Żaglowiec skalar

Z Akwarystyka wiki
Wersja Przemek (dyskusja | edycje) z dnia 21:37, 29 lip 2013

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Żaglowiec skalar
Pterophyllum scalare.jpg
Jedna z odmian barwnych uzyskanych w niewoli
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada promieniopłetwe
Rząd okoniokształtne
Rodzina pielęgnicowate
Rodzaj żaglowiec
Gatunek żaglowiec skalar
Nazwa systematyczna
Pterophyllum scalare
Skalar z młodymi

Żaglowiec skalar (Pterophyllum scalare) - ryba słodkowodna, jedna z najczęściej hodowanych ryb w akwariach.

Spis treści

Występowanie

Ameryka Pd., środkowy i górny bieg Amazonki z jej dopływami (Brazylia, Peru i Gujana)

Cechy charakterystyczne

Na rozległym obszarze występowania można spotkać kilka odmian ubarwienia. Osiąga on do 26cm wysokości i 15cm długości ciała. Naturalne ubarwienie to poprzeczne czarne pasy na srebrnym ciele, ale wyhodowano różne odmiany, m.in. czarną, w kropki, białą, welonową, i inne.

Dymorfizm płciowy

Płeć tych ryb można rozróżnić w okresie tarła na podstawie różnic w budowie brodawki płciowej.Dojrzałe samce często mają wyraźnie wysklepione czoło podczas gdy samice jest niemalże proste.

Zachowanie

W okresie tarła ryba staje się agresywna zarówno w stosunku do przedstawicieli własnego jak i innych gatunków. Poza okresem tarła skalar jest spokojną rybą, nadającą się do hodowli w akwarium, w którym pływają inne spokojne ryby o podobnej wielkości.

Hodowla

Skalar jest rybą osiągającą w akwarium dość spore rozmiary (dotyczy zarówno długości jak i wysokości ciała), dlatego też należy zapewnić im akwarium duże i wysokie co najmniej 50cm wysokości). W akwariach niższych ryba może skarłowacieć. Akwarium powinno być z tyłu i po bokach porośnięte roślinami. Ponieważ jest to ryba duża, należy zapewnić jej sporo miejsca do pływania. Skalary preferują wodę miękką, lekko kwaśną choć będą tolerować takę inne parametry, jeśli ogólna jakość wody będzie dobra. Temperatura z przedziału 24-28oC. Skalarów nie należy trzymać z małymi rybami, ponieważ mogą one być przez skalary zjadane. Wskazany pokarm żywy odpowiedniej wielkości (larwy komarów, dżdżownice, plankton, itp.), ale przyjmuje także suchy.

Rozmnażanie

Podczas tarła należy temperaturę podnieść do 27-32 'C. Para składa ikrę (do 1000 jaj) na dużych liściach roślin wodnych lub innym płaskim przedmiocie. Larwy wylęgają się po 24-36 godzinach. Do rozwoju wymagają czystej, ciepłej i dobrze napowietrzonej wody. Aby zapobiec pleśnieniu jaj można dodać słaby roztwór trypaflawiny. Po wylęgu młode kilka dni zużywają woreczek żółtkowy. Oboje rodzice pilnują ikry choć zdarzają się przypadki, gdzie para porzuca ikrę i potomstwo. Skalary w naturze opiekują się młodymi, lecz wielopokoleniowa hodowla tych ryb przez akwarystów doprowadziła do tego, że praktycznie skazani jesteśmy na wyłowienie złożonej ikry do osobnego zbiornika (o tych samych parametrach wody !). Jest tak dlatego, że tak właśnie czynili inni hodowcy. Zwierzęta pochodzące z odłowu nie powinny mieć problemu z opieką nad młodymi.

Galeria zdjęć

Źródła: m.in. John Dawes, "Ryby akwariowe", Parragon Books Ltd 2006

Filmy

Poniżej niezwykły przykład kiedy para skalarów składa ikrę podczas gdy w tym samym zbiorniku pływa co najmniej dwa pokolenia wcześniej wyklutych młodych

Linki

Artykuł z "Akwarium" nr 1/90

Konkursy Pterophyllum scalare

Osobiste
technika