Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Akwarystyka « Zrób to sam « Światło w akwarium - zrób to sam porady
Strony: [1] 2 3 ... 43
  Drukuj  
Autor Wątek: Światło w akwarium - zrób to sam porady  (Przeczytany 269123 razy)
baniakmaniak
Andrzej
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2108



« : Lipiec 12, 2010, 23:26:48 »

W związku z powtarzającymi się pytaniami o zainstalowanie we własnym zakresie oświetlenia prosze o zadawanie pytań w tym wątku o:
- ilość świetlówek, rodzaje, oznaczenia, wymiary jak i o zastosowanie lamp HQI i jak to wszystko zrobić tak aby było poprawnie i bezpiecznie działało.
Chetnie każdemu doradzę co i jak zrobic, również inni ludzie z tego forum będą mogli w tym wątku doradzic lub wnieśc coś od siebie tak aby łatwiej każdemu samemu coś zmajstrowac.
Proszę tylko o podawanie wymiarów zbiorników oraz w jakim biotypie ma działac owe oświetlenie.

Trochę informacji na temat wymiarów świetlówek


Występują świetlówki typu T5 lub T8  jakie są różnice między nimi? w jakich mocach występują? Oraz którą z nich zastosować?
Najprościej  rozróżnić je po średnicy świetlówka T8 to rura o średnicy 26 mm, T5 natomiast to 16mm. Obok średnicy różni się od T8 także długościami ale są też zamienniki o tej samej długości:

Tradycyjne świetlówki T5 (16 mm):

6W - długość 21 cm
8W - długość 30 cm
13W - długość 52 cm
14W HE - długość 55  cm
21W HE - długość 85 cm
24W HO - długość 55 cm
28W HE - długość 115 cm
35W HE - długość 145 cm
39W HO - długość 85 cm
49W HO - długość 145 cm
54W HO - długość 115 cm
80W HO - długość 145 cm

Świetlówki T5 (16 mm) zamienniki o odługości T8 (26 mm):

24w zamiennik 15W - długość 44 cm
28w zamiennik 18W - długość 60 cm
35w zamiennik 25W - długość 74 cm
45w zamiennik 30W - długość 90 cm
54w zamiennik 36W - długość 120 cm
54w zamiennik 38W - długość 105 cm
80w zamiennik 58W - długość 150 cm


Świetlówki T8 (26 mm):

14W - długość 36 cm
15W - długość 44 cm
18W - długość 60 cm
20W - długość 60 cm
25W - długość 74 cm
30W - długość 90 cm
36W - długość 120 cm
38W - długość 105 cm
40W - długość 120 cm
58W - długość 150 cm
70W - długość 180 cm

W związku z tym, że nie wszyskie tradycyjne świetlówki liniowe mają odpowiednią długość do długości naszych baniaczków dodaje ostatnio modne i praktyczne świetlówki kompaktowe o trzonku 2G11 i G23 i wymiary i duży strumień świetlny umożliwa ich montaż w małych, głębokich zbiornikach, gdzie zachodzi potrzeba silnej wgłębnej penetracji światła, oraz do doświetlania boków przy zbyt krótkich tradycyjnych świetlówkach liniowch.
Podaję tylko te o płaskiej budowie takie aby zmieściły się nawet w standardowych obudowach ich szerokośc to około 3-4 cm wysokośc 2cm:

Świetlówki kompaktowe niezintegrowane 2G11 wyjście 4 pinowe
Do zasilania ich służą stateczniki elektroniczne i magnetyczne

 9W  - długość 14.9 cm
11W - długość 21.4 cm
18W - długość 22.7 cm
24W - długość 32.2 cm
36W - długość 41.5 cm
55W - długość 53.3 cm

Świetlówki kompaktowe niezintegrowane G23 wyjście 2 pinowe z zainstalowanym zapłonnikiem
Do zasilania ich służą tylko stateczniki magnetyczne (nie licząc własnych modyfikacji przy usunięciu zapłonnika możlliwośc podłączenia statecznika elektronicznego lub zasilania ze standardowej świetlówki kompaktowej)

 5 W - długość 10,5 cm
 7 W - długość 13,5 cm
 9 W - długość 16,7 cm
11W - długość 23.7 cm

Informacje na temat oznaczeń świetlówek, a także ich barwy


Różnią się one oznaczeniami znajdującymi się obok nazwy producenta.
Najczęściej używane są oznaczenia trzycyfrowe np. 865 co one oznaczają?

Pierwsza cyfra to współczynnik oddawania kolorów Ra posiada maksymalną wartość 100. Niesie on informację o tym, w jakim stopniu dane źródło światła umożliwia obserwację kolorów i tak np. 8 znaczy,  że dana świetlówka świeci światłem o ozwierciedleniu barw na poziomie 80 %

Druga i trzecia cyfra oznacza kolor temperatury barwowej danej świetlówki i tak przy naszym oznaczeniu 65 oznacza, że dana świetlówka świeci światłem o barwie 6500K.

Jeżeli poruszyłem już temat temperatury barwowej świetlówek chciałbym wyjaśnic czym one się różnią.

Temperatura barwowa jest określana przez porównanie barwy światła wysyłanego przez dane źródło i oznaczana jest w Kelwinach.

Im światło jest cieplejsze tym jego temperatura niższa, a im zimniejsze tym wyższa. Poniżej najczęściej spotykane określenia i odpowiadające im wartości temperatur:

- temperatura barwowa 2700 K - barwa bardzo ciepłobiała (żarówka),
- temperatura barwowa 3300 K - barwa ciepłobiała (halogen),
- temperatura barwowa 4000 K -5000K - barwa biała chłodna wpadająca w lekko ciepłą
- temperatura barwowa 6500 K - barwa dzienna.
- temperatura barwowa 8000 K - barwa dzienna zachmurzonego nieba
- temperatura barwowa 8500 K - barwa różowo-fioletowa sprzyjająca wzrost roślin i lepszemu wybarwieniu kolorów ryb.
- temperatura barwowa 10000K - barwa podobna do światła w wodach tropikalnych
- temperatura barwowa 15000K - barwa biało-niebieska do akwariów rafowych
- temperatura barwowa 20000K - barwa światła actyniczna - widoczna jest zasadniczo tylko w niebieskich pasmach, które wspomaga symbiozę bezgręgowców

Wszelkie informacje podawane w tym wątku dedykowane są dla osób, które już znają choćby podstawowe zasady działania i obchodzenia się z urządzeniami elektrycznymi i które mają zdolności konstruktorskie.


Prąd jest jak wiadomo niebezpieczny!!! Więc dla osób niebędących na siłach i nieznających się na podstawowch zasadach elektryki odradzam wszelkiego rodzaju modyfikację czy instalację oświelenia w akwarium na własną rękę.

Za wszelkie informacje podane w tym wątku oraz ewentualne zniszczenia lub utratę zdrowia (lub nawet życia) spowodowane nieumiejętnym montażem świetlówek czy też innych urządzeń elektrycznych DIY nie ponoszę odpowiedzialności - baniakmaniak (gdyż nie jestem z wykształcenia elektrykiem)
« Ostatnia zmiana: Maj 23, 2011, 15:03:15 wysłane przez baniakmaniak » Zapisane

Pozdrawiam Andrzej
Baniak 190l

Nie udzielam rad przez PW!
Zapraszam do wątku:
http://www.akwarium.net.pl/forum/zrob-to-sam/swiatlo-w-akwarium-zrob-to-sam-porady/
majam
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 86



WWW
« Odpowiedz #1 : Lipiec 13, 2010, 07:51:30 »

To i ja się dołączę i zaoferuję pomoc w tym temacie. Samodzielnie instalowałem całe oświetlenie w swoim roślinniaku a także dokładałem świetlówki do standardowych pokryw ABS. Więc jeśli macie z tym problem, jakieś wątpliwości - proszę pytać.
Zapisane

Zapraszam wszystkich lubuskich (i nie tylko) akwarystów na
Forum akwarystyczne Gorzowa i okolic
http://akwarystyczne.info
netka888
Stały użytkownik
***
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 395

Akwarystyka to pasja... Practise, go and win !


« Odpowiedz #2 : Lipiec 13, 2010, 19:17:54 »

To może ja Wink Mam następujący problem. Nie mam pojęcia jak dokłada się świetlówki, nie mam też nikogo takiego kto mógłby mnie w tym wyręczyć. Czy jest jakiś inny, mniej inwazyjny i łatwiejszy sposób na zwiększenie ilości światła w akwa?
Zapisane

The only reason why God created man is because he was disappointed with the monkey - M. Twain

                 
...In sleep he sang to me
In dreams he came
That voice which calls to me
and speaks my name
And do I dream again?...

...........................................................
baniakmaniak
Andrzej
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2108



« Odpowiedz #3 : Lipiec 13, 2010, 20:38:54 »

Do jakiej pokrywy chcesz dodac świetlówkę do orginalnej tzw wydmuszki czy też masz akwarium nie przykrywane podaj też wymiary akwarium tak aby można było dobrac odpowiedniej długości świetlówkę lub aby można było zastosowac coś innego. Zrób zdjęcie pokrywy w przypadku gdy jest ona nietypowa i wklej tutaj to cos się poradzi.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 13, 2010, 22:08:12 wysłane przez baniakmaniak » Zapisane

Pozdrawiam Andrzej
Baniak 190l

Nie udzielam rad przez PW!
Zapraszam do wątku:
http://www.akwarium.net.pl/forum/zrob-to-sam/swiatlo-w-akwarium-zrob-to-sam-porady/
netka888
Stały użytkownik
***
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 395

Akwarystyka to pasja... Practise, go and win !


« Odpowiedz #4 : Lipiec 14, 2010, 09:46:06 »

Właśnie ja nie za bardzo chciałabym się brac za dokładanie świetlówek bo nie mam o tym zielonego pojęcia Wink Jest typowa pokrywa, kupowana razem z akwa, 25x50cm profil.
Zapisane

The only reason why God created man is because he was disappointed with the monkey - M. Twain

                 
...In sleep he sang to me
In dreams he came
That voice which calls to me
and speaks my name
And do I dream again?...

...........................................................
baniakmaniak
Andrzej
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2108



« Odpowiedz #5 : Lipiec 14, 2010, 17:04:27 »

Masz odbłyśnik? lub wyklej folią srebrną całą pokrywę od spodu. Jak nie dołożysz więcej światła to kiepski będzie efekt - może żarówki energooszcvzędne można by zainstalowac w sumie nie drogim kosztem. Wystarczy kupic najlepiej w jakiejś hurtowni elektrycznej przewód z wyłącznikiem przelotowym i z wtyczką, oprawki na żarówki z małym gwintem no i żarówki wystarczy przewód poprowadzic pod pokrywą przyczepic do oprawki, oprawkę przykleic na silikon do oprawy, po wyschnięvciu wkręcic żarówkę i jeszcze raz całośc uszczelnic silikonem i tyle.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 15, 2010, 20:30:47 wysłane przez baniakmaniak » Zapisane

Pozdrawiam Andrzej
Baniak 190l

Nie udzielam rad przez PW!
Zapraszam do wątku:
http://www.akwarium.net.pl/forum/zrob-to-sam/swiatlo-w-akwarium-zrob-to-sam-porady/
netka888
Stały użytkownik
***
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 395

Akwarystyka to pasja... Practise, go and win !


« Odpowiedz #6 : Lipiec 15, 2010, 15:15:07 »

aha. A czy to bedzie bezpiecznie działalo w sąsiedztwie wody? Nie będzie żadnego spięcia itp.?
A odbłyśnik mam Wink
Zapisane

The only reason why God created man is because he was disappointed with the monkey - M. Twain

                 
...In sleep he sang to me
In dreams he came
That voice which calls to me
and speaks my name
And do I dream again?...

...........................................................
baniakmaniak
Andrzej
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2108



« Odpowiedz #7 : Lipiec 15, 2010, 20:30:13 »

Po to właśnie ten silikon aby uszczelnił gwint oprawki. Tylko oczywiście należy odczekac aż klej wyschnie.
Zapisane

Pozdrawiam Andrzej
Baniak 190l

Nie udzielam rad przez PW!
Zapraszam do wątku:
http://www.akwarium.net.pl/forum/zrob-to-sam/swiatlo-w-akwarium-zrob-to-sam-porady/
Wojtek 92
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 299


« Odpowiedz #8 : Lipiec 16, 2010, 11:17:56 »

Czy chodziło Ci o zwykłe żarówki energooszczędne?? A jeśli o ich ilość na akwa 200 litrów to ile trzeba i o jakiej mocy??
Zapisane
baniakmaniak
Andrzej
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2108



« Odpowiedz #9 : Lipiec 16, 2010, 16:22:46 »

Jeśli chodzi o 200l to jest metr długości baniaka więc raczej lepsze są świetlówki tradycyjne rurowe netka888 ma baniak 50 cm i to profilowany więc u niej powinny się sprawdzic żarówki energooszczędne.
A jeżeli o mocy mowa to żarówki energoszczędne świecą mniej więcej jak tradycujne rury przy tej samej mocy problem tkwi w świetle te zwykłe energoszczędniaki mają zazwyczaj barwę 4000 lub 2700 są też 6500 i te były by najlepsze.
Choc nie mówię że nie produkują też specjalistycznych bo są ale już droższe luknijcie tutaj http://www.aqva-light.pl/shop.php
Zapisane

Pozdrawiam Andrzej
Baniak 190l

Nie udzielam rad przez PW!
Zapraszam do wątku:
http://www.akwarium.net.pl/forum/zrob-to-sam/swiatlo-w-akwarium-zrob-to-sam-porady/
Wojtek 92
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 299


« Odpowiedz #10 : Lipiec 16, 2010, 16:50:58 »

A jeśli chciałbym założyć takie zwykłe rurowe typu LF 18W/54-765/G13, zakładając je samemu, czy mam taką możliwość nie będąc elektrykiem i co bym potrzebował do tych rur(świetlówek), oraz jakie by były koszty nie licząc żarówek???
Zapisane
baniakmaniak
Andrzej
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2108



« Odpowiedz #11 : Lipiec 16, 2010, 21:59:47 »

Wszystko zależy od zastosowanego statecznika jeśli będzie to statecznik magnetyczny koszt nie powinien przekroczyc 40 - 60 zł. Oprawki bryzgoszczelne jakieś 12-14 zł statecznik magnetyczny około 11-19 zeta oraz potrzebny jest zapłonnik tzw starter koszt 2-3 zeta, no i przewód z wyłącznikiem przelotowym 9-15 zeta. Oczywiście to koszt podpięcia jednej rury w przypadku podpięcia dwóch należy kupic mocniejszy statecznik przystosowany do zasilania dwóch świetlówek koszt podobny dodatkowe oprawki i drugi starter (każda rura ma swój) przewód zasilający wystarczy jeden. Całośc łączy się tak jak na schemacie narysowanym na stateczniku.
W przypadku zastosowania statecznika elektrononicznego sam statecznik kosztuje 45-65 zeta nie potrzebny jest starter reszta może byc ta sama.
Zapisane

Pozdrawiam Andrzej
Baniak 190l

Nie udzielam rad przez PW!
Zapraszam do wątku:
http://www.akwarium.net.pl/forum/zrob-to-sam/swiatlo-w-akwarium-zrob-to-sam-porady/
Wojtek 92
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 299


« Odpowiedz #12 : Lipiec 17, 2010, 06:41:27 »

Czyli jakoś w 100 bym się prawie zmieścił Cheesy  dzięki kolego, ale czy mógłbyś mi podać to tak żebym w elektrycznym podał co i ile na 2 rury i żeby mnie zrozumieli?Huh?? Z góry dzięki.
Zapisane
baniakmaniak
Andrzej
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2108



« Odpowiedz #13 : Lipiec 17, 2010, 21:19:19 »

W 100 zł powinieneś się zmieścic nawet ze statecznikiem elektronicznym. Powiec najlepiej w jakiejś hurtowni z oświetleniem że potrzebujesz statecznika elektronicznego 2x18W w technologii T8 dwóch oprawek bryzgoszczelnych na świetlówkę T8 i dwóch świetlówek 18W w T8 6500K najtańsze kosztują 6 zeta i przewodu z wtyczką ewentualnie z włącznikiem przelotowym około 1.5m do 2m długości i 4 uchwytów do świetlówek T8 mogą byc blaszane kosz 0,7 zeta za sztukę i tyle schemat podłączenia jest na każdym stateczniku niezależnie od rodzaju jak na nim nie znajdziesz schematu nie kupuj najlepiej bo to będzie jakaś kicha.
Zapisane

Pozdrawiam Andrzej
Baniak 190l

Nie udzielam rad przez PW!
Zapraszam do wątku:
http://www.akwarium.net.pl/forum/zrob-to-sam/swiatlo-w-akwarium-zrob-to-sam-porady/
szakallo
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 580


Bo rybka lubi pływać.


« Odpowiedz #14 : Lipiec 18, 2010, 05:38:23 »

Witam
Baniakmaniak może doradzisz mi coś ciekawego.
Przybieram się po mału do zrobienia oświetlenia w nowym akwarium 112l 80x35cm roslinno rybiaste

Moje pytanie czy warto montować 3x14W lub 4x14W http://allegro.pl/item1096804879_statecznik_elektroniczny_3x14w_4x14w_helvar.html
plus świetlówki http://www.spectrumlight.pl/index.php/cPath/39_40_49?osCsid=f67f3286286685950b0ada6e8f30025c
    
FH 14 W/880 HE jedna lub dwie sztuki i do tego 865 dwie sztuki oraz np 840 jedna sztuka zamiast 880

Czy znajdzie się coś lepszego do tego za podobne pieniądze?
Tylko te żarówki trochę temperaturą mi nie pasują.

Pozdro
« Ostatnia zmiana: Lipiec 18, 2010, 07:52:49 wysłane przez szakallo » Zapisane

Strony: [1] 2 3 ... 43
  Drukuj  
 
Skocz do: