Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Akwarystyka « Zrób to sam « Jeden ze sposobów zmiękczenia wody - kationit.
Strony: 1 [2] 3 4 ... 7
  Drukuj  
Autor Wątek: Jeden ze sposobów zmiękczenia wody - kationit.  (Przeczytany 131140 razy)
Sebastian
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2201



« Odpowiedz #15 : Maj 09, 2004, 19:31:43 »

Najprościej wsypać np. do pończochy zawiazać i wrzucić do butelki.Przepuszczając przez kationit twardości bedziesz miał zerowe, potam mieszasz w odpowiedniej proporcji z woda z kranu aby otrzymać żądane wartości.
Zapisane


385 l - dyskowce
matijasz
Stały użytkownik
***
Wiadomości: 150


« Odpowiedz #16 : Maj 09, 2004, 19:48:39 »

tylko do jakiej butelki i ile tego wsypac i czy butelke jakos przeciac ? I ile przelewac prze kationit tą wode ?
Zapisane

Pozdrawiam
MaTiJaSz
Tomlsv
Super aktywny
*****
Wiadomości: 1308



WWW
« Odpowiedz #17 : Maj 09, 2004, 20:20:24 »

Natknąłem sie ostatnio na taki przykład:
Plastikowa butelka 2l, odciąć dno, przewrócić do góry nogami, na dole zamocować zawór kulkowy, do butelki 1l kationitu w 3 pończochach Wink (jak to sie pisze ? Tongue ), nie wiem czy coś oprócz tego jest w tej butelce tzn czy jakaś wata czy gąbka, nie pamietam. Wodę wlewać od góry (przez odcięte no) aby sływała 1cm/1s (regulując zaworem kulkowym) . Butelkę można zamocować na wiadrze w uchwycie na mopa.
Aha było tez coś że gwint butelki należe zpilnikować i uszczelnić dzięki temu połączenie z zaworem kulkowym.
Zapisane

http://akwarium.cdi.pl/avataranim.html  avatary (zdjęcia/obrazki pod nick) na forum !
Jak komuś nie działa to dodać www do adresu.
Sebastian
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2201



« Odpowiedz #18 : Maj 09, 2004, 22:45:39 »

Nie wiem czy jest sens dawać ten zawór,  chyba nie po to aby zmniejszyć przepływ.U mnie woda przepływa w granicach 10-15l/min i bez regeneracji kationitu uzyskuje 200 l wody o TWO=0, a nastepne 100 l ma TWO=10`.
Zapisane


385 l - dyskowce
Tomlsv
Super aktywny
*****
Wiadomości: 1308



WWW
« Odpowiedz #19 : Maj 09, 2004, 22:56:02 »

Więc nie ma sensu Smiley.
Zapisane

http://akwarium.cdi.pl/avataranim.html  avatary (zdjęcia/obrazki pod nick) na forum !
Jak komuś nie działa to dodać www do adresu.
matijasz
Stały użytkownik
***
Wiadomości: 150


« Odpowiedz #20 : Maj 10, 2004, 12:26:48 »

Tylko czym zablokować gwint żeby byl przeplyw ale kulki nie wylatywały ? Czy kationit musi byc caly czas w wodzie czy moze wychnac i znowu go uzywać ?mam wiadro 15 l wiec dobry bedzie przeplyw wody 15l/min ? 1l filtraxu K zooleka kosztuje cos okolo 32zl ?
Zapisane

Pozdrawiam
MaTiJaSz
pbern
Stały użytkownik
***
Wiadomości: 146


« Odpowiedz #21 : Maj 10, 2004, 12:39:43 »

ja mam kationit bayera litr za 20zl.. i takze go sprzedaje.
Zapisane
matijasz
Stały użytkownik
***
Wiadomości: 150


« Odpowiedz #22 : Maj 10, 2004, 16:18:43 »

Czy kationit musi być caly czas w wodzie ?gdzi ekupiles pbern kationit bayera za litr 20 zl ? :shock: Ja widzialem po 20zł ale 0,5 litra
Zapisane

Pozdrawiam
MaTiJaSz
pbern
Stały użytkownik
***
Wiadomości: 146


« Odpowiedz #23 : Maj 10, 2004, 17:23:08 »

ja kupilem 25l... i dzieki temu sprzedaje teraz w takiej a nie innej cenie...

jak co to pisz na priva jezeli jestes zainteresowany... moge tez podeslac w zestawie HCl.
Zapisane
Tomlsv
Super aktywny
*****
Wiadomości: 1308



WWW
« Odpowiedz #24 : Maj 10, 2004, 19:20:24 »

Kationit sam w sobie będzie zapychał butelkę i woda nie będzie zbyt szybko przeciekać, oczywiscie zabezpiecz go ponczochami i można też watą/włókniną/gąbką.
Kationit nieużywany musi być cały czas w wodzie, tak jak mówisz, gdy po użyciu wyschnei to trzeba go zregenerować,a  tak to moze polezec w wodzie i regenerować go dopiero jak sie wyczerpie.
Zapisane

http://akwarium.cdi.pl/avataranim.html  avatary (zdjęcia/obrazki pod nick) na forum !
Jak komuś nie działa to dodać www do adresu.
michał
Bywalec
****
Wiadomości: 577



« Odpowiedz #25 : Maj 13, 2004, 14:55:16 »

a ile go trzeba regenerować
Zapisane

Błądzić to rzecz ludzka!?!
Tomlsv
Super aktywny
*****
Wiadomości: 1308



WWW
« Odpowiedz #26 : Maj 14, 2004, 14:05:43 »

Wystarczy przelać przez niego 5-8% roztwór kwasu solnego.
Zapisane

http://akwarium.cdi.pl/avataranim.html  avatary (zdjęcia/obrazki pod nick) na forum !
Jak komuś nie działa to dodać www do adresu.
michał
Bywalec
****
Wiadomości: 577



« Odpowiedz #27 : Maj 15, 2004, 09:52:32 »

i to wystarczy :?:
Zapisane

Błądzić to rzecz ludzka!?!
Tomlsv
Super aktywny
*****
Wiadomości: 1308



WWW
« Odpowiedz #28 : Maj 17, 2004, 18:53:26 »

Tak, i jest jak nowy Smiley.
No i należy też go po tym przepłukać wodą destylowaną lub zwykłą aby wypłukać resztki kwasu (z roztworu do regeneracji), coby za bardzo wody na podmiane nie zakwasić.
Zapisane

http://akwarium.cdi.pl/avataranim.html  avatary (zdjęcia/obrazki pod nick) na forum !
Jak komuś nie działa to dodać www do adresu.
wik
Nowy
*
Wiadomości: 8


« Odpowiedz #29 : Maj 20, 2004, 08:48:09 »

Cytat: pbern
ja mam kationit bayera litr za 20zl.. i takze go sprzedaje.

Ten kationit, który sprzedajesz, to jest MonoPlusS100 (zgodnie z podanym przez ciebie opisem).
A to jest kationit w formie sodowej - raczej niekorzystny do akwa bo wprowadza do wody jony sodu   :cry:
Gdybyś miał MonoPlusS100H - to bym kupił z zamkniętymi oczami.
Zapisane

Pozdrawiam
Strony: 1 [2] 3 4 ... 7
  Drukuj  
 
Skocz do: