Neolamprologus Caudopunctatus

Z Akwarystyka wiki
(Przekierowano z Użytkownik:KSnake)
Neolamprologus Caudopunctatus
Neolamprologus caudopunctatus Kapampa 1837.jpg
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada promieniopłetwe
Rząd okoniokształtne
Rodzina pielęgnicowate
Rodzaj Neolamprologus
Gatunek Neolamprologus Caudopunctatus
Nazwa systematyczna
Neolamprologus Caudopunctatus
(Poll, 1978)
Zasięg występowania
Mapa zambia.jpg
Neolamprologus Caudopunctatus jest gatunkiem endemicznym Jeziora Tanganika, występuje wyłącznie u wybrzeży Zambii.

Neolamprologus caudopunctatus (Neolamprologus caudopunctatus) – słodkowodna ryba z rodziny pielęgnicowatych. Hodowana w akwariach.

W naturze: Ryba endemiczna Jeziora Tanganika w Afryce. Zamieszkuje litoral piaszczysty w południowej części jeziora, wyłącznie u wybrzeży Zambii. Znajdowana na głębokości od około 1,5 – 25m. W przeciwieństwie do większości muszlowców Caudopunctatus jest muszlowcem fakultatywnym - czyli nie wymaga muszli do rozrodu. W środowisku naturalnym gatunek ten żywi się zooplanktonem i drobnymi larwami. Jest to typowy mięsożerca.


Zalecane warunki w akwarium
Zbiornik minimum 60 litrów dla jednej pary,
piaszczyste dno, dużo szczelin i grot skalnych z przestrzenią do pływania
Temperatura wody 25 – 27 °C
Twardość wody twarda
10 - 25 °n
Skala pH 7,6 - 9,2
Przewodność 600-620µS
Pokarm drobny żywy, mrożony i suchy; bardzo wolno opadający na dno


Spis treści

Wygląd

Gatunek ten dorasta do rozmiarów od około 6,5 – 9cm, chociaż rzadko przekracza 7cm (szczególnie akwariach – także tych dużych). Ciało jest lekko bocznie spłaszczone, charakterystycznie dla ryb przydennych spłaszczona jest także strona brzuszna. Kształt walcowaty. Kolor ciała jest perłowo biały, z ujawnianymi w różnych sytuacjach pionowymi, szerokimi, ciemnymi pasami wzdłuż całej długości ciała od głowy do ogona – pasy te sięgają od grzbietu ryby, do mniej więcej ¾ wysokości ciała. Uwidocznienie i ukrycie pasów zajmuje rybce nawet ułamki sekund, kiedy to widać szybkie przebłyski kolorów.

Oczy ryby mają jaskrawą, błękitną obwódkę, której intensywność koloru zależy od nastroju ryby, jej stanu zdrowia, a także oświetlenia.

Narybek w wieku około 3,5 miesiąca

Płetwa grzbietowa u N. Caudopunctatus jest koloru żółtego, im bliżej krawędzi tym mocniej; płetwa ta biegnie przez niemal całą długość ciała ryby, jest ostro zakończona.

Narybek w wieku około 5 dni. Nad młodymi widać opiekującą się matkę.

Płetwy piersiowe, tak jak i u innych muszlowców, mają kształt zbliżony do szerokiego grota strzały, zakrzywionego u końca do tyłu. Kształt płetwy ogonowej jest półkolisty. Płetwa brzuszna ma kształt wydłużonej elipsy. Wszystkie płetwy ryby, za wyjątkiem płetw piersiowych, są nakrapiane białymi punktami, tworzącymi linie wzdłuż najdłuższej krawędzi płetwy. Takich linii jest kilka, równoległych do siebie, o coraz mniejszej gradacji koloru i wielkości.

Dymorfizm płciowy: Dymorfizm tego gatunku jest mało widoczny. Najbardziej rzucającym się w oczy wyróżnikiem płci jest, w okresie dorosłości ryby, wielkość ciała – samiec znacznie większy od samicy, różnica nawet 3cm. U niektórych samców, płetwa ogonowa ma intensywnie żółtą krawędź; nie jest to jednak warunkiem. Również u części samców, w okresie tarła, uwidacznia się intensywniejsze ubarwienie kropkowanej linii na płetwie grzbietowej. Najłatwiej rozpoznać płeć u dobranych par, gdzie łatwo zauważyć subtelne różnice w wyglądzie, oraz u dorosłych osobników znaczną różnicę w rozmiarze.

Charakter i zachowanie[1]

Ryby raczej spokojne. Średnio (do mocno w przypadku zbyt małego rozmiaru akwarium) terytorialne wobec innych przedstawicieli swojego gatunku, inne ryby są zazwyczaj ignorowane. Wyjątkiem od takiego zachowania jest okres tarła i odchowania narybku, wtedy to samiec i samic potrafią zawzięcie odpędzać także znacznie większe gatunki od siebie. W okresie tarła dodatkowo samiec agresywnie odnosi się do swojej samicy, zmuszając ją do pozostawania w pobliżu gniazda, gdzie ta pilnuje ikry, a później narybku. N. Caudopunctatus jest silnie monogamiczny, i pomimo, że można trzymać razem 1 samca z większą ilością samic, to praktycznie nie możliwym jest aby tarło odbywał z więcej niż jedną, wybraną.

Gatunek ten jest dość odważny i „ciekawski”, rybki te interesuje każdy ruch w pobliżu, każda zmiana w otoczeniu, czy nawet różnice w natężeniu światła – oczywiście żaden z tych czynników nie może następować zbyt gwałtownie, co ryby na pewno spłoszy – chociaż i to nie na długo. W momentach stresujących najczęściej dochodzi do ujawniania, normalnie niewidocznych, pasów oraz nastroszenia płetw. W naturze bardziej płochliwy. Gatunek ten jest bardzo dostojny, co w połączeniu z ciekawością, prowadzi do tego, że ryby te paradnie przepływają przy przedniej szybie akwarium, manifestując swoją obecność.
Zobacz też:

Linki zewnętrzne

Przypisy

  1. Opis charakteru na podstawie własnych obserwacji w małym akwarium jednogatunkowym, uzupełniony o obserwacje w akwariach hodowcy. Zachowanie może różnić się w różnych warunkach.
Osobiste
technika