Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata

Akwarystyka => Zrób to sam => Wątek zaczęty przez: lukas Październik 22, 2005, 11:47:27Tytuł: Pokrywa w akwarium profilowanym
Wiadomość wysłana przez: lukas Październik 22, 2005, 11:47:27
Chcę zrobić pokrywę ze sklejki wodoszczelnej na małe 25l krewetkarium. Sęk w tym że to profil. Macie jakieś pomysły na wyprofilowanie przedniej ścianki pokrywy ?

Przy okazji. Jaką długość mają 8W świetlówki T8 ?


Tytuł: Pokrywa w akwarium profilowanym
Wiadomość wysłana przez: kafarski Październik 22, 2005, 11:56:06
29 cm długosci. wytnij najpierw górę pokrywy potem najlepiej z cieńszej przód i przykręć na wkręty dosyć gęsto do górnej krawędzi .trochę to skomplikowane moźże lepiej jakieś aluminium?


Tytuł: Pokrywa w akwarium profilowanym
Wiadomość wysłana przez: Sebastian Październik 22, 2005, 16:42:06
Cytuj
Chcę zrobić pokrywę ze sklejki wodoszczelnej na małe 25l krewetkarium

No to jest nas dwóch, akwa już stoi zalane, oświetlenie w postaci 2 swietlówek 8W też, pokrywa w fazie projektów, myslę że do wtorku powinienem ją zrobić (przeliczyłem się z materiałami i nie wszystko kupiłem). Z profilem nie powinno być problemu, mam zamiar to zrobić w następujący sposób:
 Tak jak podał kafarski, najpierw wyciąć górną część do niej na długosci łuku przykleić (przykręcić) z 5 wzmocniez z krawedziaka np 15mm a do wzmocnień przykręcić na klej frontową część pokrywy, zamiast sklejki można wykorzystać np spienione pcv. Pozostaje tylko kwestaia otworów do karmienia.
Ja jeszcze się zastanawiam czy zrobić pokrywę uchylną, łamaną w 1/3 szerokości zbiornika, jeśli taka bedzie decyzja to będę musial zastosować profil alu (akurat mam taki kwadratowy 10mmx10mm)


Tytuł: Pokrywa w akwarium profilowanym
Wiadomość wysłana przez: Sebastian Październik 23, 2005, 01:55:45
Cytuj
Przy okazji. Jaką długość mają 8W świetlówki T8 ?

Przepraszam, przeoczyłem tą część pytania, jeśli akwa ma 40 cm to wejdzie bez problemu, świetlówki mają 29 cm dł + oprawki 1cm.
Jaki filtr zamierzasz wrzucić do tego akwa ? Chwilowo wrzuciłem Senior`a Bio z dużego akwarium, ledwie zmieścił się tylko z jedną komorą, wydajność też przykrecona o 50%


Tytuł: Pokrywa w akwarium profilowanym
Wiadomość wysłana przez: Silver Październik 23, 2005, 10:01:18
heh to jest nas trzech :wink: tez załozyłem kilka dni temu "krewetkarium", stare 18l, jednak jest wstawione w półkę i świetlówka (również 8w) jest zamocowana do górnej ścianki ...

przełowiłem tam "ciężarna" samicę fire red - o dziwo nie zgubiła jaj (proces przenosin trwał ok.2h i woda w całosci pochodziła z akwarium, w którym dotychczas przebywała krewetka), dopiero w takim akwarium widać prawdziwa naturę krewetek, w ogólnym zawsze gdzies się chowają - schodza na drugi plan, w "krewetkarium" samica cały czas pływa,zwiedza - widać ją :wink:

zrezygnowałem z filtra, posadziłem rosliny - one będa odpowiedzialne za filtrację biologiczną a podmiany za czystośc ...


Tytuł: Pokrywa w akwarium profilowanym
Wiadomość wysłana przez: lukas Październik 23, 2005, 10:55:46
Hmmm.... Tylko, że mi bardzo zależy na tym, żeby pokrywa była otwierana, a sposób jaki proponujecie na stałe utwierdza górny blat do ścian bocznych. Ja chcę tam dać oświetlenie 2x8W i zrobić takiego nano holendra (albo raczej zbiornik o charakterze roślinnym  :wink: ). Co do filtracji to od prawie roku w tym akwarium działa AquaSzut Junior z orginalną komora filtracyjną. Zastanawiam się nad modyfikacją tej komory, ponieważ bardzo dużo moich Fire Redów mieszka wewnątrz tego filtra  :D Co ciekawe krewetki wessane przez filtr rosną szybciej niż te, które żyją w akwarium  :D .


Tytuł: Pokrywa w akwarium profilowanym
Wiadomość wysłana przez: kafarski Październik 23, 2005, 14:50:55
bo pewnie w filtrze maja więcej jedzenia niż w akwa. :lol:
to może wytnij taka klapkę z góry w sklejce ,przykręć taka listewkę od spodu żeby klapka nie wpadała do środka i było szczelne, ew. zawiasy ale raczej z nierdzewki.


Tytuł: Pokrywa w akwarium profilowanym
Wiadomość wysłana przez: Sebastian Październik 23, 2005, 14:55:34
Jeśli wykorzystasz jakiś profil alu np katownik, kwadrat to bez wiekszych trudności zrobisz otwieraną pokrywę. Z profilu formujesz kształt przdniej części akwa, przykęcasz go do boków obudowy a do profilu przykrecasz front obudowy (najlepiej wszystko na klej).
Dla usztywnienia konstrukcji w każdy kąt pionowy i poziomy (z wyjątkiem frontu) mozna wstawić krawędziaka np 15 mm (u mnie bedzie 20mm) do niego bedzie wszystko przykręcone.


Tytuł: Pokrywa w akwarium profilowanym
Wiadomość wysłana przez: lukas Październik 23, 2005, 15:17:53
też myślałem o takim rozwiązaniu


Tytuł: Pokrywa w akwarium profilowanym
Wiadomość wysłana przez: Tramal Październik 24, 2005, 07:12:19
hmmm ciekawy problem . Moe można by spróbować sam profil zrobić  ze sklejki zwykłej a nie wodoszczelnej tj uformować odpowiedni łuk na mokro? Tak jak dawno temu robiono okrągłe naczynia z deseczek. Nie znm się na szcegółach technologii jak to zbudować . i nier wiem czy w ogóle sklejk się do tego nadaje mże lepsza będzie cienka deseczka (?). Uformowane i usztywnione drewno po wysuszeniu nie zmoenia swego kształtu wtedy wystarczy dobrze polakierować i kto wie :)

Z drugiej strony Aluminum może okazać się najlepszym materiałem jeśli chodzi o obróbkę....
Pozdroawiam


Tytuł: Pokrywa w akwarium profilowanym
Wiadomość wysłana przez: Sebastian Październik 25, 2005, 01:47:03
Podczas robienia pokrywy powstał jeszcze jeden pomysł, ale bedzie miał zastosowanie raczej w mniejszych zbiornikach, gdzie łuk szyby nie bedzie zbyt duży. Otóż zamiast profilować przód można dać prosty kawałek listewki (równolegle do tylnej) a profil robić na zasadzie dystansów (podkładki, kawałki drewna, itp.) a po uzyskaniu żądanego kształtu szczeline wypełnić klejem, np silikonem.
Ja jednak zrobiłem tak jak wcześniej wspomniałem, z wykorzystaniem profilu kwadratowego 10mmx10mm, zamiast sklejki dałem pcv spienione, wszystko usztywnione na krawędziakach 20mx20mm - narożniki i 15mmx10mm boki, narazie schnie. Na górę zamiast skleji dam panel 8mm. Tak to wygląda narazie:

(http://republika.pl/seboss/images/PICT4900.jpg)
(http://republika.pl/seboss/images/PICT4901.jpg)
(http://republika.pl/seboss/images/PICT4902.jpg)


Tytuł: Pokrywa w akwarium profilowanym
Wiadomość wysłana przez: kafarski Październik 25, 2005, 18:44:09
sebastian ale drewno polakierowałeś?


Tytuł: Pokrywa w akwarium profilowanym
Wiadomość wysłana przez: Sebastian Październik 25, 2005, 19:15:59
Drewno bedzie polakierowane jak wszystko wyschnie, czyli jutro , dzis kończyłem górną część i przyklejałem front, wyszło idealnie mimo że profil alu był giety tylko w 5 punktach.


Tytuł: Pokrywa w akwarium profilowanym
Wiadomość wysłana przez: AqBazyl Październik 26, 2005, 00:09:58
Cytat: Sebastian
Drewno bedzie polakierowane.


Fajna ta pokrywa tylko mam pytań kilka...
1)jakim lakierem polakierować drewno żeby nie szkodził rybom?
2)żeby podłączyć swietlówki to co trzeba mieć (starter czy to coś wymontowane z energooszczędnej itp)?

DZIENKS


Tytuł: Pokrywa w akwarium profilowanym
Wiadomość wysłana przez: Sebastian Październik 26, 2005, 00:42:06
ad.1
Zawsze lakieruje bezbarwnym olejnym, w zalezności od wchłaniania 2-3 warstwy, jeśli zależy ci na połysku (gładkości) pierwszą wyschnietą warstwe po wyschnięciu trzeba przetrzeć drobnym papierem, następnych nie trzeba. Zanim założysz pokrywe sprawdź czy lakier dobrze wysechł, nie powinien uwalniać żadnych zapachów.

ad.2
Zależy jakie masz świetlówki, T8 czy T5, pierwsze pracują na statecznikach konwencjonalnych i elektronicznych, drugie tylko na elektronicznych. Do swietlówek 18W możesz wykorzystać elektronikę z kompaktu (21-24W), do mniejszych odpowiednio słabszą, do wiekszych raczej należy kupić statecznik (jest mozliwość przerobienia elektroniki z kompaktu do mocniejszych świetlówek, ale jest z tym już trochę zabawy). Jeśli wybierzesz statecznik konwencjonalny to będziesz jeszcze potrzebował zapłonnik tzw. starter i gniazdo do niego, jeśli gnizdo swietlówki nie będzie go miało. Tu statecznik dobierasz do rzeczywistej mocy świetlówki. Przy wyborze elektronicznego nie potrzebujesz nic z wyjatkiem oprawek i kabli.
Co i jak podłączyć poszukaj na forum, było nie raz.


Tytuł: Pokrywa w akwarium profilowanym
Wiadomość wysłana przez: AqBazyl Październik 26, 2005, 00:47:25
Czyli jak zrobie pokrywe zapodaje 2 świetlówki T5 lub T8 po 18W i do każdej z nich wymontowuje elektronikę z kompaktu (ma znaczenie jakiej firmy?) łącze kablami, robię odbłyśnik i gotowe?


Tytuł: Pokrywa w akwarium profilowanym
Wiadomość wysłana przez: Sebastian Październik 26, 2005, 00:59:03
Nie jestem pewien, ale T5 chyba nie pójdzie na elktronice z kompaktu, nie ma też T5 o mocy 18W, jeśli już to 24W. Elektronika, elektronice nie równa, czasmi zarówka za 4 zł będzie dłużej świeciła niż firmowa.


Tytuł: Pokrywa w akwarium profilowanym
Wiadomość wysłana przez: Sebastian Październik 29, 2005, 19:37:31
Czas pokazać co z tego wyszło... W chwili obecnej pokrywa jest na stateczniku konwencjonalnym, ale już mam przygotowaną elektronikę z kompaktu 11W (dwie), moze zdążę jeszcze dziś podłączyć.

(http://republika.pl/seboss/images/PICT4904.jpg)
(http://republika.pl/seboss/images/PICT4905.jpg)
(http://republika.pl/seboss/images/PICT4906.jpg)


Tytuł: Odp: Pokrywa w akwarium profilowanym
Wiadomość wysłana przez: chudy Grudzień 17, 2006, 11:37:27
witam serdecznie....

Też posiadam akwa 25l profilowane i sądze ze ta pokrywa to jest cudo rozwiązanie  :D :)

Lecz mam pytanie moze nie doczytałem ale naprawde nie moge teo znalesć....

1.Co to za materiał użyłes który tak idealnie wygiołeś chodzi mi o ten co jest przymocowany do tego aluminiowego wspornika...?
2. mam napowietrzanie z filtra i obecnie mam jedna swietlówke 8w i powietrze które jest wydobywane z filtra napowietrzacza powoduje mi chlapanie świetlówki i wogóle pokywy  :-\ macie jakis pomysł jak to rozwiązac ?
czy wogóle wyłaczyć napowietrzanie i zostawić bez z pokrywą którą prezentujsz....?
POZDRAWIAM....

ps.
dzięki ze takei cos opublikowałes i przedstawiłeś super rozwiazanie i se takiei zrobie :)


Tytuł: Odp: Pokrywa w akwarium profilowanym
Wiadomość wysłana przez: Sebastian Grudzień 17, 2006, 20:32:56
Coś słabiutko czytasz, chyba tylko między wierszami  ;)

Cytuj
Ja jednak zrobiłem tak jak wcześniej wspomniałem, z wykorzystaniem profilu kwadratowego 10mmx10mm,  zamiast sklejki dałem pcv spienione , wszystko usztywnione na krawędziakach 20mx20mm - narożniki i 15mmx10mm boki, narazie schnie. Na górę zamiast skleji dam panel 8mm.

Wspornik aluminiowy na dobrą sprawę nie jest potrzebny, jesli tylko dobrze wyprofiluje się pcv, mi chodziło jednak o usztywnienie szkieletu, nie miałem również pod ręką opalarki (dzięki niej można ładnie prafilować).
Zamiast napowietrzania przez filtr, lepiej skierować wylot w stronę lustara, tak delkatnie poruszał taflą wody, możesz równeiż zaożyć deszczownie (u mnie jest wersja mini z Aquael`a). Tak jak wspominałem statecznik konwencjonalny został zastąpiony elektroniką z żarówek energooszczędnych.

(http://republika.pl/seboss/images/zkm6.jpg)


Tytuł: Odp: Pokrywa w akwarium profilowanym
Wiadomość wysłana przez: chudy Grudzień 17, 2006, 21:53:52
no fakt  :P kiepsko przeczytałem  :P sorki....

A mam jedno pytanie jeszcze  :D czy to spienione pcv bo w sumie nie pracowalem jeszcze z tym ani  się nie spotkałem, można łatwo wyginać znaczy sie profilowac czy trzeba jakos nagrzewać i tak dalej....? bo sie nie moge na internecie doczytać nic o wygnaniu :P
i jak by co to czy mozna czymś innym zastąpić by się tak fajnie wyprofilowało  i łatwo?

POZDRAWIAM


Tytuł: Odp: Pokrywa w akwarium profilowanym
Wiadomość wysłana przez: Sebastian Grudzień 17, 2006, 23:51:41
Im grubsze tym sztywniejsze, ja uzywałem 3mm i jest średnio elastyczne, złamać nie złamiesz (trzeba przełamywać jak np drut miedziany) ale żeby je trwale odkształcić musisz podgrzewać i formować profil, potem zostawić na kilkanaście sekund do wystygniecia i masz żądany kształt.
Czym zastąpić, np sklejką 3-5 mm, tylko potem trzeba polakierować przynajmniej dwa razy.


Tytuł: Odp: Pokrywa w akwarium profilowanym
Wiadomość wysłana przez: chudy Grudzień 18, 2006, 13:33:15
hmmm... ???
to by było dobre....
Takiego pcv nie dostane u mnie blisko ale sklejke zaraz pod nosem...........
tylko nie wiedziałem ze az tak mozna wiginac sklejke no ale idealnie.... ;)
Dziękuje za info... <good>
Zaczne robić i jak zrobie to tez umieszcze zdjęcie jak mi wyszło ... :P :P


Tytuł: Odp: Pokrywa w akwarium profilowanym
Wiadomość wysłana przez: Sebastian Grudzień 18, 2006, 17:07:20
Sklejka powinna być przynajmniej 5 - 6mm inaczej pod wpływem wilgoci i temperatury powigina się, 3mm to tylka na profil.


Tytuł: Odp: Pokrywa w akwarium profilowanym
Wiadomość wysłana przez: chudy Grudzień 19, 2006, 09:38:16
a ja chciałem na wszystko 3 mm..... :P
dobrze że upomniałeś bo bym narobił...... :-[ ;D :P :P :P

....
Zrobiłem w sumie już szkielet,rusztoanie...
Teraz schnie polakierowane........

POZDRAWIAM


Tytuł: Odp: Pokrywa w akwarium profilowanym
Wiadomość wysłana przez: Sebastian Grudzień 20, 2006, 00:16:17
A co z klejeniem boków i góry ? Jeśi polakierowałeś to trochę kiepsko, powinno się lakierować po sklejeniu całości.


Tytuł: Odp: Pokrywa w akwarium profilowanym
Wiadomość wysłana przez: chudy Grudzień 21, 2006, 16:04:08
no wiem właśnie troche się rozpędziłem i miałem ztym problemów...
ale szwagier wybrną z tego i przyniósł mi klej dyspersyjny taki co uzywa sie go do mufowania kabli ;]
i chyciło jak by skręcone.... :)

nie mam za bardzo czasu by skonczyć ale nie bawem to skończe ...
moze jutro.... ^-^


Tytuł: Odp: Pokrywa w akwarium profilowanym
Wiadomość wysłana przez: Salomon77 Marzec 04, 2009, 20:01:03
Ostatnio sprzedalem pokrywke z jedną swietlowką za 20 zl
niejest to az taki drogi biznes  ;)


Tytuł: Odp: Pokrywa w akwarium profilowanym
Wiadomość wysłana przez: zibi Lipiec 08, 2009, 23:38:27
witam. planuję zrobić sobie taką pokrywę tylko że na wymiary 60x30 czy taki szkielet jak proponuje Seba by pasował ?


Tytuł: Odp: Pokrywa w akwarium profilowanym
Wiadomość wysłana przez: bebooczek Marzec 17, 2010, 08:28:30
Witam serdecznie
Mam mały problem, ponieważ mam dylemat pomiedzy zrobieniem nowej pokrywy do mojego akwarium profilownego 80x35 czy dołożeniem jednej świetlówki do starej plastikowej lecz w starej denerwuje mnie to ze za kazdym razem zeby cos pogrzebac w akwa trza ją całą ściagać >:( więc przymierzam sie do zrobienia takiej ze spienionego pcv, boje się jednak tego profilu w akwarium bo pcv sie nie da chyba tak wygiąć ??? ???widzialam juz montaz kolegi co dal tam wspornik aluminiowy lecz jakos to do mnie nie przemawia...moze zrobic tak aby na ten profil zrobic z plexi?? ino po wyginać nad jakims palnikiem:??? najchetniej to bym komus zaplacila aby mi to zrobil  :P :-[  jeszcze jeden mam problem poniewaz mam jeden filtr wewnetrzny a drugi jako kaskade  >:D i musialabym z tyłu jakąś dziure wyciąć w tej pokrywie ale tak ją połaczyć jakoś górą co by sie nie rozleciała :-\  narazie oswietlam akwarium halogenem 70 W lecz pojawiaja sie mi na sciankach małe czarne kępki glonów tam gdzie swieci swiatlo najmocnej  :( :( :( :( :( pomóżcie  :( :( :(


Tytuł: Odp: Pokrywa w akwarium profilowanym
Wiadomość wysłana przez: b0rn2bewild Marzec 17, 2010, 13:15:18
mniej emotow, to tak na starcie.

Spienione PVC jest gietkie, spokojnie mozna wygiac, trzeba tylko jakos przymocowac aby pozostalo w tym ukladzie w jakim chcemy ;)

no chyba ze chcesz dac jakies grube pvc to trzeba podgrzewac.


Tytuł: Odp: Pokrywa w akwarium profilowanym
Wiadomość wysłana przez: baniakmaniak Marzec 18, 2010, 07:31:52
Ze spienionego jest bardzo łatwo zrobić takie wygięcie wystarczy zmierzyć ten profil+ grubość spien.PCV przedni dociąć kawałek tej  długości skleić cztery boki boczne i założyć na akwa owinąć całość jakąś taśmą samoprzylepną i poczekać jak wyschnie.


Tytuł: Odp: Pokrywa w akwarium profilowanym
Wiadomość wysłana przez: M G Marzec 20, 2010, 23:49:19
Witam
zamierzam w tygodniu zmontować pokrywę na 240l profil
Miałem wcześniej na 60l pokrywę ze sklejki ale cała mi zgniła choć malowałem (czymś co mi polecili w castoramie)
spienione PCV tesz odpada bo za drogie na tak duże akwarium
Co mi podpowiecie ??  :D Może panele ale czy nie będzie tego samego co ze sklejką... ???
A i sklejkę wyginałem nad parą

Pozdrawiam  <papa>


Tytuł: Odp: Pokrywa w akwarium profilowanym
Wiadomość wysłana przez: b0rn2bewild Marzec 21, 2010, 08:06:50
imho nie ma sensu pakowac sie w pokrywy z drzewa, paneli, sklejki... no chyba ze zna sie odpowiednie srodki do impregnacji.
Uwazam ze lepiej dolozyc pare groszy do pvc badz zrobic aluminiowa... koszty pokrywy aluminiowej zazwyczaj sa nizsze ze wzgledu na to ze 90% materialow mozemy znalezc w garazu :) - ofc nie tyczy sie to wszystkich.


Tytuł: Odp: Pokrywa w akwarium profilowanym
Wiadomość wysłana przez: M G Marzec 21, 2010, 14:06:39
I właśnie tego się najbardziej obawiałem  :'(
Czyli spawarka w dłoń i szukać złomu...

Pozdrawiam <papa>


Tytuł: Odp: Pokrywa w akwarium profilowanym
Wiadomość wysłana przez: b0rn2bewild Marzec 21, 2010, 16:24:45
nie musi byc spawane ;)


Tytuł: Odp: Pokrywa w akwarium profilowanym
Wiadomość wysłana przez: Muchomorek Marzec 21, 2010, 16:36:42
Raczej aluminiowe nie powinno być spawane, bo to będzie bardzo droga zabawa.
Spawanie aluminium jest dla bogatych, tam liczą za każdy cm długości spawu.
Chyba że masz możliwości sam potrafisz?  ;)


Tytuł: Odp: Pokrywa w akwarium profilowanym
Wiadomość wysłana przez: M G Marzec 22, 2010, 01:55:49
Tato jest spawaczem  ;D ;D ;D ;D
tylko skąd to aluminium wziąć...
ale mniejsza z tym.
Bardziej interesuje mnie to
czy nie będzie ten interes droższy od pcv,
chodzi mi tu o materiał  ::)
Chociaż chyba nie musi być to tylko aluminium ??
Wpierw zobaczę co mają na złomowisku dostępne.
A może by tak starą wannę pociąć i pospawać heheh  ;D ;D

Pozdrawiam <papa>


Tytuł: Odp: Pokrywa w akwarium profilowanym
Wiadomość wysłana przez: b0rn2bewild Marzec 22, 2010, 07:51:22
troche za ciezka ;)