Salwinia pływająca

Z Akwarystyka wiki
Salwinia pływająca
Illustration Salvinia natans0.jpg
Systematyka
Domena jądrowce
Królestwo rośliny
Podkrólestwo naczyniowe
Gromada paprotniki
Klasa paprocie
Rząd salwiniowce
Rodzina salwiniowate
Rodzaj salwinia
Gatunek salwinia pływająca
Nazwa systematyczna
Salvinia natans (L.) All.
Commons-logo.png Galeria zdjęć i grafik
Gatunek pod ochroną

Salwinia pływająca (Salvinia natans) – paproć wodna, jedyny przedstawiciel tego rodzaju i rodziny salwiniowatych (Salviniidae) rosnący w Polsce (inne gatunki spotykane są w tropikach, gdzie zarastają niekiedy zwartym kobiercem powierzchnię wód). Występuje niezbyt często w zbiornikach wodnych na niżu.

Morfologia

Liście salwinii pływającej

Niewielka roślina o dwojakich liściach: nawodnych, płaskich, eliptycznych oraz podwodnych, pociętych na nitkowate odcinki przypominające korzenie. Zarodnie znajdują się w zamkniętym, kulistym tworze, zwanym sporokarpem. Salwinia pływająca jest rośliną różnozarodnikową, dlatego w jednych sporokarpach powstają zarodniki żeńskie, w innych męskie.

Biologia

Po rozpadnięciu się ścian sporokarpu, będącego równocześnie formą przetrwalnikową rośliny, zarodniki wypływają na powierzchnię wody, gdzie powstają przedrośla.

Zagrożenia i ochrona

Salwinia pływająca jest w Polsce rośliną chronioną. Bywa czasem spotykana w akwariach, do których trafia wraz z odłowionym planktonem.

Roślina umieszczona na Czerwonej listy roślin i grzybów Polski (2006)[1] w grupie gatunków narażonych na wymarcie (kategoria zagrożenia V).

Salwinia na stawie w rezerwacie przyrody Łężczok


źródło: artykuł [1] w Wikipedii, licencja: GNU FDL, autorzy: [2]
Osobiste
technika