Tropheus

Z Akwarystyka wiki
Wersja Przemek (dyskusja | edycje) z dnia 23:14, 11 sie 2009

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Tropheus
TropheusspRed200.jpg
Tropheus sp. Red (Chimba)
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada promieniopłetwe
Rząd okoniokształtne
Rodzina pielęgnicowate
Rodzaj Tropheus
Nazwa systematyczna
Tropheus
Boulenger, 1898

Rodzaj Tropheus – tanganikańskie endemity.


Rodzaj Tropheus obejmuje około 120 odmian barwnych ryb żyjących tylko w jeziorze Tanganika w Afryce - są to ryby endemiczne.

Trofeusy należą do kilkunastu różnych linii genetycznych reprezentujących gatunki, podgatunki i odmiany. W północnej części jeziora przeważają odmiany, których podstawowym kolorem ciała jest kolor czarny z żółtym lub pomarańczowym pasem, względnie plamami: jak dla przykładu Tropheus sp. Kiriza, T. sp. Rutunga. Na południu jeziora dominują odmiany kolorowe z delikatnymi pionowymi paskami i często z jedną jasną plamą na tułowiu np.: T. sp. Kasanga, T. sp. Chaitika, T. sp. Katoto.

Pierwszy gatunek należący do rodzaju Tropheus został opisany jako Tropheus moorii przez Boulengera w 1898 roku. Niektórzy systematycy wyróżniali również taksony T. sp. "Red", do którego należą odmiany zamieszkujące pogranicze Zambii i Zairu, oraz T. sp. Ikola i T. sp. Mpimbwe. Pozycja systematyczna wyróżnianych przez wielu autorów gatunków trofeusów jest nadal daleka od prawdy. Ostatnie opracowanie Petera Schupke grupuje trofeusy w 13 linii genetycznych. Wielu autorów a w tym F. Schäfer uważa jednak, że linii tych może być więcej, nawet 16. Dzieje się tak z powodu słabego opracowania wybrzeża jeziora Burundii i Demokratycznej Republiki Konga z powodów czysto politycznych.


Ciekawostka:

Na podstawie prowadzonych od wielu lat badań molekularnych w obrębie rodzaju Tropheus stwierdzono, że Tropheus cf. duboisi jest genetycznie bardzo różny od wszystkich innych trofeusów – czyli bardziej zbliżony do przedstawicieli rodzajów: Simochromis i Lobochilotes. Dlatego też postuluje się zmianę nazwy i wydzielenie go z rodzaju Tropheus.


Opis powstał dzięki Państwu Marcie i Robertowi Mierzeńskim (http://www.tropheus.com.pl)


Osobiste
technika