Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Akwarystyka « Rośliny akwarystyczne « akwaria na bazie ziemi ogrodwej co i jak krok po kroku
Strony: 1 ... 94 95 [96] 97 98
  Drukuj  
Autor Wątek: akwaria na bazie ziemi ogrodwej co i jak krok po kroku  (Przeczytany 596321 razy)
sebtul
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 314



« Odpowiedz #1425 : Maj 08, 2012, 18:12:59 »

Jaki stary, taki głupi. Zachciało mi się wyrwać kilka roślin posadzonych na ziemi ogrodowej. Pierwszy raz mam ziemię w baniaku. Wielokrotnie czytałem, że przesadzania roślin na ziemi najczęściej kończy się restartem. Stwierdziłem, że zrobię to delikatnie i nic się nie stanie. Aby dostać się do nurzańca musiałem wyrwać ogromną żabienicę, no i ją wyrwałem. Przy okazji podniosłem żwir z siatką, około 10cmx30cm. Momentalnie buchnęło błoto i w baniaku zrobiło się ciemno. Siarkowodór i pewnie coś jeszcze strzeliło mi po nozdrzach. Gazy wydobywały się z siłą podobną, jak para ze szklanki, podczas gotowania wody, za pomocą grzałki, gdy moja wychowawczyni z klasy I-III chciała napić się herbaty. Nie mam testów, nie znam parametrów.
Zrobiłem około 55% - 60% podmiany wody. Powstałą dziurę zakleiłem i zasypałem żwirem. Zanim ryby dostały świeżej wody wszystkie cztery miecze siedziały przy tafli wody i łapały powietrze, obie samice kakadu wybielały, samiec kakadu padł, ampularie nie zgłaszały jakichkolwiek zastrzeżeń. Podczas dolewania wody ryby przepychały się do wężyka. Godzinę temu zakończyłem operację. Obecnie wszystko wygląda normalnie. Kakadu wróciły do normalnego ubarwienia.
Kiedy zrobić kolejną podmianę? Ile wody podmienić? Czy dać węgiel aktywny?
« Ostatnia zmiana: Maj 08, 2012, 18:17:42 wysłane przez sebtul » Zapisane

gg - 4479432
Bonnzo
Nowy
*
Wiadomości: 2


« Odpowiedz #1426 : Czerwiec 15, 2012, 18:19:29 »

Witam mam pytanie do znawców tematu mianowicie czy mogę ruszyć z akwarium na ziemi ale rośliny dosadzic po kilku dniach (czekam na ich dostawę ale się opóźni) Więc się zastanawiam czy jeśli usypie podłoże zaleje woda uruchomię filtr to czy to ni spowoduje późniejszych zakłóceń w moim akwa. Zbiornik ma 290 l.
Z góry dzięki za sugestie
Zapisane
Silent-shout
Nowy
*
Wiadomości: 16


« Odpowiedz #1427 : Czerwiec 16, 2012, 21:57:28 »

To ja skieruję swoje pytanie do wszystkich posiadaczy ziemii w akwariach.
Nie czuć żadnego nieprzyjemnego zapachu? Jak miałam akwarium właśnie na ziemii, to w całym pokoju dosłownie śmierdziało. Jednak po jakims czasie okazalo sie, ze nie ma az tyle zwirku na ziemii, ile byc powinno. W rezultacie, momentami byla warstwa 1 cm, albo i czasami bylo widac firankę ;/ Czy to mogło być powodem? Czy może firanka gniła? Jesli zdecyduuję się ponownie na ziemię, tym razem z warstwa przynajmneij 4 cm bazaltu 1-3mm na ziemii, to nie będzie tego zapachu?
Zapisane
Grajewiak
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3219


Dariusz


WWW
« Odpowiedz #1428 : Czerwiec 17, 2012, 18:40:06 »

miałem dwa razy akwa na ziemi i i nigdy nie było problemu z nieprzyjemnym zapachem. Zazwyczaj ok 2cm ziemi przysypane ok4-6cm żwiru. Nawet przy likwidowaniu akwa czuć było tylko typowy ziemny zapach.
Zapisane

GG 12591627
"Niedoświadczony daje wiarę każdemu słowu, lecz roztropny rozważa swe kroki" Prz 14:15

160l na ziemi!
Piterix
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 908



« Odpowiedz #1429 : Lipiec 17, 2012, 20:52:53 »

Miałem 4 akwaria na ziemi. 3 likwidowałem po kilku latach i podczas likwidacji zapachy były różne  Wink, ale z samych akwariów nigdy nie śmierdziało. Aktualnie mam 2,5m akwarium na ziemi - ok. 3cm ziemi i na to 4 cm żwirku, w jednym miejscu zrobiłem błąd i dałem piasek - żeby ładna plaża była i zbrojniki przekopały do samego szkła wyrzucając ziemię, ale - niczego nie było czuć. Nie daję żadnych firanek - bo łatwiej jest rośliny wyrywać, dokładam tylko trochę gliny na samo dno (ok 1 kg na 900l zbiornik).
Zapisane

Zapraszam do komentowania mojego baniaka. Ostatnia aktualizacja 08.09.2013 . http://www.akwarium.net.pl/forum/nasze-akwaria/piterix-900l-ogolne-krotka-relacja-z-zakladania/
gips
Nowy
*
Wiadomości: 4


« Odpowiedz #1430 : Wrzesień 27, 2012, 11:04:30 »

Witam.

Jestem początkującym akwarystą (od około 1,5 roku). Po lekturze kilku stron z tego wątku. Przeczytałem stronę 1-2 i 95-96. Czytanie całości pozostawiłem na później. Na pierwszej stronie [Turysta] i inni userzy jakoś opisali temat. W dalszym ciągu do końca nie wiem jak przygotować ziemię na dno. Brak mi dokładnych proporcji. Jestem w trakcie przesiadki ze zbiornika (około) 50 l na 126 l . Specjalnie wziąłem urlop, żeby akwarium ruszyć i żeby dojrzewało. Kupiłem roślinki - obecnie pływają nieposadzone w starym akwarium. Rybek mam trochę za dużo i aż się prosi o nowy baniak.

Załatwiłem już sobie drobny żwir (ziarno 2-8 mm mam dobre 20 l), ziemia do roślin wodnych (20 l) na bazie torfu, piasek (jakieś 20 l), keramzyt (5 l), filtus floran (paczka 4 l), żwirek (ziarno 5-10 mm jakieś 10 l). Podobno jeszcze powinien być do tego węgiel. Z racji problemów z nabyciem go w mojej miejscowości zdecyduje się na węgiel drzewny. Tylko z nim też mam wątpliwości. Ile ma go być, jak gruba warstwa? Wyczytałem gdzieś, że pył węglowy to nie może być, ale w worku są zazwyczaj duże kawałki, na jak duże części to rozdrobnić? Pobawię się najwyżej i przygotuję kawałki takie jak powinny być. Co jeszcze do podłoża powinno się dać. Ogólnie zależy mi, żeby roślinki dobrze rosły (najlepiej bez dodatkowego nawożenia). Akwarium będzie zbiornikiem towarzyskim, jak wspomniałem 126 litrów wymiary 80x35x45 (w górę).
Jak przygotować to podłoże na taki zbiornik, ile czego użyć? Jak gruba warstwa ziemi powinna być w takim zbiorniku i na to jaką grubą warstwę żwirku położyć?
Proszę o odpowiedź bo czas płynie a ja stoję z tak ważną pracą.

Dołączyłem zdjęcia opakowania tej ziemi do roślin wodnych.

« Ostatnia zmiana: Wrzesień 27, 2012, 11:49:00 wysłane przez gips » Zapisane
Piterix
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 908



« Odpowiedz #1431 : Wrzesień 27, 2012, 21:55:02 »

Przeczytaj książkę:
Diana Walstad "Rośliny w akwarium"

Jest krótsza od tego wątku ;-) a informacje w niej otworzą Ci oczy. A jak już MUSISZ to akwarium założyć JUŻ - to na dno ciut gliny, ok. 50-100 gram, na to ziemię ogrodową (twoja ziemia jest do wody ma dużo torfu i nawozów - jest dobra dla roślin w oczku wodnym... nie mam pojęcia jak się sprawdzi w akwarium, może zakwaszać wodę... ale nie wiem jak bardzo...) warstwa łącznie z gliną to 2-3 cm, na to żwirek drobny nie pamiętam granulacji ok. 3-4cm i tyle. Dodatki do ziemi się daje - jeśli ma się jakiś plan/zamysł/pomysł czemu miałyby służyć - Ty żadnego planu nie masz, więc nie dodawaj niczego jeśli nie wiesz po co to robisz.
Zapisane

