Molinezja black molly

Z Akwarystyka wiki
Molinezja
Back molly.JPG
samiec
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada promieniopłetwe
Rząd karpieńcokształtne
Rodzina piękniczkowate
Rodzaj Poecilia
Gatunek molinezja szerokopłetwa
odmiana "Black Molly"
Nazwa systematyczna
Poecilia sphenops
(Valenciennes, 1846)
Galeria zdjęć w Wikimedia Commons Galeria zdjęć w Wikimedia Commons


Molinezja Black Molly - odmiana hodowlana powstała prawdopodobnie na skutek krzyżowania molinezji szerokopłetwej(Poecilia latipinna) z molinezją ostroustą (Poecilia sphenops). Nazywana Czarną Molly. Jest podobna do pokrewnego gatunku "Poecilia velifera", z którym krzyżuje się i daje płodne potomstwo. Oba gatunki zostały sprowadzone do Europy w 1913 r.

Opis

Smoliście czarna odmiana ryby żyworodnej. Łatwa w rozrodzie, źle jednak znosząca niskie temperatury. Bardzo aktywna, żywiąca się dużą ilością pokarmu roślinnego. Pochodzi z Meksyku. Powinna mieć wodę średnio twardą do twardej o temperaturze minimum 24 °C. Występują one także w słonawych partiach wód, przy ujściu rzek, toteż ich dobremu samopoczuciu sprzyja dodanie do wody soli kuchennej lub morskiej (1 łyżeczka na 10 l wody). Samce osiągają długość 15 cm, samice 18 cm. Mają zwykle kwadratową płetwę grzbietową, ale w mutacji :księżycowej" podstawa płetwy jest znacznie krótsza od jej wysokości.
Dymorfizm płciowy: u samców widoczne gonopodium, samice są większe od samców.

Rozmnażanie: Molinezja może urodzić około 300 młodych rybek. Młody narybek bardzo szybko rośnie i nie jest trudny w wychowaniu. Aby inne ryby nie zjadły młodych trzeba samice tuz przed porodem włożyć do kotnika lub do osobnego akwarium. Ciąże rozpoznaje się po dużym brzuszku. Małe należy karmić bardzo drobnym planktonem, lub pokarmem suchym, ale trzeba go wcześniej rozdrobnić. Można także dawać młodym specjalna karmę dla młodego narybku dostępną w sklepach zoologicznych. Narybek po urodzeniu ma zaledwie 0,5 cm. Niemal po tygodniu ma on już 1 cm. Gdy młode będą mieć powyżej 2 cm, można je już wpuścić do akwarium z dorosłymi molinezjami.

Zalecane warunki w akwarium
Zbiornik średni
Temperatura wody 24 – 28 °C
Twardość wody średnio twarda
Skala pH 7,2 - 7,7
Pokarm głównie roślinny, również w płatkach

optymalnie duże akwarium o pojemności 200 l obsadzone roślinami


Linki zewnętrzne


pierwotne źródło: artykuł [1] w Wikipedii, licencja: GNU FDL, autorzy: [2]
Osobiste
technika