Pielęgnica zebra

Z Akwarystyka wiki
Pielęgnica zebra
Archocentrus nigrofasciatus.jpg
Dorosła samica
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada promieniopłetwe
Rząd okoniokształtne
Rodzina pielęgnicowate
Rodzaj Archocentrus
Gatunek pielęgnica zebra
Nazwa systematyczna
Archocentrus nigrofasciatus
Baird

Pielęgnica zebra słodkowodna ryba, rodzina pielęgnicowate. Zamieszkuje bardzo zróżnicowane środowiska ameryki środkowej(od meksyku po kanał panamski)

Zachowanie Jest to ryba agresywna, cechuje ją silny terytorializm. Tworzy pary.Dojrzałość osiąga przy wielkości 4cm, składa ikrę na płaskich kamieniach lub muszlach(jeśli je umieścimy je w zbiorniku). Czas od złożenia jaj do wyklucia to około 48 godzin. Rodzice opiekują się ikrę oraz narybkiem. Zebry lubią przekopopywać podłoże w ten sposób niszczą roślinność, aby temu zapobiec można ją obłożyć kamieniami.Można ją łączyć z sumokształtnymi np: zbrojnikiem niebieskim lub innymi podobnie usposobionymi pielęgnicami np: pielegnicą cytrynową. Ryba ta tarło odbywa z jednym partnerem. Długo przygotowuje się do niego oczyszczając miejsce złożenia ikry. Składa ok. 1000 ziarenek ikry. Podczas okresu godowego i rozrodczego wykazuje wzmożony terytorializm zwłaszcza w miejscu tarła. Starannie oczyszcza ona ikrę selekcjonując chore i zgniłe jajeczka tak, aby nie zagrażały narybkowi. Ryba ta pochodzi z terenów odległej Ameryki Środkowej, gdzie żyje w temperaturze około 25 st. C. Gatunek ten żyje w niewielkich grupach, gdzie dobiera się w pary nawet na całe życie. Może on żyć z rybami wykazującymi podobne zachowania lub neutralnymi o podobnych rozmiarach.

Opis

Pielęgnica Zebra jest rybą o masywnej budowie ciała i szarej barwy pociętej prze niebieskie pasy. Samiec jest większy od samicy

Akwarium

Minimalna wielkość zbiornika to ok. 112l dla jednej pary.

Podłoże z drobnego żwiru, należy zapewnić im dużo kryjówek. Akwarium obsadzić mocnymi roślinami.

Pokarm

Suche płatki, tabletki lubią także małe ślimaki, pokarm żywy (np. pasikoniki, małe rybki) i mrożony mięsny

Woda

temperatura 23-27°C

Twardość wody: 12-18°dGH

pH: 7.5-8.0

Wielkość

14-15cm


Osobiste
technika