Zapraszam do komentowania mojego baniaka. Ostatnia aktualizacja 08.09.2013 . http://www.akwarium.net.pl/forum/nasze-akwaria/piterix-900l-ogolne-krotka-relacja-z-zakladania/
gips
Nowy
*
Wiadomości: 4


« Odpowiedz #1432 : Listopad 13, 2012, 12:09:43 »

Zrobiłem to.       Good !
 
Chociaż jestem początkujący i robiłem podłoże tak na oko w zasadzie. - Wzorowałem się w sumie pierwszą stroną tego tematu. Zmieszałem wszystkie składniki które zdążyłem wcześniej kupić zanim dokładniej się zastanowiłem nad sprawą podłoża (co i jak), zmieszałem w odp. proporcjach zachowując (chyba) zdrowy rozsądek. Przykryłem to wszystko drobną siatką, potem drobnym żwirkiem i jest. Ruszyło, roślinki rosną w zaskakującym tempie - za wyjątkiem narożników, gdzie okazuje się jest mniej światła. Nawet wyklejenie od wewnątrz pokrywy specjalna folia odblaskową nie daje widocznej poprawy. Tak już musi być (świetlówki musiały by być dłuższe niż akwarium czyli nie ma mowy, żeby były schowane w pokrywę). Ale tak czy inaczej - baniak chodzi, rybki sobie pływają w większym akwarium, roślinki rosną - i o to mi chodziło.  Cheesy
Mam kilka innych pytań ale to już na forum w innym miejscu napiszę. Wkleję fotki mojego baniaka (cudo to to nie jest, ale zobaczycie jak to laikowi wyszło. Może coś ciekawego mi podpowiecie w sprawie aranżacji). Dziękuję za pomoc. Pozdrawiam.
Zapisane
Killvalius
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 56


« Odpowiedz #1433 : Styczeń 24, 2013, 17:49:35 »

Witam,

mnie zastanawia czy ktoś próbował posadzić rośliny w pojemniczkach z ziemią, powiedzmy pojemniki po jogurtach. W razie jakichkolwiek niepowodzeń nie mamy warstwy ziemi w całym akwarium a tylko pod rośliną, w razie wyjałowienia ziemi można ją bezproblemowo podmienić.
Pozostaje kwestia rozrastających się korzeni roślin, dla których z czasem pojemniki te staną się za małe.

Czy ktoś eksperymentował w ten sposób?

Pozdrawiam Killvalius
Zapisane

"Każdy człowiek ma jakieś dobre strony. Trzeba tylko przekartkować złe."
sebtul
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 314



« Odpowiedz #1434 : Styczeń 24, 2013, 18:25:25 »

Ja tak zrobiłem. Zamiast pojemników po jogurcie zastosowałem szklane doniczki o wysokości 6 cm, ustawione na tylnej i bocznej ściance. 3/4 doniczki to ziemia, 1/4 to gruby żwir. Wszystko przykryte piaskiem kwarcowym. W doniczkach ludwigia repens, nurzaniec i kryptokoryny. W szkiełku zbrojniki kundelki 1+2 oraz kilkadziesiąt sztuk młodych co miesiąc odławiane. Samiec gdy nie pilnuje ikry i młodych (max 5 dni na miesiąc) czasem coś podkopie. W przeciągu roku musiałem dwa razy zasypywać doniczkę. Nigdy nie dokopał się do ziemi w doniczkach.
Nurzaniec bez problemu opuścił doniczkę i powędrował sobie gdzie chciał.
Kryptokoryna zielona, gdy skończyły się wartości odżywcze, przerzedziła się i liście zrobiły się węższe.
Zapisane

gg - 4479432
Killvalius
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 56


« Odpowiedz #1435 : Styczeń 24, 2013, 18:41:23 »

Pytanie numer 1 :

Czy są jakieś konkretne rośliny polecane do akwarium Low-Tech na bazie ziemi ogrodowej? Przypuszczam, że gatunki z mocno rozbudowanym systemem korzeniowym.

Kolejne pytanie :

Kryptokoryna zielona, gdy skończyły się wartości odżywcze, przerzedziła się i liście zrobiły się węższe.

Po jakim czasie się to stało?
Moje pytanie bierze się stąd, że generalnie po wyjałowieniu się ziemi sub. odżywczymi jest muł opadający na dno.
Zapisane

"Każdy człowiek ma jakieś dobre strony. Trzeba tylko przekartkować złe."
sebtul
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 314



« Odpowiedz #1436 : Styczeń 24, 2013, 18:56:55 »


Kryptokoryna zielona, gdy skończyły się wartości odżywcze, przerzedziła się i liście zrobiły się węższe.

Po jakim czasie się to stało?
Moje pytanie bierze się stąd, że generalnie po wyjałowieniu się ziemi sub. odżywczymi jest muł opadający na dno.

Około pół roku. Była to kępa kilkunastu/kilkudziesięciu szt. posadzonych w doniczce o wymiarach około 6x6x6. Pojedyncze sadzonki kryptokoryny posadzone w większej doniczce około 33x6x6 nie miały objawów niedoborów.
Zapisane

gg - 4479432
Killvalius
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 56


« Odpowiedz #1437 : Styczeń 24, 2013, 19:08:37 »

Czy to akwarium stoi do dzisiaj na tej ziemi?
Czy rośliny tylko zwolniły ze wzrostem czy wystąpiły jakieś inne niepożądane objawy?

Pytam tak szczegółowo ponieważ planuję start 240 i podstawowe pytanie o podłoże. Mam jedno 112 ze zwykłym żwirem i mimo wszystko rośliny nie rosną tak jakbym tego oczekiwał. Mam nawóz w postaci Aqua Art Classic i standardowe oświetlenie i...nie jest to to.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 24, 2013, 19:13:02 wysłane przez Killvalius » Zapisane

"Każdy człowiek ma jakieś dobre strony. Trzeba tylko przekartkować złe."
sebtul
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 314



« Odpowiedz #1438 : Styczeń 24, 2013, 21:16:52 »

Czy to akwarium stoi do dzisiaj na tej ziemi?
I tak, i nie. Akwarium stoi w dalszym ciągu ale gdy zobaczyłem spowolnienie wzrostu w tej małej doniczce to wymieniłem w niej ziemię.

Czy rośliny tylko zwolniły ze wzrostem czy wystąpiły jakieś inne niepożądane objawy?
Tylko zwolniły ze wzrostem i kolejne liście były jakby trochę węższe. Również stały się jakby bardziej delikatne.

Mam nawóz w postaci Aqua Art Classic i standardowe oświetlenie i...nie jest to to.
Mam akwarium 112l brutto, ze względu na cały czas mnożące się zbrojniki mam przerybienie. Co miesiąc wyciągam ich 30-40 szt. Podaję 5ml EC codziennie i jeden dozownik potasu (jedni mówią, że jest to 1 ml inni, że 1,2 ml) przy każdej podmianie więc co 5 - 7 dni. Wytłoczka z przerobionym oświetleniem. Na elektronicznym 3x18W, świecę po 12 godzin dziennie.
Z roślin jestem zadowolony.
Zapisane

gg - 4479432
Killvalius
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 56


« Odpowiedz #1439 : Styczeń 24, 2013, 22:20:49 »

Powiem Ci, że chyba w nowym zbiorniku zdecyduje się zastosować te pojemniczki z ziemią. Aczkolwiek rozważam jeszcze opcję wyłożenia dna kulkami gliniano-torfowymi.
Widzę, że doszedłeś do "porozumienia", ze swoim zbiornikiem, jeśli idzie o nawozy, i to procentuje. Ja ten Classic stosuję przy podmianach cotygodniowych wg. zaleceń producenta.
Zapisane

"Każdy człowiek ma jakieś dobre strony. Trzeba tylko przekartkować złe."
Strony: 1 ... 94 95 [96] 97 98
  Drukuj  
 
Skocz do: