Tanganika

Z Akwarystyka wiki
Tanganika
Zdjęcie satelitarne jeziora
Zdjęcie satelitarne jeziora
Kontynent Afryka
Państwa  Burundi,  Demokratyczna Republika Konga,  Tanzania,  Zambia
Powierzchnia 34 400 km²
Wymiary 670 × 80 km
Głębokość
• maksymalna

1435 m
Wysokość lustra wody 773 m n.p.m.
Rzeki zasilające Malagarasi, Ruzizi
Rzeki wypływające Lukuga
Miejscowości nadbrzeżne Bużumbura
Rodzaj jeziora tektoniczne
Jeziora Afryki
Commons-logo.png Galeria zdjęć w Wikimedia Commons

Tanganika (ang. Lake Tanganyika, fr. Lac Tanganyika) - jezioro w Afryce Południowo-Wschodniej na terytorium Zambii, Demokratycznej Republice Konga, Burundi i Tanzanii. Zajmuje powierzchnię 34,4 tys. km², jest najdłuższym słodkowodnym jeziorem świata. Jezioro położone na wysokości 773 m n.p.m. osiąga maksymalną głębokość 1435 m (drugie pod względem głębokości po jeziorze Bajkał) - stanowi tym samym kryptodepresję.

W rejonie tym znajduje się tzw. Wielka Dolina Ryftowa - gigantyczna rozpadlina powstała na skutek ruchów tektonicznych. W obrębie doliny ryftowej wytworzyło się szereg zbiorników wodnych, z których najbardziej znane to Tanganika, Malawi, Jezioro Wiktorii, a te mniej znane to Jezioro Edwarda, Kiwu, Jezioro George'a, Turkana zwane dawniej Jeziorem Rudolfa oraz Jezioro Alberta. Każdy z tych zbiorników wodnych ma inną historię i wiek powstawania, istotne różnice dotyczą także fauny zasiedlającej wymienione akweny.

Dla akwarystów najistotniejszym faktem jest to, że Tanganika jest naturalnym środowiskiem setek pięknych ryb, w tym w ogromnej większości niewielkich przedstawicieli pielęgnicowatych, które z powodzeniem hodowane są w akwariach. Ponadto niemal wszystkie są endemitami.


Pyszczak hełmiasty - przedstawiciel lokalnej fauny
Rybacy na jeziorze Tanganika
Brzeg jeziora na terenie Demokratycznej Republiki Konga

Zobacz koniecznie bardzo ciekawe filmy o tym jeziorze:
Część I:


Część II:

Część III:


źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Tanganika_%28jezioro%29
Osobiste
technika