Pielęgniczka ramireza

Z Akwarystyka wiki
Pielęgniczka Ramireza
Ramirezka.jpg
Foto z pl.wikipedia.org
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ryby kostne
Podgromada promieniopłetwe
Rząd okoniokształtne
Podrząd wargaczowce
Rodzina pielęgnicowate
Nazwa systematyczna
Microgeophagus ramirezi
Papiliochromis ramirezi.jpg

Pielęgniczka Ramireza (Microgeophagus ramirezi) - słodkowodna pielęgniczka z Ameryki Południowej.W publikacjach europejskich często pojawia się pod nazwą Papiliochromis ramirezi. Ramirezy, jak się je powszechnie nazywa, hodowane są w akwariach od około 50 lat. Istnieje kilka odmian tych popularnych pielęgniczek, w tym odmiana azjatycja, otrzymana w Singapurze.

Spis treści

Występowanie

Ameryka Południowa: Kolumbia i Wenezuela

Dymorfizm płciowy

Samce mają dłuższe 3 pierwsze promienie płetwy grzbietowej.

Zachowanie

Ramirezka jest rybą spokojną, czasami płochliwą, doskonale nadająca się do wielogatunkowego akwarium, w którym pływają inne spokojne, podobnej wielkości gatunki ryb. Agresywna staje się jedynie w okresie tarła. Agresja ta jest jednak umiarkowana i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia innych ryb; kończy się jedynie na przegonieniu intruza ze swojego terytorium.

Hodowla

Ramirezka potrzebuje akwarium o pojemności minimum 60 litrów, gęsto porośniętego roślinami, z licznymi kryjówkami. Przy urządzaniu akwarium należy pamiętać także o pozostawieniu dość sporej ilości miejsca do pływania. Dobrze jest jeśli w akwarium znajdą się zaokrąglone lub płaskie kamienie, które mogą posłużyć za miejsce na tarło. Temperatura wody z zakresu 22-26oC. Ramirezka jest dość delikatnym gatunkiem, wymagającym miękkiej, lekko kwaśnej wody z dodatkiem garbników. Podczas podmiany należy do akwarium dodawać wodę odstałą.

Rozmnażanie

Dobrana para wybiera miejsce na tarło, które dokładnie oczyszcza. Na oczyszczonej powierzchni samica składa ikrę, którą opiekują się oboje rodzice. W zależności od temperatury, młode wykluwają się po około 2-3 dniach a po 6-7 dniach samodzielnie pływają, pozostając pod ciągłą opieką rodziców.


Filmik o kłótni tych pielęgniczek w trochę ciasnym akwarium:


Literatura: John Dawes "Ryby akwariowe", Parragon Books Ltd 2006
Osobiste
technika