Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Akwarystyka « Choroby « Niezidentyfikowana choroba. Skalary padają jak muchy :(
Strony: [1] 2
  Drukuj  
Autor Wątek: Niezidentyfikowana choroba. Skalary padają jak muchy :(  (Przeczytany 12523 razy)
-Bartek-
Zainteresowany
**
Wiadomości: 82



« : Kwiecień 08, 2004, 19:29:03 »

Witam. Mam ogromny problem. W jednym z moich akwariów (znajdują się tam 4 Guraminy, już 2 Skalary, 3 Ramirezy, 3 Paletki, 4 bocjie, 6 neony i 1 glonojad) szerzy się jakaś chroba. Na początku ryba się chowa, traci apetyt i zaczyna szybko oddychać. Potem oddycha jeszcze szybciej i zaczyna jej pęcznieć brzuch, niedługo przed zgonem dostaje wytrzeszczu oczu. Na początku chorowały same skalary (kolejno mniejwięcej 1 na dzień) a ostatnio nawet ramireza, której dodatkowo kolory zrobiły się strasznie widoczne i jakby szczerniała cała. Lezcenie jakie próbowałem to najpierw leczenie FMC tropicala według instrukcji (w sumie to chyba 3 dni) i nie pomogło, potem same chore ryby przełowiłem do słoika i spróbowałem leczenie grotoxem na 1 dzień. To też  nic nie zdziałało. Obecnie leczyłem 2 ryby - skalara i ramireze w słoiku metronidazolem, przy czym po dniu ten pierwszy zdechł.  Leków NIE łączyłęm w żaden sposób i NIE filtrowałem węglem aktywnym wody i starałem się już nie truć zdrowych ryb grotoxem. Obecnie całe akwa jest leczone metronidazolem. Chorują na to jak narazie same pielęgnice (skalary i ramirezy), pletki nie bo to nowy nabytek kupiony 1 tydzień temu. Ryba zanim zdechnie męczy się jakieś 4 dni. PROSZĘ O POMOC!
Zapisane

Harpia
Bywalec
****
Wiadomości: 687



« Odpowiedz #1 : Kwiecień 08, 2004, 20:50:59 »

Jaki to zbiornik?
Czy ryby jedzą? (co?) jakie odchody wydalają, Napisz jaki to litraż i jakie prace przy nim wykonujesz (ile wody podmieniasz i co ile dni...) Jakie filtry. Napisz wszystko!
Zapisane


www.fretki.org.pl - największa fretkowa strona w Polsce!
http://forum.fretki.org.pl/index.php - fretkowe forum.
-Bartek-
Zainteresowany
**
Wiadomości: 82



« Odpowiedz #2 : Kwiecień 08, 2004, 21:02:28 »

akwa ma ok. 150 litrów., filtr to fluval wewnetrzny odpowiedni do wielkosci zbirnika, chore ryby (czego zapomnialem dodac) wydalaja przezroczysty nitkowaty kał, a zdrowe jedza i maja normalne odchody. Jedza przewaznie pokarm platkowany i granulki i od czasu do czasu mrozonke (wodzien, dafnie, ochotke) ale ostatni raz jadly ten rodzaj pokarmu jakies tydzien temu... wymieniam (a raczej tata bo to akwa stoi w pokoju goscinnym i w sumie jest taty) ok. 35-40% wody co tydzien
Zapisane

sys
Nowy
*
Wiadomości: 44



« Odpowiedz #3 : Kwiecień 14, 2004, 11:49:20 »

...WITAM...
...to co przeczytałem to najprawdopodobniej choroba jaką zauważyłem w moim akwarium...przez ostatnie 3 dni padły mi 4 prętniki...myślałem że to choroba samych prętników ale dzisiaj odkryłem ledwo żyjącego skalara, który zawisł w trawach...po oględzinach zaobserwowałem,że z jednej strony głowy jest punkcik,z którego wystają tak jakby maleńkie białe włoski  :roll:   :?:  rybe odłowiłem do obserwacji...ledwo żyje ...
...chyba to nie jest pleśniawka- temp w akwie 27-28 C...
...co robić?HuhHuhHuhHuhHuhHuhHuhHuhHuhHuhHuh?
Zapisane

prawdziwa prędkość...200l
sys
Nowy
*
Wiadomości: 44



« Odpowiedz #4 : Kwiecień 14, 2004, 11:53:28 »

acha...wszystko się nasiliło po po ok 25% wymianie wody i lekkim opłukaniu filtra jakieś 5 dni temu...
Zapisane

prawdziwa prędkość...200l
Tomlsv
Super aktywny
*****
Wiadomości: 1308



WWW
« Odpowiedz #5 : Kwiecień 14, 2004, 14:04:36 »

Cytat: sys
acha...wszystko się nasiliło po po ok 25% wymianie wody i lekkim opłukaniu filtra jakieś 5 dni temu...

Dodając do tego opisany wcześniej punkcik na głowie z wąskami, moze to być FLEXIBAKTERIOZA (choroba bawełniana) , zobacz np tutaj:
http://clan.pl/~slawek/moja_strona/akwa/choroby.htm
Zapisane

http://akwarium.cdi.pl/avataranim.html  avatary (zdjęcia/obrazki pod nick) na forum !
Jak komuś nie działa to dodać www do adresu.
Piter30
Nowy
*
Wiadomości: 11


« Odpowiedz #6 : Kwiecień 15, 2004, 09:21:42 »

Bartek nie jestem ekspertem ale uważam że wymiana 40% wody co tydzień to trochę za dużo. Co do odchodów ja bym proponował dzień, dwa postu dla rybek, może są przekarmione?
Zapisane
-Bartek-
Zainteresowany
**
Wiadomości: 82



« Odpowiedz #7 : Kwiecień 15, 2004, 16:17:52 »

Że 40% to trochę za dużo wiem, ale to nie ja tam podmieniam wode (czytaj wyżej), rybyki nie są przekarmiane. Już wiem, że są to nicienie, podejrzewam jeszce płaźince w skrzelach, bo to również jest bardzo możliwe (min. dlatego, że zawsze choruje jedna ryba).
Zapisane

A-smi
Robert
Global Moderator
Super aktywny
*****
Wiadomości: 1237



« Odpowiedz #8 : Kwiecień 15, 2004, 16:43:32 »

Ja bym raczej postawil na puchline wodna.

Posocznica, tzw. zaraźliwa "puchlina wodna". Choroba jest wywołana przez bakterie Pseudomanas punctata. Zapadają na nią tylko ryby osłabione bądź stare. Szczególnie podatne są ryby labiryntowe. Ryby można zabezpieczyć przed ta choroba unikając przekarmienia, zwłaszcza pokarmami tłustymi oraz podawania jednostajnego pokarmu. Ponadto należy rybom zabezpieczyć optymalne warunki życia. Objawy: ryba staje sie apatyczna, przebywa pod powierzchnią wody lub chowa się w roślinach, bądź w kacie akwarium. Łuski ma nastroszone, czasem nawet uszkodzone. Na skórze widoczne są rozjaśnienia, odbyt jest niekiedy zaczerwieniony. Mogą również występować płaskie bąble pod skora. Barwa ryby staje się bledsza od naturalnej. Oczy wyłupiaste bez innych objawów chorobowych (brak ropni i guzków). Pokrywy skrzelowe są odstające. Na skrzelach może wystąpić zmatowienie. Jama brzuszna jest wypełniona cieczą, brzuch a nawet cale ciało rozdęte. Zabiegi: ryby chore należy natychmiast uśmiercić. Posocznica jest choroba nieuleczalna. W wypadku wstępnych objawów choroby u bardzo cennych ryb można spróbować leczenia antybiotykami. Kąpiel długotrwała w: auromycynie (chlorocyklinie) 1,3 g/100l wody lub chloromycetynie (detreomycynie) 5g/100l wody lub penicylinie krystalicznej 600 000 jedn./100 l wody, lub streptomycynie krystalicznej 600 000 jedn./100 l wody. Zakażone akwaria i sprzęt dezynfekujemy. Jeżeli w akwarium znajdują się jeszcze inne ryby zdrowe, stosujemy jednorazowo 0,005 g zieleni malachitowej/100l wody lub 1 g chloraminy/100l wody lub 1g rivanolu/500 l wody.

Mozesz przeczytac tez o tej chorobie POSOCZNICA na stronie, ktora podal Tomlsv.
Zapisane

pozdrawiam
asmi
Maciek
Zainteresowany
**
Wiadomości: 168



« Odpowiedz #9 : Kwiecień 15, 2004, 18:18:55 »

Cytat: A-smi
Objawy: ryba staje sie apatyczna, przebywa pod powierzchnią wody lub chowa się w roślinach, bądź w kacie akwarium.


 :?:  :?:  :?:
Zapisane

Akwa 75l - ogólne.

Zamienię dziewczynę na duże akwarium ;-)
A-smi
Robert
Global Moderator
Super aktywny
*****
Wiadomości: 1237



« Odpowiedz #10 : Kwiecień 15, 2004, 18:26:22 »

Nie wiem po co te pytajniki. Przeciez wszystko jest jasne.
A to napisal Bartek
Cytuj
Na początku ryba się chowa, traci apetyt i zaczyna szybko oddychać. Potem oddycha jeszcze szybciej i zaczyna jej pęcznieć brzuch, niedługo przed zgonem dostaje wytrzeszczu oczu.


Tak wiec nie wiem o co Ci chodzi :shock: . Teraz to ja dostalem wytrzeszczu oczu :mrgreen: .
Zapisane

pozdrawiam
asmi
Maciek
Zainteresowany
**
Wiadomości: 168



« Odpowiedz #11 : Kwiecień 15, 2004, 18:34:05 »

Cytat: A-smi
Nie wiem po co te pytajniki. Przeciez wszystko jest jasne.
A to napisal Bartek
Cytuj
Na początku ryba się chowa, traci apetyt i zaczyna szybko oddychać. Potem oddycha jeszcze szybciej i zaczyna jej pęcznieć brzuch, niedługo przed zgonem dostaje wytrzeszczu oczu.


Tak wiec nie wiem o co Ci chodzi :shock: . Teraz to ja dostalem wytrzeszczu oczu :mrgreen: .


chodzi mi o to jak rybki mogą przebywać nad powierzchnią wody?  :twisted:  :wink:
Zapisane

Akwa 75l - ogólne.

Zamienię dziewczynę na duże akwarium ;-)
A-smi
Robert
Global Moderator
Super aktywny
*****
Wiadomości: 1237



« Odpowiedz #12 : Kwiecień 15, 2004, 19:26:52 »

Cytat: Maciek
Cytat: A-smi
Objawy: ryba staje sie apatyczna, przebywa pod powierzchnią wody lub chowa się w roślinach, bądź w kacie akwarium.


 :?:  :?:  :?:


A gdzie pisze, ze jest nad.
Zapisane

pozdrawiam
asmi
Tomlsv
Super aktywny
*****
Wiadomości: 1308



WWW
« Odpowiedz #13 : Kwiecień 15, 2004, 19:48:11 »

Ehh ludzie ludzie  :lol:  Smiley
Zapisane

http://akwarium.cdi.pl/avataranim.html  avatary (zdjęcia/obrazki pod nick) na forum !
Jak komuś nie działa to dodać www do adresu.
Maciek
Zainteresowany
**
Wiadomości: 168



« Odpowiedz #14 : Kwiecień 15, 2004, 23:18:15 »

Cytat: A-smi
Cytat: Maciek
Cytat: A-smi
Objawy: ryba staje sie apatyczna, przebywa pod powierzchnią wody lub chowa się w roślinach, bądź w kacie akwarium.


 :?:  :?:  :?:


A gdzie pisze, ze jest nad.


owszem, ale pisze że pod, co jest chyba oczywiste :idea: przecież ryby zawsze przebywają pod powierzchnią wody - więc cóż to za objaw opisywanej choroby...
Zresztą nie ma sensu się czepiać  :roll:
Zapisane

Akwa 75l - ogólne.

Zamienię dziewczynę na duże akwarium ;-)
Strony: [1] 2
  Drukuj  
 
Skocz do: