Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Biotopy « Azja « prętnik i brzanki różowe + bojownik
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: prętnik i brzanki różowe + bojownik  (Przeczytany 10856 razy)
Andrzej79
Nowy
*
Wiadomości: 18


WWW
« : Lipiec 02, 2008, 13:50:47 »

witam
posiadam od roku 100 litrowe akwarium a w nim harem prętnika karłowatego (1+2) brzanki różowe weloniaste (6sztuk), kiryski (6 sztuk) od jakiegoś czasu zastanawiam się czy nie dodać jeszcze jednego bojownika, obawiam się jednego jak będzie on żył z resztą rybek, bardzo proszę o radę od kogoś kto trzymał razem te rybki czy będzie to dobre połączenie, czy też raczej skończy się źle i dać sobie spokój
« Ostatnia zmiana: Lipiec 03, 2008, 12:06:51 wysłane przez Andrzej79 » Zapisane
Tomacha
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 149


« Odpowiedz #1 : Lipiec 02, 2008, 14:00:14 »

Ja trzymalem bojownika z pretnikiem. W tej chwili mam harem bojownika i gurami. U mnie bez problemow. Mam co prawda wiekszy litraz. Ale jak dobrze urzadzisz akwarium to nie powinienes miec klopotow.
Zapisane
Atria_C
Global Moderator
Bywalec
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 805



« Odpowiedz #2 : Lipiec 02, 2008, 14:09:06 »

Brzanki różowe niby są spokojne.. Ale to zawsze brzanki. Ja nie ryzykowałabym łączenia ich z rybami o rozwiniętych płetwach - a taką jest bojownik.
Ale chyba dużo zalezy od charakteru rybek.
Zapisane

Moje akwarium, zapraszam do konstruktywnej krytyki Wink http://www.akwarium.net.pl/forum/index.php?topic=23728.0
Andrzej79
Nowy
*
Wiadomości: 18


WWW
« Odpowiedz #3 : Lipiec 02, 2008, 14:13:02 »

akwarium jest z tyłu gesto zarosniete i ma trzy korzenie, do tego w sumie chyba sporą powierzchnie bo jest nietypowe 58 x 42 - czyli 2436 cm2
a co do brzanek to od roku zyja z pretnikami i konflikow nie ma jesli sie juz ganiaja to raczej samce brzanek miedzy soba
Zapisane
Grajewiak
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3219


Dariusz


WWW
« Odpowiedz #4 : Lipiec 02, 2008, 14:24:58 »

bardzo proszę o radę od kogoś kto trzymał razem te rybki czy będzie to dobre połączenie, czy też raczej skończy się źle i dać sobie spokój
Moim zdaniem ta druga opcja...
Zapisane

GG 12591627
"Niedoświadczony daje wiarę każdemu słowu, lecz roztropny rozważa swe kroki" Prz 14:15

160l na ziemi!
szymonw
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1372



WWW
« Odpowiedz #5 : Lipiec 02, 2008, 14:30:21 »

trą ci się prętniki w tym baniaku? a prętnik goni samice po całym zbiorniku czy tylko przegania z jednego miejsca?
Zapisane

Andrzej79
Nowy
*
Wiadomości: 18


WWW
« Odpowiedz #6 : Lipiec 02, 2008, 14:33:32 »

nie za bardzo sie tra i w sumie samiec samicy tez za bardzo nie gania jesli juz to rzadko i tylko ja pogoni troszke,  po calym zbiorniku za nia nie gania
Zapisane
deexer
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 288


« Odpowiedz #7 : Lipiec 02, 2008, 14:45:39 »

Odradzam połączenie brzanek różowych i bojownika - testowałem to rozwiązanie w powiedzmy średnio intensywnie zarośniętym zbiorniku (z dużą liczbą kryjówek) i niestety bojownik (zarówno samiec jak i samica) nie podołali... z moich obserwacji najlepiej brzankom się sąsiaduje z pielęgniczkami (o ile nie będzie między nimi za dużej różnicy wagowej na niekorzyść pielęgniczek) - nawet jak je zaczepią to potem wiewają gdzie pieprz rośnie przy czym nie zaobserwowałem żadnych uszkodzeń ciałek, a w okresie tarła brzanki dość instynktownie Smiley będą wiedziały gdzie nie pływamy Smiley.
Zapisane
Andrzej79
Nowy
*
Wiadomości: 18


WWW
« Odpowiedz #8 : Lipiec 03, 2008, 09:48:58 »

widzę że jednak niestety większość z Was radzi żeby nie wpuszczać bojka do tego akwarium, pomyślałem w takim razie o jeszcze jednym rozwiązaniu żeby do tych brzanek i prętników dodać jeszcze jeden harem prętnika karłowatego albo może morelowego, co sądzicie o takim rozwiązaniu
Zapisane
szymonw
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1372



WWW
« Odpowiedz #9 : Lipiec 03, 2008, 10:30:37 »

brzanek dokup jeszcze raz tyle ile masz. - co to za stadko 6 szt?.

a co do bojka vs. haremu prętnika.

bojek to ryba agresywniejsza, ale wpuszczając prętnika samca przy obecności samic w baniaku też niejako prowokujesz u niego wzmożoną zadziorczość. w 100L teoretycznie oba samce powinny obrać niekolidujące terytoria ale trzebaby pewnie pokombinować z filtracją by ograniczyć ruch tafli wody.

i dobrze w takim wypadku trochę zmienić aranż w zbiorniku - coś tam lekko poprzestawiać - np korzeń (wiem, że nie zawsze się da), albo dosadzić troszkę roślin.tak by oba samce niejako od nowa ustalały sobie rewiry.  jeśli twój samiec nie gania samiczek po całym zbiorniku a tylko  do pewnego momentu to zakładam (ale mogę się mylić - musiałbym go poobserwować przez jakiś czas) że jest w baniaku miejsce na jeszcze jeden rewir.

to wszytko zależy tak na prawdę od temperamentu ryb, a przed wszytkim od odpowiedniej aranżacji bo ona generuje zachowania samców w baniaku. widziałem już w 100L dwa samce bojownika z kilkoma samicami i harmonia panowała w zbiorniku (zaraz ktos się oburzy że to niemożliwe). nawet A. Sieniawski w swojej książce o labiryntach pisze że taki układ jest jak najbardziej możliwy.

podsumowując powiem ci tak:
z mojego punktu widzenia obie opcje są możliwe - i samiec bojka i dodatkowy harem prętnika. z opcji z bojkiem zawsze łatwiej się wycofać. ale dokup brzanek
gdybymmiał wybierać wybrał bym pretniki, bo dla mnie samiec bojownika bez samic to tylko "pół ryby"
Zapisane

Andrzej79
Nowy
*
Wiadomości: 18


WWW
« Odpowiedz #10 : Lipiec 03, 2008, 10:42:20 »

a 12 brzanek i dwa haremy pretnika to nie bedzie za dużo w 100l zbiorniku???
Zapisane
szymonw
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1372



WWW
« Odpowiedz #11 : Lipiec 03, 2008, 11:37:26 »

jeżeli masz wątpliwości to pozostań przy 1 haremie. i dokup brzanek. podałem ci 2 docelowe rozwiązania w nawiązaniu do twojego konkretngo zapytania. musisz wziąć pod uwagę 2 kwestie:
1 - harmonia w zbiorniku - i tu lepszym rozwiązaniem jest 1 harem prętnika i zwiększona ilość brzanek
2. stabilizacja odpowiednich dla twoich ryb warunków życia - czyli przede wszytkim (choćnie tylko) stabilne parametry wody nie wymagające awaryjnych podmian wody, redukcji obsady itd. - jakmasz w tej kwestii wątpliwości to pozostań przy tym co już pływa.

masz dwie drogi.
albo szybko kupujesz co chcesz, a jak pojawią się problemy to główkujesz co zrobiłeś źle bądź prosisz na forum o rady - często kosztem przede wszytkim ryb i mętliku w głowie (taka droga na wariata to często typowe kroki początkującego)

albo zaczynasz po trochu i nabywając z czasem doświadczenia = poznając swój zbiornik, sam dochodzisz do wniosku czy możesz jeszcze uzupełnić obsadę o to czy tamto.

i podkreślę na koniec byśmy się dobrze zrozumieli. warianty, które ci podałem to warianty spośród których ja bym wybrał. przy pewnym doświadczeniu są one jak najbardziej do przyjęcia. zakładam ze jakimś doświadczeniem dysponujesz, ale z drugiej strony zadajesz tego typu pytania. być może tylko dlatego, że akurat takie warianty obsady były ci dotychczas obce ale masz już doświadczenie w obserwacji tego co się w twoim baniaku dzieje i umiesz wyciągać wnioski i twoja wiedza pozwala ci unikać zakładania postów w stylu .."znikajace neonki - co zrobić?" albo "jak często podmieniać wodę". sam sobie odpowiedz na co cię stać...

sorry za filozofowanie ale nie udzielam wypowiedzi typu: "kup większy baniak"bo one nic nie dają.   
Zapisane

Andrzej79
Nowy
*
Wiadomości: 18


WWW
« Odpowiedz #12 : Lipiec 03, 2008, 12:06:26 »

bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź Smiley
doświadczenie pewne posiadam, zresztą akwarium o które teraz pytam funkcjonuje juz rok czasu bez żadnych właściwie problemów, ani zgonów rybek, a pytam między innymi właśnie dlatego żeby takich rzeczy uniknąć. wolę poczekać z kupnem i dopytać osób które więcej więdzą i mają większe doświadczenie niż eksperymentować kosztem ryb.
Zapisane
Atria_C
Global Moderator
Bywalec
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 805



« Odpowiedz #13 : Lipiec 04, 2008, 16:05:38 »

I tak trzymaj andrzej!  Smiley
Zapisane

Moje akwarium, zapraszam do konstruktywnej krytyki Wink http://www.akwarium.net.pl/forum/index.php?topic=23728.0
Andrzej79
Nowy
*
Wiadomości: 18


WWW
« Odpowiedz #14 : Lipiec 08, 2008, 08:29:43 »

żeby nie ryzykowac przerybienia dokupiłem brzanek i zwiekszyłem ich liczbę do 9, no i dukupiłem jeszcze jeden harem prętnika.
 z kilkudniowej obserwacji wychodzi mi na to że samce prętnika podzieliły akwarium na dwa terytoria i raczej każdy pilnuje swojego, przeganiają się tylko z miejsc styku swoich terytoriów. częściej ganiaja się tylko w momencie karmienia bo wtedy zdarza się że jeden lub drugi wpływa za karmą na nie swój teren, i wtedy gospodarz go przegania
poza tym starć brak
Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do: