Grzybienie egipskie

Z Akwarystyka wiki
Wersja Hodowlaniec (dyskusja | edycje) z dnia 13:34, 6 gru 2010

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Grzybienie egipskie
Systematyka
Domena jądrowce
Królestwo rośliny
Klasa okrytonasienne
Rząd grzybieniowce
Rodzina grzybieniowate
Rodzaj grzybienie
Gatunek grzybienie egipskie
Nazwa systematyczna
'Nymphaea lotus'
Synonimy
Nymphaea thermalis DC., Nymphaea zenkeri Gilg
Commons-logo.png Galeria zdjęć i grafik

Grzybienie egipskie (Nymphaea lotus L.) – gatunek rośliny zaliczany do rodziny grzybieniowatych (Nymphaeceae). W akwarystyce znany jest pod nazwą zwyczajową, lub handlową - lotos tygrysi, lotos egipski lub grzybień egipski.

W stanie dzikim występuje we wschodniej Afryce i południowo-zachodniej Azji. Jako roślina ozdobna uprawiana w ciepłych regionach klimatycznych. Jest jedną z ulubionych roślin akwariowych. Rośnie w wodach czystych, ciepłych i lekko kwaśnych.

Spis treści

Morfologia

Pokrój
Liście wyrastają z kłącza. Osiąga wysokość 20-80 cm, szerokość – 25-60 cm.
Liście
Posiada dwa rodzaje liści: podwodne i pływające. Podwodne są mniejsze, kształtu od szeroko strzałkowatego do owalnego o brzegach równych, lekko faliste. Kolorystyka liści jest zmienna, zależna od natężenia oświetlenia. W uprawie w trzech barwnych odmianach: o liściach zielonych, blado czerwonofioletowych i intensywnie czerwonych. Wszystkie odmiany posiadają cętkowane liście, różniące się od siebie nasyceniem kolorów i ilością plamek. Liście pływające na powierzchni wody rzadko pojawiają się w uprawie akwariowej. Są okrągławe, z nasadą wyciętą, na brzegu ząbkowane.
System korzeniowy
Kłącze pełza po dnie zbiorników. Wyrastają z niego liście, kwiaty i rozłogi.
Kwiaty
Zakwitają nad powierzchnią wody. Usadzone są na długich szypułkach, wystających ponad powierzchnię wody. Zewnętrzne listki okwiatu zielone (4 jajowate, 4 wąskolancetowate), wewnętrzne białe, rzadziej lekko zaróżowione, liczne. Kwiaty otwierają się nocą, zamykają nad ranem, posiadają przyjemny aromat. Są samopylne i przy sprzyjających warunkach, np. odpowiedniej wilgotności powietrza, następuje samozapylenie, po czym kwiat zanurza się w wodzie i tam dojrzewają owoce.
Owoc
Owocem jest torebka zawierająca liczne, drobne nasiona (niekiedy ponad 1000 szt.). Kiełkują prawie natychmiast po opadnięciu na dno zbiornika.

Zastosowanie

  • Roślina ozdobna, popularna w akwariach. W handlu i wśród akwarystów najbardziej znana jest pod nazwą "lotos tygrysi". Ozdobna z powodu szerokich i barwnych liści. W akwarium rzadko wykształca liście pływające i zakwita.

Uprawa

Temperatura wody - 24-28 °C, miękka lub średnia, ok. 6- 8°n i pH 6,5-7. Podłoże lekkie, żwirowe, dające przepuszczalność. Oświetlanie dość intensywne. Nie lubi przebywać w cieniu, wówczas jej listowie ulega degeneracji, liście stają się mniejsze, mniej ubarwione, z czasem nadmierne zacienienie prowadzi do śmierci rośliny. Obcinanie liści nawodnych i wybujałych – podwodnych, powoduje rozrost liści podwodnych.

Nawożenie powinno być regularne lecz niezbyt obfite, gdyż zbyt duża dawka powoduje większy wzrost a co za tym idzie, roślina ta pnie się w górę, na powierzchni zaś liście jej są słabe, łatwo ulegają zniszczeniu. Zbyt intensywne nawożenie może doprowadzić do zakwitnięcia rośliny, na powierzchni wody wówczas pojawia się kwiat, który rozwija się wieczorem lub w nocy po zgaśnięciu oświetlenia przez kilka dni, zamykając się w świetle. Jeżeli roślina ma zakwitnąć, należy liście pływające (nawodne) pozostawić. Długotrwałe wypuszczanie odrostów oraz niedopuszczenie rośliny do zakwitnięcia na powierzchni może doprowadzić do jej osłabienia, a nawet obumarcia.

Rozmnażanie następuje poprzez rozłogi, które można odciąć dopiero po dobrym rozwinięciu się i ukorzeniu się młodej rośliny.

Znaczenie symboliczne

  • Lotos egipski w starożytności, głównie w Egipcie, był czczony. Uważano go za symbol stworzenia świata.
  • W starożytnej Grecji był symbolem niewinności i skromności.

Bibliografia

  1. Hans Frey. Akwarium słodkowodne. Wydawnictwo Sport i Turystyka. ISBN 83-217-2777-8.
  2. H. Jakubowski, J. Ring. Ryby w akwarium. ISBN 83-02-03493-2.

Źródło

Wikipedia - jestem pierwszym autorem

Osobiste
technika