Akwarium wiki

Z Akwarystyka wiki
(Różnice między wersjami)
Linia 1: Linia 1:
<!-- Don't remove this line
+
Gupik
 +
[edytuj]
 +
Z Wikipedii
 +
Skocz do: nawigacji, szukaj
 +
Gupik pawie oczko
  
---------- Main box begins -->__NOTOC__
+
samiec
{| style="border-spacing:8px; margin:0px;"
+
Systematyka
| style="width:50%; border:1px solid #cef2e0; vertical-align:top; color:#000;" |<!--
+
Domena eukarioty
 +
Królestwo zwierzęta
 +
Typ strunowce
 +
Podtyp kręgowce
 +
Gromada promieniopłetwe
 +
Rząd karpieńcokształtne
 +
Rodzina piękniczkowate
 +
Podrodzina Poeciliinae
 +
Rodzaj Poecilia
 +
Gatunek gupik pawie oczko
 +
Nazwa systematyczna
 +
Poecilia reticulata
 +
Peters, 1859
 +
Systematyka w Wikispecies
 +
Galeria zdjęć w Wikimedia Commons
 +
Standardy hodowlane gupika pawie oczko:
  
 +
A- Wachlarz B- Triangel C- Welon D- Proporczyk E- Dwumiecz F- Górny miecz G- Dolny miecz H- Lira I- Łopatka J- Płomyk K- Rakietka L- Igiełka
 +
Para odmiany hodowlanej Triangel
 +
Para odmiany hodowlanej Triangel
 +
Para odmiany hodowlanej Triangel
 +
Para odmiany hodowlanej Triangel
 +
Jednotygodniowy osobnik w akwarium
 +
Jednotygodniowy osobnik w akwarium
  
---------- Featured article, featured media, news area -->
+
Gupik pawie oczko (Poecilia reticulata) - niewielkich rozmiarów słodkowodna ryba akwariowa z rzędu karpieńcokształtnych (Cyprinodontiformes) i rodziny piękniczkowatych ( Poeciliidae), podrodziny Poeciliinae. Jego powszechna nazwa gupik (ang.Guppy) pochodzi od nazwiska jednego z angielskich badaczy Roberta Johna Lechmere Guppy'ego (1836-1916). Odkrył on ten gatunek na Trynidadzie w 1866 roku, choć ryba ta była dobrze znana niemieckim akwarystom już wcześniej.
{| width="100%" cellpadding="2" cellspacing="5" style="vertical-align:top;"
+
Spis treści
|-
+
[ukryj]
! <h2 style="margin:0; background:#cef2e0; font-size:120%; font-weight:bold; border:1px solid #a3bfb1; text-align:left; color:#000; padding:0.2em 0.4em; color:#000;">Akwarystyka Wiki</h2>
+
|-
+
|
+
Witaj w '''Akwarystyka Wiki''', nowej polskiej encyklopedii akwarystyki!  Jeśli jesteś lub byłeś miłośnikiem rybek i innych stworzeń akwariowych - pomóż nam w budowaniu tego projektu ! Wystarczy zarejestrować się i natychmiast można budować własne artykuły na dosłownie każdy temat związany z akwarystyką lub też uzupełniać istniejące już artykuły.
+
[[Grafika:Zmienniak wielobarwny.jpg]]
+
  
|-
+
    * 1 Występowanie
! <h2 style="margin:0; background:#cef2e0; font-size:120%; font-weight:bold; border:1px solid #a3bfb1; text-align:left; color:#000; padding:0.2em 0.4em; color:#000;">O czym można pisać w naszej wiki - pomysły</h2>
+
    * 2 Opis
|-
+
    * 3 Historia
|
+
    * 4 Hodowla
Oprócz artykułów o rybkach, roślinkach i innych organizmach wodnych bardzo cenne też są np. opisy wszystkich urządzeń akwarystycznych jakie kiedykolwiek wyprodukowano oraz wszelkiej literatury akwarystycznej!
+
    * 5 Rozmnażanie
I nie chodzi tu raczej o opinie na ich temat - do tego celu lepsze jest nasze [http://www.akwarium.net.pl/forum/ forum dyskusyjne].
+
    * 6 Zobacz też
Pożądane są wszelkie dane techniczne, schematy, lata produkcji, itp.
+
    * 7 Linki zewnętrzne
W przypadku literatury można podać spis treści danej publikacji.
+
  
