Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Akwarystyka « Choroby « Rybki ocierają się o rośliny mają śluz w odchodach oddychają przy powierzchni
Strony: [1] 2 3 ... 11
  Drukuj  
Autor Wątek: Rybki ocierają się o rośliny mają śluz w odchodach oddychają przy powierzchni  (Przeczytany 42988 razy)
BeStol
Bywalec
****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 422


« : Czerwiec 01, 2008, 12:48:17 »

Bardzo proszę o pomoc
Mam akwarium 140 litrów.
Filtr zewnętrzny Tetra
Lampa UV Tetra
Oczywiście grzałka
Deszczownia i 2 kostki napowietrzające
Skład:
3 bocje wspaniałe (1 duża, 2 małe)
3 kiryski
3 żałobniczki
3 glonojady
2 prętniki
16 neonków
2 świeciiki
2 rozbory klinowe
5 danio
2 rybki - nie znam nazwy
2 skalary.
Roślinki żywe.
Nie sprawdzam parametrów wody, ponieważ jeden z akwarystów powiedział mi, że to tylko powoduje zbyt częste grzebanie w akwarium w celu ich poprawienia, a to nie jest dobre dla rybek.
Ok miesiąca temu w akwarium przeszłam ospę. Pokonałam ją. Po wyleczeniu rybek zadbałam o stworzenie im wymaganej flory bakteryjnej.
Ospa ponownie pojawiła się w ubiegłym tygodniu (kropki dostały bocje, żałobniczki i 1 skalar). Ospa pojawiła się po wpuszczeniu do akwarium nowych rybek - 4 rozbor klinowych, z których dwie padły (jedna już na drugi dzień po wpuszczeniu pływała z nienaturalnie otwartm pyszczkiem, jakby sparaliżowanym, w ogóle go nie zamykała, druga miała watę na pyszczku i też już lekko go rozwierała). Po podaniu ichtiosanu i mfc kropki z chorych bocji i żałobniczek znikły, jednak nadal utrzymują się na płetwach skalara.  Skalar bardzo ociera się o roślinki w akwarium. Ma apetyt. Lekko śluzowate odchody. 
Na razie utrzymuję temperaturę 29 stopni (nie wiem, czy to dobrze).
Czy kropki na płetwach skalara (mimo podania ichtiosanu) oznaczają ospę? (powiedziano mi, że skalarów nie dotyka ta choroba i powinnam doszukać się innej przyczyny). Czy powinnam dodać kolejną dawkę ichtiosanu? Proszę o informacje co powinnam zrobić.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 18, 2008, 10:33:36 wysłane przez BeStol » Zapisane

375 litrów
mario27-28
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1315



« Odpowiedz #1 : Czerwiec 01, 2008, 19:51:11 »

Co powinnaś zrobić?przedewszystkim niesłuchać tego "akwarysty".Testy są niezbędne.Ryby niechorują bez powodu na ospę,masz pewnie złe parametry wody i to może wywoływać ospę(ryby są zestresowane tym i osłabione).Podmień 30%wody i zastosuj drugą dawkę ichtiosanu,póżniej węgiel do filtra i znów podmiana wody.Temperaturę utrzymuj ok.29*c.Kup chociaż podstawowe testy,bo niewiesz jaką masz wodę i co jest nietak  Cheesy
Zapisane

BeStol
Bywalec
****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 422


« Odpowiedz #2 : Czerwiec 01, 2008, 23:23:41 »

Podmieniłam 30% i dodałam ichtiosanu (10) od razu po uzyskaniu odpowiedzi. Skalar nadal ma te kropki - plamki na płetwach, ale pewnie jeszcze lek nie zaczął działać (choć dziwię się bo to druga dawka, a na bocje i żałobniczki podziałała pierwsza). Martwię się, bo jedynie on ma oznaki choroby (białe plamki na płetwach piersiowych, intensywne ocieranie się o roślinność w akwarium, no i te śluzowe odchody). Cały czas też zastanawiam się, czy to rzeczywiście ospa. Może poza ichtiosanem - lekiem typowo na ospę, dodać do akwarium inny środek? Jesli tak, to jaki?
Zapisane

375 litrów
TomajX
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 290


Poznań


« Odpowiedz #3 : Czerwiec 02, 2008, 06:12:31 »

Przede wszystkim to akwarium masz mocno przerybione  !!!
Zapisane

BeStol
Bywalec
****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 422


« Odpowiedz #4 : Czerwiec 02, 2008, 18:18:13 »

Miałam nadzieję, że ten skład jest odpowiedni (taki skład mi doradzono). Niestety nie wyobrażam sobie pozbyć się teraz części rybek (nie znam osoby której mogłabym je powierzyć, a żal mi oddać rybki do sklepu, bo chyba nie mają tam najlepszych warunków). Po dodaniu kolejnej dawki ichtiosanu (o czym pisałam wcześniej) skalar nadal ma plamki na płetwach grzbietowych, ale nie chcę już chyba faszerować rybek większą ilością chemii. Czy mimo nadal utrzymujących się objawów u skalara (pisałam o nich wcześniej) mogę już dokonać wymiany wody i zastosować węgiel w celu pozbycia się lekarstwa?
Zapisane

375 litrów
mario27-28
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1315



« Odpowiedz #5 : Czerwiec 02, 2008, 18:52:43 »

Niewiem co jest dokładnie napisane na opakowaniu ichtiosanu,bo go nigdy nieużywałem(nigdy niechorowały mi ryby) Cheesy ,ale zastosuj się do instrukcji tam podanej ile czasu powinien być używany.Dodatkowo możesz dodać do akwarium soli niejodowanej(kupisz ją w zoologuok.2,5zł).Na twój litrarz jakieś 1,5 opakowania.Mocno napowietrzaj wodę i temp.29-30*c.P :Dowodzenia
Zapisane

BeStol
Bywalec
****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 422


« Odpowiedz #6 : Czerwiec 02, 2008, 19:23:20 »

Tak jak wcześniej radziłeś cały czas silnie napowietrzam wodę i utrzymuję temperaturę 29 stopni. Martwi mnie, że na opakowaniu ichtiosanu jest napisane iż należy go stosować do ustąpienia objawów. Tak jak pisałam wcześniej wszelkie objawy ospy ustąpiły o wszystkich zakażonych rybek (w tym najbardziej podatnych bocji), jedynie skalar ma na płetwach piersiowych białe plamki, pływając skacze, ociera się o roślinność, wydala śluzowate odchody.  Problem polega na tym, iż jedna ze znajomych (posiadająca od lat wielkie akwarium) twierdzi, iż skalary nie chorują na ospę i jest przekonana, że to inna dolegliwość. Stwierdziła też, iż ciągłe dodawanie leku do akwarium w celu leczenia jednej rybki szkodzi innym. Jej zdaniem skalar nie ma ospy, być może pleśniawkę (dodała też, iż może mieć zaatakowane jelita - stąd śluz w odchodach). Doradziła odstawić lek, skoro objawy ospy ustąpiły u innych rybek i zacząć odbudowywać florę bakteryjną w akwarium, a skalar sam powinien zwalczyć swój problem. Ja jednak nie do końca jestem przekonana co do tego pomysłu. Boję się, że skalar może pozarażać inne rybki, z drugiej strony coraz bardziej tracę pewność, czy rzeczywiście ma ospę. Jeszcze raz podkreślam, że wszystkie inne chore rybki straciły objawy tej choroby, a stosowałam lek od tygodnia. Nie wiem jakie wyjście będzie korzystniejsze dla rybek - odstawienie leku (jeśli ichtiosan jest w tym przypadku nietrafiony, a przecież wszystkie inne rybki nie mają już objawów), zamiana ichtiosanu na inny lek (jeśli tak to jaki), czy też odstawienie wszelkich leków, filtracja wody węglem i odbudowa flory bakteryjnej (mając nadzieję, że skalar sam zwalczy objawy i nie pozaraża innych rybek)Huh
Zapisane

375 litrów
Emi
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 5480



WWW
« Odpowiedz #7 : Czerwiec 03, 2008, 08:49:23 »

Ryb nie powinno się leczyć w akwarium ogólnym bo to przynosi więcej szkody niż pożytku. Jeśli skalar jest chory powinno się go odseparować i leczyć w akwarium kwarantannowym. Używasz stale lampy uv?
Zapisane

Pozdrawiam,
Emi

Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów - www.gsa.org.pl

Małe jest piękne... ale w większym ryby czują się lepiej.
Seboos
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3624



WWW
« Odpowiedz #8 : Czerwiec 03, 2008, 08:51:00 »

Śluzowate odchody mogą wskazywać na jakieś pasożyty, dlatego tym bardziej odizolowałbym tego skalara
Zapisane

BeStol
Bywalec
****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 422


« Odpowiedz #9 : Czerwiec 03, 2008, 15:54:21 »

Lampy UV używam przez cały czas, poza leczeniem lekiem, wtedy ją wyłączam.
Niestety, mimo braków oznak choroby jedna z bocji dziś padła (byłam przekonana, że te rybki są już zdrowe).
Odizolowanie skalara od innych ryb łączyłoby się z zakupem nowego akwarium i zapewne będę musiała tak zrobić. Nie bardzo wiem, jak duże akwarium powinnam kupić i trochę obawiam się kosztów (rozumiem, że miałoby to być, jak czytałam na tym forum, akwarium do kwarantanny?).
  Wczoraj nie bardzo wiedziałam co robić i podmieniłam ponad 1/3 wody i ponownie włączyłam lampę (węgiel nasz sklep zoologiczny otrzyma dopiero jutro). Być może przeoczyłam alarmujące sygnały u innych rybek i teraz obawiam się, że nie są one (jak początkowo myślałam) zdrowe. Teraz nie bardzo wiem kiedy wlać i czy w ogóle wlewać Tetra Aqua Safe Start.
Czy skoro bocja padła i tak odizolować skalara? (wstyd mi, ale i tak nie jestem w stanie tego zrobić w przeciągu najbliższych dni). Mam wrażenie, że drugi ze skalarów zaczął ocierać się o roślinki, choć być może przesadzam. Cały czas początkuję, ale szczerze staram się realizować rady forumowiczów, za które już dziękuję i proszę o kolejne.
Zapisane

375 litrów
Grajewiak
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3219


Dariusz


WWW
« Odpowiedz #10 : Czerwiec 03, 2008, 16:00:59 »

Lampy UV chyba nie powinno używac sie podczas normlnego funkcjonowani zbiornika  Huh
Zapisane

GG 12591627
"Niedoświadczony daje wiarę każdemu słowu, lecz roztropny rozważa swe kroki" Prz 14:15

160l na ziemi!
BeStol
Bywalec
****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 422


« Odpowiedz #11 : Czerwiec 03, 2008, 16:33:31 »

Powiedziano mi, że lampa zabija wszelkie pasożyty i nie burzy dobrej flory bakteryjnej. Kazano mi by była włączona przez cały czas użytkowania, poza leczeniem.
Przyznam szczerze, że choć mija dopiero drugi miesiąc odkąd posiadam akwarium czuję się coraz bardziej zrezygnowana i obawiam się, że nie podołam. Wydaje mi się że drugi skalar dostał białą plamkę na płetwie piersiowej. Już sama zastanawiam się, czy moje poczynania w akwarystyce nie przyniosą rybkom więcej szkody niż pożytku. Choć bardzo się staram niewiele wychodzi.
Jeśli trzeba kupię to akwarium do kwarantanny, ale proszę o radę, jaki litraż będzie wystarczający. Co zrobić z akwarium o którym pisałam do tej pory, jak zadbać teraz po leczeniu o resztę rybek. I co w przypadku, jeśli pozostałe rybki tez są chore, choć nie potrafię zauważyć i rozpoznać objawów (myślę o martwej bocji).
I tak szczerze, bo sama już nie wiem, czy tacy laicy jak ja w ogóle powinni opiekować się akwarium
Zapisane

375 litrów
Grajewiak
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3219


Dariusz


WWW
« Odpowiedz #12 : Czerwiec 03, 2008, 19:53:40 »

Powiedziano mi, że lampa zabija wszelkie pasożyty i nie burzy dobrej flory bakteryjnej. Kazano mi by była włączona przez cały czas użytkowania, poza leczeniem.

Spójrz na to: http://www.akwarium.net.pl/forum/index.php?topic=15376.0 . W szczegolnosci 2gi post.
Zapisane

GG 12591627
"Niedoświadczony daje wiarę każdemu słowu, lecz roztropny rozważa swe kroki" Prz 14:15

160l na ziemi!
Seboos
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3624



WWW
« Odpowiedz #13 : Czerwiec 04, 2008, 09:56:17 »

Myślę, że przez włączoną lampę UV masz problem ze stabilizacją zbiornika, stąd problemy z chorobami. Do tego wszystkiego leki ... brrr
Zapisane

Misquamacus
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3261



WWW
« Odpowiedz #14 : Czerwiec 04, 2008, 12:21:24 »

włączona lampa zabija drobnoustroje znajdujące się w wodzie ...
raczej złoży filtracyjnych czy podłoża UV-C nie prześwietlasz Roll Eyes
na skalara powinno na szpital wystarczyć 50l
obserwuj inne ryby, czy mają apetyt, czy nie mają przebarwień itp.
skalarka w kwarantannie potraktuj bactopurem direct sery daj 1 tabletkę na 50l
do tego rób raz dziennie, a potem co drugi dzień kąpiel krótkotrwałą - do wiaderka 2l wody, brzęczyk, wpuścić skalara na 20 min, obserwować i spowrotem do szpitalika
do kwarantanny odlej wody z ogólniaka, załącz filterek i grzałkę
w ogólnym po przeniesieniu ryby chorej włóż na 24h węgiel w jakimś woreczku i dodaj potem bakterie nitryfikacyjne np. sera nitrivec

pozdrawiam, 3mam kciuki Smiley
Zapisane


>>>>>>>>www.bojownik.pl<<<<<<<<<
>>>>>>>>   www.fawa.pl  <<<<<<<
Strony: [1] 2 3 ... 11
  Drukuj  
 
Skocz do: