Neon czarny

Z Akwarystyka wiki
Neon czarny
Neonczarny02.jpg
Neon czarny
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada promieniopłetwe
Rząd kąsaczokształtne
Rodzina kąsaczowate
Rodzaj Hyphessobrycon
Gatunek neon czarny
Nazwa systematyczna
Hyphessobrycon herbertaxelrodi
Géry, 1961

Neon czarny (Hyphessobrycon herbertaxelrodi) - w literaturze często nazywany także bystrzykiem czarnym to żywa, towarzyska słodkowodna ryba występująca w Ameryce Pd. w dopływach Amazonki i samej Amazonce. Ryba ta dorasta w akwarium do około 3,5-4 cm.

Dymorfizm płciowy

Podobnie jak w przypadku neona czerwonego, samice są pełniejsze, mają bardziej zaokrąglony brzuch. Samiec jest smuklejszy, nieco mniejszy, końcówki płetw ma niebiesko-białe.

Zachowanie i hodowla

Neon czarny to ruchliwa i towarzyska ryba, nadająca się do towarzyskiego akwarium, w którym trzymane są inne nieduże i spokojne ryby. Neon jest rybą stadną, dlatego też należy trzymać minimum 5-6 sztuk tego gatunku. Akwarium powinno być gęsto obsadzone roślinami z zachowaną sporą ilością miejsca do pływania. Oświetlenie powinno być umiarkowane. Zaleca się stosowanie ciemniejszego podłoża. Ryba ta lubi wodę miękką i kwaśną z dodatkiem garbników, choć będzie tolerować niewielkie odchylenia. Temperatura wody w przedziale 22-27oC.

Rozmnażanie

Neony czarne podchodzą do tarła najchętniej w wodzie miękkiej i kwaśnej o lekko podwyższonej temperaturze (o 1-2 stopnie). Znaczenie ma również urozmaicone karmienie ryb. Tarlaki rozrzucają ikrę wśród roślin. Młode wylęgają się po około 1-2 dniach.

Osobiste
technika