Neon Innesa

Z Akwarystyka wiki

Neon Innesa

Neon Innesa, bystrzyk neonowy (Paracheirodon innesi syn. Hyphessobrycon innesi) – słodkowodna ryba z rodziny kąsaczowatych.

Opis

Pochodzenie: dorzecze Amazonki, wschodnie Peru.

Rozmiary: długość 3-4 cm

Wygląd: niewielka rybka z charakterystycznym 'neonowym' pasem wzdłuż górnej części ciała, kończącym się przed płetwą ogonową. Od połowy długości ciała do nasady płetwy - jaskrawoczerwone.

Dymorfizm płciowy: Samice są większe i posiadają bardziej zaokrąglony brzuch.

Wskazówki hodowlane Neon Innesa jest spokojną, stadną rybą, dosyć wrażliwą na zmianę parametrów wody. Należy go hodować w stadzie co najmniej 6-10 sztuk. Z uwagi na niewielkie rozmiary nie zaleca się trzymania jej z mięsożernymi dużymi rybami (np. skalar, sum). Lubią wysokie, delikatne rośliny wodne takie jak kabomba (Cabomba) lub moczarka kanadyjska. Akwarium wielkości minimum 60 l.

Zalecane warunki w akwarium

  • Zbiornik: średniej wielkości, min. 60l,

z ciemnym podłożem

  • Temperatura wody: 22-28°C
  • Twardość wody: miękka do średnio twardej

10 °n

  • Skala pH: lekko kwaśna, 5 – 7
  • Pokarm: żywy, mrożony,

ewentualnie suchy

Rozmnażanie: ryba jajorodna. Podczas tarła należy odseparować jedną parę. Akwarium tarliskowe, do którego zostanie przeniesiona powinno być zaciemnione z miękką wodą (w celu jej zmiękczenia można użyć torfu). Po tarle należy odłowić parę i pozostawić akwarium zaciemnione. Narybek można karmić pokarmem w płynie lub w postaci pyłu.

Zachowanie: Towarzyska, ruchliwa ryba ławicowa.

Osobiste
technika