Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: [1] 2
  Drukuj  
Autor Wątek: Tło strukturalne  (Przeczytany 22156 razy)
Tramal
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1355


I see You...


WWW
« : Czerwiec 13, 2004, 20:26:25 »

Witam chciałem przedstawić dość prosty sposób jak zrobic tło strukturalne ze styropiany które ma zlnaleźć się za akwarium.

Potrzebne alementy:

1. Płyta sryropianu wielkości tylnej sciany akwa (grubość zależy od tego jak duże struktury chemy uzyskać

2. Rozcieńczalnik nitro

3. Farba akrylowa w spray-u (kolora taki jaki chcemy mieć)

4.  Pendzel do nakładania rozcienczalnika na styropian

(można też się pobawić w dodatkowe oświetlenie tła ale to już zależy od indywidualnych potrzeb)
Jak to zrobić?
Proste rozcieńczalnikiem nitro przy pomocy pędzla kształtujemy nasze tło na styropianie . Ma on taka właściwość że nitro go "topi". Po tym zabiegu  trzeba chwilke odczekać aż białe tło wyschnie i pomalować spray-em i gotowe. Po wyschnięciu umieszczamy tło za akwa.
może teraz poda ktoś jak można fajnie wykonać tło do wewnątrz ? Pozdrawiam
Zapisane

112,25
mdramski
Super aktywny
*****
Wiadomości: 2961



« Odpowiedz #1 : Czerwiec 13, 2004, 21:54:23 »

Ja jeszcze radzę sobie poćwiczyć z tym rozpuszczalnikiem na innych kawałkach styropianu. Niechcący można sobie zniszczyć prawie gotowe, piękne tło  Sad
Zapisane
Tramal
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1355


I see You...


WWW
« Odpowiedz #2 : Czerwiec 13, 2004, 22:02:36 »

Racja jak za dorzo to powstana niezłe groty na wylot Wink w tym przypadku zawsze na początek lepiej mniej niż za dużo Smiley
Zapisane

112,25
wirek
Stały użytkownik
***
Wiadomości: 325


« Odpowiedz #3 : Czerwiec 14, 2004, 08:40:08 »

Rozpuszczalnik "nitro" można zmieszać z odrobiną denaturatu. Osłabi się w ten sposób jego siłę rozpuszczania polistyrenu i będzie działał łagodniej.
Zapisane

Tańczący z rybkami
mdramski
Super aktywny
*****
Wiadomości: 2961



« Odpowiedz #4 : Czerwiec 15, 2004, 12:18:55 »

Można, ale po co wdychać dwie trucizny...
Zapisane
tomeek7
Bywalec
****
Wiadomości: 312



« Odpowiedz #5 : Czerwiec 15, 2004, 16:17:55 »

a czy ladnie wyglada tlo niebieskie ale proste, czyli bez uzycia rozpuszczalnika i wtedy przyklejamy je do tylkej szyby, Bedzie to ladnie wygladac czy lepiej uzyc rozpuszczalnika i porobic troche wypuklen w steropianie?
Zapisane

...::: 126 litrów :::... zmiana obsady
...:::25 litrów :::...Mała Tanganika
Skaman
Zainteresowany
**
Wiadomości: 90


WWW
« Odpowiedz #6 : Czerwiec 15, 2004, 17:44:28 »

to może ja też dodam coś od siebie....trzy sposoby na tło, dwa proste  drugi bardziej pracochłonny...
1. okleić tylką szybę np czarną okleiną - może mało efekciarski sposób ale uzyskuje się ładną głębię a w akwarium nic nie maczyli mamy pełen zbiornik..
2. okleić szybę okleiną korkową.... bardzo ładnie wygląda i na dodatek mało osób to stosuje.... szybkie proste wykonanie...
3. wykleić tylną ścianę akwarium tzw pumeksem wulkanicznym (można kupić kolorowy w sklepach akwarystycznym pod nazwą chyba lawagrotten czy coś w tem stylu). "kamyki przyklejamy silikonem akwariowym a przy okzaji wyklejania możemy tworzyć różnego rodzaju groty tarasy czy wręcz  pseudo doniczki dla roślin które później porosną naszą "naturalną" skałę.
osobiście mam tak zrobione tło w 240litrowym zbiorniku... wygląda jak na mój gust dość ciekawie.. wady.... duża pracochłonność, trzeba to zrobić zanim zaleje się akwarium wodą i będzie dalej je urządzać, zmniejszenie przestrzeni do pływania dla rybek.... ale moim zdaniem tak wykonane tło jest jedyne w swoim rodzaju bo nie zdarzy sie nigdy tak aby choćby dwie osoby wykleiły taki sam wzór na szybie Cheesy - nasze akwarium zawsze będzie niepowtarzalne....
Zapisane
mdramski
Super aktywny
*****
Wiadomości: 2961



« Odpowiedz #7 : Czerwiec 15, 2004, 20:39:26 »

Cytat: tomeek7
a czy ladnie wyglada tlo niebieskie ale proste, czyli bez uzycia rozpuszczalnika i wtedy przyklejamy je do tylkej szyby, Bedzie to ladnie wygladac czy lepiej uzyc rozpuszczalnika i porobic troche wypuklen w steropianie?


Ładnie wygląda tło niebieskie przy oświetleniu HQI. Ten kolor ma zastosowanie w akwariach morskich gdzie nie stosuje się teł strukturalnych, bowiem tam zastępuje to żywa skała. Ale najważniejsze jest to czy Tobie się podoba. Kup sobie kawałek bristolu w tym kolorze, umieść za tylną szybą i zobacz. Jeśli idzie o tło strukturalne w tym kolorze to jakoś mnie to nie przekonuje.

Jeszcze jedna rzecz co do styropianu - zamiast rozpuszczalnika możecie użyć równie dobrze acetonu.
Zapisane
Tramal
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1355


I see You...


WWW
« Odpowiedz #8 : Czerwiec 16, 2004, 12:29:12 »

Wystarczy też dać jednolita niebieska tapetę na tył zbiornika a za nią umieściać 2m płute styropianową już nie w celu dekoracji ale po to by oszczędzać na energi elektrycznej (świetna izolacja cieplna) Widziałem już akwa 200 obłożone styropianem 1cm grubości tak że widać przednia szybę - ogrzewała je grzałka 40W do temp 26*C (w domu około 20*C) i to tak że termostat włączał sie tylko parę razy dziennie - świetne rozwiązanie dla oszczędnych... Pozdr.
Zapisane

112,25
Horpyn
Nowy
*
Wiadomości: 42


« Odpowiedz #9 : Czerwiec 16, 2004, 22:32:24 »

To ja coś od siebie dodam. Własnie skończyłem robić zewnętrzne tło styropianowe 150*50 cm. Powiem wam szczerze że troche to mnie kosztowało ale człowiek uczy się na błędach, najgorzej że swoich. Napalony na prace wybrałem sie do sklepu kupiłem styropian i kilka sprayów. styropian na początku traktowałem zapalniczką-efekt nawet był ale ja z niego zadowolony nie byłem, ale na próbę postanowiłem ten kawałek pomalować. Malowanie sprayem styropianu przyprawiło mnie o gorączkę właśnie tak jak piszecie rozpuszczalnik topi styr. a w farbie w sprayu go nie brakuje efekt krycia - fatalny. Odczekałem dzień nerwy sie uspokoiły i jeszcze raz do sklepu nowy styropian i ... farba ale emulsyjna i trzy barwniki do niej kolory wedle uznania i wiecie co efekt jest naprawdę świetny teraz to wygląda jak prawdziwy kawałek skały. Aha zapomniałem dodać czym uformowałem ostatecznie styr. takim małym palniczkiem nabijanym gazem do zapalniczek powstają po nim głębokie "rowy", próbowałem też opalarką całkiem dobrze idzie tylko "górki" wychodzą łagodniejsze.
Pozdrawiam i życzę udanego majsterkowania !
Zapisane

Powrót do pasji z przed lat. Aktualnie 400l paletki i parę innych...
Pozdrawiam !!!
Góral
Tomek
Global Moderator
Bywalec
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 897


Przyjaciel Wiosny


WWW
« Odpowiedz #10 : Czerwiec 17, 2004, 07:24:41 »

płyta tzw. plecówka do szafki. gruby styropian. około 8cm. nóż i wprawne ręce mojej żony  Tongue klejenie silikonem, malowanie farbą akrylową.

Zapisane

gg:1384140
Jarek W
Stały użytkownik
***
Wiadomości: 105



« Odpowiedz #11 : Czerwiec 17, 2004, 17:33:36 »

http://www.akwa54.prv.pl/
na tej stronie jest fajny opis jak zrobić ze styropianu  tło wewnętrzne (i nie tylko tło)- jest w dziale "przydatne"
Pozdrawiam
Zapisane

Akwa 54 l
Zarybione:
Nowa akwarystyczna miłość - parka Apistogramma Borelli
zbrojniki niebieskie 2 szt.
kiryski spiżowe 4 szt.
Tramal
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1355


I see You...


WWW
« Odpowiedz #12 : Czerwiec 17, 2004, 19:20:00 »

Bardzo mi się podoba to ostatnie tło które pokazał Jarek Sporo roboty ale efekt super! Smiley
Zapisane

112,25
Ted
Nowy
*
Wiadomości: 40


« Odpowiedz #13 : Lipiec 07, 2004, 08:47:41 »

Witam
ja zastosowałem na zewnętrzne tło czarny gruby worek na śmieci pomiąłem go w rękach umieściłem za tylna szybą na rogach przychwyciłem kawałeczkami dwustronnej taśmy klejącej
pozdrawiam Ted
Zapisane
Janek
Nowy
*
Wiadomości: 13


« Odpowiedz #14 : Lipiec 16, 2004, 20:18:10 »

O TYM JAK ZROBIĆ TŁO WEWNĘTRZNE I INNE OZDOBY
Bierzemy silikon akwariowy i mieszamy go z dowolnym piaskiem, torfem. . . Następnie szpachelką lub palcami rozkładamy powstałą masę na jakiejś siatce, kawałku szkła, lub prosto na tylnej ścianie akwarium. Zeby otrzymać dobrej konsystencji masę używałem 20% silikonu w stosunku do masy całkowitej. 10% dawało mi konsystencję z której mogłem coś ulepić.
Tło wygląda ładnie i naturalnie, ale jest dość płaskie i niezbyt tanie - pół m2 kosztowało by z 50zł
Pozdrawiam
Zapisane
Strony: [1] 2
  Drukuj  
 
Skocz do: