Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: May day tu nowy akwarysta  (Przeczytany 1846 razy)
Maciunio
Nowy
*
Wiadomości: 1


« : Wrzesień 04, 2004, 19:37:23 »

Posiadam zbiornik o wymiarach 80x35x40 z filtracją podżwirową o granulacji 5-7 mm, w chwili obecnej jest tam tylko anubias barteri i nic poza nim, gdyż zbiornik oświetlają dwie rurki o mocy 18 W. Zamierzam dołożyć jeszcze dwie, a jak wejdzie to trzy rurki, zaś na dno dać Cryptocoryne Beckettii, Petcha, Echinodorus Green Ozelot oraz Peruensis. Proszę o poradę, jakie rośliny jeszcze dadzą radę w planowanym oświetleniu i czy tak gruba granulacja żwiru nie wpływa źle na wegetację roślin. A cha dodam, że obsadę stanowią Brzanki Sumatrzańskie w ilości 20 szt. Napiszcie czy jeszcze można zwiększyć obsadę. Jeśli będziecie tak mili i jeszcze napiszecie gdzie sadzić tzn. tył, środek itd. To będzie pełnia szczęścia. Pozdrawiam Maciek z Łodzi.
Zapisane
Jarecki
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 604



« Odpowiedz #1 : Wrzesień 05, 2004, 00:43:01 »

No na pewno wszystkim zwartkom będzie odpowiadało to światło,nawet mogą wykształcić duże liście w niezbyt silnym oświetleniu.Wszelkie mikrozoria i mech jawajski też powinne być zadowolone(a jakie dekoracyjne)Zabienice są troche więcej wymagające ale i one powinne bez problemu rosnąć.Problem w tym nie ile świetlówek założysz tylko jaką barwe światła będą miały.A gdzie sadzić pytasz?Zabienice potrafią wyrosnąć na spore okazy więc możesz posadzić ją na środku jako roślinę na pierwszym planie,anubiasy to w zależności od gatunku(te "barthera" to chyba te wysokie nie pamiętam kurcze)boki a może też być tył.Zwartki to jak ci się spodoba gdyż potrafią różnie rosnąć w różnych częściach akwarium.Generalnie to co ma wyrosnąć wysokie sadzi się z tyłu i po bokach a niższe z przodu na pierwszy plan.W sumie jednak można sadzić jak się komu podoba wszak różne mamy gusta a roślinom jest wszystko jedno dopóki jedna zbyt mocno nie będzie zacieniać drudiej.
Zapisane
Tomlsv
Super aktywny
*****
Wiadomości: 1308



WWW
« Odpowiedz #2 : Wrzesień 05, 2004, 11:30:09 »

Twoje akwarium ma 112L pojemności. Oświetlenie zaleca się 0,5W/L czyli tutaj potrzebowałbyś minium 58W, a zatem wystarczyłyby 3 swietlówki 18W. 4 świetlówki 18W to już moc 72W i przelicznik 0,64W, jako początkujący nie powinieneś wychodzić powyżej 0,7W/L czyli powyżej 4 świetlówek 18W.

Napisałem ze minimum to 0,5W/L ale tak naprawdę to zależy do roślin, bo jest wiele gatunków (np niektóre cryptokoryny, żabienice, nadwódki, microzorium, wgłębka) które już przy 0,33W/L można z powodzeniem chodować.

światło to nie wszystko, bez odpowiedniego nawożenia nei uzyskasz zadncyh efektów nawet przy 0,7W/L, a nwet roślinki mogą wtedy obumierać. Jest takie powiedzenie, że czynnikiem decydującym o wzroście i stanie roślin jest czynnik którego jest najmniej, czyli np możesz świecić, dawać azotany, CO2, megnez, ale jeśli brakuje np zęlaza to roślinki nie ruszą z miejsca.

Granulacja podłoża? Dla roślin im drobniejszy zwir tym lepiej, najlepszy to 1-3mm, ale Twoje 5-7mm nie powinno sprawiać problemu.

Filtracja podżwirowa jest przeszkodą dla roślin lubiących żyzne podłoze (np. spora część żabienic).

Sadzenie roślin, gatunki wysokie sadzi sie z tyłu zbiornika, mają one Tworzyć tło, gatunki srednie po środku dna, a niskie z przodu. Co do wymagań poszczegulnych gatunków, mamy część roślin na naszym serwisie pod adresem http://www.akwarium.net.pl/rosliny.htm (obok forum po leej stronie mozna i teraz zobaczyć menu), a jeśli ten zbiór będzie niewystarczający to udaj się do bazy roślin na http://holenderskie.aip.pl
Zapisane

http://akwarium.cdi.pl/avataranim.html  avatary (zdjęcia/obrazki pod nick) na forum !
Jak komuś nie działa to dodać www do adresu.
Tramal
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1355


I see You...


WWW
« Odpowiedz #3 : Wrzesień 13, 2004, 16:59:34 »

O świetle było , o żwirku też Smiley prawie nic nie zostaje dla mnie Wink a jednak. Filtracja podżwirowa  budzi wiele kontrowersji ja pozostane neutralny , bo faktycznie rośliny czerpiące dużo z ziemi troacą , ale zato filktaja biologiczna jest świetna Smiley
Dobietają rośliny do takiego typu filtra wybieraj te które "łykają " substancje chemiczne głównie poprzez liście a więce te które nie maja wielgachnych korzeni: moczarki, rogatki, mech jawajski, przy bardziej miękkiej wodzie koabomby, wywłuczniki Smiley
Nie znaczy to też by rezygnować z dużych roślin z korzonkami , dla nich zrób doniczki z przezroiczysrych kubeczków np po piwie takie większe 0,5j i daj tam drobny żwir a w nim sadź rośliny Smiley co jakiś czas wstrzyknij tam odrobinę nawozu,acha i ważne by miały dziurki dl bardzo rozrastających się korzeni , najlepiej jak będą bardziej z boku niż na dnie  to filtr nir wyssa tak łatwo nawozu. Taki doniczki schowaj pod swoim dużym żwirkiem , nic niewidać a efekty dobre Smiley
Powodzenia .
Zapisane

112,25
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do: