Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Akwarystyka « Choroby «  ??? Dziwny guz/opuchlizna u Gurami.
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: ??? Dziwny guz/opuchlizna u Gurami.  (Przeczytany 9168 razy)
Piterix
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 908



« : Sierpień 01, 2008, 21:43:20 »

Jedno z moich Gurami (samica) ma guza - jak na zdjęciach. Co robić ? Czym leczyć ? Czy mam ją zabić ?
Nie ma żadnych  innych objawów chorobowych (jje, normalnie pływa itd.) . Troszkę się chowa w liściach - ale jest i była zawsze troszkę mniejsza od pozostałych guramin więc zajmuje najniższą pozycję w stadzie...

Zdjęcia:











 Huh Pomocy  Huh
« Ostatnia zmiana: Sierpień 01, 2008, 22:01:11 wysłane przez Piterix » Zapisane

Zapraszam do komentowania mojego baniaka. Ostatnia aktualizacja 08.09.2013 . http://www.akwarium.net.pl/forum/nasze-akwaria/piterix-900l-ogolne-krotka-relacja-z-zakladania/
ala
Super aktywny
*****
Wiadomości: 3230


ala


« Odpowiedz #1 : Sierpień 02, 2008, 08:28:05 »

Ten guz to tak jej z dnia na dzień wyrósł ? czy ma go juz od dawna? Powiększa sie ten guz?
Kiedys - bardzo dawno miałam taka samą samicę gurami z takim samym( z pozoru przynajmniej) guzem i żyła normalnie jak by jej wcale nie przeszkadzał. Ale znowu nie tak dawno platka u mnie miała tez guż podobny z tym że on urósł w przeciagu 2 dni a ptem pękł i coś sie z niego wylało a platka wyglądała jak ''peknięta"' . Ale szybko sie platka zasklepiła czt. zrosła ( chociaż nie dawałam jej większych szans).
Zapisane

Piterix
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 908



« Odpowiedz #2 : Sierpień 02, 2008, 09:04:13 »

Dopeiro zauważyłem ten guz - więc urósł w ciągu kilku dni i wygląda jakby miał pęknąć.
Zapisane

Zapraszam do komentowania mojego baniaka. Ostatnia aktualizacja 08.09.2013 . http://www.akwarium.net.pl/forum/nasze-akwaria/piterix-900l-ogolne-krotka-relacja-z-zakladania/
lukas
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3050


into U'r eyes my face remains


« Odpowiedz #3 : Sierpień 02, 2008, 12:35:49 »

może to nicienie? to by tłumaczyło dlaczego ryba rośnie wolniej od pozostałych. być może te pasożyty wywołały jakiś stan zapalny. gurami stosunkowo często są nosicielami rozmaitych nicieni, ale jako że są to duże i silne ryby, mogą żyć z nimi bardzo długo,a wykazywać objawy nosicielstwa tylko w krytycznych już przypadkach. sprawdziłbym odchody pod kątem obecności jaj.
Zapisane

Piterix
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 908



« Odpowiedz #4 : Sierpień 05, 2008, 10:48:15 »

W akwarium mam kilka ryb które rosną wolniej (żałobniczki - wszystkie są w tym samym wieku a niektóre są już duże a niektóre 3 razy od nich mniejsze). Niestety nie mam jak sprawdzić czy to nicienie, ale obserwowawłem wnikliwie (od 2 sierpnia) ryby, ich zachowanie i wygląd - nie zauważam niczego niepokojącego...  Skalary zaczęły się dobirać w prary - jedna już jest napewno, a drugiej jeszcze nie jestem pewien...

Gurami - w miejscu guza powstała czerwona ranka guz zmniejszył się o 50%.

ps. Strasznie się przestraszyłem tymi nicieniami - karmię ryby mrożonkami i suchym pokarmem(płatki, dafnia suszona, solowiec, pokarm granulowany dla kirysków, tabletki ze spiruliną dla zbrojników), przez ostatnie 4 miesiące 2 razy podałem żywy pokarm. Obserwując teraz ryby zauważyłem, że mieczyki mają jasne (białe) ochody, molinezje w sumie też... codziennie pada jakaś molinezja - młoda (narybek od 0,5 do 2 cm - jest go ok. 80 sztuk) - ale nie ma żadnych objawów chorobowych. Raz (2 tyg temu) 2 ryby miały problem z równowagą - jedna pływała do góry nogami w końcu padła, druga miała podobne objawy, które minęły i ryba wróciła do ogólnego (ma lekko mętne jedno oko - mętność jest czarna w kolorze skóry. Ryba pływa i jje, ale jest płochliwa.  (to w drugim akwarium - nie tym z gurami - w tym z gurami ciężko wogóle mi zobaczyć odchody - mało robią... u jednej ryby tylko widziałem - był ciemnozielony) Sam już nie wiem... wkręcam sobie - czy jakaś plaga zawisła nad rybami ?
Zapisane

