Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Akwarystyka « Zrób to sam « Oświetlenie nocne LED - fotorelacja
Strony: [1] 2 3 ... 7
  Drukuj  
Autor Wątek: Oświetlenie nocne LED - fotorelacja  (Przeczytany 116173 razy)
Ravender
Nowy
*
Wiadomości: 11



WWW
« : Czerwiec 02, 2006, 23:19:38 »

Wreszcie doszły diody wiec zabralem sie do pracy i oto rezultaty.

Tytulem wstępu. Calkowity koszt zamknal sie u mnie w 14zł (koszty diod). Całą resztę miałem. Zaczynamy.

1. Napięcie zasilania, które postanowilem wykorzystać to 5V. Spadek napięcia na niebieskiej diodzie to ok 3.3V do 3.7V wiec spadek na rezystorze to zaledwie 1.5 V. Wszystkie diody będę łączył równolegle. W ten sposób bardzo łatwo bede mogl rozbudowywac uklad, ew "wylaczyc" pojedyncze diody jesli uznam, ze ostwietlenie jest za mocne. Rezystory ktore polaczylem w szereg z dioda to 100R (ohmow)


2. Pierwsze co zrobilem to przylutowałem rezystory do diod. Przed lutowaniem nożem nalezy oczyscic końce elementów z zabrudzen. Do lutowania dobrze uzyc odrobiny pasty do lutowania lub kalafonii.

A tak wyglada cala zlutowana dziesiatka


3. Teraz każdą z diod sprawdziłem, czy na pewno świeci i czy nie ma z nią zadnych problemow.



4. Przyszła pora na przewody. Tutaj również wykorzystałem odrobine pasty do lutowania. Te brazowe smugi na lutach to wlasnie pozostalosci pasty. Mozna je usunac np wacikiem lub palcem


5. Kazdy lut zabezpieczylem tasma izolacyjna aby miec pewnosc, ze nic sie nie zewrze.

A tak wyglada dziesiec zlutownych i zabezpieczonych przewodów


6. Przygotowalem 5cm rurki termokurczliwe. Zabezpieczą one i dodatkowo wzmocnią miejsce lutowania


7. Nałozylem rurki na konce przewodow. Rurki zaciskalem nad palnikiem gazowym (kuchenka) ruszajac przewodem 4 cm nad palnikiem. Robilem to dosc krótko, zeby nie uszkodzic diody. Calosc dopiescilem suszarka

A tak wygladaja koncowki po scisnieciu


8. Teraz czas na korytko. Jest to zwykla listwa montazowa jaka sie stosuje przy montazu przewodow. Postanowilem, ze na srodku diody beda ustawione gesciej niz na zewnatrz. Wszystko odmierzylem, ponawiercalem otwory.


9. Teraz wystarczyło umiescic diody w otworach. Po tej czynnosci diody warto zalac zywicą, silikonem, ew przykleic klejem, aby nie wpadły do srodka listwy (ja tego jeszcze nie zrobilem... musze klej kupic Smiley )



10. Teraz mozna zalozyc listwe. Najlepiej jest ja nasuwac od boku. W ten sposob mozna kontrolowac ukladanie sie przewodow wewnątrz listwy.


11. Po odnalezieniu odpowiednich kabli.. (gdzie plusy, gdzie minusy) podłączylem wszystko do zasilania w łazience (tylko tam bylo w miare ciemno) i przetestowalem listwe

A tak wyglada moj pokoj oswietlony listwą Smiley


Ku mojemu zadowoleniu wszystko dziala Smiley. Jak tylko bede mial moja 240l, wrzuce fotki jak to wyglada podlaczone... Na pierwszy rzut oka mam wrazenie, ze jednak ilosc emitowanego swiatla jest stanowczo za duza... ale ewentualne korekty wprowadze dopiero po zamontowaniu oswietlenia w akwa. W kwestii zasilania zastosowalem najzwyklejszy zasilacz od jakiejs zabawki. Grunt, to zeby dawał 5V i prąd minimum ILOŚĆ_DIOD x 20mA.

A tutaj schemat połączen.

Zapisane

http://www.made.xt.pl  - strona o moich projektach DIY. Zbuduj sobie szafkę pod akwarium! Fotorelacje
KrystekGdynia
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 243



WWW
« Odpowiedz #1 : Czerwiec 03, 2006, 07:42:09 »

No tak prawie identycznie to zrobiłem Smiley
Efekt w nocy jest super. Niestety zdemontowałem całe oświetlenie i mam nowego pomysła Smiley
Diody chcę zamontować pod wodą na dnie za kamieniami i korzeniami tak, aby było widać jedynie smugi światła. Wydaje mi się, że będzie lepszy efekt.
Jeśli chodzi o stronę techniczną to z uszczelnieniem nie ma problemu wystarczy koszulki termokurczliwe nałożyć na diodę zostawiając jedynie soczewkę wolną, dioda wraz z lutowanym łączem i kawałkiem przewodu posmarować klejem epoksydowym lub silikonem i zacisnąć koszulką.
Ale ogólnie nie ważne jak zrobione fajnie to wygląda Smiley
Zapisane

kafarski
Gość
« Odpowiedz #2 : Czerwiec 03, 2006, 10:56:00 »

Ravender - dobra robota. proponuję przykleić w DIY bo fotki super, gdyby ktoś chciał się wzorować. jeśli można ravender?
Zapisane
Sebastian
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2201



« Odpowiedz #3 : Czerwiec 03, 2006, 15:50:05 »

Pierwsze oświetlenie nocne na ledach miałem zrobione podobnie, jedynie podłączenie było inaczej - bez rezystorów i połączone szeregowo, w sumie nie było aż tak źle, ale diody bez przeróbek soczewki dawały światło punktowe, na podłożu było to bardzo widoczne, tak samo patrząc z przodu. Próbowałem zmatować soczewki, trochę pomogło, ale duzo lepszy efekt był po ich spiłowaniu (trzeba uwazac żeby nie przesadzić). Przez jakiś czas używałem te oświetlenie, potem kupiłem z diodami osadzanymi w listwie z plexi i takie rozwiązanie oceniam najlepiej, światło jest ładnie rozproszone, równomiernie i bez żadnych punktów. Jesli ktoś ma dostęp do plexi to polecam jej wykorzystanie.



Zapisane


385 l - dyskowce
Ravender
Nowy
*
Wiadomości: 11



WWW
« Odpowiedz #4 : Czerwiec 04, 2006, 21:40:04 »

W planach juz mam zrobienie odbłysniko-dyfuzora Smiley. Jesli okaze sie, ze liczby diod jest za duzo, lub daja zbyt punktowe swiatlo.. nie ma problemu... diody mozna wymontowac..
Zapisane

http://www.made.xt.pl  - strona o moich projektach DIY. Zbuduj sobie szafkę pod akwarium! Fotorelacje
Piasek
Nowy
*
Wiadomości: 11


« Odpowiedz #5 : Czerwiec 19, 2006, 21:22:18 »

super to zrobiles tylko niepotrzebnie sie meczyles z tymi rezystorami ja podlaczylem bez rezystorow pod zasilacz 12V. Pozdrawiam
Zapisane

Piasek-duch
Ravender
Nowy
*
Wiadomości: 11



WWW
« Odpowiedz #6 : Czerwiec 22, 2006, 09:15:37 »

Zalezy jak podlaczyles. Jesli 3, 4 diody szeregowo pod 12 V to ok... ale polaczenie rownolegle z zastosowaniem rezystorow (bo diody sa sterowane pradowo) ma taka zalete, ze moge sobie taka diode odlaczyc.. i podlaczyc gdzies indziej. Nie ma problemu. Dodawac diody tez moge bez problemu. Trzeba tylko uwazac na prad maksymalny zasilacza. Smiley.
Ps. jesli przez Twoje diody plynie zbyt duzy prad... ich zywotnosc drastycznie spadnie a w przypadku polaczenia szeregowego sterowanie pradem jest dosc trudne, ze wzgledu na to,ze praktycznie nie wiesz jaki prad przez diody przeplywa.
Zapisane

http://www.made.xt.pl  - strona o moich projektach DIY. Zbuduj sobie szafkę pod akwarium! Fotorelacje
RoN
Zainteresowany
**
Wiadomości: 98



WWW
« Odpowiedz #7 : Sierpień 16, 2006, 21:58:54 »

Ja zrobilem sobie dzis takie oswietlenie z 4 diodowe. Troche lipa bo nie dostalem rozproszonych a na drugi koniec miasta nie chcialo mi sie jechac i przy akwarium 200l 4 diody punktowe to troche nedza. 
Zapisane

Moje akwarium  http://www.akwarium.net.pl/forum/index.php/topic,7513.0.html

Jesli chcesz pomóc moiej stronie kliknij na linki nizej
www.skocz.pl/koziolek
www.skocz.pl/najlepsze

Tu można zobaczyć moje filmy
www.scigacz.pl
Darex9
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 66



WWW
« Odpowiedz #8 : Sierpień 16, 2006, 22:50:40 »

Zawsze  mozesz delikatnie zeszlifowac soczewki i nie bedzie juz swiecilo punktowo ja tak zrobilem i jestem zadowolony z efektu. Cheesy
Zapisane

neonx
Nowy
*
Wiadomości: 7


« Odpowiedz #9 : Wrzesień 07, 2006, 18:34:19 »

Wielki dzieki za instrukcje  Cheesy :Dwlasnie zrobiulem sobie takie samo zasilacz od nokii 3,7v tylko diody nie swieca rowno jedne mocniej inne slabiej ale efekt i tak jest super  Cool Cool
Zapisane
Ropek
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 694


« Odpowiedz #10 : Wrzesień 09, 2006, 11:54:03 »

tylko diody nie swieca rowno jedne mocniej inne slabiej
Może masz złe rezystory ?
Zapisane

Sebastian
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2201



« Odpowiedz #11 : Wrzesień 09, 2006, 14:38:17 »

Jeśli ma diody ok. 3.7V to rezystorów raczej nie ma (zasilacz 3.7V), albo diody mają inną jasność albo są na inne napięcie.
Zapisane


385 l - dyskowce
Seboos
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3624



WWW
« Odpowiedz #12 : Wrzesień 10, 2006, 19:00:23 »

Ja bym tak czy inaczej radził dodać rezystory. Nie chodzi tyle o napięcie, jak o ograniczenie prądu przepływającego przez diody. Stąd może wynikać nierówne świecenie. Poza tym, przy nieco niższym prądzie diody dłużej "pożyją" (kosztem nieco słabszego świecenia)
Zapisane

Pawelek1
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 55


« Odpowiedz #13 : Wrzesień 26, 2006, 16:02:39 »

Super sprawa! a moglbys jeszcze pokazac jak polaczyles przewody z zasilaczem Smiley bylbym wdzieczny bardzo Cheesy
Zapisane
Ravender
Nowy
*
Wiadomości: 11



WWW
« Odpowiedz #14 : Wrzesień 29, 2006, 08:36:30 »

U mnie narazie podłaczenie do zasilacza wisi na kablu Smiley. Jak to zrobimy nie ma znaczenia, najlepiej po prosut zamocować taką końcówkę przy listwie, aby pasowała do zasilacza. Należy tylko pamiętać dokładnie gdzie plus i gdzie minus, bo inaczej diody nie będą świecić
Zapisane

http://www.made.xt.pl  - strona o moich projektach DIY. Zbuduj sobie szafkę pod akwarium! Fotorelacje
Strony: [1] 2 3 ... 7
  Drukuj  
 
Skocz do: