Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Akwarystyka « Zrób to sam « Projekt filtracji w akwarium 80x40x50
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Projekt filtracji w akwarium 80x40x50  (Przeczytany 9632 razy)
patec
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 17


« : Listopad 30, 2011, 15:14:23 »

Witam,
zamierzam się z restartem akwarium po remoncie. Akwarium będzie mieścic się w ścianie pomiędzy dwoma połaczonymi pokojami.
Problem z filtracją polega na tym, że nie mam miejsca na ustawienie kubełka, bądź kaskady. Nie ma tez zbytniej mozliwości ukrycia wewnątrz akwarium filtra wewnetrznego (ze względu widoku na przestrzał akwarium). Zwykly filtr wewnetrzny nie spełnia również zbyt duzej roli filtra biologicznego.
Zatem w mojej głowie zrodził sie pomysł zbudowania filtra wewnętrznego ze szkła badź pcv na kształt filtra hamburskiego, ale miałby spełniać głównie role filtra mechanicznego. Woda pompą byłaby tłoczona do rur pod podłożem (Kafarski Concept) i to miało by spełniać role filtra biologicznego. Wokół rur keramzyt lub ceramika.
Czy cos takiego miało by sens i spełniało rolę filtra w akwarium 160l.
Co zmienić w projekcie aby wszystko działało efektywniej?
Żeby stało się jaśniejsze co i jak wymyślilem rysunek poglądowy:
 

Filtr obudowalbym kamieniami czy korzeniami i byłby prawie niewidoczny.

Rozważam jeszczce zainstalowanie nad akwarium hydroponiki, co o tym sądzicie? Za dużo czy bedzie ok?

Pozdrawiam i czekam na sugestie.
Zapisane
ducze
WhiteWater
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1254



WWW
« Odpowiedz #1 : Grudzień 01, 2011, 07:32:21 »

Pewnie że będzie spełniać rolę. Nie wiem coś się tak przyczepił do podziału filtracja mechaniczna/biologiczna. Przecież kawał gąbki może być równie dobrze filtrem takim i takim, jedyna kwestia to to, jak często go czyścisz.

"Zwykly filtr wewnetrzny nie spełnia również zbyt duzej roli filtra biologicznego.", z tym się już całkiem nie zgodzę. Bo niby dlaczego nie spełnia? Co nie zmienia faktu, że głównym "filtrem" biologicznym w akwarium jest podłoże.

Po mojemu przekombinowujesz w tak małym akwarium. Jakiś porządny filtr wewnętrzny pośrodku jednej z bocznych szyb poradziłby sobie bez problemów i wcale nie musiałby się rzucać w oczy. Zwłaszcza, że długość zbiornika niewielka. Albo zwykła podżwirówka bez dodatkowych kombinacji.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 01, 2011, 07:35:01 wysłane przez ducze » Zapisane

pietach
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 539


« Odpowiedz #2 : Grudzień 01, 2011, 11:16:08 »

Zerknij na druga strone mojego wątku:

http://www.akwarium.net.pl/forum/nasze-akwaria/pietach300-litrow-towarzyskie/

Dla ułatwienia kilka pomocnych zdjęć:











I wszystko działa OK
Zapisane

Jak zmieścić 100 ryb w 1 litrze ?
Puszka szprotek i flaszka.
patec
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 17


« Odpowiedz #3 : Grudzień 01, 2011, 15:53:44 »

Dzięki za odzew i porady. Zastanawiam się nad pyszczakami z malawi dlatego tak kombinuje z ta filtracją. Z tego co czytałem bardzo brudzą i ciężko utrzymać czystość przy zwykłym filtrze wewnętrznym.
:pietach jak często czyścisz gąbki przy takim rozwiązaniu filtracji?
Jeszcze takie jedno pytanie, czy jeśli jednak wcielę w życie mój projekt to czy lepiej żeby zbierało wodę z góry przez grzebień, czy zrobić wlot do filtra na dole bądź na środku.
Zapisane
pietach
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 539


« Odpowiedz #4 : Grudzień 01, 2011, 17:25:48 »

Pyszczaki przekopują piasek więc będziesz miał rury na wierzchu po jakimś czasie.

Gąbki czyszczę co tydzień przy podmianie wody.

Ja dodatkowo powiesiłem na boku kaskadę żeby zbierała syf z tafli wody.

Ostatnio zlikwidowałem pompę po prawej stronie i zrobiłem z niej normalny filtr wewnętrzny.

Sam podżwirowy powoduje minimalny ruch wody - i tak potrzebujesz dodatkowy (nawet mały) filtr wewnętrzny do ruszania wody.

Ja mam Neonki i Mieczyki w 300 litrach więc nie mam dużego zagęszczenia i dużo nie brudzą.

Pyszczaki są to straszne brudasy i bez wydajnego wewnętrznego co porządnie "dmucha" i zbiera syf się nie obejdzie.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 01, 2011, 17:27:58 wysłane przez pietach » Zapisane

Jak zmieścić 100 ryb w 1 litrze ?
Puszka szprotek i flaszka.
ducze
WhiteWater
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1254



WWW
« Odpowiedz #5 : Grudzień 02, 2011, 09:30:55 »

Sam podżwirowy powoduje minimalny ruch wody - i tak potrzebujesz dodatkowy (nawet mały) filtr wewnętrzny do ruszania wody.
No właśnie, o tym nie pomyślałem wcześniej. Pyszczaki z Malawi lubią przepływ wody i to mocny. Bez tego nie będą najszczęśliwsze i subiektywnie zmniejszy im się ilość miejsca do pływania (walka z prądem to przecież ruch). Przy Twoim rozwiązaniu, dodatkowo mógłbyś zapodać jakąś pompkę cyrkulacyjną, jakie stosuje się głównie w morskich. Porządny ruch wody pomógłby również zbierać syf z całego zbiornika, jeżeli wlot do filtra byłby tylko przez grzebień.
Zapisane

szakallo
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 580


Bo rybka lubi pływać.


« Odpowiedz #6 : Marzec 02, 2012, 10:56:54 »

Witam
Trochę odgrzebię ale uważam że taki filtr z grzebieniem u góry to nic dobrego po pierwsze
- słaby prąd w zbiorniku bo woda wydostaje się przez piach a co za tym idzie na końcu akwarium może zbierać się suf
- drugie: przy małym prądzie syf może nie dać rady oderwać się o dolecieć do powierzchni żeby przelecieć przez grzebień
Sam filtr będzie raczej wydajny tylko jak będzie wyglądać dno zbiornika w kątach itp miejscach nie wiem.
Pozdro
Zapisane

Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do: