Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Powrót do hobby  (Przeczytany 8318 razy)
wodzu102
Nowy
*
Wiadomości: 4


« : Październik 16, 2008, 13:45:35 »

Na początku witam i pozdrawiam Wszystkich maniaków i zapalonych hobbystów.
Od pewnego czasu przeglądam forum, co mnie natchnęło do napisanie pierwszego posta i zacząłem się zastanawiać czy nie wrócić do hobby, którego zaprzestałem jakieś 8 lat temu.
Zawsze chciałem mieć typowo biotopowe akwarium z Azji, no wiecie taki mały kawałem wielkiego kontynentu w domu Wink.
Głównie interesuja mnie ryby labiryntowe: prętnik karłowaty, prętnik trójbarwny, gurami mozaikowy, zawsze podobały mi sie razbory klinowe, danio pręgowane. Czy te gatunki można łączyć ze sobą?
W najbliższej przyszłości planuje założyć akwarium jakieś 126l, co myślicie o takich obsadach:

1. prętnik karłowaty/trójbarwny 2x(1+2), 10-15 danio pręgowany(odmiana podstawowa), 4-5 cierniooczków, 2-3 kosiarki
2. gurami mozaikowy 2x(1+1-2), 10 razbora klinowa, obsada denna i antyglonowa j.w.( może jakieś krewetki na zamianę)

Co myślicie o tych obsadach? Jeżeli możecie podajcie swoje typy na azję


pozdrawiam  papa


Zapisane
ala
Super aktywny
*****
Wiadomości: 3230


ala


« Odpowiedz #1 : Październik 16, 2008, 13:55:53 »

Mi się podoba 2 - tylko właśnie z krewetkami a bez kosiarek i może razbor ciut więcej. Poczytaj sobie to http://www.akwarium.net.pl/forum/index.php?topic=9382.0 tam znajdziesz chyba wszystko co Cię interesuje na tyemat obsady azjatyckiej
Zapisane

wodzu102
Nowy
*
Wiadomości: 4


« Odpowiedz #2 : Październik 16, 2008, 15:18:28 »

Ala a czy myślisz,  ze jeżeli wpuszczę w sumie 6 szt gurami i niechby ok. 15 razbór  to nie będzie za dużo jak na 126l? No nie liczę już cierniooczków no bo to rybki denne i o nocnej aktywności to powinno sie na nie trochę inaczej patrzeć. A w jakiej ilości krewetki jeśli by to były amano lub tiger?
Które gatunki krewetek są powszechne i łatwo dostępne w sklepach?
Zapisane
ala
Super aktywny
*****
Wiadomości: 3230


ala


« Odpowiedz #3 : Październik 16, 2008, 15:30:31 »

HYm czy 2 samce górami w tym litrażu się zgodzą? - nie sądzę chociaz to zależy od aranżacji zbiornika i ilości kryjówek... Jednak bezpieczniej mi sie wydaję 1samiec + 2/3 samice gurami dwuplamy a razbor 15 bez problemu ( myślę że nawet więcej) +cierniooczki .A co do krewetek to Amano są znacznie łatwiej dostępne niż tigery ( co nie znaczy że tigery sa jakimś unikatem) ale mimo pospolitości polecam Amanki - są większe i przez to bardziej efektowne a także bardziej glonożerne myślę że tych kreweci tak z 10szt
PS: nie zarybiaj od razu tylko rób chociaz tygodniowe przerwy między wpuszczeniem gatunków, no i nie zapomnij o dojrzewaniu...
« Ostatnia zmiana: Październik 16, 2008, 15:32:26 wysłane przez ala » Zapisane

wodzu102
Nowy
*
Wiadomości: 4


« Odpowiedz #4 : Październik 16, 2008, 15:46:32 »

Dzięki za odpowiedź.
Najpierw urządziłbym akwarium z jakimś ciemnym podłożem, pewnie to będzie jakiś drobny żwirek, posadził dość gęsto odpowiednie roślinki, włączył sprzęty i niech sie buja  Wink przez jakieś 3-4 tyg. Następnie  młode gurami, od razu dwa haremiki, gdzie samce najprawdopodobniej zajęły by swoje rewiry (mam taka nadzieję) i po kilku/nastu dniach razbory i krewetki a następnie razbory. Myślę, że powinno to zdać egzamin.
Zapisane
Misquamacus
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3261



WWW
« Odpowiedz #5 : Październik 16, 2008, 16:43:31 »

Hej ! wreszcie ktoś sensownie zaczynający hobby Smiley możesz liczyć na naszą pomoc
opiszę Ci jak ja widzę azję w baniaku 126, która za mną już chodzi sporo czasu Wink
Azjatyckie rośliny, czyli nurzańce, super lasek z nich, bambusy, kryptokoryny, jakieś mchy, ponikła
i obsada:
1+4 gurami (wiesz, jak dla mnie 2 samce to loteria)
30 razbor
8-9 cierniooczków na dno
11-12 krewetek np. amano
4-5 krewetek filtrujących
cud miód i orzeszki Wink
Zapisane


>>>>>>>>www.bojownik.pl<<<<<<<<<
>>>>>>>>   www.fawa.pl  <<<<<<<
wodzu102
Nowy
*
Wiadomości: 4


« Odpowiedz #6 : Październik 16, 2008, 18:08:55 »

Ostatnie posty dotyczą obsady z gurami jako jednym z głównych gat. Jakie jest Wasze zdanie na obsadę taką jak wyżej tylko z prętnikami karłowatymi lub trójbarwnymi zamiast gurami. Czy 2 samce pogodzą się prędzej niż samce gurami? W końcu to mniejsze rybki to i pewnie wymagania co do wielkości terytorium maja mniejsze ale nie jestem pewien. Co Wy na to?

Misquamacus taki lasek z nurzańców to byłby bajera Cheesy takie większe gatunki żeby sie na powierzchni płożyły i ładnie cień rzucały, a częściowo na dnie taki dywanik z drobnych zwartek...hmmmmm...


pozdrawiam:  wodzu
Zapisane
Misquamacus
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3261



WWW
« Odpowiedz #7 : Październik 16, 2008, 19:40:55 »

prętniki już prędzej, ale ja polecam gurami, super ryby Cool
zwartki lub .... inne trawki Wink niskie tym razem, akwarium z traw to dopiero bajer  Marzyciel
różne gatnuki stopniowo przechodządze od bardzo wysokich przed średnie do niskich, trawnikowych  Marzyciel
Zapisane


>>>>>>>>www.bojownik.pl<<<<<<<<<
>>>>>>>>   www.fawa.pl  <<<<<<<
badrass
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 744


Mówi sie trudno i płynie sie dalej...


« Odpowiedz #8 : Październik 16, 2008, 19:46:53 »

Hej ! wreszcie ktoś sensownie zaczynający hobby Smiley możesz liczyć na naszą pomoc
opiszę Ci jak ja widzę azję w baniaku 126, która za mną już chodzi sporo czasu Wink
Azjatyckie rośliny, czyli nurzańce, super lasek z nich, bambusy, kryptokoryny, jakieś mchy, ponikła
i obsada:
1+4 gurami (wiesz, jak dla mnie 2 samce to loteria)
30 razbor
8-9 cierniooczków na dno
11-12 krewetek np. amano
4-5 krewetek filtrujących
cud miód i orzeszki Wink
Kuba, czyli ja mogę sobie poszaleć z rybami Huh, tj. zastanawiałem sie nad gurami...piękne ryby ale boje się, że mój baniak będzie dla nich za mały. Chodzi mi o gurami dwuplamiste.
Zapisane

Było.... wiele baniaków ale najbardziej tęsknię do tego pierwszego, gdzie nie miałem żadnych doswiadczeń, a każdy nowy listek zielska cieszył, aż serducho kołatało.
szymonw
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1372



WWW
« Odpowiedz #9 : Październik 18, 2008, 20:45:08 »

wodzu. dobrze śnięty baniaczek i dwa samce mogą być. dobieraj tylkie o podobnej wielkości. jeżeli będziesz je wybierał z jednego źrodła - czyli z jednego akwarium sklepowego w którym pływa większa ilość samców to nie bierz dominanta. weź dwa mniej "aktywne".  dwa samce w baniaku pozwalają poobserwować cały rezerwuar zachowań obronnych od typowego "wypinania się" i pozorowanych ataków, poprzez lekkie przepychanki do ucieczek i gonitw. jeśli samce będą podobnej wielkości to każdy będzie panem swego kąta i nie będziesz musiał wyławiać zdechlaka.

P.S. pisałem o gurami oczywiście. z prętnikami będzie łatwiej
« Ostatnia zmiana: Październik 18, 2008, 20:47:28 wysłane przez szymonw » Zapisane

mgol
Nowy
*
Wiadomości: 1


« Odpowiedz #10 : Luty 24, 2009, 22:53:08 »

nie za dużo tych ryb?
Zapisane
Seboos
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3624



WWW
« Odpowiedz #11 : Luty 25, 2009, 14:15:04 »

Mysle ze po 4 miesiącach temat już nieaktualny ... Prosze patrzeć na datę Smiley
Zapisane

Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do: