapachów więc przypuszczam, że wszystko już z tym ok, ale problemy mam z 70, najpier przedstawię stanliczebny rybek, które kupuję raczej małe i pod kontem większego akwarium które powinnam odebrać w okolicy miesiaca /przymieżam sie do 260 w lutym, tzn będzie miało troszke specyficzne wymiary i jest już poprostu zamówione/: 10x Pawie Oczko /5 samców ok 2 cm i 5 samic ok 3cm/
1x Gurami Dwuplamiste ok 4-5cm
1x Kirysek Spiżowy około 4 cm
2x Kirysek Pstry około 2 cm
3x Glonojad /1x około 5 cm i 2x około 5cm/
2x Mieczyk Hallera /samica 3 cm "zwykła" samiec 4 cm "weloniasty"
2x Molinezja Ostrousta po około 2 cm
4x Żaglowiec Skalar po około 2-3cm
Dodatkwo do wczoraj był jeszcze sumik rekini 5 cm który padł /od środy/
Do tego 10 małych dopiero zasadzonych roślinek
Akwarium jest wyposażone w grzałkę z termostatem /25 st.C/, filtr wewnętrzny AQUA EL FAN MINI bez deszczowni z doprowadzonym powietrzem z nad akwarium rozkręcony na 50% jeżeli chodzi o blokadę poboru wody i powietrze bez ogranicznika, dodatkwy natleniacz z kamieniem oraz oryginalne oświetlenie ze zwykłą jarzeniówką 15 W / i nie wiem czy to ważne w akwarium jest 1 kożeń który dostałam od znajomego po likwidacji akwarium-korzeń został zalany na 24 godziny wrzątkiem przed instalacją w akwarium. I TERAZ PROBLEMY:
Akwarium było przygotowane do wpuszczenia rybek dokładnie tydzień temu /w podłoże zgodnie z instrukcją w celu umożliwienia aklimatyzację roślinkom zastosowałam preparat Tetra Plant Instalsticks. Woda bez rybek przy włączonym już filtrze była idealna, po wpuszczeniu stadka które miałam i które dokupowałam w poniedziałek i we wtorek woda była wmiarę tzn przejrzystkość ok ale delikatnie zaczeła zmieniać kolor na brunatno żółty /na szybach zauważyłam glonu które po delikatnym starciu mają barwe brunatną /glonojad leniuch siedzi pod korzeniem i ewentualnie wypływa na tabletkę-którą dawałam mu raz dziennie a od wczoraj zaprzestałam-to bardzie zywe pod wzgledem latania po szybach są te dwa małe/, w środę pierwsze czyszczenie wkładu filtra /praktycznie nie był zanieczyszczony/, przesadzenie 3 roślinek które chyba za słabo zasadziłam i zostały naruszone przez rybki, wyjecie 2 roślinek które zaczeły gnić -nie przyjeły. Woda w tym momencie zrobiła się troszkę bardziej mętna ale nadal wmiarę przejrzysta, przy przesadzeniu z dna minimalne "chmurki" o barwie zastosowanego "nawozu", w czwartek oprócz zmiany koloru o której pisałam wczesniej woda rano już w 100% klarowna, w piątek zaczeły się schody-woda zaczeła mętnieć, w sobotę barwa nadal przyżółcona, oczyszciłam dno odmulaczem, niec nie pomogło, w sobotę rybki zaczeły pływać bardziej przy powierdchni, woda jeszcze bardziej mętna, dokładam dodatkowo oprócz tego typu filtra który powinien podobno napowietrzyć to akwarium bez problemów /zmieniałam również jego położenie na max niskie jakie byłam wstanie zrobić i rozkręciłam go na maxa na regulacji/ napowietrzacz z kamieniem, sumik pada, reszta rybek po jakiejś godzinie wraca na środkowy poziom akwarium. Dzisiaj bo bałam się że filtr tak rozkrecony robi zbyt duży bałagan jednak w akwarium /moczerka pływała u góry z "prądem" wytwarzanym przez filter a skalary w narożiku najdalszym od filtra/ skręciłam go tak jak był na początku na 50%-zrobiłam to rano. W chwili obecnej woda metno mleczna!!!!!. Co sie dzieje? Co może być przyczyną. Z tego co czytam na forach to w najgorszych przypadkach porządek jest robiony co około 2 miesiące, a moje akwarium wizualnie wygląda tak że praktycznie jutro powinnam wszystko wylać, wypłukać podłoże i zaczynać wszystko od nowa. A i jeszcze jedno dzisiaj podmiana 20% wody na świeżą /odstała z dodatkiem anty chloru i profilaktycznie preparatu MFC/ Z góry dziękuję za wszelką udzieloną pomoc w formie odpowiedzi
Zapisane
izago1
Stały użytkownik
***
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 316



« Odpowiedz #1 : Styczeń 25, 2009, 21:19:32 »

Ojej, duzo do czytania bylo.....

Ale juz pisze:

1. woda w akwarium musi dojrzec, nie mniej niz 2 tygodnie!!, ( roslinki zasadzone, filtr wlaczony 24/24
2. zoltawy-herbaciany kolor nie oznacza, ze woda jest brudna, przyczyna jest korzen, ktory wydziela barwniki i zwiazki humusowe do wody (co zreszta jest bardzo dobre dla rybek, jesli nie za duzo)
3.aby woda byla przejrzysta, filtr wcale nie musi pracowac na najwiekszych obrotach, zbyt duze napowietrzanie wytraca CO2 z wody, ktore jest tam konieczne!
4.przyczyna koloru obecnego wody , jest to, ze Twoje akwarium nie dojrzalo

Moje skromne rady: badz cierpliwa, to bardzo wazna zasada w akwarystyce, juz nic tam nie kombinuj, jesli Ci sie uda rybki oddaj w dobre rece lub do sklepu.  Nastepnie zacznij od poczatku i poczekaj zanim wpuscisz obsade 3 tygodnie najlepiej. Wtedy uzytkownicy napewno pomoga Ci w dobraniu wlasciwej obsady, aby nie bylo przerybienia.
 papa
Zapisane


54l
6xneon czerwony
3xgupik endlera
5xotosek
5xkirysek pando podobny
2+1 pielegniczka ramirezi
Smiley Smiley
Irishman
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 199



« Odpowiedz #2 : Styczeń 25, 2009, 21:29:26 »

u mnie parametry   byly dobre do wpuszeczenia  pierwszych ryb  dopiero po  3 tygodniach dojrzewania.   Niestety   zanim sie kupi akwarium najpiwerw trzeba   miec troche wiedzy. 

 papa powodzenia zycze,  i zebys nie miala zbyt duzych strat w rybach, bo czarno to widze.


Zapisane

gina2006
NOWE FOTECZKI - zapraszam do opiniowania
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 2391



« Odpowiedz #3 : Styczeń 25, 2009, 21:40:55 »

WOW blad za bledem i bledem pogania  Sad
Ale wszystko jest do naprawienia ( choc Twoim rybkom dlugiego zycia nie wroze jesli je zatrzymasz - wiec jak najszybciej oddaj w sklepie, komus znajomemu co ma akwa)
Na poczatek wejdz w dzial jak zakladac akwarium,podloza, pozniej woda, rosliny i na samym koncu dzial ryby.
Jak juz troszke poczytasz zacznij od poczatku.
Chemii typu MFC uzywamy w ostatecznosci, z innych (uzdatniacze itp.) tez raczej nie
Powodzenia
« Ostatnia zmiana: Styczeń 25, 2009, 21:44:19 wysłane przez gina2006 » Zapisane

Joanna XXWK
Nowy
*
Wiadomości: 23


« Odpowiedz #4 : Styczeń 26, 2009, 11:32:08 »

Witam, błąd za błedem być może-na tę stronę tafiłam dopiero wczoraj, wczesniej czytałam inną stronę gdzie informacje odnosnie zakładania są dosyć lakoniczne i teoretycznie je spełniałam-np napisane tam było odstanie wody 24-48 godzin plus preparat odchlorowywujący. To po pierwsze. Po drugie muszę napisać bo to przeoczyłam czy raczej nie chciałam robić jeszcze wiekszych wywodów na początku-moja przygoda z rybkami zaczeła sie od tego że córcia w drodze ze szkoły najchetniej całe dzień spedziłąby w sklepie odglądając welonki. pani ze sklepu poinstuowała mnie /w tym momencie jeżeli nie mam wiedzy to wtedy jej poziom na temat akwarystyki mozna byłoby określić tylko w skali ujemnej i to zdecydowanie na jej najdalszym końcu/ że dla dziecka dobrzeby było kupić kula+1 welonka, następnie zaczełam przeglądać net i dowiedziałam sie zę jest to totalne męczenie rybki, kupiłam w tym samym skelpie 20l+podstawowy osprzęt+glonojad+kirysek/taki miałam zamiar raczej powinnam powiedzieć/ bo w sklepie "doradzono mi w celu lepszego samopoczucia rybek jeszcze 2 glonojada, 2 kiryska, 2 welonkę i 5 pawich oczek i dodatkowo preparat bakteriobóczy o którym pisałam wcześniej a który miałam podawać profilaktycznie takk zresztą jak też jest napisane na preparacie. Zresztą po tym zakupie dowiedziałam sie na zasadzie poczty pantoflowej że rybki od tej Pani padają bo bierze za przeproszeniem "byle co i od byle kogo" A jeszcze jedno bo bym zapomniała, razem z tymi rybkami wcisneła mi "molinezję" która po sprawdzeniu z atlasem ryb /w sklepie się specjalnie nad tym nie zastanawiałam a z rybek znałam glonojady, mieczyki, pawie oczka, kiryski, skalary/ okazała się gurami dwuplamistym i proszę się tu nie smiać poprostu miała parę szt w akwarium i jako doswiadczony sprzedawca powiedziała że to molinezja, na akwarium napis molinezja wiec uwieżyłam. W tym momencie zmieniłam sklep, tym razem Pan "powiedział mi co i jak' kupiłam wieksze akwarium z nowym osprzętem-żwirek plus preparaty jakie on mi polecił-neim wiem jakim cudem również według jesgo słów od startu przy tych preparatach wystarczy 48-72 godziny do wpuszczenia rybek, rosłinki podobnie plus robiac wszystko według tych instrukcji zaczełam zarybiac ten zbiornik, zresztą w tym momencie zystałam dodatkowo 200% pewność że moja molinezja to w rzeczywistości faktycznie gurami bo on sprzedawał jedno i drugie i na 100% nie pomyliłam sie ze zdjeciem a moja rybką /chodziło mi tu już nie tyle gurami a molinezja ale dokładnie jaki gurami/. Zresztą jeżeli chodzi o zarybianie to według jego słów brakuje mi jeszcze kilku rybek by było wszystko ok pomimo tego stanu który już mam. Huh, Może to dodatkowo wyjaśni cała sytuację, Nie mniej jednadzk serdecznie dziękuję za uwagi i pomoc /przedewszystkim uwagi krytyczne bo te najwięcej pomagają/ Zgodnie z radami a przedewszystkim pierwszą jaka dostałam narazie nic nie bede ruszać i zobaczymy co będzie. I jeszcze jedno tak jak wcześniej napisałam przy "robieniu" 70 robiłam wszystko też od zera w 20, jedno co mnie dziwi na podstawie tego co przeczytałam w odpowiedziach to to że w 70 bałagan, a w 20 wszystko idealnie /kryształ/ pomimo że wszystkie srodki plus woda były dokładnie takie same ponadto tam akurat są welonki które z tego co doczytałam nie należą do rybek które najbardziej zapewniałyby porządek i spokój w akwarium. Wiec już sama nie wiem. papa
Zapisane
gina2006
NOWE FOTECZKI - zapraszam do opiniowania
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 2391



« Odpowiedz #5 : Styczeń 26, 2009, 17:16:38 »

To wszystko co napisalas nadaje sie do "Jak sprzedawcy robia w konia" http://www.akwarium.net.pl/forum/index.php?topic=1794.0
I nie jestes jedyna ktora tak potraktowano, raz ze z zasady sprzedawcy chca tylko sprzedac i to jak najwiecej - bez wzgledu na skutki  Wściekły
 a dwa to brakuje wyszkolonej, lub choc troszke zorietowanej obslugi.
Szczerze Ci wpolczuje i rozumiem bo tez bylam tak potraktowana - moze nie az tak, ale nie obylo sie bez strat (na szczescie tylko mojej kaski, nie rybek)
Ale jak to mowia - niewiedza nie tlumaczy nikogo doroslego ! (jedynie dzieci w takim wypadku moga  byc rozgrzeszone)
Zapisane

mario27-28
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1315



« Odpowiedz #6 : Styczeń 26, 2009, 18:29:03 »

Po 1 nieruszaj filtra(gąbki),niech działa cały czas i nieczyśc go ciągle bo to zabija tylko pozyteczne bakterie które go zasiedlają.Mętna woda to zakwit i musisz to przeczekać(skutek niedojrzałej wody)
Wodę podmieniaj co tydzień 30% na odstaną 24h i wtedy odmulaj dno(niemusisz dodawać uzdatniaczy szkoda kasy)
Posadź dużo roślin łatwych w uprawie dla początkujących moczarka,anabius,rogatek zwratki, żabienice trawki(najlepiej poczytaj najpierw o nich)
Musisz zmienić obsadę bo tragiczna jest,ale najpierw niech ustabilizuje się to akwarium zanim wpuścisz nowe inne ryby
Nie słuchaj sprzedawców,wcisną ci wszystko byle tylko zarobić kasę.Poczytaj forum i pytaj się jak niewiesz i nierozumiesz czegoś.
Zapisane

Emi
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 5480



WWW
« Odpowiedz #7 : Styczeń 26, 2009, 19:00:31 »

Poczytaj tu, może się przydać:

http://www.akwa.aip.pl/rady.html

Masz do tej 70 troszkę zbyt mały filtr ale jeśli wymieniasz akwarium niedługo na większe to pewnie będzie już odpowiedni Smiley
Zapisane

Pozdrawiam,
Emi

Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów - www.gsa.org.pl

Małe jest piękne... ale w większym ryby czują się lepiej.
Joanna XXWK
Nowy
*
Wiadomości: 23


« Odpowiedz #8 : Styczeń 26, 2009, 19:42:43 »

Witam, dziękuję za wszystkie rady, odnosnie podanego adresu, napewno skorzystam, odnosnie niewiedzy i tłumaczenia się to w zupełności się zgadzam tłumaczyć sie mogą dzieci, natomiast to co ja napisałam to nie było tlumaczenie tylko dokładniejsze wyjasnienie sprawy-żeby nie wiem jak było to i tak jest to moja wina że sie pośpieszyłam Sad , ponadto mam pytanie bo była podpowiedź o zwiększenie liczby roslin-kiedy dosadzać-kupować teraz kiedy jest jeszcze bałagan z wodą czy poczekac aż się wszystko będzie ok i wtedy i mniej wiecej ile roslin dokupić wiem że róznicą bedzie dokupienie roślinki 5 cm a 25 cm ale ile by nie przesadzić-to że będzie wieksza akwarium to proszę w tym akurat momnecie wziąść troszke na bok bo tę 70 też zamierzam trzymać tylko już na odpowiednim poziomie, podatto odnosnie obsady -według informacji z tego forum tragiczna tzn co ewent potem wymienić a raczej jak to rozdzielić licząc że część rybek zostanie w 70 /ewent. potem o ile zwiększyć stasn tego akwarium pod wzgledem lepiej dobranych gatunków/ a częśc pójdzie do 260, i tu też pytanie jakie w tej 260 z tych gatunków co mam ewent na co je podmieniać-ale to może później teraz najbardziej palący problem-oprócz tego z wodą to roślinki teraz czy później i jaka ilośc. Z góry dziękuję za okazaną pomoc papa
Zapisane
Joanna XXWK
Nowy
*
Wiadomości: 23


« Odpowiedz #9 : Styczeń 31, 2009, 11:47:51 »

Wielkie podziękowania, wszystko zaczyna wracać do normy, może jescze nie jest idealnie ale widać bardzo znaczącą poprawę, dokładnie zapoznałam się z polecona stroną-NAPRAWDĘ SUPER I WIELKIE PODZIĘKOWANIA ZA PODANIE ADRESU, zrobiłam podmiankę wody w ilosci 10% i od tego momentu zaczeło sie poprawiać, następnie jeszcze jedną i jest coraz lepiej, jedno co to nie wiem czy dobrze czy żel ale mam nadzieję że jeżeli to był błąd to doświadczeni akwarysci mnie sprostują-a może to jest dobry pomysł i przyda się komus kto miał podobne problemy jak ja-podczas podmiany wody którą wykonywałam około 7,5 litra dodatkowo spuszczałam 15 litórw widy z akwarium wężykiem z założoną na końcu bardzo drobną gazą /wydawała mi sie że oprócz nieciekawego koloru w wodzie jest jeszcze cos na zasadzie drobnego pyłku, czego nie zbiera filtr /z perspektywy uważałam że może to być spowodowane filtrem wewnętrzym który robił chyba zbyt duze zamieszanie w akwarium-dletego założyłam do niego deszczownie-zdecydowanie pomogło/-tak przefiltrowana wodę odrazu wlewałam do akwarium już z zamocowaną deszczownią-w chwili obecnej po 2 takich zabawach /10% podmiany plus po 15 litrów dodatkowej filtracji/ woda jest prawie idealna-zdaję sobie sprawe że głównie według rad które otrzymałam jest to kwestaia ustabilizowania i "dojrzenia" wody ale być może to co robiłam też pomogło. I jeszcze jedno ŻADNYCH WIĘCEJ STRAT W RYBACH co jest chyba dobrą prognozą. Jeżeli się mylę to proszę osoby bardziej doswiadczone o sprostowanie bo nie chciałabym by jeżeli jest to jakikolwiek błąd by ktoś go powielał. Tak więc wielkie dzięki za okazaną pomoc-bedę miała jeszcze pytania odnosnie roślinek ale to zarówno później jak i na innej części tego forum  Cheesy papa
Zapisane
maskotus
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 239


WWW
« Odpowiedz #10 : Styczeń 31, 2009, 14:38:37 »

By przeczyścić dokładniej wodę, polecam watę filtracyjną. Wyłapie te drobinki których filtr nie był w stanie wyłapać. Dostępna w prawie każdym sklepie zoo w formie pociętych pasków lub w paczkach. Im gęstsza tym skuteczniejsza. Pamiętaj tylko by co 3 dni ją wyciągać z filtra gdyż może gnić.

Cieszę się że wszystko idzie w dobrym kierunku. Życzę rybkom zdrowia.
Zapisane

Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do: