Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Azja 126l / 160  (Przeczytany 5569 razy)
AdamM
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 18



« : Czerwiec 17, 2007, 09:00:04 »

W życiu każdego akwarysty nadchodzi moment, gdy obecne aqua wydaje się "jakieś takie male". Właśnie mnie trafiło. We wrześniu wprowadzam się do nowego mieszkania, więc sensownym wydaje się zastosowanie ciągu logicznego: Nowe mieszkanie = nowe aqua Wink. Drodzy forumowicze, muszę jednak poprosić was o pomoc, gdyż nie mam pewności czy moja potencjalna obsada ma sens.
Planuje aqua 126l ewentualnie 160l ( druga połowa mnie zatłucze więc raczej w rachubę wchodzi pierwsza opcja ). Planowana azja to:
1. Bojownik 1+3, Gurami mozaikowe 1+2 (3), Bocja Pręgowana 6 i jeśli starczy miejsca Rozbora Klinowa 10
2. Bojownik 1+3, Prętnik Karłowaty 1+3, Bocja pręgowana 6, Rozbora Klinowa 15 - nie ukrywam, iż ta opcja jest baaaardzo alternatywna, wolałbym pierwszą.

Prosiłbym was o opinię i rady, nadmienię tylko, iż uwielbiam bojki i nie wyobrażam sobie aqua bez nich ( o to kluczowy powód biotopu azjatyckiego ). Może macie propozycje innej obsady? Pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuję  Smiley
Zapisane

54 litry - Azja
1x samiec bojwnika
2x samiczka bojownika
wiedzmin22
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1164


« Odpowiedz #1 : Czerwiec 17, 2007, 09:36:59 »

Cytuj
druga połowa mnie zatłucze

a w jakim sensie? ja jednak polecałbym ci 160 litrów. bocja pręgowana rośnie do 10 cm nawet 12 cm więc 6 to stanowczo za dużo. ja bym ci propomował dac 3 bocje a na dno dac glonojada syjamskiego - ze 3 sztuki. wybrałbym:

Bojownik 1+3
Gurami mozaikowe 1+3 (bardzo spokojna ryba)
bocja pręgowana 3
razbora klinowa 10
glonojad syjamski 3

oczywiście to jest spis na 160 litrów.
Zapisane

126 litrów (tarliskowe dla zbrojników niebieskich i neonów)

zbrojniki:
- samiec 10 cm
- 2x samica 8 cm i 7 cm
- neon czerwony 20 sztuk

 200 litrów (w trakcie dodawania roslinności):

- 40 małych zbrojników 3 cm długości
- 60 neonów (narybek)
AdamM
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 18



« Odpowiedz #2 : Czerwiec 17, 2007, 20:48:55 »

Dziękuję za odpowiedź - oczy wiście wolalbym 160 ale cóż nie jest to takie proste tym bardziej, iż pierwotny plan zakładał zabranie mojego obecnego aqua. Obawiam się, że skończy się na 126l. Zastanawiałem się czy taka obsada do ów nieszczęsnej 126 wchodzi w rachubę:
1. Bojownik 1+3, Gurami Mozaikowy 1+3, Piskorek khula 3 (4) + ewntualnie niewielkie stadko Rozbor (10)
Glonojady to wspaniały pomysł jednakże one również potrafią urosnąć do imponujących rozmiarów i raczej wolałbym Piskorka. Prosiłbym o spis obsady do obu litraży - cóż może się uda jednak wywalczyć 160 Smiley

Zatłucze = kobieta ma swoje sposoby na uprzykrzenie życia facetowi  Wink 
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 17, 2007, 20:51:38 wysłane przez AdamM » Zapisane

54 litry - Azja
1x samiec bojwnika
2x samiczka bojownika
szymonw
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1372



WWW
« Odpowiedz #3 : Czerwiec 19, 2007, 00:11:12 »

adam przy 126L nie pokusiłbym się o łaczenie gurami zbojownikiem. bojownik może ucierpieć. w 160L już prędzej dwa haremu gurami. razbory w obu przypadkach są ok. codo bocji - pręgowana, siatkowana, kubotai - moim zdaniem spokojnie w obu litrażach małe stadko (ok 5-6 szt.) jest prawidłowo chociaż nie jest to typowa obsada do labiryntowców. jeżeli zdecydujesz się na piskorki zamiast bocji to też zwiększ liczbę. glonojad syjamski stanowczo nie! jeśli już to pojedyńczy osobnik ale odradzam. i poczytaj o odpowiednim aranżu.
Zapisane

lukas
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3050


into U'r eyes my face remains


« Odpowiedz #4 : Lipiec 01, 2007, 17:33:08 »

na 126L:

prętnik karłowaty (Colisa lalia)1+2 (jeśli będzie dużo kryjówek lub akwarium podzielisz dekoracjami i kępami roślin na wyraźne rewiry to może być 2+2, a nawet 3+2 (3samce))
rasbora espei (Rasbora espei, syn. Trigonostigma espei) 10-12 szt.
piskorek kuhla (Acanthophthalmus kuhli) 5szt.
szczupieńczyk liniowany (Aplochelius lineatus) 1+2
krewetka amano (Caridina japonica) 5szt. / lub Red Nose (Caridina gracilirostris) 5szt.
Zapisane

AdamM
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 18



« Odpowiedz #5 : Lipiec 04, 2007, 09:28:04 »

Dziekuję za rady - na pewno wszystkie wezmę pod uwagę. Jak już dojdzie do zakładania akwa, na pewno spytam się jeszcze o coś  Wink . Pozdrawiam
Zapisane

54 litry - Azja
1x samiec bojwnika
2x samiczka bojownika
AdamM
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 18



« Odpowiedz #6 : Lipiec 26, 2007, 09:49:48 »

Ostatecznie doszedłem do wniosku, iż najbardziej odpowiadajaca mi obsada ( oczywiście priorytetem w ustaleniu były wymagania ryb oraz najbardziej naturalny dobór ) wyglądać będzie tak:
Gurami mozaikowy 1+3
Razbora Espei 15
Piskorek 5
Mam nadzieję, iż przy takim doborze ( liczbie ) ryby będą mogły swobodnie się rozwijać i pływać - nie przepadam za przerybionym zbiornikami i chyba udało się to osiągnąć.
Powoli zaczynam kompletować sprzęt ( start aqua przełom września/października ) i tu pojawia się pierwsze pytanie - czy kupić napowietrzacz? Nadmienię, że planuję zakup filtra zewnętrznego.

Niniejsza obsada - niezależnie od litrażu
« Ostatnia zmiana: Lipiec 26, 2007, 10:02:14 wysłane przez AdamM » Zapisane

54 litry - Azja
1x samiec bojwnika
2x samiczka bojownika
szymonw
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1372



WWW
« Odpowiedz #7 : Lipiec 26, 2007, 13:25:33 »

moim zadaniem przy tej obsadzie to niepotrzebny wydatek. zawszebędzieszz mógł tak ustawić wylot filtra (deszczownia itd) bywzrszyc taflę wody i to wystarczy
Zapisane

Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do: