Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Pyszczaki a sól  (Przeczytany 9716 razy)
Inka
Nowy
*
Wiadomości: 43


« : Maj 21, 2004, 15:54:01 »

Słyszałam, że powinno sie dodawać do akwarium z pyszczakami 1 łyżkę soli na 100l  :?: co Wy na to :?:  :?:  :?:
Zapisane

michał
Bywalec
****
Wiadomości: 577



« Odpowiedz #1 : Maj 21, 2004, 17:52:25 »

Chyba 1 łyżeczkę na 10l[/b]
Zapisane

Błądzić to rzecz ludzka!?!
Tomlsv
Super aktywny
*****
Wiadomości: 1308



WWW
« Odpowiedz #2 : Maj 21, 2004, 19:48:56 »

Zależy jakie to pyszczaki. Sól najlepiej stosować do ryb żyjących w estuariach (ujściach rzek do słonych wód morskich). U pyszczaków z jeziora Malawi i Tanganiki można jej używać dla zwiększenia PH i TwO. Jednakże jesli się zdecydujesz na solenie to nie mozesz wsypać całej dawki na raz, lecz rozłożyć ją na kilka dni, nawet tydzień lub więcej, zwłaszcza biorąc pod uwagę skłonnosć pyszczaków do bloatu.
Ostatnio uzgodniliśmy na forum taka dawkę:
profilaktycznie 1 mała łyżeczka na 10l wody
leczniczo 1 duża łycha na 10 l wody.
Pozdrawiam.
Zapisane

http://akwarium.cdi.pl/avataranim.html  avatary (zdjęcia/obrazki pod nick) na forum !
Jak komuś nie działa to dodać www do adresu.
Inka
Nowy
*
Wiadomości: 43


« Odpowiedz #3 : Maj 21, 2004, 20:09:37 »

"zwłaszcza biorąc pod uwagę skłonnosć pyszczaków do bloatu. "

Sorry wytłumacz mi co to znaczy Smiley
Zapisane

Tomlsv
Super aktywny
*****
Wiadomości: 1308



WWW
« Odpowiedz #4 : Maj 21, 2004, 21:02:16 »

Wow Inko chcesz mieć Mbuna a nie słyszałaś o zjawisku bloat'u ?
Hmmm, jest to zapalny stan przewodu pokarmowego, często prowadzący do smierci, nie jest to do końca zbadane i prawdopodobnie towarzyszą mu takze inne choroby/nagłe niewydolnosci narządów wewnętrznych. Najczęściej powodowany jest przez stres ( spowodowany np złymi złymi własciwosciami wody tu takze przez zbyt nagłe zasolenie ) i niewlaściwe żywienie.
Jesli chodzi o sól to stwierdzono iż pielęgnice z Malawi "poddawane soleniu" chorują częściej na bloat niż w akwariach bez stosowania soli.
Najlepiej gdy odeślę Cię do strony www.tanganika.pl dział artykuły/Tomasz Kwiecień - "Bloat - przekleństwo hodowców trofeusa?". Artykuł o tej częstej, lecz wciąż zagadkowej chorobie ryb z rodzaju Tropheus  ( a "choróbsko" nie tylko trofci alei innych "Malawistów i tanganikowców".
Pozdrawiam.
Aha i jest jeszcze jedna stronka którą jako fascynatka pysiów powinnaś odwiedzić: www.malawi.pl
Zapisane

http://akwarium.cdi.pl/avataranim.html  avatary (zdjęcia/obrazki pod nick) na forum !
Jak komuś nie działa to dodać www do adresu.
Inka
Nowy
*
Wiadomości: 43


« Odpowiedz #5 : Maj 21, 2004, 21:40:53 »

tego nie doczytałam. Dzięki za wyjaśnienia   Cheesy
Zapisane

xmen
Zainteresowany
**
Wiadomości: 50


« Odpowiedz #6 : Czerwiec 15, 2004, 22:29:04 »

Nie wiem ja osobiście nie dodaje do mojego "Malawi" soli i ryby czuj a sie dobrze, od początku akwarium jeszcze nie miałem żadnej choroby ( ma juz roczek) Cheesy
Zapisane

Malawi - to jest to Cheesy
Przemek
Administrator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1764



WWW
« Odpowiedz #7 : Czerwiec 15, 2004, 22:53:10 »

Wydaje mi się sól niepotrzebna, może niewielka ilość.

Przecież woda w malawi wcale nie jest twarda!
Za to jest mocno zasadowa, to fakt.
Zapisane

Pozdrawiam
Admin
-----------------------------
500l - akwarium towarzyskie
Ewelinka23
Stały użytkownik
***
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 100



WWW
« Odpowiedz #8 : Luty 18, 2006, 12:26:03 »

Powinno sie dodawac sol... Otoz sol dziala na ryby antystresowo i jest naturalnym odkazalnikiem.. Ja np przy co tygodniowej podmiance (okolo 30%) dodaje plaska lyzke soli... :!:  Smiley
Zapisane

www.malawiforum.pl
ZAPRASZAMY DO DYSKUSJI
MALAWI, TANGANKA, INNE BIOTOPY

Akwarium 540L Malawi w trakcie zakładania.
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do: