Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata

Akwarystyka => Ryby akwariowe => Wątek zaczęty przez: żałobniczka Grudzień 14, 2006, 18:31:13



Tytuł: Kirsyski pstre
Wiadomość wysłana przez: żałobniczka Grudzień 14, 2006, 18:31:13
Jutro zakupie do mojego akwa 54L kiryski pstre odmiane albinostyczną. Wielu ludzie te kirsyki uważa za paskudy  :( I tak je kupie ;D Czy w zbiorniku o długości 60 cm moge trzymać trzy, niewiem ile kupić i czy wogóle to zrobić. Wcześniej mi polecano kiryski pnda ze względu na rozmiary, ale trudno je rozmnożyć.


Tytuł: Odp: Kirsyski pstre
Wiadomość wysłana przez: Andrij Grudzień 14, 2006, 18:46:31
Bardzo dobry wybór pamiętając że to ryby stadne poradziłbym 5  ;) ;) ;)
no to kupie 4 :P piec to truszke zadużo moim zdaniem.
Sory masz rację trochę przesadziłem ale lepiej nie mniej niż 4 bo nie będzie stada  <good>


Tytuł: Odp: Kirsyski pstre
Wiadomość wysłana przez: żałobniczka Grudzień 14, 2006, 18:48:29
no to kupie 4 :P piec to truszke zadużo moim zdaniem.


Tytuł: Odp: Kirsyski pstre
Wiadomość wysłana przez: skoti Grudzień 14, 2006, 19:55:26
czemu te kiryski sa piekne ladnie sie prezentuja na ciemnym podlozu  musi byc ich min 3 no ale z tym rozmnarzaniem to nie tak latwo tyle co ja razy probowalem i nic z tego zyczre powodzenia <papa>


Tytuł: Odp: Kirsyski pstre
Wiadomość wysłana przez: żałobniczka Grudzień 14, 2006, 21:49:14
dzieki skoti, wystarczy zwiekszyk prace filtra i 1\2 wody podmienić :) cała filozofa a w jaki sposob chciales je do rozmnarzania naklonic ?


Tytuł: Odp: Kirsyski pstre
Wiadomość wysłana przez: Aro Grudzień 15, 2006, 18:45:57
Nakłonić ja możne jak im się zaoferuje akwarium tarliskowe. Do tarła powinno brać się jedną samicę i 3-4 samce. Ikrę najchętniej składają na szybie lub na sztywnych roślinach. Ryby dopuszczone do tarła powinno się szybko wyłowić po złożeniu ikry. Młode wykluwają się po 6-7 dniach.


Tytuł: Odp: Kirsyski pstre
Wiadomość wysłana przez: skoti Grudzień 15, 2006, 20:41:22
nie wiem co zle robilem raz  chyba zlozyly ikre bo widzialem czegos szczatki na roslinie przeoczylem caly twen proces i juz zapozno
w najblizszym czasie ponowie proby O0


Tytuł: Odp: Kirsyski pstre
Wiadomość wysłana przez: żałobniczka Grudzień 15, 2006, 20:44:22
warto probowac kiedys wkoncu sie uda ciekawe czy mi sie je uda rozmnozyc


Tytuł: Odp: Kirsyski pstre
Wiadomość wysłana przez: Aro Grudzień 15, 2006, 20:54:11
A również mam zamiar jak najszybciej rozmnożyć te rybki, ale nie kiryska pstrego <nie mam zielonego pojęcia jak się odmienia ???>
tylko kiryska pandę. Trzymajcie za mnie kciuki. Całe to wydarzenie spróbuję upamiętnić na zdjęciach i potem wstanie na forum.


Tytuł: Odp: Kirsyski pstre
Wiadomość wysłana przez: żałobniczka Grudzień 15, 2006, 20:56:16
Ja podejmuje próbe za tydzień ale widze że samiec coś lata za samicą, załapały się na podmiane wody :D


Tytuł: Odp: Kirsyski pstre
Wiadomość wysłana przez: Aro Grudzień 15, 2006, 21:05:12
A ile masz kirysków??? Dwa???


Tytuł: Odp: Kirsyski pstre
Wiadomość wysłana przez: żałobniczka Grudzień 15, 2006, 21:05:36
3 jedengo chyba jeszcze dokupie


Tytuł: Odp: Kirsyski pstre
Wiadomość wysłana przez: skoti Grudzień 15, 2006, 21:09:45
powiedzcie mi czy jesli mam albinosy czy one sie spykna z pstrymi czy cos z tego moze byc czy lepiej same albino


Tytuł: Odp: Kirsyski pstre
Wiadomość wysłana przez: żałobniczka Grudzień 15, 2006, 21:11:01
lepiej chyba nierobic mieszanki genetycznej niewiem czy tak mozna ale chyba one ze nieswoim gatunkiem tego nierobia  ;D


Tytuł: Odp: Kirsyski pstre
Wiadomość wysłana przez: Aro Grudzień 15, 2006, 21:15:29
A samce czy samice??? Jak w akwarium chcesz doprowadzić do tarł to lepiej, ale było porówna 2 samice i 2 samce (2+2), a jak w akwarium tarliskowym to 1 samica i 2 samce, ale jak zauważysz ze samica po 12 godzinach jest zmęczona to ją wymień.


Tytuł: Odp: Kirsyski pstre
Wiadomość wysłana przez: skoti Grudzień 15, 2006, 21:17:11
ja tez tego nie wiem ale to tylko odmiana barwna wiec chyba mozna a co mi tam sprobuja  mam akurat oba gat ryb wiec zadan problem  
a jakie min akwa do rozrodu potrzebna bo mam 25l i nie wiem czy to moze byc ;D


Tytuł: Odp: Kirsyski pstre
Wiadomość wysłana przez: żałobniczka Grudzień 15, 2006, 21:19:18
chyba tak, przecież niespedzom tam reszty zycia


Tytuł: Odp: Kirsyski pstre
Wiadomość wysłana przez: skoti Grudzień 15, 2006, 21:24:57
najgorsze jest to ze chyba nie mam zadnej sanicy ale to chyba  (100% samica odaszla w zeszlym miesiacu)


Tytuł: Odp: Kirsyski pstre
Wiadomość wysłana przez: żałobniczka Grudzień 15, 2006, 21:28:31
mam samca na samice :P ale dokupie jeszcze jednego chyba sama niewiem


Tytuł: Odp: Kirsyski pstre
Wiadomość wysłana przez: Aro Grudzień 15, 2006, 21:30:21
ja tez tego nie wiem ale to tylko odmiana barwna wiec chyba mozna a co mi tam sprobuja  mam akurat oba gat ryb wiec zadan problem  
a jakie min akwa do rozrodu potrzebna bo mam 25l i nie wiem czy to moze byc ;D

ja tez tego nie wiem ale to tylko odmiana barwna wiec chyba mozna a co mi tam sprobuja  mam akurat oba gat ryb wiec zadan problem  
a jakie min akwa do rozrodu potrzebna bo mam 25l i nie wiem czy to moze byc ;D

Nie wiem czy to będzie dobre akwa, bo ja jeszcze nie próbowałem rozmnożyć ich dopiero mam zamiar. Niżej podaję wam linki do stron które znalazłęm:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Kirysek_pstry
http://www.akwarium.mud.pl/kirpstry.html
http://daniel_kw.webpark.pl/opis%20ryb/kir%20pstry.htm


Tytuł: Odp: Kirsyski pstre
Wiadomość wysłana przez: żałobniczka Grudzień 15, 2006, 21:32:57
dzieki aro wiec ci ktorzy chca rozmnozyc kirsyski niech zaczna nowa lekture :)


Tytuł: Odp: Kirsyski pstre
Wiadomość wysłana przez: skoti Grudzień 15, 2006, 21:40:09
naprawde dzieki za te linki bardzo mi pomogly i zaraz pszesszukam neta z innymi info na ich temat


Tytuł: Odp: Kirsyski pstre
Wiadomość wysłana przez: Aro Grudzień 15, 2006, 21:40:28
Tam nie pisze nić szczególnego, ale jeśli ktoś by znalazł dobrą stronę opisującą rozmnażanie kirysków od A do Z to bardzo proszę o podzieleniem się nią i wstawieniem tu adresu.


Tytuł: Odp: Kirsyski pstre
Wiadomość wysłana przez: skoti Grudzień 16, 2006, 13:07:49
a czy slimaki swiderki nic nie zrobia ikrze kiryskow bo w tym przyszlym akwa tarliskowym mam te owe slimaki ??? :-\


Tytuł: Odp: Kirsyski pstre
Wiadomość wysłana przez: żałobniczka Grudzień 16, 2006, 18:45:17
slimaki jedza tylko tam jakies mikro organizby ikry nawet by niezdolaly wsysnoc :P


Tytuł: Odp: Kirsyski pstre
Wiadomość wysłana przez: żałobniczka Grudzień 16, 2006, 20:49:22
Znalazłam coś o tarle kiryska może się przyda :) :

Tryb życia i sposób składania ikry są podobne jak u omówionego w rybkach gatunku C. aeneus. Dolanie przechłodzonej świeżej wody w momencie nagłego spadku ciśnienia atmosferycznego może wywołać tarło. Udowodniono, że istnieje związek między ciśnieniem atmosferycznym a zachowaniem tych ryb. Tarło kirysków pstrych było omawiane przez wielu autorów; najlepiej opisał to chyba Knaak, znawca sumików: "Po burzliwych, wstępnych zalotach samiec jedną ze swoich płetw piersiowych przytrzymuje wąsiki samicy, przyciskając ją jednocześnie do swojego brzucha. Ruch płetw i skrzeli ułatwia plemnikom dostanie się do jaj, które w tym czasie przedostają się do kieszonki utworzonej przez płetwy brzuszne. Następnie samica płynie do wcześniej wynalezionego i oczyszczonego miejsca, czyści je ponownie i przykleja tam jaja. Następnie wszystko zaczyna się od początku". Rozwój jaj i wylęg jest niemal identyczny jak u kiryska spiżowego.


Tytuł: Odp: Kirsyski pstre
Wiadomość wysłana przez: skoti Grudzień 17, 2006, 09:19:27
dzieki za odpowiedz a kiedy mam  dolac swiezej wody jak kiryski sa w akwa tarliskowym od wczoraj ja myslalem ze w poniedzialek juz cos moge grzebac ;D


Tytuł: Odp: Kirsyski pstre
Wiadomość wysłana przez: żałobniczka Grudzień 17, 2006, 14:39:24
a to jest chyba obojetne kiedy wody dolejesz ja bede ok. 30 % wymieniała niewiem czy to starczy :) i prace filtra wzwieksze, ja je proboje w ogolnym rozmnazac wiec przy podmianie w czwartek to zrobie. Skoti najlepiej najpierw zrobić głodówke później obficie nakarmić i podmienić wode


Tytuł: Odp: Kirsyski pstre
Wiadomość wysłana przez: pop1133 Grudzień 17, 2006, 14:58:15
Jak duże muszą być kiryski pstre aby były zdolne do rozrodu?? Prosze o wymiar w cm i o wiek.


Tytuł: Odp: Kirsyski pstre
Wiadomość wysłana przez: Raffy Grudzień 17, 2006, 15:12:44
Jak duże muszą być kiryski pstre aby były zdolne do rozrodu?? Prosze o wymiar w cm i o wiek.
6-7cm, 2lata.


Tytuł: Odp: Kirsyski pstre
Wiadomość wysłana przez: Aro Grudzień 17, 2006, 15:14:33
Cytuj

Wysłany przez: Raffy
2lata.
2 lata to już chyba przesada???


Tytuł: Odp: Kirsyski pstre
Wiadomość wysłana przez: Raffy Grudzień 17, 2006, 15:33:31
Cytuj

Wysłany przez: Raffy
2lata.
2 lata to już chyba przesada???

Nie przesada ;) Przyroda nie lubi pośpiechu :p Moje kiryski dojrzałość płciową osiągły w wieku 1 roku, ale rozmnażać się zaczęły w 2 roku życia.


Tytuł: Odp: Kirsyski pstre
Wiadomość wysłana przez: żałobniczka Grudzień 17, 2006, 16:52:06
nici z rozmnażania kirsysków są zamałe :( moje mają ok. 2 cm-3cm, a ja głupia uwieżyłam wyszukiwarce gdzie pisało że nawet małe osobniki są gotowe do rozrodu. Będe sobie musiała troche poczekać.


Tytuł: Odp: Kirsyski pstre
Wiadomość wysłana przez: skoti Grudzień 17, 2006, 19:38:03
sproboj a noz ci sie uda ja mam duze osobniki wiec mysle ze mi sie uda oby ??? ???


Tytuł: Odp: Kirsyski pstre
Wiadomość wysłana przez: żałobniczka Grudzień 17, 2006, 19:40:16
one maja 2-3 cm to za ile moga przystopis do tarla ??? NIgdy wiecej nieuwieze co pisza w internecie


Tytuł: Odp: Kirsyski pstre
Wiadomość wysłana przez: Aro Grudzień 18, 2006, 19:21:19
one maja 2-3 cm to za ile moga przystopis do tarla ???
Ja będą miały
Jak duże muszą być kiryski pstre aby były zdolne do rozrodu?? Prosze o wymiar w cm i o wiek.
6-7cm, 2lata.