Filtr zewnętrzny

Z Akwarystyka wiki

Filtr zewnętrzny jak każdy filtr jest jednym z najważniejszych elementów akwarium. Filtr ten , jak sama nazwa wskazuje umieszczany jest na zewnątrz akwarium. Do filtra dochodzą tylko węże lub rurka, czyli nie traci się cennego miejsca w akwarium. W obudowie z plastiku jest silniczek, dzięki któremu woda zasysana jest do filtra i wylatuje do akwarium. Jest także miejsce na wkłady filtracyjne, które mogą spełniać różne role np.:

Filtr kubełkowy
Filtr przelewowy

filtracja mechaniczna:

biologiczna:

zmiękczanie wody:

pochłanianie anioniaku i jonów amonowych:

usuwanie azotanów

zabijanie szkodliwych bakterii, zmniejszanie pH, kH:

stabilizacja pH

usuwanie szkodliwych związków:

Oczywiście filtr pełni wiele funkcji takich jak oczyszczanie wody z unoszących się zawiesin, wspomaganie w działaniu bakterii, wymuszanie obiegu wody w akwarium. Często spełnia również rolę napowietrzacza, a nawet systemu kontroli temperatury i ciągłej podmiany wody, ale to są już bardzo drogie modele.


Podział

Filtry zewnętrzne dzielimy na przelewowe (kaskady), oraz kanistrowe (kubełkowe). Kaskadowe są tańsze, ale mniej wygodne do montażu muszą być przewieszone przez szybę akwarium czyli trzeba przerabiać pokrywę, która po manipulacji własnej traci gwarancję. Filtry kubełkowe są najbardziej zaawansowane działają pod ciśnieniem, można je ulokować pod akwarium w szafce, a do akwarium dochodzą tylko węże. Dysponują też największą powierzchnią filtracyjną, oraz są najwygodniejsze do konserwacji-nie trzeba zaglądać do akwarium i moczyć w nim rąk. Większość filtrów zewnętrznych może mieć kilka niezależnych warstw filtracyjnych.

Osobiste
technika