 +
Występowanie [edytuj]
  
|-
+
Ameryka Południowa na północ od Amazonki do Gujany oraz wyspa Trynidad. Ze względu na żarłoczność, gupiki zostały introdukowane do wód niemal wszystkich kontynentów, w celu walki z plagą komarów, których larwy zjadały. Rybki te preferują spokojne wody, obfitujące w roślinność. Występują często nawet w bardzo zanieczyszczonych wodach.
! <h2 style="margin:0; background:#cef2e0; font-size:120%; font-weight:bold; border:1px solid #a3bfb1; text-align:left; color:#000; padding:0.2em 0.4em; color:#000;">Wybrane artykuły</h2>
+
|-
+
|
+
''[[Tetraodon_nigroviridis]]''
+
  
 +
Opis [edytuj]
  
|-
+
Wielkość: Samica do 6 cm, samiec do 3-4 cm.
! <h2 style="margin:0; background:#cef2e0; font-size:120%; font-weight:bold; border:1px solid #a3bfb1; text-align:left; color:#000; padding:0.2em 0.4em; color:#000;">Co nowego w {{SITENAME}}</h2>
+
|-
+
|
+
Wiki wystartowała 15 kwietnia a już mamy około 37 artykułów!
+
  
 +
Wygląd: Wyraźny dymorfizm płciowy. Samiec smuklejszy i znacznie mniejszy, o niepowtarzalnym układzie różnokolorowych plam. Samice są oliwkowo-szare, z beczułkowatym brzuchem (dojrzałe płciowo samice posiadają w okolicy płetwy odbytowej tzw. plamę ciążową). Akwarystyczne odmiany hodowlane posiadają np. rozwiniętą płetwę ogonową (wyróżnia się wiele standardów płetw ogonowych gupika). Istnieje wiele odmian zróżnicowanych pod względem barwy i kształtu płetw. Dzikie, wyjściowe formy gupika w akwarystyce niemal niespotykane, hodowane jednak nadal przez wyspecjalizowanych akwarystów, ceniących formy naturalne, genetycznie czyste.
  
|}<!--
+
Historia [edytuj]
  
 +
Pierwsze wzmianki o gupiku, jako rybie hodowanej przez akwarystów, pojawił się w 1908 r., kiedy to John Paul Arnold dokładnie opisał ten gatunek. Właśnie około 1908 r. zaczęły być sprowadzane do Europy, a głównie do Niemiec, pierwsze partie gupików. Cena jednej ryba osiągała zawrotną jak na tamte czasy cenę 80 marek. Pierwszy pokaz gupików na wystawach hodowców, wraz z towarzyszącym mu konkursem, miał miejsce w 1911 r. w Sankt Petersburgu. Od tego momentu hodowcy zaczęli także skupiać się w różnych stowarzyszeniach (np. FGBS w Londynie). Zainteresowanie gupikiem wzrosło jeszcze bardziej po II wojnie światowej. Pierwsza obszerna publikacja na temat tej ryby ukazała się w 1946 r. w Wielkiej Brytanii pod tytułem The Guppy, a jej autorem był A. Fraser-Brunner. Od 1977 r. organizowane są coroczne mistrzostwa Europy hodowców. Gupik był i jest popularną rybą akwariową także w Polsce. Pierwsze stowarzyszenie hodowców powstało w 1968 r. jako sekcja hodowców pawich oczek przy Kole Polskim Związku Miłośników Akwarium. Cztery lata później, Zarząd Główny Polskiego Związku Akwarystów powołał klub akwarystów-specjalistów, zajmujących się właśnie hodowlą gupika pawie oczko. W 1972 r. odbył się także pierwszy polski konkurs hodowców w Kaliszu.
  
---------- Contents, helping out -->
+
Hodowla [edytuj]
| style="width:50%; border:1px solid #cedff2; vertical-align:top" |
+
{| width="100%" cellpadding="2" cellspacing="5" style="vertical-align:top;"
+
|-
+
! <h2 style="margin:0; background:#cedff2; font-size:120%; font-weight:bold; border:1px solid #a3b0bf; text-align:left; color:#000; padding:0.2em 0.4em; color:#000;">Zawartość</h2>
+
|-
+
|
+
; Zajrzyj do najpopularniejszych kategorii
+
* [[:Category:Ryby akwariowe|Ryby akwariowe]]
+
* [[:Category:Rośliny akwariowe|Rośliny akwariowe]]
+
* [[:Category:Sprzęt|Sprzęt akwarystyczny]]
+
** Lub zobacz [[:Category:Browse|wszystkie kategorie]].
+
  
 +
Ryba ta nie wymaga dużego akwarium, uchodzi za łatwą w hodowli, jednak w przypadku delikatnych odmian hodowlanych zalecana jedynie doświadczonym akwarystom. Minimalna zalecana pojemność zbiornika to 30-40 litrów dla jednego samca i trzech samic, przy gęstej obsadzie roślinności. Niektórzy hodowcy sugerują nawet 15 litrów dla jednego samca i dwóch samic - w akwariach hodowlanych, na czas rozrodu - młode po urodzeniu są odławiane do większego zbiornika. Optymalna temperatura to 20-23°C (pH ok. 7), rasowe odmiany są bardziej wrażliwe i wymagają wyższej temperatury (nawet do 27°C). Zalecana twardość wody to >11°N, a pH 6,5-8. Woda powinna być z dodatkiem niewielkiej ilości soli akwarystycznej, gdyż sól działa pierwotniakobójczo oraz reguluje przemianę materii ryb.
  
|-
+
Chętnie spożywa każdy suchy pokarm. Jednak w celu utrzymania dobrej kondycji rybek, należy im podawać od czasu do czasu także pokarm żywy. Gupiki odżywiają się także glonami, w szczególności spiruliną, choć w niewielkim stopniu.
! <h2 style="margin:0; background:#cedff2; font-size:120%; font-weight:bold; border:1px solid #a3b0bf; text-align:left; color:#000; padding:0.2em 0.4em; color:#000;">Pomoc</h2>
+
|-
+
|
+
Aby zacząć nowy artykuł po prostu wpisz jego nazwę w polu poniżej !
+
  
<inputbox>
+
Należy uważać z obsadą akwarium w którym hodujemy gupiki. Długie i kolorowe płetwy samców mogą stać się łupem ryb lubiących "podgryzać" płetwy innym osobnikom. Przykładem takiego gatunku może być brzanka sumatrzańska. Inną kwestią są odpowiednie proporcje pomiędzy poszczególnymi płciami. Samce niemal cały swój czas dzielą pomiędzy odżywianie się i ściganie samic w celu zapłodnienia. Stąd też należy zadbać, aby na jednego samca przypadały co najmniej dwie lub trzy samice. W przeciwnym wypadku samice będą stale zestresowane i wyczerpane ciągłymi zalotami.
type=create
+
width=24
+
break=no
+
buttonlabel=Stwórz nowy artykuł
+
</inputbox>
+
  
 +
Rozmnażanie [edytuj]
  
; Stwórz na początek stronę o sobie !
+
Jeżeli tylko utrzymane są odpowiednie parametry wody, rozmnażanie tego gatunku nie sprawia żadnych kłopotów. Gupiki są rybami żyworodnymi (jajożyworodnymi), samice nie składają ikry, lecz rodzą w pełni ukształtowane młode, gotowe do samodzielnego życia. Do rozmnażania odpowiednia jest temperatura wody wynosząca ok. 22°C. Zapłodnienie ma charakter wewnętrzny, dokonuje go samiec, za pomocą płetwy odbytowej przekształconej w gonopodium. Ciąża trwa około 22-26 dni. Tuż przed samym porodem dobrze jest umieścić samicę w specjalnym kotniku akwarystycznym (zanurzaną w zbiorniku plastikową klatkę). W ten sposób narybek zostanie uchroniony przed zjedzeniem przez matkę lub starsze osobniki (kotnik nie jest konieczny, jeśli w akwarium jest bardzo dużo roślin i mało ryb, które i tak są bardzo spokojnego gatunku - ale wówczas i tak trzeba się liczyć ze stratą dużej części młodych gupików). Poród trwa zwykle kilka godzin. Ilość małych rybek zależy od wieku i wielkości samicy - od kilku do nawet kilkudziesięciu.Rekordowy miot liczył 193 młode. Małe rybki karmić należy specjalnym pokarmem pyłowym dostępnym w sklepach akwarystycznych. Na pierwsze kilka dni wystarczyć jednak może gotowane i roztarte żółtko jajka kurzego.
W tym celu po prostu kliknij u góry na link ze swoją nazwą, a następnie na "Możesz utworzyć artykuł Użytkownik ...".<br>
+
Dodaj informacje o sobie, swoim akwarium, możesz wrzucić tam zdjęcia wcześniej dodając je do serwisu przez "Prześlij plik" w menu.
+
  
 +
Samica gotowa jest do kolejnego zapłodnienia już w kilka godzin po porodzie. Jeżeli do tego nie dojdzie, może użyć spermy tego samego samca, którą jest w stanie magazynować. W ten sposób potrafi zajść w ciążę nawet do 4 razy.
  
; O co w tym chodzi ?
+
Jeśli chcemy, aby małe rybki urodziły się silne i zdrowe musi być zachowana różnorodność genów, nie należy rozmnażać spokrewnionych ze sobą osobników (chów wsobny). Kojarzenie ze sobą, np: rodzeństwa lub ryb pochodzących z tego samego akwarium stwarza duże ryzyko widocznych wad oraz mutacji (nieprawidłowa budowa szkieletu, skrzeli - kłopoty z oddychaniem, a w konsekwencji śmierć narybku), ponadto narybek o tak zawężonej puli genowej jest słaby i nieodporny.
 
+
Spotykane nazwy synonimiczne
* Prosta pomoc jak edytować: [http://www.wikia.com/wiki/Pomoc:Przewodnik_2 http://www.wikia.com/wiki/Pomoc:Przewodnik_2]
+
Acanthocephalus guppii
 
+
Acanthocephalus reticulatus
 
+
Girardinus guppii
* [http://www.mediawiki.org/wiki/Manual:FAQ/pl MediaWiki FAQ]
+
Girardinus petersi
* Zobacz [http://meta.wikimedia.org/wiki/Help:Contents przewodnik użytkownika] w celu uzyskania informacji o działaniu oprogramowania wiki.
+
Girardinus poeciloides
 
+
Girardinus reticulatus Haridichthys reticulatus
|}
+
Heterandria guppyi
 +
Lebistes poecilioides
 +
Lebistes reticulatus
 +
Poecilia poeciloides
 +
Poecilioides reticulatus

Wersja z 18:02, 20 kwi 2008

Gupik [edytuj] Z Wikipedii Skocz do: nawigacji, szukaj Gupik pawie oczko

samiec Systematyka Domena eukarioty Królestwo zwierzęta Typ strunowce Podtyp kręgowce Gromada promieniopłetwe Rząd karpieńcokształtne Rodzina piękniczkowate Podrodzina Poeciliinae Rodzaj Poecilia Gatunek gupik pawie oczko Nazwa systematyczna Poecilia reticulata Peters, 1859 Systematyka w Wikispecies Galeria zdjęć w Wikimedia Commons Standardy hodowlane gupika pawie oczko:

A- Wachlarz B- Triangel C- Welon D- Proporczyk E- Dwumiecz F- Górny miecz G- Dolny miecz H- Lira I- Łopatka J- Płomyk K- Rakietka L- Igiełka Para odmiany hodowlanej Triangel Para odmiany hodowlanej Triangel Para odmiany hodowlanej Triangel Para odmiany hodowlanej Triangel Jednotygodniowy osobnik w akwarium Jednotygodniowy osobnik w akwarium

Gupik pawie oczko (Poecilia reticulata) - niewielkich rozmiarów słodkowodna ryba akwariowa z rzędu karpieńcokształtnych (Cyprinodontiformes) i rodziny piękniczkowatych ( Poeciliidae), podrodziny Poeciliinae. Jego powszechna nazwa gupik (ang.Guppy) pochodzi od nazwiska jednego z angielskich badaczy Roberta Johna Lechmere Guppy'ego (1836-1916). Odkrył on ten gatunek na Trynidadzie w 1866 roku, choć ryba ta była dobrze znana niemieckim akwarystom już wcześniej. Spis treści [ukryj]

   * 1 Występowanie
   * 2 Opis
   * 3 Historia
   * 4 Hodowla
   * 5 Rozmnażanie
   * 6 Zobacz też
   * 7 Linki zewnętrzne

Występowanie [edytuj]

Ameryka Południowa na północ od Amazonki do Gujany oraz wyspa Trynidad. Ze względu na żarłoczność, gupiki zostały introdukowane do wód niemal wszystkich kontynentów, w celu walki z plagą komarów, których larwy zjadały. Rybki te preferują spokojne wody, obfitujące w roślinność. Występują często nawet w bardzo zanieczyszczonych wodach.

Opis [edytuj]

Wielkość: Samica do 6 cm, samiec do 3-4 cm.

Wygląd: Wyraźny dymorfizm płciowy. Samiec smuklejszy i znacznie mniejszy, o niepowtarzalnym układzie różnokolorowych plam. Samice są oliwkowo-szare, z beczułkowatym brzuchem (dojrzałe płciowo samice posiadają w okolicy płetwy odbytowej tzw. plamę ciążową). Akwarystyczne odmiany hodowlane posiadają np. rozwiniętą płetwę ogonową (wyróżnia się wiele standardów płetw ogonowych gupika). Istnieje wiele odmian zróżnicowanych pod względem barwy i kształtu płetw. Dzikie, wyjściowe formy gupika w akwarystyce niemal niespotykane, hodowane jednak nadal przez wyspecjalizowanych akwarystów, ceniących formy naturalne, genetycznie czyste.

Historia [edytuj]

Pierwsze wzmianki o gupiku, jako rybie hodowanej przez akwarystów, pojawił się w 1908 r., kiedy to John Paul Arnold dokładnie opisał ten gatunek. Właśnie około 1908 r. zaczęły być sprowadzane do Europy, a głównie do Niemiec, pierwsze partie gupików. Cena jednej ryba osiągała zawrotną jak na tamte czasy cenę 80 marek. Pierwszy pokaz gupików na wystawach hodowców, wraz z towarzyszącym mu konkursem, miał miejsce w 1911 r. w Sankt Petersburgu. Od tego momentu hodowcy zaczęli także skupiać się w różnych stowarzyszeniach (np. FGBS w Londynie). Zainteresowanie gupikiem wzrosło jeszcze bardziej po II wojnie światowej. Pierwsza obszerna publikacja na temat tej ryby ukazała się w 1946 r. w Wielkiej Brytanii pod tytułem The Guppy, a jej autorem był A. Fraser-Brunner. Od 1977 r. organizowane są coroczne mistrzostwa Europy hodowców. Gupik był i jest popularną rybą akwariową także w Polsce. Pierwsze stowarzyszenie hodowców powstało w 1968 r. jako sekcja hodowców pawich oczek przy Kole Polskim Związku Miłośników Akwarium. Cztery lata później, Zarząd Główny Polskiego Związku Akwarystów powołał klub akwarystów-specjalistów, zajmujących się właśnie hodowlą gupika pawie oczko. W 1972 r. odbył się także pierwszy polski konkurs hodowców w Kaliszu.

Hodowla [edytuj]

Ryba ta nie wymaga dużego akwarium, uchodzi za łatwą w hodowli, jednak w przypadku delikatnych odmian hodowlanych zalecana jedynie doświadczonym akwarystom. Minimalna zalecana pojemność zbiornika to 30-40 litrów dla jednego samca i trzech samic, przy gęstej obsadzie roślinności. Niektórzy hodowcy sugerują nawet 15 litrów dla jednego samca i dwóch samic - w akwariach hodowlanych, na czas rozrodu - młode po urodzeniu są odławiane do większego zbiornika. Optymalna temperatura to 20-23°C (pH ok. 7), rasowe odmiany są bardziej wrażliwe i wymagają wyższej temperatury (nawet do 27°C). Zalecana twardość wody to >11°N, a pH 6,5-8. Woda powinna być z dodatkiem niewielkiej ilości soli akwarystycznej, gdyż sól działa pierwotniakobójczo oraz reguluje przemianę materii ryb.

Chętnie spożywa każdy suchy pokarm. Jednak w celu utrzymania dobrej kondycji rybek, należy im podawać od czasu do czasu także pokarm żywy. Gupiki odżywiają się także glonami, w szczególności spiruliną, choć w niewielkim stopniu.

Należy uważać z obsadą akwarium w którym hodujemy gupiki. Długie i kolorowe płetwy samców mogą stać się łupem ryb lubiących "podgryzać" płetwy innym osobnikom. Przykładem takiego gatunku może być brzanka sumatrzańska. Inną kwestią są odpowiednie proporcje pomiędzy poszczególnymi płciami. Samce niemal cały swój czas dzielą pomiędzy odżywianie się i ściganie samic w celu zapłodnienia. Stąd też należy zadbać, aby na jednego samca przypadały co najmniej dwie lub trzy samice. W przeciwnym wypadku samice będą stale zestresowane i wyczerpane ciągłymi zalotami.

Rozmnażanie [edytuj]

Jeżeli tylko utrzymane są odpowiednie parametry wody, rozmnażanie tego gatunku nie sprawia żadnych kłopotów. Gupiki są rybami żyworodnymi (jajożyworodnymi), samice nie składają ikry, lecz rodzą w pełni ukształtowane młode, gotowe do samodzielnego życia. Do rozmnażania odpowiednia jest temperatura wody wynosząca ok. 22°C. Zapłodnienie ma charakter wewnętrzny, dokonuje go samiec, za pomocą płetwy odbytowej przekształconej w gonopodium. Ciąża trwa około 22-26 dni. Tuż przed samym porodem dobrze jest umieścić samicę w specjalnym kotniku akwarystycznym (zanurzaną w zbiorniku plastikową klatkę). W ten sposób narybek zostanie uchroniony przed zjedzeniem przez matkę lub starsze osobniki (kotnik nie jest konieczny, jeśli w akwarium jest bardzo dużo roślin i mało ryb, które i tak są bardzo spokojnego gatunku - ale wówczas i tak trzeba się liczyć ze stratą dużej części młodych gupików). Poród trwa zwykle kilka godzin. Ilość małych rybek zależy od wieku i wielkości samicy - od kilku do nawet kilkudziesięciu.Rekordowy miot liczył 193 młode. Małe rybki karmić należy specjalnym pokarmem pyłowym dostępnym w sklepach akwarystycznych. Na pierwsze kilka dni wystarczyć jednak może gotowane i roztarte żółtko jajka kurzego.

Samica gotowa jest do kolejnego zapłodnienia już w kilka godzin po porodzie. Jeżeli do tego nie dojdzie, może użyć spermy tego samego samca, którą jest w stanie magazynować. W ten sposób potrafi zajść w ciążę nawet do 4 razy.

Jeśli chcemy, aby małe rybki urodziły się silne i zdrowe musi być zachowana różnorodność genów, nie należy rozmnażać spokrewnionych ze sobą osobników (chów wsobny). Kojarzenie ze sobą, np: rodzeństwa lub ryb pochodzących z tego samego akwarium stwarza duże ryzyko widocznych wad oraz mutacji (nieprawidłowa budowa szkieletu, skrzeli - kłopoty z oddychaniem, a w konsekwencji śmierć narybku), ponadto narybek o tak zawężonej puli genowej jest słaby i nieodporny. Spotykane nazwy synonimiczne Acanthocephalus guppii Acanthocephalus reticulatus Girardinus guppii Girardinus petersi Girardinus poeciloides Girardinus reticulatus Haridichthys reticulatus Heterandria guppyi Lebistes poecilioides Lebistes reticulatus Poecilia poeciloides Poecilioides reticulatus

Osobiste
technika