Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Akwarystyka « Choroby « Różne rybki zdychają co jakiś czas nie wiem dlaczego
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Różne rybki zdychają co jakiś czas nie wiem dlaczego  (Przeczytany 35312 razy)
Ata
Nowy
*
Wiadomości: 3


« : Sierpień 03, 2008, 12:22:50 »

Jak w temacie. Mam akwarium od niedawna (jakieś 3-4 m-ce) i starałam się urządzać wszystko tak jak mi radzili w sklepach, znajomi (z długoletnim stażem akwarystycznym) itd. Akwarium ok 100 litrów. Na początku miałam 2 Mieczyki, 2 Molinezje, 4 Danio Zwykłe i 4 dzikie, 5 Bystrzyków Axelroda, 4 Glonojady, 2 Gupiki. Niestety nie wszystko się układa tak jak sobie to wyobrażałam. Jedynie Molinezje rozmnażają się na potęgę (już jest ponad 20 - jak ktoś ma ochotę to mogę oddać) i nie zdechła ani jedna. A reszta jakoś tak nieregulernie zdycha (już mi zdechło: 3 glonojady, 2 samiczki gupika, 4 danio (zwykłe i dzikie), a jedna Danio dzika jest strasznie chuda i nie chce jeść ale poza tym nbie ma innych objawów (myślę, że to jej ostatnie dni). Mieczyki się też trochę rozmnożyły (nie tak bardzo jak Molly) i Danio chyba też (bo mam chyba ze 3 małe rybki, najbardziej podobne do danio z wyglądu - nazywamy je mutantami, bo nie wiemy co to jest a swego czasu Gupik dobierał się do Mieczyka). Martwi mnie to że co jakiś czas zdychają te ryby (to że tak nieregularnie, różne ryby i bez szczególnych objawów, np. wczoraj do wieczora z samiczką gupika było wszystko ok, a dziś rano znalazłam ją zdechłą). Czy znacie kogoś kto mógłby mi pomóc - może jakiś lekarz akwariowy albo ktoś taki. Nie wiem też jak określić te parametry wody o których mówicie - ph,twardość (czy są jakieś testy?) temperatura waha się 24-27 st. C. (teraz w upały jest wyższa). Ostatnio wymieniłam wodę w akwarium (prawie całą) dokładnie je wyczyściłam, odgloniłam itp. Myślałam że będzie lepiej, ale znów zdychają. Wczoraj też wyczyściłam filtr. Inne dane: pokarm: najpierw: Novo Bea JBL, częściowo też Micro Wafers (miał być dla bystrzyków, ale też go słabo jedzą), teraz Ichtio Vit firmy Tropikal. Dokupiłąm też wkład do filtra zatrzymujący czy rozkładający amoniak (chyba tak - to takie dobne kamyczki w siateczce, wkładane na wierzch do filtra). Filtr zewnętrzny kaskadowy FZN-2 AquaEl. Wkład do filtra Biocer Maxi. Woda z kranu, ale do wody dolewałam uzdatniacza Kent Freshwater - Pro Tech Coat.

Proszę o pomoc lub namiary na kogoś kto może zbadać akwarium w domu. Dzięki.
Zapisane
groszek69
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 297



« Odpowiedz #1 : Sierpień 03, 2008, 12:34:37 »

Poczytaj wątki na tym forum (opcja "szukaj") oraz w internecie (opcja "google.pl") o zakładaniu akwarium i opiece nad nim. Koniecznie zapoznaj się z wątkiem o podstawowych własnościach wody (w dziale woda).

Jak już będziesz miała taką wiedzę to albo sama szybko zrozumiesz co jest nie tak, albo pytaj.
Zapisane

250L - Słonawe ujściowe (strzelczyki, argusy)
126L - Słonawe - Tetraodon nigroviridis
112L - Roślinne

"Nieodpowiednio nazywa się tą planetę Ziemią - przecież najwyraźniej jest Oceanem." - Arthur C.
speedeecat
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 530


http://www.moja-akwamania.za.pl


WWW
« Odpowiedz #2 : Sierpień 03, 2008, 12:41:25 »

Twoje rybki po prostu się zatruwają a przyczyną jest zły skład chemiczny wody. Akwarium powinno Ci wpierw dojrzeć (minimum 2 tygodnie) a dopiero potem wpuszczać rybki. Podmieniłaś prawi całą wodę w akwarium czyli na nowo zakłóciłaś równowagę biologiczną dodatkowo wyczyściłaś filtr i tym samym usunęłaś z niego pożyteczne bakterie a to kolejny błąd - moje początki były prawie identyczne jak Twoje.
Testy kupisz w sklepie akwarystycznym bądź na aukcji allegro.pl
możesz zakupić testy na:
GH (TWO) - twardość wody ogólna
KH (TWW) - twardość wody Węglowa
PH
NO2
NO3
Znając te parametry wody będziemy mogli znacznie szybciej pomóc Tobie i Twoim rybom.
Jednak na początek napisz jaki masz filtr jakie oświetlenie i jaką temperaturę.
Filtra nie czyść za często robi się to dopiero kiedy znacznie spadnie przepływ wody pompowanej przez ten filtr i czyści się go w wodzie pobranej z akwarium na przykład podczas odmulania.
Zapisane

Emi
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 5480



WWW
« Odpowiedz #3 : Sierpień 04, 2008, 10:02:51 »

Napisz też jak często robiłaś wcześniej podmiany wody i w jakich ilościach oraz czy masz żywe rośliny.
Zapisane

Pozdrawiam,
Emi

Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów - www.gsa.org.pl

Małe jest piękne... ale w większym ryby czują się lepiej.
Ata
Nowy
*
Wiadomości: 3


« Odpowiedz #4 : Sierpień 05, 2008, 13:49:46 »

Dziś zdechła mi ta o której pisałam że to chyba jej ostatnie dni. A więc miałam rację - ale po nie akurat było widać żę coś jest nie tak (chyba tylko po niej jednej, bo po reszcie to nie bardzo) bo ona była starsznie wychudzona i nie chciała jeść. Mam nadzieję że to już ostatnia.

A więc o typie filtra i temperaturze już pisałam, ale mogę jeszcze raz.

Filtr zewnętrzny kaskadowy FZN-2 AquaEl (chcecie jeszcze jakieś dokładniejsze info to napiszcie co, bo ja nie wiem służy do zidentyfikowania typu filtra, ale moge z opakowania przeczytać)

Temperatura wody waha się 24-27 st. C. (w upały jest nieco wyższa, teraz jest 27)

Jeśli chodzi o oświetlenie to są to dwie świetlówki (jedna zwykła 18 W - daje białe światło i jedna też chyba 18 W, ale taka specjalna do akwarium - daje światło w kolorze różowym firmy Philips). Teraz już wiem że to podobno trochę za mało jak na 100 litrów, ale jak zakładałam akwarium to w sklepie akwarystycznym tak mi właśnie doradzili. Niestety nie mam możliwości dorobienia następnej świetlówki czy zmiany tych na mocniejsze bo moje akwarium jest wbudowane w ścianę więc mam prawie wszystko robione na wymiar. Szczerze powiedziawszy to nie wiem czy coś z tym dalej robić czy już tak zostawić.

W akwarium mam zywe roślimy - kilka takich trawiastych posadzonych w żwirze i kilka pływających na górze - niestety nie wiem jak się nazywają bo dostałam je w prezencie.

Podmian wody w zasadzie wcześniej nie robiłam - to było w zasadzie tylko uzupełnianie wody tej która wyparowała. Wtedy uzywałam wody z kranu z dolaniem uzdatniacza (już pisałam co to za uzdatniacz)

Testów do wody jeszcze nie kupiłam - jak kupię i zrobię to się na pewno odezwę.

Dzięki za rady i czekam na więcej jeśłi coś te informacje Wam pomogą.
Zapisane
Emi
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 5480



WWW
« Odpowiedz #5 : Sierpień 05, 2008, 13:59:37 »

Ata, przykro mi z powodu rybek Sad

Podmian wody w zasadzie wcześniej nie robiłam - to było w zasadzie tylko uzupełnianie wody tej która wyparowała. Wtedy uzywałam wody z kranu z dolaniem uzdatniacza (już pisałam co to za uzdatniacz)

Zacytowałam tą część Twojej wypowiedzi bo tu może tkwić problem. W akwarium powinno się raz na tydzień/dwa odświeżyć część wody. Przeważnie jest to ok 20% objętości zbiornika więc u Ciebie przy 100 l to gdzieś tak 20 l odstanej 24 h wody, co 1-2 tygodnie powinno wystarczyć.

Przydałoby się poznać parametry wody kranowej i akwariowej bo dolewki z uzdatniaczami mogły spowodować skumulowanie się jakiegoś związku w wodzie, który szkodzi rybom. Jeśli do tego karmienie było obfite to czasem jest tak, że biologia w akwarium nie zdoła przerobić produktów przemiany materii ryb co powoduje problemy.
Zapisane

Pozdrawiam,
Emi

Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów - www.gsa.org.pl

Małe jest piękne... ale w większym ryby czują się lepiej.
groszek69
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 297



« Odpowiedz #6 : Sierpień 05, 2008, 14:05:29 »

Mi również przykro.

Moja propozycja: spróbuj zacząć  podmieniać około 5 lirów wody dziennie na odstaną i dolej do akwarium bakterii filtracyjnych (preparaty można kupić w sklepach akwarystycznych). Po jakimś czasie (2 tygodnie) powinno być ok - pokażą to testy.
Zapisane

250L - Słonawe ujściowe (strzelczyki, argusy)
126L - Słonawe - Tetraodon nigroviridis
112L - Roślinne

"Nieodpowiednio nazywa się tą planetę Ziemią - przecież najwyraźniej jest Oceanem." - Arthur C.
Ata
Nowy
*
Wiadomości: 3


« Odpowiedz #7 : Sierpień 05, 2008, 14:09:43 »

Aha może to będzie przydatna informacja - rybki jak zdychają to nie pływają brzuchem do góry na powierzchni wody ale raczej znajduję je na dnie akwarium przegiętę w pół i sztywne (och jak to okropnie brzmi).

I jeszcze odnośnie filtra wkład Biocer Maxi (już o tym pisałam) uzupełniony gąbką i tym wkładem filtrującym ze żwirku amonowego, który absorbuje amoniak Aqua Clear.

W akwiarium nie mam piasku tylko sam żwir (jeśli piasek mógły w czymś przeszkadzać).

Emi, A co z tymi roślinami. Pytałaś się o rośliny.

dzięki i pozdrawiam
Zapisane
groszek69
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 297



« Odpowiedz #8 : Sierpień 05, 2008, 14:22:30 »

Rośliny zasadniczo przydają się do usuwania końcowych produktów cyklu azotowego (NO3) więc duża ilość szybko rosnących i dopasowanych do Twojego oświetlenia roślin pomoże, ale najpierw musisz zadbać o sam cykl - a to oznacza dojrzewanie filtra i zbiornika.
Zapisane

250L - Słonawe ujściowe (strzelczyki, argusy)
126L - Słonawe - Tetraodon nigroviridis
112L - Roślinne

"Nieodpowiednio nazywa się tą planetę Ziemią - przecież najwyraźniej jest Oceanem." - Arthur C.
Emi
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 5480



WWW
« Odpowiedz #9 : Sierpień 05, 2008, 14:26:35 »

Pytałam o rośliny ponieważ ich obecność rozgrzesza nas z wielu błędów, które popełniamy. Przede wszystkim łatwe rośliny szybkorosnące jak hygrophila, ceratophyllum, echinodorys, vallisneria, cryptocoryne pochłaniają bardzo dużą ilość związków przemiany ryb jeśli nie odświeżymy wody, zaopatrują wodę w tlen, pochłaniają metale ciężkie i nie musimy dodawać uzdatniaczy, wystarczy tylko wodę odstawić przed podmianą na 24 h, ryby mają w roślinach kryjówki. Poza tym akwarium z dużą ilością roślin korzystnie wpływa na wygląd zbiornika. Namawiam Cię na zwiększenie ilości łatwych, żywych roślin co powinno pomóc Twojemu zbiornikowi odzyskać stabilizację.

To, ze znajdujesz rybki na dnie to norma. One dopiero po jakimś czasie wypływają.
Zapisane

Pozdrawiam,
Emi

Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów - www.gsa.org.pl

Małe jest piękne... ale w większym ryby czują się lepiej.
lukas
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3050


into U'r eyes my face remains


« Odpowiedz #10 : Sierpień 05, 2008, 17:56:22 »

ryby zdychają Ci z tego powodu, że nie dbasz prawidłowo o zbiornik. Głównie chodzi tu o brak regularnych podmian wody i odmulania podłoża. To są elementarne czynności przy prawidłowej opiece nad akwarium. Bez tego daleko nie zajdziesz. Jeśli nie robisz podmian wody, zbierają się w niej szkodliwe produkty przemiany materii oraz rozkładu resztek - głownie związki: azotu i fosforu, które są szkodliwe dla ryb i po prostu je podtruwają.
Zapisane

Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do: