Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Akwarystyka « Zrób to sam « Wzmocnienie komody pod akwarium 240 L
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Wzmocnienie komody pod akwarium 240 L  (Przeczytany 7609 razy)
lysy13
Nowy
*
Wiadomości: 4


« : Marzec 15, 2015, 15:55:04 »

Witam. Jak w temacie. Opisywałem już w innym poście mój problem, ale jeszcze raz ponawiam temat. Tym razem jednak spróbuję dokładniej opisać sprawę i proszę o rady.
Przymierzam się do zmiany akwarium z posiadanego do tej pory 112l na 240l. Aktualnie akwarium stoi na komodzie, która ponad dwa lata daje sobie radę. Jednak akwarium 240l + podłoże + sprzęt i pozostałe rzeczy to ciężar ok 300 kg. Tak więc sporo. Najprościej byłoby, kupić szafkę dedykowana konkretnie pod takie akwarium, ale nie chcę dakladać kolejnego mebla. Zresztą nie posiadam na tyle dodatkowego miejsca. Po przemyśleniu sprawy postanowiłem, że wzmocnię posiadaną komodę tak żeby można było spokojnie i bez obaw postawić na niej akwarium 240l. Wymiary komody (zdj.1):
-wys: 86 cm
-szer: 140 cm
-gł: 39
Ścianki boczne i gór (blat) zrobione z płyty o grubości 2 cm, ścianki środkowe dzielące komodę i spód zrobione z płyty o grubości 1,5 cm. Pod spodem komodę wzmacnia poprzeczka na całej długości. Tył (plecy) to zwykła płyta (zdj. 2 - czarne linie oryginalne płyty komody).
Mój pomysł na wzmocnienie komody jest następujący: Na blat dodatkowa deska grubości 2 cm (czyli w sumie góra to już 4 cm), do obu ścianek bocznych również deski o grubości 2 cm (czyli razem grubość obu boków także 4 cm), do dwóch pionowych desek dzielących komodę w środku także deski o grubości 2 cm (w sumie grubość ścianek dzielących komodę to 3,5 cm), spód podobnie ( po połączeniu dwóch desek grubość 3,5 cm), na tył również deska 2 cm na całą powierzchnię od ziemi do samej góry. Dodatkowo pod spodem jeszcze na całej szerokości dodatkowe 2 poprzeczki. Myślałem jeszcze o podłożeniu na szerokości w miejscach gzie są pionowe deski dzielące komodę dodatkowych klocków (dla pewności). Zdj. 3 (białe linie to wzmocnienia dodatkowymi deskami komody).
Po całej operacji wymiary komody przedstawiały by się następująco:
-wys: 90 cm
-szer: 144 cm
gł: 41 cm
Myślałem też o wzmocnieniu środkowych desek pionowymi kątownikami stalowymi dokreconymi po obu stronach deski do pleców komody i środkowej deski pionowej.
Co myślicie. Czy tak wzmocniona komoda wytrzyma obciążenie akwarium 240l? Oczywiści wszystko łączone na konfirmaty. Proszę o opinie i sugestie.
Zapisane
baniakmaniak
Andrzej
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2108



« Odpowiedz #1 : Marzec 16, 2015, 23:33:24 »

Pomysły masz niezłe ale po co tyle wzmocnień?. Miałem kiedyś podobną komodę z płyt 16mm z plecami 18mm pod 240l i tez mebel dawał radę. Najważniejsze są plecy w takim meblu tak jak napisałeś 2cm choć 18mm też by dały radę. Wymienił bym środkowe deski na 18mm i półki też na taką grubość skręcił razem wszystko na wkręty i wystarczyło by. Bo jak zaczniesz dodawać płyty to i mebel stanie się 2 razy cięższy. Te nóżki jakoś do mnie nie przemawiają z czego one są zrobione?
Zapisane

Pozdrawiam Andrzej
Baniak 190l

Nie udzielam rad przez PW!
Zapraszam do wątku:
http://www.akwarium.net.pl/forum/zrob-to-sam/swiatlo-w-akwarium-zrob-to-sam-porady/
lysy13
Nowy
*
Wiadomości: 4


« Odpowiedz #2 : Marzec 17, 2015, 14:01:20 »

Witaj. Jeżeli chodzi o nóżki to generalnie nóżek nie ma. komoda stoi na dwóch bocznych ściankach ( płyta jak pisałem 2 cm ). Przez całą szerokość pod spodem na środku zamontowane jest podparcie komody żeby się nie uginała również z płyty 2 cm. Na środku jak widać sam dołożyłem na sztywno klocki żeby jeszcze dodatkowo wzmocnić środkowe pionowe deski. Generalnie myślałem o tym, żeby zmienić plecy na płytę 1,5 cm (akuratnie taka jest u nas w markecie), wzmocnić środkowe, pionowe deski dodatkową płytą 1,5 cm lub kątownikami i pod spodem chciałem również dać dodatkowe jeszcze wzmocnienia podpierające komodę na całej szerokości i pozostawić te podpory z klocków pod środkowymi deskami. Pytam, bo już nie wiem. każdy mówi coś innego. Człowiek po prostu głupieje
Zapisane
baniakmaniak
Andrzej
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2108



« Odpowiedz #3 : Marzec 17, 2015, 16:53:58 »

Lepiej płytę na tył dać grubszą conajmniej 18mm co do tych klocków to fakt tak może i lepiej bo wyparuje ewentualna rozlana woda pod szafką oraz łatwiej wytrzeć jakiś zaciek. Pytałem o nózki bo myślałem że są  plastikowe.
Zapisane

Pozdrawiam Andrzej
Baniak 190l

Nie udzielam rad przez PW!
Zapraszam do wątku:
http://www.akwarium.net.pl/forum/zrob-to-sam/swiatlo-w-akwarium-zrob-to-sam-porady/
lysy13
Nowy
*
Wiadomości: 4


« Odpowiedz #4 : Marzec 17, 2015, 22:03:39 »

Nie, nie ma nóżek.  Jutro jadę kupić płyty i poskręcam wszystko tak jak mówisz. A pózniej tylko czekać na nowy baniak. Mam nadzieję, że nie będzie z komoda zadnych problemów.
Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do: