Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Akwarystyka « Zrób to sam « Pokrywy - z czego i jak zrobić
Strony: [1] 2 3 ... 29
  Drukuj  
Autor Wątek: Pokrywy - z czego i jak zrobić  (Przeczytany 272752 razy)
mdramski
Super aktywny
*****
Wiadomości: 2961



« : Maj 04, 2004, 01:05:25 »

Bardzo ciekawy dział. Może ja zaproponuję temat pokryw. Moją dostałem w komisie razem z akwarium, ale niezbyt mi odpowiada, a te co mi leżą są niezwykle drogie. Macie jakieś pomysły dotyczące materiałów, wykonania itp.  :?:
Zapisane
cyd
Nowy
*
Wiadomości: 8


« Odpowiedz #1 : Maj 04, 2004, 07:41:39 »

pleksi, spienione pcv, panele podłogowe czy płyta meblowa (te dwa ostatnie otpowiednio zabezpieczone jakimś lakierem oczywiście nie do paznokci Wink
miłego budowania
Zapisane

Coś co zwykle pragniesz zbliżyć do ust
Raz zdaje się być bliskie
Raz dalekie
Wciąga cię bezreszty w dziwną
Między niewinnością a grzechem
wirek
Stały użytkownik
***
Wiadomości: 325


« Odpowiedz #2 : Maj 04, 2004, 10:53:05 »

Odradzam wszelkie materiały drewnopochodne. Tego się nigdy nie da tak struć ani zaimpregnować, żeby w wilgotnym ciepełku żadne algi się nie rozwinęły. 7 lat temu zrobiłem pokrywę ze sklejki żeglarskiej i paneli. Dodatkowo impregnowałem. Co jakiś czas suszyłem i poprawiałem izolację. Mimo to puchnie. Zbieram już siły na pokrywę klejoną i skręcaną z PCV i aluminium
Zapisane

Tańczący z rybkami
Tramal
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1355


I see You...


WWW
« Odpowiedz #3 : Maj 04, 2004, 11:48:59 »

Ja mimo wszystko będę miał pokrywę ze sklejki. Wiem że jeśli źle ja zabezpieczę to moge mieć problemy. Będę w tym bardzo dokładny i nie zostawie ani odrobiny miejsca bez lakieru . Dla drewna ważne jest bardzo żeby nie było ono mokre (wilgotne) przed lakierowaniem bo inaczej cała praca na nic się zda. jakie będą tego efekty zobaczymy, w pokrywie oprócz standardowego oświetlenia chce zainstalować oświetlenie nocne z diod. (bardzo mi się podoba Wink ) Pozdr.
Zapisane

112,25
Tomlsv
Super aktywny
*****
Wiadomości: 1308



WWW
« Odpowiedz #4 : Maj 04, 2004, 15:48:03 »

7 lat to niezły wynik Smiley
Zapisane

http://akwarium.cdi.pl/avataranim.html  avatary (zdjęcia/obrazki pod nick) na forum !
Jak komuś nie działa to dodać www do adresu.
Sebastian
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2201



« Odpowiedz #5 : Maj 04, 2004, 16:42:46 »

Mam dwie pokrywy z materiałów drewnopochodnych ( pierwsza z płyty wiórowej lamin. 16mm a druga ze sklejki 6mm).Pierwsza ma już 6lat a druga niecały rok i nie ma żadnych problemów.Polecam jednak  wykonanie ze sklejki, na pokrywę do dł. 100cm wystarcy 6mm powyżej (do 200cm) 8mm.Na łączeniach nie żałować kleju, polakierować 2 razy i na parę ładnych lat spokój.Poniżej zdjęcia mojej pokrywy (173cm x 47cm)





Zapisane


385 l - dyskowce
Góral
Tomek
Global Moderator
Bywalec
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 897


Przyjaciel Wiosny


WWW
« Odpowiedz #6 : Maj 04, 2004, 18:01:17 »

bardzo ciekawy opis budowy pokrywy znajdziecie na
http://www.akwa-oli.republika.pl/budowapokrywy.html
sam powoli się przymierzam do zrobienia podobnej.
Zapisane

gg:1384140
Przem
Stały użytkownik
***
Wiadomości: 227



« Odpowiedz #7 : Maj 04, 2004, 21:02:02 »

Sebastian, jedno jest pewne, nie masz ciemno w aqwa...  Cheesy
Zapisane
Horpyn
Nowy
*
Wiadomości: 42


« Odpowiedz #8 : Maj 04, 2004, 22:15:36 »

Bardzo ciekawy pomysł z tego linka tylko ciekawe czy "u mnie na wsi" znajdę to spienione PVC i ile to kosztuje mam nadzieję że tańsze to od plexi bo obudowę to będę robic napewno tylko z czego to sie jeszcze zastanawiam.
Zapisane

Powrót do pasji z przed lat. Aktualnie 400l paletki i parę innych...
Pozdrawiam !!!
wirek
Stały użytkownik
***
Wiadomości: 325


« Odpowiedz #9 : Maj 05, 2004, 06:49:41 »

Dostępność spienionego PCV jest wałkowana na "zaprzyjaźnionym forum" od dłuższego czasu. Ja byłem parę dni temu w Castoramie we Wrocławiu. Jest tam do nabycia spienione PCV koloru białego, arkusz grubości 3 mm o formacie 100x50 cm za niecałe 15 zł, 100x100 za 38 zł, a arkusze 6 mm 100x50 za 38 i 100x100 za 77. Jest też podobny asortyment plexi i polietylenu ale ze 3 razy droższy. Jeżeli nie masz Castoramy pod ręką, to na pewno w Twoim rejonie jest jakiś inny market budowlany.
Z moich doświadczeń ze sklejką, to radziłbym szczególnie dokładnie zabezpieczyć rejon gdzie mogą pojawiać się na pokrywie kropelki wody, np. sąsiedztwo wypływu filtra, napowietrzacza itp.
Zapisane

Tańczący z rybkami
Sebastian
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2201



« Odpowiedz #10 : Maj 05, 2004, 17:14:49 »

Cytat: Przem
Sebastian, jedno jest pewne, nie masz ciemno w aqwa...  Cheesy


Za to licznik kręci sie jak karuzela  Cheesy .Nie, nie jest tak źle, stateczniki elektroniczne robią swoje.Ja mam skromne 0,72W/l, niektórzy mają 1W/l.
Zapisane


385 l - dyskowce
Silver
Stały użytkownik
***
Wiadomości: 250


« Odpowiedz #11 : Sierpień 25, 2004, 23:18:50 »

liczysz 0,72 wata\litr dzieląc przez objętość samej wody czy pojemność zbiornika ?
Zapisane
Splender
Stały użytkownik
***
Wiadomości: 121



« Odpowiedz #12 : Sierpień 26, 2004, 17:03:55 »

a może dysponuje ktoś projektem rozplanowania całej elektryki w tej pokrywie :?: :?: :?: :?:

Chodzi mi o to co do czego podłączać jaka kolejnośc.

Będę bardzo wdzięczny. Pozdrawiam
Zapisane
Sebastian
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2201



« Odpowiedz #13 : Sierpień 26, 2004, 21:37:41 »

Cytat: Silver
liczysz 0,72 wata\litr dzieląc przez objętość samej wody czy pojemność zbiornika ?


Pojemność zbiornika netto, czyli samej wody.
Zapisane


385 l - dyskowce
Silver
Stały użytkownik
***
Wiadomości: 250


« Odpowiedz #14 : Sierpień 27, 2004, 12:27:29 »

stosując tę metodę oblicznia obecnie mam 1W\l światła z jarzeniówek + 14W światła świetlówki kompaktowej (do doświetlenia boku zbiornika-jeden bok zostaje ciemny na potrzeby mchu jawajskiego i bocji  Smiley -choć jest uchwyt do zamocowania świetlówki kompaktowej to jednak chyba zostanie ciemnośc  Smiley )
Zapisane
Strony: [1] 2 3 ... 29
  Drukuj  
 
Skocz do: