V Sympozjum Akwarystyczne 2009

Z Akwarystyka wiki
(Różnice między wersjami)
(Zdjęcia z Pet Fair 2009)
(Osobiste relacje)
Linia 27: Linia 27:
 
== Osobiste relacje ==
 
== Osobiste relacje ==
  
[[Użytkownik:Przemek|Przemek]] 19:49, 11 maj 2009 (UTC)
+
[[Użytkownik:Przemek|Przemek]]
 
:Niestety mogłem być tam tylko od południa w sobotę, ale miałem szczęście posłuchać 2 bardzo ciekawych wykładów.
 
:Niestety mogłem być tam tylko od południa w sobotę, ale miałem szczęście posłuchać 2 bardzo ciekawych wykładów.
  
 
'''Heiko Bleher''' prowadził wykład o niesamowitych przygodach i okolicznościach, jakie towarzyszą mu podczas podróży po świecie w poszukiwaniu nowych gatunków ryb.
 
'''Heiko Bleher''' prowadził wykład o niesamowitych przygodach i okolicznościach, jakie towarzyszą mu podczas podróży po świecie w poszukiwaniu nowych gatunków ryb.
  
Tym razem opowiadał głównie o wyprawach na liczne wyspy w okolicach Nowej Gwinei, skąd pochodzi znakomita większość tak popularnych dziś w akwarystyce pięknych tęczanek.
+
Tym razem opowiadał głównie o wyprawach w odległe zakątki drugiej co do wielkości wyspy na świecie - Nowej Gwinei, oraz innych wysp w okolicach Indonezji i [http://pl.wikipedia.org/wiki/Nowa_Gwinea Nowej Gwinei], skąd pochodzi znakomita większość tak popularnych dziś w akwarystyce pięknych tęczanek.
 +
Ten znany wszystkim akwarystom podróżnik nie tylko barwnie wspominał przygody i trudy jakie towarzyszyły mu podczas poszukiwań ryb, ale także opisywał egzotyczne ludy zamieszkujące te tereny. Wszystko poparte niesamowitymi zdjęciami. Był w miejscach Nowej Gwinei, gdzie prawdopodobnie biały człowiek nigdy wcześniej nie stąpał.
 +
<br />Niestety wiele z endemicznych gatunków ryb, które odkrył albo już wyginęły w naturze, albo taki los je czeka w przyszłości - wszystko na skutek działalności człowieka. Przykładem są zdewastowane tereny zajęte przez firmy poszukujące złota, lub też jeziora, do których wprowadza się ryby mające zwiększyć połowy - np. duże tilapie.
 +
<br />Heiko opowiedział jeden zaskakujący przypadek, kiedy dotarł do jeziora na jednej z wysp, gdzie miał nadzieję znaleźć nieznane dotąd gatunki tęczanek a zastał... jezioro pełne kolorowych karpi [[Koi]] ! Okazało się potem, że w czasie II wojny światowej, kiedy wyspa ta dostała się we władanie Japonii, ktoś postanowił że jezioro jest za smutne i wpuścił tam karpie ozdobne. W ten sposób nigdy nie dowiemy się jakie gatunki ryb żyły tam przedtem.<br />
 +
Heiko Bleher pokreślał też w wielu momentach, że w przypadku tęczanek ich piękne kolory często ujawniają się dopiero po kilku miesiącach, i było wiele przypadków, gdy złapał gatunek, który wydawał się zupełnie nieciekawy z punktu widzenia akwarystyki, a potem okazywał się jednym z najbarwniejszych !
  
cdn.
+
Kolejną prelekcję prowadził "guru" wielbicieli słodkowodnych bezkręgowców, głównie krewetek - '''[[Chris Lukhaup]]'''.
 +
Ciekawie przedstawiał wszystkie grupy krewetek wraz z najpopularniejszymi gatunkami, ale co najważniejsze udzielał ciekawych rad które na pewno przydadzą się każdemu hodowcy. Jedną z nich była wskazówka, aby usuwać resztki organiczne z krewetkarium, ponieważ mimo tego, że krewetki zdają się żywić m.in. odpadkami to ich nadmiar i przez to zwiększone stężenie związków azotowych nie jest korzystne. Z własnego doświadczenia stwierdził, że gdy czyści się akwarium z krewetkami częściej to szybciej i liczniej się one mnożą.
 +
<br />Dla mnie niesamowitym elementem tego wykładu były doskonałe wręcz zdjęcia autora, które ukazywały piękno tych zwierząt.
 +
<br />Oprócz krewetek Chris dużo mówił także o rakach, ślimakach oraz krabach.
 +
<br />
 +
 
 +
Nie zdążyłem dokładnie obejrzeć wszystkich wystawianych zbiorników, choć wiele z nich było bardzo ciekawych.
 +
<br />Niestety większość hodowców miała duży problem z dostarczoną wodą, ale miejmy nadzieję, że nie zniechęci ich to do kolejnych tego typu wystaw.
  
 
== Zdjęcia z Pet Fair 2009==
 
== Zdjęcia z Pet Fair 2009==

Wersja z 00:08, 18 maj 2009

V Sympozjum Akwarystyczne 2009 - impreza ta zorganizowana została m.in. przez Łódzkie Stowarzyszenie Akwarystów i Terrarystów w ramach XI Łódzkich Międzynarodowych Targów Zoologicznych Pet Fair.


Spotkania te były częścią obchodów 100-lecia akwarystyki w Polsce, które przypadają na rok 2009.

W programie sympozjum można było znaleźć

sobota 9 maja 2009 r.

  • godz. 11.00 Rozpoczęcie - Marek Cebula
  • godz. 11.30 Paweł Zarzyński "Historia zorganizowanego ruchu akwarystycznego"
  • godz. 12.30 Heiko Bleher "Wody Nowej Gwinei - Tęczanki" na zaproszenie firmy "Tropical"
  • godz. 15.00 Chris Lukhaup "Krewetki" - na zaproszenie firmy "AquaEl"
  • godz. 17.20 Bogumił Rzerzycha (ZWiK Łódź) "Akwaria bioindykacyjne czyli rzecz o rybach i małżach na wodociągowych etatach"
  • godz. 17.00 Marek Cebula - Wręczenie medali zasłużonym działaczom akwarystycznym
  • godz. 19.00 Spotkanie Integracyjne

niedziela 10 maja 2009 r. - dzień polski

  • godz. 10.30 Marek Cebula - Ogłoszenie zwycięzcy konkursu publiczności na "Akwarium Wystawy 2009"
  • godz. 11.00 Marta Mierzeńska "Dlaczego Tanganika ? Zróżnicowane modele zachowań tanganickich pielęgnic"
  • godz. 12.00 Paweł Zarzyński "Nowe produkty firmy Aquael"
  • godz. 13.00 Andrzej Sieniawski "Paletki"
  • godz. 14.30 Wojciech Górecki "Nowe produkty firmy Tropical"
  • godz. 15.30 Grzegorz Guzik "Akwarium roślinne"
  • godz. 16.30 Grzegorz Zygmunt "Produkty firmy MHK"


Osobiste relacje

Przemek

Niestety mogłem być tam tylko od południa w sobotę, ale miałem szczęście posłuchać 2 bardzo ciekawych wykładów.

Heiko Bleher prowadził wykład o niesamowitych przygodach i okolicznościach, jakie towarzyszą mu podczas podróży po świecie w poszukiwaniu nowych gatunków ryb.

Tym razem opowiadał głównie o wyprawach w odległe zakątki drugiej co do wielkości wyspy na świecie - Nowej Gwinei, oraz innych wysp w okolicach Indonezji i Nowej Gwinei, skąd pochodzi znakomita większość tak popularnych dziś w akwarystyce pięknych tęczanek. Ten znany wszystkim akwarystom podróżnik nie tylko barwnie wspominał przygody i trudy jakie towarzyszyły mu podczas poszukiwań ryb, ale także opisywał egzotyczne ludy zamieszkujące te tereny. Wszystko poparte niesamowitymi zdjęciami. Był w miejscach Nowej Gwinei, gdzie prawdopodobnie biały człowiek nigdy wcześniej nie stąpał.
Niestety wiele z endemicznych gatunków ryb, które odkrył albo już wyginęły w naturze, albo taki los je czeka w przyszłości - wszystko na skutek działalności człowieka. Przykładem są zdewastowane tereny zajęte przez firmy poszukujące złota, lub też jeziora, do których wprowadza się ryby mające zwiększyć połowy - np. duże tilapie.
Heiko opowiedział jeden zaskakujący przypadek, kiedy dotarł do jeziora na jednej z wysp, gdzie miał nadzieję znaleźć nieznane dotąd gatunki tęczanek a zastał... jezioro pełne kolorowych karpi Koi ! Okazało się potem, że w czasie II wojny światowej, kiedy wyspa ta dostała się we władanie Japonii, ktoś postanowił że jezioro jest za smutne i wpuścił tam karpie ozdobne. W ten sposób nigdy nie dowiemy się jakie gatunki ryb żyły tam przedtem.
Heiko Bleher pokreślał też w wielu momentach, że w przypadku tęczanek ich piękne kolory często ujawniają się dopiero po kilku miesiącach, i było wiele przypadków, gdy złapał gatunek, który wydawał się zupełnie nieciekawy z punktu widzenia akwarystyki, a potem okazywał się jednym z najbarwniejszych !

Kolejną prelekcję prowadził "guru" wielbicieli słodkowodnych bezkręgowców, głównie krewetek - Chris Lukhaup. Ciekawie przedstawiał wszystkie grupy krewetek wraz z najpopularniejszymi gatunkami, ale co najważniejsze udzielał ciekawych rad które na pewno przydadzą się każdemu hodowcy. Jedną z nich była wskazówka, aby usuwać resztki organiczne z krewetkarium, ponieważ mimo tego, że krewetki zdają się żywić m.in. odpadkami to ich nadmiar i przez to zwiększone stężenie związków azotowych nie jest korzystne. Z własnego doświadczenia stwierdził, że gdy czyści się akwarium z krewetkami częściej to szybciej i liczniej się one mnożą.
Dla mnie niesamowitym elementem tego wykładu były doskonałe wręcz zdjęcia autora, które ukazywały piękno tych zwierząt.
Oprócz krewetek Chris dużo mówił także o rakach, ślimakach oraz krabach.

Nie zdążyłem dokładnie obejrzeć wszystkich wystawianych zbiorników, choć wiele z nich było bardzo ciekawych.
Niestety większość hodowców miała duży problem z dostarczoną wodą, ale miejmy nadzieję, że nie zniechęci ich to do kolejnych tego typu wystaw.

Zdjęcia z Pet Fair 2009

Osobiste
technika