Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Akwarystyka « Choroby « Molinezje, brzanki, razbory - martwica płetw + coś, czy dać baktopur ?
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Molinezje, brzanki, razbory - martwica płetw + coś, czy dać baktopur ?  (Przeczytany 4016 razy)
Piterix
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 908



« : Listopad 29, 2007, 14:15:38 »

Jestem nowym użytkiem tego forum - pozdrawiam wszystkich i witam.

Mam akwarium 226 litrów, oświetlenie 2x55W, filtr Fluval 304, jakiś filtr gąbkowy wewnętrzny, grzałka 200W, temperatura wody 26-27C.

WODA (test paskowy JBL i Sery):
pH - 7,8
No2 - 0
No3 - 10
Two - 20
Tww - 17

Obsada:

Brzanka sumatrzańska - dorosłe - 11 sztuk,
Brzanka różowa - dorosła - 1 sztuka
Razbory - 11 sztuk,
Brzanka mszysta - dorosła - 1 sztuka,
Danio pręgowane- 4 sztuki,
Danio M - 4 sztuki,
Żałobniczki - 2 sztuki,
Molinezje - 10 sztuk, + kilka narybku,
Zbrojniki niebieskie - 5 sztuk

Rośliny - dość dużo, ale jeszcze nie wiem jakie ;-),
korzeń - o wymiarach mniej wiecej 40x40x40cm.
kilka kamieni.

Akwarium mam od miesiaca.

Problemy:

Najpierw miałem zakwit glonów, ale jakoś glony odpuściły po 2 tygodniach, a ryby zaczęły chorować.

Brzanki - 7 sztuk ma białawy nalot na końcu płetw i powolny ich zanik. Chowają się, są blade. Kilku brzenkom nic nie dolego. Skrzela zaczerniwenione. 2 sztuki nie podpływa na karmienie,
Danio - 2 sztuki stoją przy dnie, czasem podpłyną po pokarm ale nie zawsze - objawów zewnętrznych brak.
Molinezje - 2 sztuki - samce - koncówki płetw (dolny i górny róg płetwy tylniej) mają białawy nalot, chowają się, podpływają prawie tylko do jedzenia.
Żałobniczki - 2 sztuki - 1 się zdematerializowała (nie wyskoczyła) - drugą zabiłem - brak ogona i płetw i ledwo się ruszała. Dwie pozostałe pływają jakby nigdy nic - 0 nalotów, objawów choroby.
Zbrojnik niebieski - 1 sztuka - zniknął - a po kilku dniach przy podmianie wody znalazłem jego szkielet... przed zniknięciem zachowywał się normalnie, jadł...

Zastowałem FMC zoolek i nie pomogło, ale i nie zaszkodziło - stan jest stabilny - nie przybywa nowych chorych ryb, a chorym jest jakby raz lepiej, raz gorzej... ale płterw systematycznie powolutku ubywa... kurację powtórzyłem i teraz ściągam węglem - ale co dalej ?

Czy podać baktopur direct Huh  Huh


ps. Problemy zaczęły się już na starcie - trochę za zimna woda w zbiorniku, przeprowadzka ryb, 2 martwe rybki (razborki) w filtrze, dodałem bakteri firmy sera - i wtedy pokazała się martwica płetw. Napewno przez jakieś 2-3 tygodnie ryby miały warunki niekorzystne i stresujące, ale jak to teraz naprwić - żeby nie popsuć jeszcze bardziej (ponowny start - utrata dobrych bakterii - może dobić chore i spowodwać niekorzystne zmiany u jeszcze zdrowych ryb)

Dodać bakterii startowych jeszcze ? Bo woda nie jest krystalicznie czyta - tzn mam dość mocne oświetlenie i jak patrzę to w górnych wartwach wody (tam gdzie wlewa się woda z deszczownicy) jest jakby kurz. Na krótki dystans patrząc w głąb akwarium woda jest krystaliczna - ale jak spojrzę bardziej w głąb to widać drobinki czegoś - to może być kurz - albo nie wiem co... część z teog kurzu stanowią drobinki powietrza - ale część - no właśnie co ? (w filtrze mam włukninę, gąbkę i ceramikę, w drugim tylko gąbkę)

PROSZĘ O POMOC


Zapisane

Zapraszam do komentowania mojego baniaka. Ostatnia aktualizacja 08.09.2013 . http://www.akwarium.net.pl/forum/nasze-akwaria/piterix-900l-ogolne-krotka-relacja-z-zakladania/
Emi
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 5480



WWW
« Odpowiedz #1 : Grudzień 10, 2007, 10:04:18 »

Jak dodałeś MFC to z bakteriami się w tym momencie pożegnałeś. Te wyniki testów są kiedy robione?
Zapisane

Pozdrawiam,
Emi

Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów - www.gsa.org.pl

Małe jest piękne... ale w większym ryby czują się lepiej.
Piterix
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 908



« Odpowiedz #2 : Grudzień 11, 2007, 11:41:10 »

Wyniki testów robione były 29 listopada. Teraz są takie same - ale używam paskowych testów (JBL i Sera) - pokazują to samo, nie wiem na ile są wiarygodne.

Od 29 listopada ryom nic nie podałem. Wyciągnęłem MFC węglem, dodałem bakterii startowych. Podaję witaminy z pokarmem i - jest niemal dobrze.
Rybkom się nie pogorszyło - 1 brzanka, 1 molinezja, 2 danio odzyskały ogonki (jeszcze nie całkowicie), 1 razbora straciła kawałek ogonka - ale wygląda to na nadgryzienie a nie martwicę. Ryby zachowują się tak samo, brzenki pokazują się częściej - grupą 8 sztuk pływają po akwarium (nadal ukrywa się 3 sztuki - ale czasem je widać).

Inne problemy - znowu glony zielone mi się mocniej pokazały pokrywając podłoże ścianki i roślinki. Na liśicach pojawił się też osad wapienny.
W wodzie ciągle pływają farfocle jakieś, kurz, czy nie wiem co... planuję kupić jeszcze jeden filtr myślę o eheim 2228 i wyrzucić filtr wewnętrzny, oraz zmniejszyć troszkę obsadę.

ps. mam na zbyciu 2 żałobniczki, 8 danio, 2 brzanki (te ryby są i były zawsze zdrowe - może uda mi się je upłynnić zanim w końcu coś złapią w tym moim przerybionym akwarium)
Zapisane

Zapraszam do komentowania mojego baniaka. Ostatnia aktualizacja 08.09.2013 . http://www.akwarium.net.pl/forum/nasze-akwaria/piterix-900l-ogolne-krotka-relacja-z-zakladania/
Emi
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 5480



WWW
« Odpowiedz #3 : Grudzień 13, 2007, 16:33:42 »

Dobrze, ze wszystko się pozytywnie skończyło choć leczenie ryb w akwarium ogólnym zawsze prowadzi do jakichs komplikacji.
Zapisane

Pozdrawiam,
Emi

Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów - www.gsa.org.pl

Małe jest piękne... ale w większym ryby czują się lepiej.
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do: