Ślimaki wodne


Świderek Melanoides tuberculata    Fot. Przemysław Malkowski

Ten mały (do 25 mm) ślimak pochodzi z Indii. Żyje przede wszystkim w podłożu, które pracowicie cały dzień przekopuje w poszukiwaniu resztek organicznych. Dlatego jest często bardzo pożądanym mieszkańcem, gdyż udrażnia żwir ułatwiając dostęp natlenionej wody do korzeni roślin. 
Wymagania: temp. 21-26'C, twardość ogólna powyżej 6'N.



ślimaki z rodzaju Pomacea - popularne ampularie  Fot. Przemysław Malkowski

Ślimaki pokazane powyżej są jednymi z bardziej pożądanych w akwariach, ale wymagania mają stosunkowo największe, zwłaszcza co do czystości wody i temperatury.
Niezmiernie łatwo utrzymać w ryzach ich populację, gdyż składają jaja w postaci kokonów ponad powierzchnią wody np. we wnętrzu pokrywy na akwarium.



Fot. Przemysław Malkowski

Ślimak na powyższym zdjęciu jest raczej niepożądanym gościem - potrafi się bardzo szybko rozmnażać, jest bardzo malutki (do 5mm średnicy w moim akwarium), przez co nie stanowi zagrożenia dla większych glonów.



Błotniarka Lymnaea stagnalis  Fot. Przemysław Malkowski

Nasz krajowy ślimak, można go przywlec wraz z żywym pokarmem. Polecany wyłącznie do akwariów zimnowodnych, koniecznie po kwarantannie.

Interesująca uwaga czytelnika:

"Sam zauważyłem ostatnio że po dodaniu soli do wody lub preparatu antyglonowego bazującego jak to jest napisane na etykiecie na solach zdychają wszystkie ślimaki które bardzo ładnie dotychczas  rosły i rozmnażały się. Nigdzie o tym nie czytałem, a szkoda bo może by żyły dalej."

Krzysztof Pawluk.pawluk@zg.onet.pl