Rak pręgowany

Z Akwarystyka wiki
Rak pręgowany
Rak pregowaty.jpg
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ stawonogi
Podtyp skorupiaki
Gromada pancerzowce
Rząd dziesięcionogi
Rodzina Cambaridae
Rodzaj Orconectes
Gatunek rak pręgowany
Nazwa systematyczna
Orconectes limosus
(Rafinesque, 1817)

Rak pręgowany (Orconectes limosus), czasem nazywany rakiem amerykańskim (lub niepoprawnie rakiem pręgowatym) pochodzi z Ameryki Północnej. Osiąga 10,0-12,0cm długości, choć przeciętne osobniki mierzą ok 8,0cm.

Ok 1890r został sprowadzony z Pensylwanii (USA) w okolice Myśliborza (Polska!), jako alternatywa dla przemysłu rakowego po europejskiej epidemii raczej dżumy. Stąd rozpoczęła się ekspansja tego raka na całą Europę.

Barwa brązowa z wyraźną poprzeczną czerwoną pręgą na każdym z segmentów ogona. Pancerz gładki, jedynie po bokach występują gruzełki i guzki. Okres rozrodczy przypada na wrzesień i październik. Samica opiekuje się jajami i młodymi przez ok 6 tygodni (samica raka szlachetnego aż 8 miesięcy!).

Odżywia się głównie roślinnością wodną, zwłaszcza tą, która zawiera dużo wapnia, np. moczarka, rogatek, rdestnice, itp. W przypadku braku takiego pokarmu zjadają małże, larwy wodnych owadów oraz padlinę. Prowadzą głownie nocny tryb życia, dzień spędzając w kryjówce. Żyje ok 2,5 roku.

Rak pręgowany jest odporny na raczą dżumę, jednak może ją przenosić na inne gatunki raków. Jest dość odporny na zanieczyszczenie środowiska i może występować nawet w wodach pozaklasowych. Ze względu na niewielkie rozmiary i niezbyt smaczne mięso, nie przyjął się jako zwierzę hodowlane. Obecnie traktowany jest jako szkodnik, który wypiera rodzime gatunki raków. W Polsce nie jest objęty ochroną.

Osobiste
technika