Zapraszam do komentowania mojego baniaka. Ostatnia aktualizacja 08.09.2013 . http://www.akwarium.net.pl/forum/nasze-akwaria/piterix-900l-ogolne-krotka-relacja-z-zakladania/
lukas
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3050


into U'r eyes my face remains


« Odpowiedz #5 : Sierpień 05, 2008, 18:11:36 »

prawdę mówiąc, ja przy takich objawach odrobaczyłbym swoje ryby. zarówno pod kątem wiciowców jak i nicieni. jeśli w akwarium nie zdarzają się pojedyncze "wyschnięcia" ryb (wychudzenie z zapadniętym grzbietem - typowy objaw głębokiej infekcji wiciowcami) to wykąpałbym zbiornik w levamisolu. to dość łagodny preparat i rybki dobrze go tolerują, a znakomicie niszczy wszelkie nicienie. należy sie liczyć z tym że może ucierpieć mikrofauna w filtrach. dostaniesz to bez problemu u weterynarza (kosztuje naprawdę grosze w porównaniu ze specyfikami renomowanych firm akwarystycznych a jest dużo lepszy).
Zapisane

Piterix
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 908



« Odpowiedz #6 : Sierpień 06, 2008, 07:55:29 »

lukas - dzięki za pomoc. Postaram się jednak sprawdzić odchody pod mikroskopem i jeśli faktycznie są nicienie podam lek... ale mam nadzieję, że to nie wiciowce ani nie nicienie - przynajmniej z obserwcji ryb mi wynika, że nie mają pasożytów (jedzą bardzo chętnie, wczoraj dałem im więcej pokarmu żeby poobserwować odchody i kolor jest ciemny (brązowawo zielony), lub w niektórych przypadkach szary, nie ciągnie się, jest zwarty, opada na dno, ryby są normalnie wybarwione, nie chowają się. Wychudzenie też mi się jeszcze w akwarium nie zdażyło u żadnej ryby... ale teraz to znowu nie jestem pewien... jeden skalar jest taki bardziej chudy niż inne... ale odchody ma normalne, ciemne... eh... muszę załatwić mikroskop.

Gurami zamiast guza ma teraz w boku krater:

Zapisane

Zapraszam do komentowania mojego baniaka. Ostatnia aktualizacja 08.09.2013 . http://www.akwarium.net.pl/forum/nasze-akwaria/piterix-900l-ogolne-krotka-relacja-z-zakladania/
lukas
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3050


into U'r eyes my face remains


« Odpowiedz #7 : Sierpień 06, 2008, 14:30:21 »

wygląda paskudnie. to był jakiś podskórny wrzód - pytanie tylko co go wywołało? gurami to silna ryba, powinna się wylizać sama.
Zapisane

Piterix
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 908



« Odpowiedz #8 : Sierpień 10, 2008, 09:06:57 »

Patrzyłem na odchody pod mikroskopem - nie zauważyłem śladu nicieni czy wiciowców czy jakichkolwiek innych pasożytów... (uff...  Wink )
Gurami nadal ma dziurę, ale nie wygląda ona już tak paskudnie. Myślę, że będzie dobrze. Jak się coś zmieni napiszę.

Pozostaje pytanie  - dlaczego niektóre ryby rosną szybsiej i są większe niż inne w tym samym wieku różnica rozmiarów u rocznych ryb jest ponad 2 krotna (tzn - kupione rok temu miały taką samą wielkość - część z nich jest teraz dużo większych, a część niewiele urosło- zbiornik jest spory, przerybienia brak - no może niewielkie...)
Zapisane

Zapraszam do komentowania mojego baniaka. Ostatnia aktualizacja 08.09.2013 . http://www.akwarium.net.pl/forum/nasze-akwaria/piterix-900l-ogolne-krotka-relacja-z-zakladania/
xenotodon
Bywalec
****
Wiadomości: 411


« Odpowiedz #9 : Sierpień 10, 2008, 10:03:24 »

a może niektóre długo przebywały w sklepie w małym zbiorniku i po prostu skarlały.
Zapisane
Piterix
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 908



« Odpowiedz #10 : Styczeń 05, 2009, 21:12:29 »

Gurami padło. Rana się zagoiło, było lepiej, ale ryba była osowiała... Reszta ryb (oprócz gurami) ma się dobrze do dzisiaj. Nie wiem co to było - i postaram się to wyjaśnic w tym wątku:
http://www.akwarium.net.pl/forum/index.php?topic=17999.0
Zapisane

Zapraszam do komentowania mojego baniaka. Ostatnia aktualizacja 08.09.2013 . http://www.akwarium.net.pl/forum/nasze-akwaria/piterix-900l-ogolne-krotka-relacja-z-zakladania/
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do: